Ako postaviť pivnicu v krajine vlastnými rukami: tipy a tajné technológie

S vlastným domom, zeleninovou záhradou alebo poľnohospodárskou pôdou nie je možné bez pivnice. Koniec koncov, bohaté úrody vyžadujú odľahlé bezpečné miesto, v ktorom by mohli byť skladované, nie hnijúce a nie hnijúce. Je lepšie premýšľať o skladovaní zeleniny, potravinárskych konzerv a šťavnatých plodov aj vo fáze plánovania letnej chaty alebo domu tak, aby hlava nebola zranená. Môžete si vybudovať dobrú pivnicu, ak poznáte nejaké triky a tajomstvá. Prečítajte si v našom článku, ako to robiť múdro as minimálnymi nákladmi.

Prípravné práce

Na nezávislé vybudovanie pivnice je potrebné zvážiť niekoľko bodov: vlastnosti reliéfu lokality, vlhkosť, štruktúru pôdy a hĺbku podzemnej vody, hĺbku zamrznutia pôdy v chladných mesiacoch.

Podzemná voda a pôda: určujú vlhkosť a odstraňujú problém umiestnenia

Najlepšie je vybrať najsuchšie miesto pod pivnicou, je lepšie, ak ide o terén so svahom - tak pracujte susporiadanie a kopanie bude menšie. Predtým, ako urobíte pivnicu vlastnými rukami, musíte určiť, ako blízko k povrchu vo vašej oblasti leží podzemná voda. Ak sa zaoberáte touto otázkou, zvážte, polovica prípadu je pripravená. Mali by ste mať aspoň približnú predstavu o tom, ako hlboko sú vody, a ak vôbec existujú, aby vedeli, aký druh vody je.

Podzemné zásobníky vody sú rozdelené do dvoch typov:

 1. Podzemná voda (tvorená kondenzáciou zrážok filtrovaných pôdou).
 2. Verkhovodka (priamy dôsledok topenia snehu, dlhotrvajúce dažde; majú sezónny charakter - taká voda je dočasná, zvyčajne nemá konštantný prísun, pršalo - a vodovodný systém).

Aká úroveň vody je bezpečná na vybudovanie pivnice vlastnými rukami? - Jeden, ktorý nebude provokovať hnitie vašich zásob. Optimálna úroveň je minimálne o pol metra nižšia, ako je úroveň, v ktorej plánujete podlahu vašej pivnice. Tak, ak je voda alebo zemná vlhkosť je napríklad na úrovni 2,5 m od zeme, pivnica pod domom môže byť pochovaný nie viac ako 2 metre.

Suterén pivnice môže byť pochovaný, polozásobený alebo mletý
.

Ako určiť blízkosť výskytu podzemnej vody

Existujú dva spôsoby, ako to dosiahnuť:

 1. Preskúmajte vegetáciu na mieste - ak na území prevládajú vlhkosrsté bahenné trávy (podbeľ, ostrice, trstina, šťovík), voda je blízko.
 2. Skúškapôdy na vajcia a vlny. To sa robí nasledovne: lopta vlny sa odmastí v mydlovej vode a vysuší. Vezmite si kúsok zeme, ktorý bol zbavený bahna, umiestnite na neho šesť, na vrchole je novo položené vajce. Celú vec prikryjeme panvicu alebo hlinený hrniec, prikryjeme odstráneným trávnikom zhora. Nasledujúci deň bude výsledok viditeľný - ak vajce zostane suché a len vlna bola navlhčená, voda je hlboká, ak sú obidva prvky suché, nič sa nemusí báť. Ale ak kondenzát zostal na vlne a na vajci, nemôžete postaviť suterén. Pamätajte si, že táto technika funguje primerane len pri stabilnom suchom počasí.
  Pivnica môže byť umiestnená priamo pri dome alebo stojí vedľa seba

Ako bojovať za suchú pivnicu

Ak nie je na výber a na danom mieste nie je žiadne suché územie a pivnica je stále potrebná, môžete oklamať prírodu dobytím miesta na uskladnenie zásob: vykopať otvory po obvode pred kopaním jamy pol metra hlboký a 40 cm v priemere, budú slúžiť na zber prebytočnej tekutiny. Odstráňte tečúcu vodu ako priyamki fill.

Pamätajte tiež, že pri prehlbovaní hlavnej základovej jamy je potrebné tiež primerane odstraňovať aj zberače vody. Po dosiahnutí požadovanej hĺbky zarovnajte spodnú časť pivnice, riadne utrite povrch, položte dobrú vrstvu ílu, určite olejovitý (stačí 2-3 cm). Bez čakania na zaschnutie hliny vyplňte povrch betónovou vrstvou s hrúbkou 10 cm (značka nie menšia ako m-300). Po týždni alebo dvoch položte na povrch cementový poter. Hotovo - toto poschodie bude stáťzvýšená vlhkosť bez ťažkostí.

Niekoľko ďalších slov o hydroizolácii

Vonkajšia izolácia pivnice v exteriéri je jednoduchá - pomocou vyhrievaného asfaltu na stenách, strope a podlahe miestnosti sa vytvorí vodotesná fólia s hrúbkou 2-3 mm, ktorá spoľahlivo ochráni vašu zeleniny a prípravkov pred nadmernou vlhkosťou.

Aby sa to dosiahlo, všetky povrchy, ktoré sa majú ošetriť cementovou maltou (piesok a cement v pomere 1: 2), omietky a omietky, omietky a nátery bitúmenom, alebo sa musia preniknúť do penetračnej hydroizolačnej vrstvy - penetron alebo kalmatrón.

Ak je pôda príliš hlinitá a vodnatá, vybudujte si vlastnými rukami hrad z hliny pre vodu v pivnici - na internete stačí video o tom, ako to urobiť. Na túto akciu budete potrebovať piesok, sutiny a rúry. Odvodnenie je inštalované pod podlahou podzemnej miestnosti. Je lepšie, ak môžete urobiť vývod pre odtok vody do špeciálnej spádovej studne alebo priekopy.

Nezabudnite sledovať úroveň vlhkosti v pivnici

Všeobecné zásady konštrukcie

Podobne ako akékoľvek podzemné stavby, aj v lete, v čase, keď sa podzemná voda dostáva čo najhlbšie, je pivnica najlepšie kopaná. Tiež postupujte podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 • pre pohodlie pri betonárskych a hydroizolačných prácach urobte jamku 50-60 cm širšiu a hlbšiu, ako je plocha a hĺbka zamýšľanej pivnice;
 • Najlepšou možnosťou na výrobu stien sú monolitické steny z hustého betónu (vezmite dva laloky z cementu triedy M-500 do dvoch častí piesku, nie nižšie);
 • hrúbka steny by mala byť od 20 do 30 cm, spevniť štruktúru výstužou alebo aspoň oceľovým drôtom, takže vaša budova bude silnejšia;
 • zohrejte steny pivnice zvnútra pomocou minerálnej vlny, dreveného obloženia; strop je zvyčajne izolovaný expandovanou hlinkou s vrstvou 10-20 cm (je tiež žiaduce vybudovať uzavretý altánok na vrchole pivnice);
 • pre bezpečné osvetlenie, položte vodiče do zvlnenia a vyberte stropné svetlo, aby bolo vodotesné, takže nič nikde nie je krátke;
 • Aby sa predišlo výkyvom teplôt, vybudovaniu termostatu alebo jeho pripravenosti, pomôže to predĺžiť životnosť vašich výrobkov.
Priľahlá pivnica sa môže otvárať priamo do jednej z miestností

Vetranie

Aby sa zabránilo hnilobe zeleniny a ovocia, ako aj tvorbe plesní na stenách a samotných výrobkoch, musíte sa postarať o vetranie miestnosti. Za týmto účelom nainštalujte dve pivnice v pivnici na rôznych úrovniach a na opačných miestach.Vysoké vetranie pivnice je krátka výfuková rúra pod stropom a prívodné potrubie vo výške pol metra od podlahy. Ak vzduch stále cirkuluje slabo, môžete použiť konvenčný ventilátor namontovaný priamo na výfuku.

Z času na čas zabezpečovať vetranie
76) Ako vypočítať potrebu dodatočného vetrania:

 1. Statická vlhkosť v pivnici.
 2. Vzduch je vždy zatuchnutý, zatuchnutý a ťažko dýcha.
 3. Výrobky sa rýchlo zhoršujú, začínajú sa hniť a"Ak chcete cítiť."
 4. Vzhľad plesne.

Aby sa znížila vlhkosť vzduchu, občasné občasné vetranie pomocou nehaseného vápna.

Osvetlenie

Elektroinštalácia v pivnici je ďaleko od poslednej otázky, pretože v podmienkach vysokej vlhkosti môže obyčajný drôt predstavovať hrozbu nielen pre zdravie, ale aj pre život vlastníka zásob skladovaných v pivnici. Preventívne opatrenia by sa preto v tejto veci nemali zanedbávať. Uistite sa, že používate redukčné transformátory, na ochranu vodičov použite zvlnenie vodičov. Svietidlá musia byť utesnené a vypínač musí byť umiestnený mimo vašej podzemnej miestnosti.

Z bezpečnostných dôvodov nerobte schody do pivnice príliš strmé

Ako vyrobiť čiastočne ponorenú pivnicu

Existujú tri typy pivníc: mleté, čiastočne ponorené a pochované. Najbežnejšia a praktická voľba je rozpoznaná ako polo-pochovaná verzia. Je postavený celkom jednoducho:

 1. Suterén pivnice je potopený na maximálne 1 meter, čo umožňuje stavbu takejto budovy aj v podmienkach vysokej pôdnej vlhkosti.
 2. Steny sú postavené z betónových dosiek alebo obyčajných tehál.
 3. Strop je vyrobený z dosky, chránený pred vlhkosťou hlineným tukom a strešný materiál je položený na vrch.
 4. Ďalej sa musíte postarať o ventiláciu, izoláciu a osvetlenie. Tiež nezabudnite urobiť drenážny žliabok.

Ventilačné zariadenie v pivnici

Ak sa budete riadiť týmtoSklamanie podzemného skladu ovocia a zeleniny, vaše plodiny budú dlhodobo bezpečné a zdravé. Nezanedbávajte zákony fyziky a bezpečnostné opatrenia a všetko bude fungovať pre vás.