Ako pracovať s motorovou pílou - návod na použitie a praktické rady

Predtým, než pristúpime k prípadu a konkrétnym odporúčaniam, všimneme si, že všetky pokyny a tipy, ktoré nájdete v našom článku, majú všeobecný charakter. V regióne, v ktorom žijete, okrem všeobecných noriem, môžu existovať osobitné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. Práca motorovej píly je jednoduchá záležitosť, ak sa prispôsobíte, ale nikdy nestratíte ostražitosť, táto oceľová revúca šelma môže pôsobiť aj v rukách skúsených remeselníkov.

Video tipy na prácu s motorovou pílou

Tiež algoritmus vašich činností sa môže líšiť v závislosti od použitého modelu, výrobcu zariadenia. Dáme vám všeobecnú predstavu o tom, čo a ako postupovať, ako pracovať s motorovou pílou, bez obáv z poškodenia seba alebo niekoho iného. Spočiatku sa môže zdať, že táto informácia je príliš veľa, ale prax plus nevyhnutné minimum zdravého rozumu - a budete ovládať všetku múdrosť interakcie s nástrojom, budete sa cítiť sebaisto.

Tip: ak ste začiatočník, skúste začať pracovať so skúseným partnerom.

Reťazová píla je účinný a nebezpečný nástroj
.

Zariadenia na prácu s motorovou pílou

Pred rezaním motorovou pílou aleboVšeobecne platí, že si to v ruke, musíte si prečítať návod, a čo je najdôležitejšie - postarať sa o bezpečnosť svojho života a zdravia. Hlavným bodom v tejto oblasti podnikania sú zručnosti a pracovné odevy. Dokonca aj keď stačí znížiť pár palivového dreva na spaľovanie krbu, mali by ste mať ochranné pomôcky a uniformy.

 1. Ruky a hlava - ochranná prilba s maskou pokrývajúcou tvár a slúchadlá, hrubé rukavice z tvrdého materiálu (čo ak?).
  Takto by mala vyzerať helma
  .
 2. Teleso - špeciálne nohavice s podšívkou na zabránenie porezaniu (takéto jazýčky v prípade nehody zastavia pohyb reťaze), "dýchací" plášť svetlej farby a obloženia.
 3. Topánky musia byť trvanlivé. Je lepšie, ak to bude tesné topánky s oceľovými doskami a tiež s vložkami na ochranu pred rezmi v oblasti členka.
Jednota by mala byť na vás zakaždým, keď vezmete do ruky reťazovú pílu

Ako používať motorovú pílu

So zariadením, ktoré bolo na to priložené. O tom, ako vidieť reťazovú pílu, nikdy nepoznáte lepšie ako v pokynoch. Urobte si čas, aby ste sa zoznámili so zásadami fungovania hlavných mechanizmov vášho nástroja. Naše tipy vám pomôžu bezpečne pracovať s motorovou pílou, pred začatím práce si však pozorne prečítajte návod na obsluhu, ovládacie prvky a bezpečnostné opatrenia. Nebudeme uvádzať komponenty - ich zoznam sa môže mierne líšiť v závislosti od výrobcu, modelu adestinácie.

Základné pravidlá: pílu musíte držať pevne a oboma rukami, pevne uchopiť rukoväť všetkými prstami (palec ľavej ruky by mal byť pod prednou rukoväťou).

Princípy práce:

 1. Rovnováha. Udržujte pílu bližšie k telu - takže vaše ruky budú menej namáhané, nemusíte sa báť nástroja. Okrem toho bude jednoduchšie udržiavať rovnováhu a kontrolovať proces.
 2. Poloha nohy. Usporiadať je široko, ohýbanie na kolenách pre stabilitu, ale držať chrbát rovno.
  Roztiahnite nohy a opierajte ramená o strom
 3. Pohyb. Ak potrebujete zmeniť uhol, vypnite motor aktiváciou brzdy reťaze, pred pohybom sa uistite, že sa neotáča. Pri jazde na dlhé vzdialenosti používajte kryt pneumatiky.

Pravidlá bezpečného výrubu stromov

Pred porezaním stromu premýšľajte nielen o svojej bezpečnosti, ale aj o tom, či sa nepoškodia okolité objekty a stavby. Pozrite sa okolo: je tam diaľnica, železničná cesta, elektrické vedenia, budovy v blízkosti? Ak áno, pred začiatkom práce rozmýšľajte dvakrát, možno v tomto prípade by sa vec mala obrátiť na odborníkov, ak pochybujete o svojich schopnostiach.

Ak je miesto preplnené, používajte výstražné značky - nechcete niekomu ublížiť nepozornosťou, že?

Pred spustením valcov sa uistite, že máte dostatok paliva a mazanie.

Hlavné body:

 1. Určite smer valcov. Skontrolujte rezaný predmet, terén: hladkýči strom rastie alebo nie, či je svah pôdy, kde vietor fúka - bude ľahšie vypočítať smer, ktorým bude strom padať. Na základe týchto údajov môžete uľahčiť ďalšiu prácu. V tomto štádiu vám pomôže množstvo videí z práce s motorovou pílou uverejnenej na internete.
 2. Správne sa pohybujeme: očistíme pôdu okolo stromu od kríkov, prerastania a podrostu, cudzích predmetov. Nič by nemalo brániť bezpečnému odpadu počas valcovania. Vyčistenie oblasti pod uhlom 45 stupňov za a po stranách smeru pádu stromu.
  Plocha okolo stromu pod porastom by sa mala zúčtovať
  .
 3. Bezpečnou vzdialenosťou sú dve dĺžky stromu, ktorý sa má rezať v ľubovoľnom smere. V tejto vzdialenosti by nemal byť nikto a nič, vrátane vás počas ťažby.
 4. Pracujeme s nohami ďaleko od seba, pamätáš? Opierame sa o trup s ramenom, robíme vodiacu píla čo najnižšiu - bude ľahšie porezať strom a navyše nebude príliš vysoký pahýl.

Existuje veľa zásahov, ktoré môžu znížiť vaše sny o ideálnej práci reťazovej píly na "nie". Niekedy sa môže niečo pokaziť, ale v prípade kácenia stromov vás toto „nesprávne“ môže stáť vás alebo niekoho, kto žije. Preto si zapamätajte svojich nepriateľov podľa zraku:

 1. Rot. Zhnitý strom sa môže správať nepredvídateľne a nemusí tam úplne padnúť, alebo vôbec nie. S takýmto súperom je lepšie odísť do boja s profesionálom. Akonáhle si to vzali sami, pamätajte: strom vyzerá neprirodzene, kmeň je poškodený, kôramäkké na dotyk alebo niekedy sfarbené, s najväčšou pravdepodobnosťou sú to príznaky hniloby. V tomto prípade je potrebné zvýšiť nedokončené pre väčšiu bezpečnosť.
 2. Pletené závity a stromy. Ak je strom prilepený a chytí iný hriadeľ pri ťažbe, potrebujete odbornú pomoc. Nepokúšajte sa napraviť situáciu sami, zavolajte špecialistu, ale nemôžete opustiť strom bez dohľadu.
 3. Stuck Saw. Ak je pneumatika zaseknutá v batožinovom priestore, nevytrhnite ju, najmä pri chode. Zastavte motor, zhlboka sa nadýchnite a valec sklopte, až kým motorová píla neodskočí.
 4. Odraz. V rukách neprofesionálneho pracovníka sa môže objaviť odraz v takmer každej situácii. Bežne sa píla privádza nahor a dozadu, keď sa pohyblivá reťaz v oblasti poháňaného reťazového kolesa dotýka iného povrchu. V takejto situácii by mala reťazová brzda fungovať, ak sa tak nestane, urobte to ručne - posuňte rukoväť dopredu, pripravená, ste v bezpečí.

Postup na spustenie nástroja na videu

Takýto postup, ako začať reťazovú pílu, nie je zložitý, ak ste dôslední a opatrní. Algoritmus je nasledovný:

 1. Umiestnite pílu na rovný, stabilný povrch tak, aby sa reťaz nedotýkala ničoho.
 2. Zapnite brzdu reťaze otáčaním rukoväte v smere od vás, inak sa reťaz začne hneď na začiatku otáčať.
 3. Ak je vo vašom modeli prístroja dekompresný ventil, aktivujte ho.
 4. Vytiahnite páčku sýtiča.
 5. Umiestnite ponožku pravej nohyv zadnej rukoväti držte prednú ľavú ruku. Niekoľkokrát rýchlo vytiahnite štartovaciu šnúru, až kým motor „neskne“. kýchl Aj? - Tak to šlo.
 6. Vráťte páčku sýtiča do východiskovej polohy a spustite pílu, pričom vytiahnite lanko štartéra.

Po naštartovaní píly a zohriatí motora neodstraňujte poistku (brzdu), kým nebudete pripravení na pílenie.

Údržba reťazovej píly

Po práci sa uistite, že nie je poškodená reťazová píla, všetky komponenty sú v dobrom stave. V prípade potreby namažte reťaz, doplňte palivo, aby bolo možné náradie kedykoľvek použiť. Zvláštnu pozornosť venujte brzdám reťaze, pákovým a ovládacím pákam, skontrolujte, či prístroj nie je poškodený, či nie je opotrebovaný, či nie sú poškodené mechanizmy. Uistite sa, že všetky gadget, skrutky a skrutky sú dobre usadené, pevne dotiahnuté - nielen úspech vašej práce, ale aj vaša bezpečnosť závisí na tom. Podrobnejšie sú tieto otázky obsiahnuté v návode, ktorý by mal byť váš pracovný manuál počas štúdia.

Starajte sa o svoju motorovú pílu pravidelne, v ideálnom prípade by sa mala po každom použití skontrolovať a vyčistiť. Na čistenie budete musieť preniknúť do vnútorností reťazovej píly:

 • otvorte kryt a vyčistite brzdový pás;
 • kontrolovať a čistiť pneumatiku;
 • umyte vzduchový filter z pilín a prachu;
 • Utrite chladiace rebrá, vetracie otvory;
 • Skontrolujte lopatky zotrvačníka.

Tu sú hlavnémomenty, ktoré by ste mali mať na pamäti pri začatí práce s motorovou pílou. Ak budete dodržiavať bezpečnostné opatrenia a bezpečnosť počas prevádzky, výsledky vás potešia a nebudú žiadne prebytky. Buďte ostražití a rozumní - a všetko bude v poriadku.