Ako položiť laminát - video lekciu, pravidlá prípravy a kladenia

Čo odlišuje našich občanov od ľudí, ktorí už dlho žijú pod rozvinutým kapitalizmom? V podstate skutočnosť, že naši krajania majú častejšie túžbu robiť domáce práce vlastnými rukami. A nie preto, že nie je dosť peňazí - len zlaté ruky, a nie je hanebné, ak niečo robíme. Tu, napríklad, domáce opravy. A strop - vápno, tapety pasta alebo dokonca pripojiť prílohu, a steny - od vyrovnania na dekor, a podlahy - od betónového podkladu na pohodlné podlahy. Všetka moc nášho muža. A položte linoleum a laminát. Tu je náš článok o tom, ako položiť laminát sám.

Laminátové podlahy - čo to je

Kto z nás, ktorý má v úmysle vykonať opravy v byte, nebol zmätený výberom správnych materiálov? Najmä preto, že v poslednej dobe sa táto voľba stala skutočne bohatou a komplexnou. Obyčajné drevené podlahy, známe nám od čias Sovietskeho zväzu, linoleum, ktoré ľudia milovali, aby pokryl podlahy v nemocniciach, parkety, ktoré boli považované za znamenie prosperity, to všetko sa teraz stáva viac rôznorodé, krásne a dlhotrvajúce. A pridalo sa aj množstvo technologických inovácií, ktoré vyzerajú atraktívne a slúžia už dlhú dobu a za cenu sú celkom demokratické.

Jednou z takýchto inovácií je laminátová podlaha v spoločnom jazyku - laminát.

Krásnehladké panely s dekorom pod prírodným materiálom (drevo, kameň, dlažba) alebo s použitím akéhokoľvek vzoru sú veľmi obľúbené, napriek určitým ťažkostiam v starostlivosti. Čo je teda laminát?

Laminátové dosky - vrstvy

Laminátové dosky sú viacvrstvové štruktúry, ktorých vrstvy sú navzájom spojené lisovaním za tepla alebo za studena.

 • Vrchná vrstva je živicový film (laminovaný film), ktorý chráni panel pred rôznymi vonkajšími vplyvmi
 • Druhá vrstva je dekoratívna, to je papierová alebo nábytková fólia, ktorá bola špeciálne upravená a dáva laminátovej farbe a textúre
 • .
 • Základná vrstva - drevovláknitá doska s vysokou hustotou alebo drevotriesková doska (ruská skratka - drevovláknitá doska alebo drevotriesková doska, anglicky - HDF, vysokohustotný fibroboard), ktorá preberá hlavné zaťaženie
 • Spodná vrstva je živicový alebo nerafinovaný papier plast, ochrana hackovanie laminátovej dosky pred vlhkosťou a zároveň pomáha udržiavať tvar

Pri použití rôznych materiálov pre každú vrstvu sa však môže laminát značne líšiť svojimi vlastnosťami.

Štandardná laminátová doska má často tieto rozmery:

 • dĺžka: od 100 do 140 cm
 • šírka: približne 20 cm
 • hrúbka: od 6 do 11 mm

Okraje panelov sú vyrobené vo forme drážok a hrebeňov, ktoré tvoria zámok na vzájomné spojenie panelov.

Výber správneho laminátu

Takže ste sa rozhodne rozhodli, že chcete laminátové podlahy. Teraz musíte vybraťpresne túto značku laminátu, ktorý je najvhodnejší pre váš byt. Čo treba urobiť ako prvé? Predtým, ako pôjdete do obchodu, by ste mali starostlivo preštudovať dostupné informácie o lamináte a jeho výrobcoch. Poznámka:

 • záručná doba - rôzni výrobcovia poskytujú rozdielnu záručnú lehotu na laminát jednej triedy
 • triedy použitia laminátu: triedy 21, 22, 23 sú určené pre domáce priestory s nízkymi (spálňami), strednými (detskými) a vysokými (kuchyňa , chodba) intenzita chôdze, triedy 31, 32, 33 - obchodné priestory (zasadacia miestnosť, kancelária, obchod) so zvyšujúcim sa zaťažením, ale ak chcete, aby podlahy vydržali dlhšie, je lepšie kúpiť laminátové triedy 32 a 33
 • (39 ) hustota panelov - dá sa vypočítať pomocou jednoduchého vzorca: hmotnosť balenia a laminát /(plocha panelov v balení * hrúbka panelu), všetky tieto údaje sú uvedené na obale a pre vysokokvalitný laminát by mala byť hustota minimálne 850 kg /meter kubický
 • hrúbka panelu - dokonca aj v miestnosti s minimálnym zaťažením Nemali by ste si vybrať laminátovú dosku s hrúbkou menšou ako 7 mm
 • typ pripojenia - najbežnejším, najľahším a najspoľahlivejším pre samo-styling je Click-lock, Lock-lock vyžaduje viac skúseností pri pokládke a lepenie je stále lepšie na zverenie pre špecialistov
 • vzhľad - je to už na vašom Chny chuť, svetlá alebo tmavá, lesklá alebo matná, s fantasy vzorom alebo dreveným obložením, presvedčte sa sami, čo viac zodpovedá interiéru vášho domova
Odtiene laminátu "prírodné drevo"

No a výrobcovia - laminát belgickej a švédskej výroby má najvyššiu kvalitu, Nemecko tiež predáva vysoko kvalitné výrobky a vo Francúzsku existujú dobré značky. Dajte si pozor na úprimne lacný laminát - je nepravdepodobné, že bude schopný slúžiť tak dlho, ako očakávate.

Pred kúpou si starostlivo vypočítajte množstvo laminátu, ktoré potrebujete. Pamätajte, že pri výpočte je potrebné brať do úvahy nielen celkovú plochu podláh, ale nezabudnite urobiť rezervu pre všetky druhy nepredvídaných udalostí. Platí to najmä pre tých, ktorí sa rozhodli pokúsiť sa položiť laminát. Tu je celkom možné vziať aspoň jeden balík na vrch. Mimochodom, v bežných obchodoch je možné vrátiť nepoužitý laminátový obal najmenej 14 dní.

Príprava podláh na pokládku

Odborníci, ktorí vedia položiť laminát, veria, že najdôležitejšou vecou pri pokládke je rovný povrch podlahy. Výškový rozdiel je povolený až do 2-3 mm na 1 m2, inak budú vaše krásne podlahy vystavené nerovnomernému zaťaženiu a budú príliš skoro nepoužiteľné.

Čo je možné položiť na laminátové panely?

 • betónové podlahy
 • drevené podlahy
 • preglejka alebo korková podložka
 • a dokonca aj staré linoleum
Vyrovnanie podlahy pred pokládkou laminátu

V každom prípade by však rovina podlahy mala byť takmer dokonale rovná, čo sa kontroluje na úrovni budovy. Ak je povrch ďalekonepoškvrnené, potom musia byť podlahy vyrovnané.

Najvýhodnejšie je vyrovnanie betónových podláh pomocou samonivelačnej zmesi, ktorá tvorí najhladšiu vyrovnávaciu podlahu. Ak chcete, aby vaše podlahy boli teplejšie, potom stojí za to položiť preglejky alebo korkové podlahy na betónovú podlahu (veľmi kvalitné, ale aj veľmi drahé).

Drevené podlahy pred laminátovými podlahami sa však nemusia vyrábať len tak, ale aj preto, aby boli dostatočne pevné. Začiatočníci až zhnité dosky by mali byť nahradené novými, dodatočne pripevnené k polenám s vrúbkovaním alebo odsadením do guľatiny pomocou samorezných skrutiek. Pre nepravidelnosti je potrebné prejsť lietadlom alebo brúskou.

Na linoleum sú laminátové panely položené len vtedy, ak je podlaha pod linoliou silná a rovná. Ak ste o tom presvedčený, nemusíte vykonávať žiadne ďalšie postupy.

Špeciálne podklady pre laminát

Na rovné a čisté podlahy by sa mali položiť vodotesné podlahy. Najlacnejšou možnosťou na ochranu pred vlhkosťou je obyčajná plastová fólia, ktorej pásy sú umiestnené s presahom najmenej 20 cm a sú navzájom spojené lepiacou páskou. Pokročilejší remeselníci berú penový polyetylén. No, a odborníci radšej používať špeciálny substrát, skrýva nepravidelnosti, ktoré chránia pred vlhkosťou a hlukom, čo vám umožní udržať teplo.

Ako položiť laminát - video


Po zakúpení požadovaného množstva laminátu sa odporúča držať ho priamo v balení v byte, hocibude pár dní. Počas tejto doby sa laminát musí aklimatizovať na teplotu a vlhkosť tak, aby pri ďalšom použití nedochádzalo k deformácii panelov.

Kladieme laminátové nástroje

Aké nástroje sú potrebné na inštaláciu laminátu? Minimálny súbor je:

 • Jigsaw alebo skladačky (druhá je jednoznačne lepšia, môžete ich len prenajať, ak v dome nie je taký nástroj)
 • Kladivo
 • Uhol
 • Ruleta
 • ) Ceruzka
 • Tampingová tyčinka (plast je lepšia)
 • Reštriktívne kliny (môžete si ich vyrobiť aj sami)

Dôležitým pravidlom : laminátové dosky by mali byť 8 - 15 mm od steny tak, aby sa podlaha pri poklese teploty neskrývala. Presnejšie, veľkosť medzery sa vypočíta na základe medzery 1,5 mm na lineárny meter laminátu.

Výberom smeru pokládky panelov (najčastejšie sa odporúča položiť dosky v smere svetla padajúceho z okna, ktoré umožňuje zakrytie spojov), môžete postupovať priamo k procesu. Niektorí odborníci odporúčajú rozmazanie drážok a hrebeňov laminátových panelov vodotesným voskom, ktorý umožní, aby sa vaša podlaha menej obávala vody. Stoh dosiek položte okolo miestnosti tak, aby bolo vhodnejšie kombinovať panely v rade laminátov.

Rozkladáme prvý rad dosiek, ktoré ich spájajú s prednými stranami. Spojenie so zámkom je veľmi jednoduché - hrebeň jednej dosky je vložený do drážky predchádzajúceho v miernom uhle, po ktorom zaklapneme zámok, zatlačíme vloženú dosku na podlahu. Na stenáchinštalujeme kliny zabezpečujúce potrebnú vôľu. Vystrihnite posledný panel pomocou skladačky na požadovanú dĺžku. Druhá polovica tohto panelu môže byť použitá ako počiatočná pre nasledujúci riadok, ak nie je kratšia ako 30 cm. Ak je zvyšok príliš krátky, potom začneme druhý riadok s novou doskou rozrezanou na polovicu. Po zostavení druhého radu laminátových panelov sa celý rad mierne zdvihne a vloží sa do štrbín predchádzajúceho radu s bočným hrebeňom, spúšťa sa na podlahu a kontrolujeme pevnosť západky. V prípade potreby (je lepšie perebdet, ako sa dostať pod) s ľahkými údermi kladiva cez podbíjaciu tyč posilňujeme spojenie radov.

Dôležitým pravidlom : laminátové dosky sa ukladajú do muriva tak, aby koncové spoje ďalšieho radu ležali na celej strane predchádzajúceho. Presadenie panelov voči sebe musí byť najmenej 30 cm.

Naša ďalšia práca je úplne podobná predchádzajúcej. Iba posledný riadok je iný. A najčastejšie tým, že v tomto prípade je najčastejšie nutné rezať dosky nielen cez, ale aj pozdĺž, aby sa dosiahla požadovaná šírka. Pri pokládke laminátu v miestach, kde prechádzajú potrubia, je potrebné tvarované rezanie malých drážok v laminátovom paneli.

Ako položiť laminát - video o všetkých odtieňoch v práci profesionála je pripojené k tomuto článku. V ňom môžete vidieť celý proces s rukou špecialistu.

To je v podstate všetko. Pri opise, a najmä pri sledovaní videa, sa zdá, že pokládka laminátu -hovno, len - a ty si hotový! Ale kým si to neskúsite sami, nebudete rozumieť všetkým tajomstvám. Nie je to však dôvod na odmietnutie pracovať nezávisle. V skutočnosti vám trpezlivosť a práca (ako aj odborné poradenstvo) vám pomôžu rýchlo zvládnuť túto technológiu.

Nové zručnosti a úspešná oprava!