Ako sa dostať čerpadlo z dobre, ak je prilepené: rady odborníkov a populárnej múdrosti

Ponorné čerpadlá používané na prívod vody z vrtov vyvŕtaných v oblasti potrebujú pravidelné zdvíhanie pre preventívnu údržbu a menšie opravy. Zdvíhanie čerpacej techniky je tiež spojené s výmenou jednotky, ktorá slúžila svojmu času s výkonnejším zariadením. Prevádzka extrakcie ponorného čerpadla z vrtného potrubia však nie je vždy úspešná. Stáva sa tiež, že čerpadlo je pevne zaseknuté v potrubí. Majitelia studne, prvýkrát sa stretol s takýmto problémom, neviem, ako sa dostať čerpadlo z dobre, aby nedošlo k trhaniu kábla.

Príčiny záchvatov pumpy v tele vrtu

Vo všeobecnosti všetky príčiny, ktoré viedli k tomuto nepríjemnému problému, sú spôsobené ľudským faktorom. Keď sa počas inštalácie čerpadla porušia technologické požiadavky na upevnenie prvkov čerpacieho zariadenia a náležitá pozornosť sa nevenuje ich spracovaniu, je ťažké očakávať priaznivý výsledok prípadu počas demontáže čerpadla.

1. Voľný elektrický kábel

Z tohto dôvodu dochádza k väčšine prípadov zachyteniazariadení. To sa deje hryzením ohnutého elektrického kábla v slučke, ktorá je utiahnutá okolo puzdra čerpadla.

V tejto situácii by ste nemali zariadenie ťahať za všetky svoje sily, pretože to nepovedie k úspechu. Ale to, čo ťaháte, sa môže zlomiť. Potom bude ťažké niečo urobiť sami.

Pokus o samočinné vytiahnutie čerpadla

Odborníkom, ktorí opakovane vynášali čerpadlá zo studní, sa v tomto prípade odporúča, aby sa pokúsili tlačiť zariadenie späť. Snažím sa vyskúšať, cítiť vôľu a v tejto chvíli naďalej pomaly stúpať. Všeobecne platí, že "je lepšie zabrániť chorobe, ako liečiť." Aby v praxi neboli vystavené priehybu elektrického kábla, je potrebné ho počas inštalácie systému pripevniť pomocou špeciálnych svoriek na rúru alebo hadicu. Okrem toho sa neodporúča upevňovať elektrický kábel ku káblu, pretože počas jeho ťahu môžu svorky odletieť. Pri zdvíhaní čerpadla je tiež potrebné zabezpečiť, aby sa kábel a hadica nachádzali súčasne na povrchu. Nesmieme dovoliť žiadne uvoľnenie kábla, kábla alebo hadice.

2. Sedimentácia vrtu v dôsledku predĺženého času voľnobehu

V praxi sa často vyskytujú prípady, keď predĺžená voľnobežka má za následok najsilnejšie umývanie. Vytvorená vrstva kalu sa stáva neprekonateľnou prekážkou v ceste čerpadla. Keď sa čerpadlo z tohto dôvodu zasekne v studni, odborníci odporúčajú začať jeho výkyv, počas ktorého sa zariadenie zdvíha a potom spúšťa. Čo to vedie? Voda postupnemôže začať rozmazávať bahnité usadeniny. Nakoniec je možné, že sa cesta na vrchol uvoľní, čo umožní vytiahnutie čerpadla. Hlavnou vecou nie je ponáhľať veci a nepreukazovať nadmernú aktivitu, aby sa zabránilo hluchému rušeniu čerpadla.

Existuje aj neštandardný spôsob zaobchádzania s bahnom. Je potrebné prilákať k riešeniu problému hasičov, ktorí s pomocou hadice spustenej do vrtu budú schopní erodovať usadeniny kalu. Uvoľnené čerpadlo pôjde hladko hore. Aby sa zabránilo procesu umývania studne, je potrebné vykonať preventívne čistenie, ktorého frekvencia by mala byť raz za tri roky.

3. Pevná prekážka - komplexná bariéra

V dráhe čerpadla môže byť pevná prekážka, ktorá bude hrať úlohu klinu. Ako taká prekážka môže pôsobiť:

  • priehlbina v potrubí, spôsobená pohybom zeme;
  • 36. sploštený okraj rúrky;
  • Otrysy z nepresného zvaru;
  • odmieta v zostave sedimentačnej kolóny, v ktorej sa namiesto závitového spoja rúrok zvárajú a umožňujú axiálne posunutie.

Stretnutie s takou prekážkou je sprevádzané charakteristickým tvrdým nárazom, pričom pohyb čerpadla smerom nadol voľne prechádza. Je to možné a ako vytiahnuť čerpadlo z vrtu v tejto situácii? Existujú prípady, keď otáčanie čerpadla s potrubím okolo jeho osi pomáha obísť prekážku na ceste. Nie je však zaručená stopercentná pravdepodobnosť uvoľnenia pohybu zariadenia. Môže to byť jednorazovéúspech. Ale stojí za to skúsiť, zrazu, v špecifickej situácii, bude tento problém vyriešený týmto spôsobom.

Špecializovaná pomoc

Nástroj, ktorý náhodou spadol do studne, časti spojovacieho materiálu alebo iného cudzieho predmetu, sa môže stať pevnou prekážkou. V tomto prípade dôjde k náhlemu a neočakávanému zastaveniu čerpadla počas zdvíhania. To sa stáva, keď sa pevný predmet dostane do medzery medzi stenou studne a čerpadlom, čo vedie k záchvatu. V tomto prípade je pohyb smerom nadol voľný a intervaly rušenia smerom nahor sa líšia v závislosti od vzorky kábla. Preklzanie položky nebude príliš úzka medzera. Preto odborníci radia zastaviť, zavolajte špecialistov. Špeciálne vybavenie, ktoré má k dispozícii, dokáže odstrániť rušenie zo studne.

4. Vplyv reverzného siltovania

Tento účinok sa pozoruje v studniach vytvorených vo vápencových pôdach. V dôsledku dlhodobej prevádzky sa nad usadením čerpadla vytvára sedimentárna vrstva, ktorá sa mení na „zástrčku“. Aby sa tento proces zastavil, vyčistite jamku každé tri roky.

Čistenie vrtu je vynikajúcou prevenciou proti zanášaniu a upchávaniu vrtu
.
​​

Rada remeselníkov

  • Prilepené čerpadlo v studni s káblom, ktorý bol odtrhnutý v dôsledku vynaloženého úsilia, sa dá vytiahnuť pomocou kovového zariadenia s kolíkmi, ktoré sa bežne nazýva "mačka". Zapojenie čerpadla priamo sa považuje za veľký úspech. S najväčšou pravdepodobnosťou môžete chytiť na koniec kábla alebo hadice, snaží sa vytiahnuť zariadenie hore.
  • Útlačenie dole uviaznuté čerpadlo niektorí vynálezcovia podarí použiť šrot zviazaný na kábel. Hlavnou vecou je pevne uviazať šrot tak, aby ho pri hádzaní do vrtu nenechávajte. Samozrejme, toto môže byť vykonané, ak staré čerpadlo už nie je určené na prevádzku, pretože pravdepodobnosť jeho poškodenia je veľmi vysoká. Môže pracovať v malej hĺbke čerpadla.
  • Zvarte „ucho“ k meracej časti potrubia. Po prechode kábla, hadice a kábla cez potrubie spustite potrubie na samostatný kábel do studne. Pod tlakom svojej hmotnosti môže čerpadlo skĺznuť a voľne visieť na kábli. Potom súčasne vytiahnite potrubie a čerpadlo zo studne. Keďže hmotnosť konštrukcie môže dosiahnuť 50 kg, práca by sa mala vykonávať s asistentom.
  • Ak pri pokuse o vynútenie zariadenia z vrtu ešte nie je prerušené odpruženie čerpadla, môžete ho upevniť v napnutom stave a pravidelne naň poklepávať. Keď dôjde k uvoľneniu kábla, znovu sa napnú a znova zaklopú. Tieto akcie sa môžu uskutočniť v priebehu niekoľkých dní. Cesta pre obzvlášť pacientov, ale v niektorých prípadoch je korunovaná úspechom.

Čo tlačí ľudí, aby vymýšľali rôzne spôsoby riešenia problému so zaseknutou pumpou? Odpoveď je jednoduchá, vysoké náklady na služby firiem špecializujúcich sa na túto oblasť.

V niektorých prípadoch ich náklady vyplývajú z ceny za inštaláciu novej studne. Preto, aby sa šetrilo rozpočet, je potrebné urobiť všetko možné vopred, aby sa zabránilo zabaveniu čerpadla.

Cenné odporúčania odborníkov

1. Neznižujte kvalitu kábla použitého na zavesenie ponorného čerpadla. Odporúča sa zakúpiť si kábel a upínacie prípravky z nehrdzavejúcej ocele.

2. Snažte sa nepoužívať vo vnútri jamiek hadice a káble spojené dohromady. Keď sa tieto slabé miesta môžu zdvihnúť, zvyšky sa ohnú a zaseknú zdvíhacie zariadenie.

3. Odporúča sa kúpiť čerpadlá s minimálnym priemerom, aby sa zväčšila medzera medzi stenami vrtu a telesom zariadenia. Je jasné, že čerpadlá s malou hrúbkou sú drahšie ako ich objemnejšie náprotivky. Avšak, ak porovnáme rozdiel v cene čerpacieho zariadenia s nákladmi na nový vrt, potom nákup tenšieho nástroja sa stáva tak nerentabilným. Výmena čerpadla v šachte zníži pravdepodobnosť opätovného zaistenia zariadenia.

Ponorné čerpadlá

4. Nasaďte na nádobu uzáver, vyrobený v továrni a tesne prilepený na steny potrubia. Táto časť nedovolí, aby sa do vrtu dostali nečistoty a rôzne náhodné objekty.

Inštalácia nového čerpadla do vrtu

Budeme radi, ak vám informácie uvedené v tomto článku pomôžu vyriešiť problém. Bude to ešte lepšie, ak nikdy nebudete musieť „ťahať hrocha z bažiny“, pretože nainštalované čerpadlo bude vychádzať z dobre vyrobeného strojčeka.

A nezabudnite vykonať preventívne upratovanie vrtov: