Ako položiť podklad pod laminát - tipy na položenie dôležitého komponentu podlahovej konštrukcie

Laminátová podlaha je tvrdá a relatívne tenká vrstva. Preto, keď je položený medzi poter a laminát, musíte položiť podklad pozostávajúci z niekoľkých vrstiev. V predajniach budov nájdete substrát vyrobený z rôznych materiálov. Pokládka substrátu pod laminát je pomerne jednoduchý postup, v tomto prípade je však potrebné dodržiavať určité pravidlá.

Prečo je substrát potrebný

Použitie podkladu pri pokladaní laminátu môže vyriešiť niekoľko problémov naraz. Hlavné výhody použitia substrátu pre laminovaný povlak sú:

  • Zvuková izolácia a zvuková izolácia. Substrát utopí zvuky zo susedných miestností a zvuky krokov.
  • Tepelná izolácia. Takáto podlaha, na rozdiel od náteru bez podkladov, umožňuje, aby aj malé deti boli v zime príjemné. Samozrejme to nie je vykurovaný podlahový systém, ale medzi laminátom, ktorý je položený na holý betón a laminovaný povrch so substrátom, je rozdiel jednoducho obrovský.
  • Chýbajúce pískanie pri chôdzi, ktoré v každom prípade nastáva, ak je materiál položený na holú podlahu bez podkladu. A ak sa pod laminát dostane malá podstielka, troska a piesok, potom bude veľmi nepríjemné chodiť na takej podlahe.
  • Zvýšenieživotnosť laminátu. Vrstva odolná voči vlhkosti uložená v substráte robí povlak spoľahlivejším a odolným voči kvapalným zvyškom.
  • Vyhladenie povrchových kvapiek. Podklad pod laminátovou podlahou poskytuje najvyššiu možnú rovinnosť povrchu podlahy.

Sortiment trhu, výber

Vyrábajú sa substráty pre lamináty rôznych typov. Jedným z najbežnejších sú polyetylénové penové substráty.

Tento materiál je odolný voči rozpúšťadlám a olejom, nebojí sa vlhkosti, plesní a baktérií, ktoré sú kompatibilné so všetkými stavebnými materiálmi. Existujú tri typy takýchto substrátov: substráty z plynom naplneného polyetylénu, chemicky a fyzikálne zosieťovaného polyetylénu.

Takto vyzerá substrát pre laminát

Substráty môžu byť vyrobené z korkových a kompozitných materiálov. Taký povlak sa vyrába vo zvitkoch alebo vo forme rezaných listov. Materiál je veľmi odolný voči rozkladu, rôznym parazitom a plesniam. Medzi tieto substráty patria výrobky z kaučuku a korku a bitúmenovo-korkové povlaky. Kompozitný materiál sa tiež vyrába z troch vrstiev, ktoré obsahujú polyetylénový film a granule z penového polystyrénu.

Extrudované penové substráty z polystyrénu majú vysokú pevnosť a nízku absorpciu vlhkosti, preto sú vhodné na použitie v miestnostiach, ako sú chodby, chodby a kuchyne. Substráty absorbujúce hluk sú vyrobené zo sklených vlákien potiahnutých bitúmenom.

Pokládka pod laminát

A teraz by sme mali zvážiť, ako položiť podklad pod laminát. Povrch podlahy, na ktorú bude podklad položený, by mal byť čistý, suchý a rovný. Na tento účel by ste mali starostlivo vyčistiť povrch nečistôt: najprv sa podlaha zvlhčí vodou a potom sa odpad odstráni. Ďalej musí byť podlaha opatrená základným náterom a leštená, aby sa odstránili dutiny a malé trhliny.

Uistite sa, že povrch je dostatočne hladký, rovný, suchý a čistý, môžete začať pokládku podkladu. Dbajte na jeho hrúbku. Materiál musí byť zvolený v hrúbke 2-3 milimetrov. Nie je však odporúčané niekoľko vrstiev substrátu.

Valcový substrát sa ukladá v pásoch v smere nadchádzajúcej pokládky laminátu, pásy sa môžu upevniť lepiacou páskou
.

Substrát pod laminátovou podlahou sa zvyčajne balí do zvitkov. Položte podlahu na pásy v smere, v ktorom bude laminát položený. Pásy by sa mali položiť na seba s medzerou najmenej 20 centimetrov a navzájom k sebe pripevniť, napríklad pomocou lepiacich pások. Upevnenie podkladu na steny alebo na podlahu nie je dovolené.

Ak má podklad pod laminátom formu dosiek, potom by sa mal položiť tak, aby povrch hliníkovej fólie (hladká strana) bol na vrchu. Dosky nemusia byť pripevnené na steny a na podlahu a tiež na seba. Sú uložené na konci, spoje sú utesnené páskou.

O funkciách substrátu: video

Teraz viete, aký druh podkladu je pod laminátom a prečoTento materiál by mal byť položený pod laminátovú podlahu. Pod¾a jednoduchých inštrukcií pre pokládku podkladu môžete pod laminátom vytvoriť spoľahlivú a trvanlivú základňu, ktorá zvýši životnosť podlahy vo vašej domácnosti.