Ako prilepiť tapetu: postupnosť práce a triky

Tapety sú snáď najčastejšie dokončovacie materiál používaný pre výzdobu stien. Tapety našli uplatnenie vo výzdobe stropov. Bohatstvo farieb a textúr poskytuje slobodu voľby budúceho vzhľadu miestnosti. Okrem toho, radikálne zmeniť priestor pomocou tapety nie je vôbec ťažké. Je len potrebné vziať do úvahy niekoľko pravidiel, ktoré zjednodušujú proces lepenia tapetových tkanín a umožňujú vyhnúť sa nepríjemným chybám. Je lepšie dozvedieť sa viac o tom, ako správne prilepiť tapetu pred začatím práce, aby ste nestratili energiu na „vynález bicykla“.

Materiály a ich výpočet

V železiarskom sklade môžu poradcovia-predajcovia vykonať výpočet požadovaného počtu kotúčov. Na tento účel musia byť informovaní o rozmeroch miestnosti (dĺžka, šírka, výška stropu), ako aj počet dverí a okien. Pomocou kalkulačky sa vypočíta celková plocha stien a rozdelí sa do plochy tapety v rolke. Výsledné číslo sa zaokrúhli nahor. Ak si kupujúci vyberie tapetu so vzorom, ktorý treba brať do úvahy pri rezaní tkanín, spotreba sa zvýši asi o 20%.

Výber tapety

Ďalšípotrebný materiál v práci je tapetová pasta. Zvolí sa v závislosti od zvoleného typu tapety. Na obale lepidla sú informácie o jeho správnej príprave. Uvádza sa aj maximálny počet kotúčov, ktoré je možné lepiť pomocou jedného balenia. Na tomto základe sa zakúpi požadovaný počet balení lepidla. Ak máte v úmysle vykonať základ stien s rovnakým lepidlom, potom je potrebné kúpiť ďalší balíček.

Na ozdobenie interiéru miestnosti výrobcovia vyrábajú hranice rôznych šírok, ktoré vychádzajú z hlavnej farby tapety. Hranice môžu byť zlepené pozdĺž stropu, dverí, okien. Veľmi často, s pomocou okrajov lepených v horizontálnom alebo vertikálnom smere, je stena vizuálne rozdelená na časti.

Požadovaný nástroj

 • nádobu alebo inú nádobu na riedenie lepidla;
 • kefa (valček na tyči) na nanášanie lepidla na povrch stien a tapiet;
 • nožnice (kancelársky nôž) na rezanie tapety na plátna požadovanej dĺžky;
 • jednoduchá ceruzka na označenie;
 • Plumb;
 • stierky;
 • kefa alebo gumový valček na vyhladenie lepených panelov;
 • Ruleta.
Nástroje na lepenie tapiet

Pravidlá lepenia tapety: postup práce

1. Práca sa začína prípravou miestnosti. Odporúča sa odstrániť nábytok alebo ho premiestniť od stien a zatvoriť film pred prachom.

2. Steny sa čistia špachtľou zo starých tapiet. S ťažkým vypustením papiera kúsky zpovrchu steny, sú navlhčené vodou. Po niekoľkých minútach sa sódový papier ľahko stiera špachtľou zo steny. Maľované steny piesku so škrabkou. S pomocou tmelu vyplňte medzery, diery z hmoždiniek a ďalšie poškodenia stien. Ak je to možné, zarovnajte rohy.

3. Vykonáva sa maľovanie alebo bielenie stropu, po ktorom môžete pristúpiť k dekorácii na stenu.

4. Zmerajte výšku steny a odrežte plátno z kotúča podľa tohto merania a pridajte malý okraj. Niektorí položili tapetu na stenu a meranie na mieste, takže značka s ceruzkou. V tomto prípade potrebujete pomocníka, pretože držanie tapety a meranie jednej osoby nie je pod prúdom. V rovnakej dobe, nováčikovia, spravidla neviem, kde začať tapetu lepenie. Ak sa tapeta prilepí prekrytie, potom vždy začnite z okna. To pomáha vizuálne skryť švy, ktoré tvoria. Ak je lepidlo na konci konca, potom môžete začať od kdekoľvek.

5. Rezaný hárok sa natrie lepidlom na tapety, ktoré sa riedi bezprostredne pred prácou, pričom sa berie do úvahy čas jeho prípravy. Všetky moderné adhezívne zmesi sa zvyčajne pripravujú do 15-30 minút. Pri nanášaní lepidla sa venuje veľká pozornosť okrajom, aby nezostali suché.

6. Ďalej sa plátno ponechá na niekoľko minút, aby sa nasiaklo, a v tomto okamihu sa stena rýchlo potiahne lepidlom na šírku pásika tapiet. Nie je možné váhať, pretože príliš dlhé zmáčanie tapety je plné ich úplnej dezoxidácie. Takýto hárok nebude možné prilepiť.

7. Spodná hrana omietky je ohnutápre pohodlie práce s ním, inak bude okraj ťahaný pozdĺž podlahy.

8. Plachta sa aplikuje zhora na stenu pomocou stoličky alebo štafle, pričom bočný okraj sa rovná olovnici. Je možné nakresliť zvislú čiaru pozdĺž steny vopred a prilepiť prvý panel nad ňou.

​​
Používanie plumb pre aplikáciu vertikálnych

9. Širokou kefou alebo gumovým valčekom uhladte tkaninu uhlopriečnym smerom zhora nadol. To vám umožní pevne zatlačiť tapetu po celom povrchu steny, odstrániť vzduchové bubliny a prebytočné lepidlo. Lepidlo sa odstráni vlhkou handričkou alebo špongiou.

Vyhladenie tapety pomocou kefy zabezpečí pevnosť fixácie, odstráni prebytočné lepidlo a vzduchové bubliny

10. Prebytok tapety je rezaný pozdĺž sokla základnej dosky a po obvode stropu. Zvyšné listy sa prilepia podobne, zarovnanie sa vykoná na predtým vloženom plátne.

Ako lepiť tapetu: video inštrukcie

Vlastnosti lepiacej tapety so vzorom

Pri výbere tapety so vzorom, ktorý vyžaduje výber, musíte starostlivo zvážiť správne rezanie panelov.

Výberovú operáciu možno vykonať dvoma spôsobmi:

 • Po prilepení prvého hárku držte zarovnanie vzoru pri meraní druhého hárku priamo na stenu, čím sa značky na tapete nad a pod. Podľa týchto značiek, tapeta je ohnutý a strih. Táto metóda vyžaduje asistenta.
 • Môžete merať stenu niekoľkými plátnami tapety, ktoré kombinujú vzor na podlahe. Plátno je rozrezané, rozprestiera sa na prednom poschodínahor. V blízkosti rolky. Plátno sa posunie do požadovanej vzdialenosti, aby sa spojili všetky prvky vzoru. Potom sa vykonajú rezy na rezanie.
Ako nalepiť tapetu so vzorom

Aby sa nenarušil vzor, ​​tapeta sa lepí na koniec podľa algoritmu opísaného vyššie.

Ako správne prilepiť tapetu v rohoch

Uhly, najmä ak nie sú úplne rovné, spôsobujú začiatočníkom veľa problémov. Odborníci sa naučili vyrovnať sa s akýmkoľvek uhlom. Aké je ich tajomstvo? Všetko dômyselné, ako vždy, je jednoduché. V rohu nemusíte lepiť celý list tapety. Skúsení remeselníci v rohu urobia spojenie dvoch plátien, a aby boli dokonale hladké, použite nasledujúcu techniku. Dve plátna sú zlepené s presahom 5 cm. Potom sa ostrý stacionárny nôž narezie naraz na dve plátna. Odrezané časti sú odstránené, stena je opäť potiahnutá lepidlom a plátno, ktoré muselo byť ohnuté späť, bolo znovu zlepené. Kĺb získaný pomocou tejto technológie je úplne neviditeľný. Takže lepidlo tapety vo vnútorných rohoch. Čo robiť s vonkajšími rohmi, ktoré sa musia riešiť pri dokončovaní okenných a dverných svahov?

Tapetovanie vonkajších rohov

Keď prilepíme tapetu rukami na vonkajšej strane, aj rohy, jednoducho sa snažíme vyrezať plátno tak, aby sme ich zabalili. Ale nie vždy je táto metóda použiteľná. Preto je potrebné prilepiť dve rúna, ktoré sú umiestnené na bokoch rohu, pričom okraj ostáva viditeľný. Niekedy je predfarbená.tapetu alebo jednoducho potiahnuté plastovým rohom, ktorý je nalepený na montážne lepidlo.

Optimálne podmienky pre lepenie tapiet

Aby ste predišli tvorbe bublín a vrások na papierovej tapete počas sušenia, snažte sa dodržiavať nasledujúce odporúčania.

 • Práca sa vykonáva pri teplote miestnosti 23 - 25 stupňov Celzia.
 • Steny pokryté tapetami by mali byť chránené pred prievanom až do úplného vyschnutia.
 • Pokúste sa vylúčiť zásah na tapetu zavesený na priamom slnečnom svetle.

V tejto súvislosti je tapeta na netkanej báze úplne nenáročná. Sú drahšie ako obyčajné papierové tapety, ale s radosťou s nimi pracovať. Koniec koncov, keď lepenie takýchto tapiet, lepidlo by malo byť aplikované len na stenu. Suchá tkanina sa ľahko valie na povrch steny valčekom. Pracuje dvakrát rýchlejšie, ak používate široké meradlo rolí.

Osobitné úsilie prináša rôznym zvukom vo forme rúrok, zásuviek, vypínačov a iných prvkov pripojených k stenám pre začiatočníkov. Ako správne orezať tapetu na takých miestach, podrobne zobrazené vo videu.

Teraz, keď sme sa vyzbrojili vedomosťami, môžeme bezpečne začať s opravami. Koniec koncov, po tom všetkom, čo bolo čítané a prezerané, bolo jasné, ako rýchlo a správne lepiť tapetu. Keď poznáte presný priebeh akcie, výsledok je vždy dobrý. Radosť z tvorivosti a nový druh izieb naplní srdcia rodinných príslušníkov, pretože všetko sa bude robiť s láskou k vášmu domovu.