Ako pripraviť umelú nádrž pre chov rýb

Od okamihu, keď pozemok prestane byť len platformou na pestovanie základných potravín, stáva sa z neho pole tvorivosti. Len obmedzená plocha samotného areálu môže zastaviť predstavu zručného letného rezidenta. Existuje už málo ľudí, ktorí môžu byť prekvapení trávnikmi a luxusnými záhonmi, ako aj ultramodernou mangalovou zónou alebo záhradnými sochami, ale chov rýb v umelých nádržiach je vzácnym koníčkom.

Usporiadanie rybníka

Zdalo by sa, že v ktoromkoľvek mieste sa dá vykopať nádrž, ale ak cieľom je dať do nej ryby, požiadavky na budovu budú mnohokrát rásť. Voda by mala samostatne zaplniť prehlbovanie, ktoré je pre ňu určené, nie úplne vyparovať v najsilnejšom teple a zostať mierne čisté počas celej sezóny. Obmedzený priestor sa prejavuje: nádrže dacha sú zriedka veľké. Našťastie pre chov väčšiny populárnych plemien veľkého objemu a nie je potrebné, a mnoho druhov rýb sú nenáročné a dokonale priberajú na váhe aj v miernych podmienkach.

Druhy nádrží

Ak je na pozemku už prameň alebo malá rieka, vyrieši sa tým problém s prítokom a vypúšťaním vody. Stačí prehĺbiť kanál a urobiť priehradu, taký rybník sa nazýva prírodný. Budú to nielen prúdiace zdroje, ale aj vyschnuté. Mali by byť umiestnené v nížinách. Organizácia malého samostatného rezervoáru, vykopaného špeciálne, je náročnejšia na prácu. Budete sa musieť postarať nielen o prítok vody, ale aj o možnosť jej pádu na jeseň. Zdrojom vody môže byť artézska studňa, ktorá prechádza prístupnou vzdialenosťou prúdu alebo vysoko umiestnených vrstiev podzemnej vody. Rybníky, pre ktoré je zdrojom zrážok len zrážka, spravidla neprežijú slnečné dni a nie sú vhodné na chov rýb.

Prúdenie vody, ktoré už na mieste existuje, je najlepším zdrojom vody pre umelé priehrady
.

Hlavné druhy umelých rybníkov na pestovanie potravinárskych rýb podľa typu organizácie jamy:

 • kanál;
 • vykopané;
 • navinuté.

Výber rýb pre umelé nádrže

Technické špecifikácie a mapa nádrže závisia od plánov jej prevádzky. V prvom rade je potrebné rozhodnúť, aký druh živých tvorov v ňom bude obývaný. Ak sa dekoratívna zlatá rybka stane obyvateľom rybníka, potom hlavným cieľom stavby je možnosť pozorovať svoje hry v čistej vode. Za týmto účelom sa vytvorí viacúrovňové dno, obložené kamienkami alebo inými dekoratívnymikamene, so širokými plytčikmi, kde sa voda zo slnečných lúčov zahreje.

Zlaté rybky žijú dobre nielen v akváriu, ale aj v otvorenom rybníku s teplou a čistou vodou
.

Ak je účelom zriadenia rybníka rybolov, jeho štruktúra by mala zohľadňovať potreby konkrétneho druhu rýb.

Najobľúbenejší obyvatelia umelých nádrží:

 • kapor a karas, ktoré nevyžadujú veľký obytný priestor;
 • 43) lieň, prežívajúci aj v zanedbávaných zásobníkoch s obsahom vody nižším ako 1 ml /l;
 • karas, ľahko prežívajúci zimovanie aj v malých nádržiach, ktoré mrznú takmer až na dno;
 • Orff, domestikovaná odroda zlatého ideu, nenáročná na jedlo a rýchlo získavajúca váhu, ryba, ktorá dobre zapadá do väčšiny ostatných obyvateľov.
 • jeseter, záujem o pestovanie, ktorý je spôsobený vysokou hodnotou výrobku;
 • ostriež a byvol, ľahko sa chovajú v relatívne malých vodných plochách;
 • ​​
 • hroty, ktoré si samy poskytujú jedlo, ak malé buriny žijú v tom istom vodnom útvare;
 • ​​
 • sumec riečny a riečne úhory, nenáročné na kvalitu vody a dobrý prírastok hmotnosti.
Chov drahých komerčných rýb je nielen zaujímavý, ale aj ziskový
.

Rozhodujúcim krokom je výber konkrétneho druhu rýb na chov. Je potrebné zohľadniť zvyky a charakteristiky životného cyklu. Vypustený do nádrže postavenej artézskou studňou, teplomilných kaprov, karas asumec môže zomrieť v prvý deň, a losos a pstruh nebude môcť existovať v zarastenom rybníku so zvýšeným umývaním dna. Ak sa plánuje usídlenie viacerých poddruhov v jednej nádrži, je potrebné študovať ich návyky. Dravý šťuka ostriež je schopný rýchlo zničiť všetky malé ryby, vrátane smažiť, a sumce, vypustený do rybníka s bahnom dno, bude pravidelne kopať pri hľadaní potravy, otravy existencie jedincov zvyknutí na čistú vodu. Usporiadanie dna pre zlaté rybky, raky a úhory sa výrazne líši. Prvý z nich potrebuje kamienky a rýchlo sa otepľujúci vodný stĺpec, druhý - zlomené črepy, rúry a iné prírodné prístrešky, tretí - množstvo zelených potravín.

Spoločnou črtou väčšiny umelých nádrží na pestovanie rýb je prítomnosť v strede malej oblasti s väčšou hĺbkou. Takáto zóna je vytvorená tak na zjednodušenie čistenia nádrže, ako aj na lov rýb pred nástupom chladného počasia.

Prehĺbenie v strede umelého rybníka uľahčí čistenie a kompletný rybolov
.

Rybník, v ktorom podľa plánu majiteľa ryby musia nielen priberať na váhe, ale aj produkovať potomstvo, musí mať dobre ohriaty slnečný lúč a bezpečný potok na trenie. Takéto ťažkosti sú však relevantné len pre veľké nádrže. V prípade rybníka s objemom 5–30 m2 , v ktorom je ryba len na jednu sezónu, môže byť poter nakúpený alebo ulovený v prirodzených podmienkach.

Spodok miniatúrneho rybníka nevyžadujebetónovanie, položenie hrubého filmu je dostačujúce

Vytvorenie umelej nádrže na ryby

Postup

 1. Voľba umiestnenia a štúdia vlastností chemického zloženia pôdy a vody
 2. Kopanie jamy.
 3. Spevnenie dna a brehov hrubou fóliou, betónom alebo lisovaným ílom.
 4. Organizácia kanalizácie a krajinných prvkov v závislosti od plánovaného spôsobu prevádzky rybníka.
 5. Pristátie pobrežných rastlín, ktoré poskytujú tienené ramená pre väčšinu poddruhov rýb.
 6. Sušenie zásobníka (2-3 týždne).
 7. Uvoľňovanie vody do nádrže a jej „ustajnenie“ mikroorganizmami. Na tento účel sa do kompozície pridáva voda s prímesou kalu získaného z prírodného rezervoáru a sadia sa riasy.
 8. Vyrovnanie teploty v klietke s rybami pripravenými na spustenie a teplotou vody v rybníku, aby sa zabránilo úmrtiu v dôsledku stresu.
 9. Uveďte ryby do umelej nádrže.

Video tipy na chov rýb doma

Starostlivosť o umelé jazierko s rybami

Počas teplej sezóny si dobre vybavená nádrž nevyžaduje vážnu starostlivosť. Pracovné plány by mali zahŕňať len zúčtovanie počas prerastania a prepravy kalov, čo môže byť aj vynikajúce hnojivo. Hlavným dielom pri rybníku, pokiaľ ide o chov rýb na gastronomické účely, je pravidelné kŕmenie a rybolov.

Výkonový režim sa môže nastaviť v určitých hodinách prostredníctvom zaškolenia ramena reakcie na podmienený signál, napríklad zvuk zvončeka. Je tozjednodušiť proces a umožniť včasné odstránenie zvyškov prikormy, čím sa zabráni „kvitnutiu“ vody. Pre väčšinu druhov rýb je kŕmenie rovnaké ako krmivo pre zvieratá: zmiešané krmivá a dusené obilniny.

Video: rybník na chate na chate na chov rýb