Ako položiť laminát - video inštrukcie pre tých, ktorí chcú položiť vlastné ruky

Laminátové podlahy s dôverou zaujali pozíciu najobľúbenejšej podlahy. Tento materiál má vysoké hygienické vlastnosti, je extrémne odolný voči rôznym poškodeniam a zaťaženiam a zároveň je veľmi ľahký na údržbu. S podobným vzhľadom s parketami a inými drevenými podlahami sa laminát líši od nich pri nižších nákladoch a jednoduchosti inštalácie. Široká paleta farieb vám umožní priniesť do života všetky nápady a fantázie. Mnohí domáci remeselníci sa zaujímajú o otázku, ako položiť laminát. V tomto článku sa pokúsime vyzdvihnúť všetky tmavé strany tohto procesu a pomôcť vám predísť možným chybám počas inštalácie.

O laminátových podlahách

Laminát je podlaha, ktorá je lacnejšou alternatívou drahých podláh, ktorá nedávno zdôraznila vysokú životnú úroveň majiteľov domov. Zároveň jeho výkonnostné charakteristiky výrazne prevyšujú vlastnosti drevených podláh, je ľahšie sa o neho starať a na slnku prakticky nezmizne.

Štandardná laminovaná doska je tenká kompozitná vrstvavrstvy pozostávajúce najmenej zo štyroch vrstiev. Typicky je dĺžka jedného panelu od metra do metra a polovice, šírka je asi 200 mm a hrúbka je 6-11 mm. Prvá vrstva je špeciálna fólia, ktorá poskytuje ochranné vlastnosti podlahy. Ďalším je papier s vytlačeným obrazom textúry (kameň, drevo alebo akýkoľvek iný vzor). Základom laminátu je drevovláknitá doska, ktorá má vysokú hustotu a pod ňou je vodotesná vrstva papiera impregnovaná akrylovými alebo memino živicami.

Pred pokládkou je potrebné pripraviť

.

Ak si myslíte, že je správne položiť laminátovú podlahu, musíte najprv položiť základy pre budúcu krásnu podlahu, to znamená pripraviť povrch základne na pokládku. Ale nielen ... Musíte sa tiež postarať o získanie vlastností náteru, ktoré sú vlastné miestnosti, v ktorej sa plánujú dať.

Za týmto účelom musí byť zakúpený laminát ponechaný niekoľko dní v mieste inštalácie, aby jeho vlhkosť a teplota dosiahli hodnoty zodpovedajúcich ukazovateľov v miestnosti. Iba v tomto prípade bude možné vyhnúť sa problémom po inštalácii vo forme deformácie a šikmých panelov.

Ako hydroizoláciu pod laminátom možno rozptýliť bežný polyetylénový film
.

V tomto okamihu by ste nemali sedieť so založenými rukami a čakať na zrenie materiálu, netrpezlivo trením dlaní v očakávaní zaujímavej práce. Aby sme nestratili veľmi drahocenný čas a nenudili sa, urobme prípravu.povrch základne podlahovej krytiny.

 1. Horizontálnu plochu odhadujeme pomocou dlhej stavebnej úrovne. Ak výška kvapiek neprekročí 1-2 mm nad 2 metre, nevenujte im osobitnú pozornosť. Ak je však nerovnosť podlahy o niečo väčšia, mali by ste uvažovať o vyrovnaní povrchu podlahy. Najjednoduchší spôsob je zoškrabanie, tj vyrovnanie drevenej podlahy s brúskou. Ak je podklad betónový, potom ho v prípade potreby vyrovnajte samonivelačnými zmesami.
 2. Posilňujeme všetky voľné dosky a ešte lepšie (samozrejme, ak to umožňujú finančné prostriedky), nahradíme všetky chybné oblasti novým materiálom.
 3. Ak chcete získať vysoko kvalitnú podlahovú krytinu, ktorá poteší váš vášnivý vzhľad s jej elegantným vzhľadom po mnoho rokov, položte pod laminátovú vrstvu vodotesnú vrstvu. Na tento účel je vhodný bežný polyetylénový film, ktorý by mal byť položený kolmo na plánovaný smer pokládky povrchovej úpravy. V tomto prípade by mali byť polyetylénové fólie položené s presahom najmenej 200 mm.
 4. Ak základňa je betónová podlaha, potom na zlepšenie izolačných vlastností môže byť pokrytá vrstvami z preglejky. Je pravda, že by to znamenalo dodatočné náklady, ale verte mi, výsledok stojí za to.

Špička: tak, aby sa vodotesná vrstva nepohybovala a nezhromažďovala sa v záhybe pri pokládke podlahy, môže byť upevnená lepiacou páskou v rovnakých vzdialenostiach.

Zariadenie laminátovej podlahy

Takže prípravné práce za sebou, panely mali požadovaný tvar a veľkosť, a preto môžeme pristúpiť k podlahe. Ak chcete lepšie pochopiť, ako dať laminát, videoklip s podrobnými pokynmi bude umiestnený o niečo nižšie, a teraz sa budeme snažiť vysvetliť technológie, ako sa hovorí, na prstoch.

Okná sú zvyčajne umiestnené na jednej strane. V tomto prípade bude povlak umiestnený v smere dopadajúceho slnečného žiarenia, inak budú na križovatke panelov viditeľné tiene, čo poškodí celkový dojem z vašej luxusnej podlahy.

V závislosti od spôsobu ukladania laminátu sa rozlišujú tieto typy panelových spojov:

 • lepidlo;
 • so sklopnými zámkami alebo „Click“;
 • so ​​zámkami alebo zámkami "zámok".

Pokládka lepeného laminátu

Zaujíma vás, ako položiť laminát vlastnými rukami s lepiacou väzbou?

Vybrali ste si časovo najnáročnejší spôsob inštalácie, ale s množstvom výhod, napríklad:

 • spoľahlivá hydroizolácia škár;
 • dlhšia životnosť.

Takýto laminát by sa nemal klásť na vyhrievané podlahy a malo by trvať aspoň 10 hodín od položenia posledného panelu na použitie podlahovej krytiny.

Lepiace lepenie zvyšuje vodotesnosť spojov medzi laminátovými doskami

Podrobne zvážme technológiu pokládky laminátu na lepidlo:

 1. Na všetkých koncoch laminátových dosiek pozdĺž celej dĺžky drážky sa aplikujevodoodpudivé lepidlo.
 2. Začneme položiť prvý rad, pričom medzi ním a stenou zostane malá medzera, ktorej veľkosť by mala byť aspoň 10 mm. Je potrebné kompenzovať teplotné skreslenie hotovej podlahovej krytiny. Panely sú prepojené podľa vzoru „pero a drážka“. Prvý panel sa umiestni drážkou proti stene a lepidlo sa aplikuje na okraj ďalšej drážky.
 3. Skôr ako začnete položiť druhý riadok, rozrežte jeden panel na polovicu. To sa robí preto, aby ste mohli pohybovať stehy striedavo. Teraz naneste lepiacu kompozíciu na bočnú drážku a pripojte ju k prvému radu.
 4. Po prvých troch prácach počkajte aspoň 2 hodiny, kým lepidlo úplne neschne. Ďalšia práca môže pokračovať až do konca.
Tip: lepšiu lepiacu kompozíciu je lepšie posunúť, ako by sa mala položiť. Nadbytok, rozprávajúci sa na paneli, sa dá ľahko odstrániť pomocou vlhkej handričky, ale nevýhoda sa môže prejaviť už v procese prevádzky hotového povlaku vo forme laminovaného laminátu.

Vrstvenie laminátu so zámkami "Click"

Laminát s uzamykacími zámkami sa ukladá striedavo, vďaka čomu je priľnavosť medzi susednými prvkami optimalizovaná
.

Ako vložiť laminát so zámkami „Click“:

 1. Aby sa laminát tohto typu mohol správne umiestniť, je potrebné začať pokládku z ľavého rohu miestnosti v smere slnečných lúčov.
 2. Prvý rad umiestnime vo vzdialenosti najmenej 10 - 12 mm od steny (nezabudnite na dilatačné škáry).
 3. Každý nasledujúci panel sa vloží dov uhle 30 ° a zacvaknutím, s silou pritlačenou na podlahu.
 4. V druhom rade posúvame koncové švy nie menej ako 300 mm, aby sme vytvorili šachovnicový vzor, ​​ktorý je potrebný na lepšie rozloženie nákladu na podlahu. Panely sú spojené len navzájom, pričom vytvárajú súvislý pás.
 5. Teraz pridáme druhý riadok k prvému. Na tento účel sa panely druhého radu zdvihnú o 30 °, vložia sa do drážok prvého radu a spojenie zapadne ľahkým tlakom.
 6. Všetky nasledujúce riadky sa podobajú.

Laminát so zámkami „Lock“, inštalácia

V tejto časti sa pozrieme na to, ako vložiť laminátové podlahy vlastnými rukami so zámkami „Lock“. Týmto spôsobom vstupuje hrot jedného panelu do drážky druhého. Na tento účel sú panely usporiadané vodorovne a ľahkým poklepaním na kladivo na drevenú tyč, aby sa vzájomne zladili.

Uzamykací zámok je spojenie s tŕňovou drážkou a vyžaduje absolútnu horizontálnu polohu panelov na plné pripojenie
.
 1. Začneme položiť rovnakú cestu z ľavého rohu miestnosti.
 2. Položili sme prvý panel podlahovej krytiny.
 3. Držte druhý panel vodorovne a vložte ho hrotom do drážky prvého. Tieto akcie pokračujeme až do konca série.
 4. Prinášame prvý panel ďalšieho radu do hotového prvého radu rovnakým spôsobom, striktne horizontálne, ale zároveň posúvame spoje panelov najmenej o 300 mm.

Ako vložiť laminát vlastnými rukami - video

Pre lepšie pochopenie predstavíme krátke video, ktoré jasne demonštruje celý proces inštalácie.laminátové podlahy.

Po rozhodnutí o úplnom dokončení celého zariadenia by sa malo ešte pripomenúť, že napriek zdanlivej jednoduchosti tohto procesu je jedine odborník schopný vyhodnotiť všetky nuansy konkrétnej miestnosti a inštalovať laminát tak, aby sa maximalizovala jeho životnosť.