Ako položiť základ dosky s vlastnými rukami - zariadenia a technológie

K dnešnému dňu môže byť základ dosky správne nazývaný najbežnejším základom pre budovy. To sa dá ľahko vysvetliť. Vzhľadom na pevnú pevnú konštrukciu, vyrobenú pod celou plochou budovy, sa nebojí pohybu pôdy, pretože tanier sa pohybuje spolu s domom. Preto je druhý názov takejto základne monolitický plávajúci základ.

Predpoklady pre nalievanie základovej monolitickej dosky

Základ dosiek je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť zložitej situácii pri výstavbe konštrukcií na problematických pôdach, napríklad pri zdvíhaní alebo opúšťaní hornín. Stavba dlažby je znázornená vtedy, keď na mieste prevláda vlhká pôda so zvýšenou úrovňou stojatých podzemných vôd. Doska dosky sa považuje za ideálnu na vytvorenie vodotesnej ochrany pre pivnice a pivnice.

Je potrebný základ dosky:

  • s pôdami s nízkou únosnosťou (pálením pieskom, vodou nasýteným pieskom, sypkými pôdami) a veľkým nákladom na základni domu;
  • , ak je to žiaduce, znížiť možnosť nerovnomerného stlačenia pôdy a zrážania štruktúry;
  • v prítomnosti tlakovej podzemnej vody na stavenisku.

Schematické zariadenie základovej dosky

Z vizuálneho hľadiska je základ dosiek tvorený pevnou alebo mriežkovou železobetónovou doskou, prechádzajúcou výstužou. Hrúbka sa môže líšiť v závislosti od výpočtov.
Základ dosky sa skladá z týchto komponentov:

  • drenážny vankúš;
  • vodotesnosť. Odporúča sa usporiadať nielen na konečnom potere, ale aj na vrchole drenážnej podložky;
  • izolácia;
  • výstužné pletivo;
  • betón. Minimálna hodnota je M15 a mrazuvzdornosť je F 75.
Základ dosky: zariadenie, umiestnenie komponentov konštrukcie

Uvedené zložky sa môžu líšiť v závislosti od pôdy a typu klímy. Napríklad, ak je klíma blízko priemeru, potom sa izolácia môže použiť len na bočných častiach základne.

Ak sa výstavba vyskytuje na voľných pôdach, je potrebné zvýšiť spoľahlivosť základu a doplniť ho o výstužné rebrá.

Armatúrna základňa mriežok pre zakladanie dosiek
\ t

V prípade ľahkých konštrukcií, ako je garáž, môžete použiť ekonomickú možnosť - vybudovať základňu mriežok s článkami 1,5 x 1,5 m.

Musíte vedieť!
Hrúbka základu závisí od hmotnosti budovy. Pre referenciu: hrúbka základne malého domu obyčajne nepresahuje 25-50 cm

Výhody zakladania dosky na iné typy

1. Nízka cena a jednoduchosť výroby a inštalácie.
2. Dobrá nosnosť v dôsledku veľkej kontaktnej plochy so zemou.
3. Všeobecne, niePod vplyvom lokálnej deformácie zabezpečuje plošina integritu stien domu. V chladnom období, stavba netvorí vgibov a zlyhania, pretože stúpa a klesá rovnomerne. Táto cenná vlastnosť je vysvetlená skutočnosťou, že základom je pevná plošina, na ktorej sú umiestnené steny a stĺpiky.
4. Schopnosť používať dosky ako "ponor" podlahy suterénu. V tejto situácii, nemôžete použiť na suteréne ďalšie zariadenia pre podlahy, čo šetrí veľa peňazí.
5. Možnosť postavenia suterénnych dosiek v náročných pôdach, obchádzajúcich zemné práce. Tým sa zníži nákladná a namáhavá práca v podmienkach vysokých hladín podzemnej vody, zamrznutej pôdy atď.

Ako urobiť základ dosky pomocou vlastných rúk

Pred začatím výroby základu je potrebné vypočítať základ dosky. Práve v tomto štádiu mnohí vývojári, ktorí chcú dokončiť celý rozsah svojej práce, robia nenapraviteľné chyby.

Toto je dôležité!
Ak nemáte stavebné vzdelanie, je nepravdepodobné, že bude možné správne vypočítať, pretože Je potrebné brať do úvahy mnoho faktorov: možné valce, deformácie, zmrštenie, rozloženie zaťaženia po celom povrchu dosky atď. Preto je lepšie kontaktovať špecialistov na dizajn, ktorí budú robiť všetko rýchlo a efektívne.

Proces liatia betónu na vrchole zavedenej výstužnej klietky

Nadácia Slab: výrobná technológia krok za krokom

1. Označovanie stavebnej plochy a odstraňovanie pôdy.
2. Zriadenie geotextilných podláh s cieľom vytvoriť bariéru, ktorá zabraňuje prechodu piesku do hliny.
3. Vytvorenie pieskového vankúša spočívajúceho v naplnení miesta zmesou sutiny a piesku, ručným podbíjaním alebo použitím vibračnej dosky. Piesok by mal byť narážaný vo vrstvách 10 cm.

4. Vzdialenosť komunikácie.
5. Výroba betónových prípravkov - poter, odlievaný z cementu (M-100). Hrúbka poteru je 10 cm, na betónovú dosku sa položia vodotesné materiály, ich spoje sa spájkujú propánovým horákom alebo horákom. Veľkosť hydroizolácie by mala byť väčšia ako veľkosť budúceho základu, čo uľahčuje obaľovanie okrajov podlahy.
6. Na hydroizolačnú vrstvu sa položí tepelná izolácia z extrudovanej penovej polystyrénu. Fáza nie je povinná, ale v budúcnosti tým, že poskytne teplú podlahu v suteréne, ušetrí na vykurovaní obydlia.
7. Kovanie sa montuje na výsledný „sendvič“. Rám sa skladá z dvoch mriežok (vetvičky 12-16 mm) s veľkosťou článkov 20x20-30-30 cm, prvá mriežka je namontovaná v spodnej časti suterénu (vo vzdialenosti najviac 5 cm od expandovaného polystyrénu), druhá - v hornej časti (pod hornou rovinou suterénu). 5 cm).
8. Okolo obvodu dosky sa položí starostlivo upevnené debnenie. Betón sa naleje rukou, alebo pomocou vnútorných vibrátorov. Povrch betónu je vyhladený a vyrovnaný.
9. Zakrytá betónová doskafilm a obhájili do 4 týždňov. V prvom týždni by ste mali každý deň základ navlhčiť vodou.
10. Po upevnení betónu sa bočný prívod hydroizolačného materiálu navinie a prilepí na konce základu.

Teraz by mal základ dosiek vyschnúť

Po tom, čo je pevný základ pripravený, môžete pokračovať v práci na stavbe svojho domova snov - útulný, krásny a spoľahlivý. Pamätajte si, že správne usporiadanie procesu budovania základne budovy je istotnou zárukou stability aj na „vrtošivej“ pôde.