Ako sa kladie kábel: typy elektroinštalácie, inštalačné metódy

Nahradenie alebo položenie nového vedenia v byte alebo súkromnom dome je veľmi, veľmi časovo náročná úloha. Vzhľadom k tomu, že bolo rozhodnuté o modernizácii elektrickej siete, budeme musieť čeliť takej práci ako kladenie káblov. V závislosti od umiestnenia elektroinštalácie, podmienok priestorov a individuálnych preferencií je potrebné ju vyrábať rôznymi spôsobmi. Aké sú spôsoby kladenia opísané v tomto článku.

Zapojenie do vlnitej rúrky

Kladenie kábla do zvlnenia je jedným z najbežnejších spôsobov
.

Zvlnenie sa používa na položenie kábla na podlahu, stenu alebo strop. V tomto prípade môže byť vedenie skryté aj otvorené.

Vlnité rúrky sú vlnité rúrky vyrobené z polyvinylchloridu alebo kovu. Vnútri uloženého kovového drôtu, s ktorým môžete natiahnuť kábel do potrubia. V poslednej dobe sa polyvinylchloridové zvlnenia používajú vo zvýšenej miere na ukladanie elektrických káblov a vodičov v interiéri. To je spôsobené tým, že ich hmotnosť a cena je o niečo nižšia ako kov.

Vlnité rúrky sa môžu používať v obytných, technických, \ tadministratívne a priemyselné priestory. Materiál zvlnenia slúži ako prídavný izolátor kábla a má schopnosť samozhášania, čo výrazne znižuje možnosť spontánneho horenia v dôsledku skratu.

Zvlnenia sú vhodné pre rôzne typy káblov rôznych priemerov, pretože sa vyrábajú v niekoľkých variantoch s prierezmi: 16 mm, 20 mm, 25 mm, 32 mm, 40 mm, 50 mm a 63 mm. Prostredníctvom neho môžete ťahať, ako napájacie káble a súvisiace s informačnými sieťami.

Dôležité! PVC vlnitý môže byť použitý len na umiestnenie kábla v interiéri. Materiál, z ktorého je vyrobený, je citlivý na ultrafialové slnečné žiarenie, extrémne teploty a vysokú vlhkosť. Aj keď pre pokládku do otvorených priestorov existuje samostatná trieda zvlnenia.

Prácu na pokládke kábla do zvlnenia je vhodnejšie vykonávať spoločne. Najprv musíte vytiahnuť kus drôtu z potrubia. Potom urobte otvor v káblovom vinutí a prevlečte ho, opatrne ho otočte. Odporúča sa vyrovnať vlnitú rúrku, jedna osoba by mala držať zvlnenie na vzdialenom konci a druhá na ťahanie kábla, vytiahnutím oceľového drôtu z zvlnenia. Keď je kábel úplne natiahnutý, pevne ho spojíme vlnitou páskou tak, aby sa konštrukcia nepohybovala.

Je vhodné upevniť zvlnenie na stenu pomocou svoriek, ktorých priemer je možné zvoliť pod potrubným úsekom. Táto metóda sa často používa na pokládku káblov do zavesených podhľadov asadrokartónové priečky. Ak je zvlnenie položené na podlahu pod betónovú stierku, musíte si kúpiť špeciálnu - vystuženú, schopnú odolať zaťaženiu.

Pokladanie káblov v zákopoch

Kladenie kábla do výkopu je pohodlné a praktické, ale nie vždy možné
.

V prímestských oblastiach av vidieckych domoch sa môže elektrický kábel medzi budovami a vonkajším osvetlením ťahať vzduchom a podzemne. Ak je vzdialenosť medzi objektmi malá, odporúča sa režim Air. Metóda podzemia je vhodná na pokládku káblov na dlhé vzdialenosti alebo vonkajšie osvetľovacie zariadenia. Táto metóda je estetickejšia, pretože nad hlavou nie sú žiadne závesné girlandy, ale má niekoľko obmedzení:

 • Pokladanie káblov v priekope je zakázané, ak je hladina podzemnej vody vysoká. Napríklad v bažinatých oblastiach môže dosiahnuť 1 m a viac.
 • Pôda obsahuje veľké množstvo látok schopných poškodiť alebo poškodiť plášť kábla.
 • Putujúce prúdy v zemi majú veľmi negatívny vplyv na elektrické vedenia.
 • Štruktúra pôdy je príliš mobilná.
 • V miestach, kde bude pôda príliš často vykopaná, je tiež nežiaduce položiť kábel.

Ak vo vašej oblasti nie sú odhalené žiadne kontraindikácie, môžete začať pokládku kábla. Najprv je potrebné urobiť pozemok. Kábel by nemal byť umiestnený bližšie ako 1 m od stromov, obchvatov, parkovísk pre ashenizátor a iných miest so zvýšeným zaťažením.zem.

Ďalšia postupnosť činností na uloženie kábla do výkopu je nasledovná:

1. Vykopávame výkop pomocou predtým vyrobeného označenia. Minimálna povolená hĺbka je 0,7 m. Pre väčšie pohodlie je však lepšie urobiť 0,8 - 0,9 m.

2. Z výkopu odstránime všetky druhy materiálov a látok, ktoré môžu poškodiť plášť kábla: sklo, kamene železo, drôt atď.

3. Na spodnej vrstve zalejte 10 cm vrstvu piesku.

4. Nákup kábla:

 • Pre prierezy s malým výkonom a prierezom - kábel VVG;
 • Pre stredný a vysoký výkonový kábel AVBBSHv, pancierované pozinkovanými oceľovými páskami a nehorľavé.
 • Pre stredný a vysoký výkon - kábel VBbShv - pancierový medený kábel (drahší).

5. Skontrolujeme a uistíme sa, že medzi vodivými vodičmi a pancierom nie sú žiadne uzávery vodičov.

Dôležité! Po skontrolovaní pomocou megohm metra nezabudnite odstrániť náboj z kábla. Aby sme to dosiahli, spojíme jadrá a brnenia a zatvoríme ich na zem. Pritom robíme preventívne opatrenia: stojíme na gumovej podložke, v gumových čižmách a rukaviciach av prítomnosti partnera.

6. Chráňte kábel. K tomu môžete použiť rôzne materiály: vlnité plastové rúrky, kovové zvlnenie alebo kovové dvojstenné rúrky. Voľba závisí od rozpočtu a preferencií. Potiahnite kábel cez ochranný materiál. Ak sa rozhodnete použiť PVC zvlnenie, dodatočne ochránime prípad s prípadmi.kontakt s veľkými tvrdými predmetmi a inými predmetmi, ktoré by mohli poškodiť kábel. Prípad môže byť vyrobený z azbestovo-cementovej rúry, rozrezať ho na polovicu a nosiť obe polovice.

7. Kábel položte na spodok výkopu. Robíme to nie na pevne, ale vo vlnách, takže kábel leží zadarmo.

Dôležité! Odporúča sa nakresliť plán - schéma umiestnenia kábla na stavenisku, aby nedošlo k jeho poškodeniu v budúcnosti.

8. Zaspávame s pieskom - 10 cm

9. Zhora, s pôdou - 15 cm.

10. Položte signálny pásik cez kábel.

11. Úplne zaspávame s pôdou a robíme malý sklz. Opäť skontrolujte, či nedošlo ku skratom. Ak je všetko v poriadku, môžete použiť.

Ak sú potrebné rúry

Vedenie káblov v potrubí je znázornené s vysokou mierou požiarneho nebezpečenstva, vlhkosťou a teplotnými rozdielmi

Potrubie pri inštalácii elektrických rozvodov sa používa v miestnostiach s vysokou vlhkosťou a náhlymi zmenami teploty. Napríklad vo vani, suteréne, nevykurované budovy. Indikácia použitia oceľových rúr môže tiež slúžiť ako vysoké nebezpečenstvo požiaru v miestnosti. Napríklad, ak je dom úplne vyrobený z dreva.

Okrem obytných priestorov sa táto metóda kladenia káblov používa v priemyselných priestoroch, výrobných prevádzkach a iných budovách, kde sú vysoké mechanické zaťaženia, korozívne chemikálie, výpary a plyny, ako aj vysoká pravdepodobnosť vniknutia prachu a výbušných látok do vedenia.

Na uloženie kábla vonkupriestory používajú plastové, azbestové cementové, oceľové a iné rúry na ochranu rozvodov pred účinkami agresívnych pôd, bludných prúdov a mechanického poškodenia.

V obytných zónach sa kladenie káblov v potrubí vykonáva skrytým a otvoreným spôsobom. Ak je inštalácia plánovaná v shtrob, potrubie je namontované priamo v shter v stene alebo podlahe, a potom omietky. Pri otvorení sa rúry upevňujú na steny pomocou konzol alebo svoriek.

Dôležité! Vo vertikálne položených potrubiach sa musí ťahanie káblov vykonať zdola nahor.

Zváranie, rukávy a manžety sa môžu použiť na vzájomné spojenie rúrok bez utesnenia, ak je miestnosť suchá. A môžete použiť spojky na závit. Na otočných miestach je žiaduce použiť koleno na nite. Zároveň, aby nedošlo k poškodeniu kábla počas preťahovania na ostrom okraji rúry, sú na takýchto miestach položené plastové priechodky.

Dôležité! Tak, aby sa kondenzát na povrchu rúry nezhromažďoval, ale z nich sa valil, rúry sa montujú ľahkým sklonom.

Kabeláž v zásobníkoch

Pokládka káblov v zásobníkoch sa vykonáva v technických miestnostiach a interloorových letoch
.

Tento spôsob montáže napájacieho kábla sa používa v elektrických miestnostiach, v technických podlažiach budov, pivniciach, čerpacích staniciach, kompresoroch, v uličkách za štítmi a iných technických miestnostiach.

Kladenie silového kábla v otvorených priehradkách má niekoľko výhodkladenie v potrubí:

 • Tácky sú oveľa lacnejšie.
 • Vždy môžete skontrolovať stav kábla, pretože veko zásobníka sa dá ľahko vybrať. Graf môžete nahradiť alebo pridať ďalší kábel.
 • Kábel nie je ťahaný, ale ukladaný mechanicky, čo pomáha zabrániť nežiaducemu oderu plášťa kábla.

Podnosy zaistite vo výške najmenej 2 m od úrovne podlahy. Namontované na konzolách a vešiakoch. Pripojenia sú vyrobené so závitovými prvkami.

Praktickosť káblových kanálov

\ t
Pokládka kábla v káblovom kanáli je estetická možnosť otvoreného vedenia

Existujú situácie, keď sa dokončila konečná úprava miestnosti a zrazu je potrebné vykonať kabeláž okolo bytu. Alebo, napríklad, dom je úplne vyrobený z dreva, ako položiť kábel v tomto prípade? Dobrá cesta von je položiť kábel do káblového kanála. Jeho druhé meno je elektrická skrinka. Táto metóda sa považuje za otvorenú.

Najčastejšie je kábel - kanál vyrobený v bielej farbe, ale ak si stanovíte cieľ, môžete nájsť rôzne odtiene dreva. Tak, box prakticky nebude vizuálne vyniknúť na drevenej stene. Použitý materiál je plast, oceľ alebo hliník.

Inštalácia kábla je obmedzená na takéto práce:

 • Odstráňte kryt z krabice. Upevnite ho na stenu na hmoždinke. Ak sú steny príliš hrubé, nebude to ľahké.
 • Kladieme kábel. V kolónke nie je pevná.

Je to dôležité! Káblový kanál je uložený v 2 m úsekoch, ak je celková dĺžka vedenia veľká, môžete doň dočasne upevniť upevňovacie prvky vo forme krycích dielov, aby sa kábel dočasne upevnil cez niektoré medzery.

 • Po položení celého kábla odstráňte dočasné káble a položte stacionárne kryty na krabicu.
Sokel s káblovým kanálom - výhodná možnosť na uloženie káblového internetu, telefonovania alebo iných

Rovnako je kábel uložený v podstavci s káblovým kanálom. Prostredníctvom neho môžete natiahnuť drôty telefónie, internetu, počítačových a anténnych káblov.

Pokládka káblov v kanalizáciách

Kladenie kábla do kanalizácie v mestskej džungli je kľúčom k jeho bezpečnosti

Kanalizačný systém sa skladá zo šácht, potrubí a zariadení na inštaláciu. Na vytvorenie kábla do existujúceho kanalizačného systému alebo na vytvorenie novej organizácie sa najíma špeciálna organizácia a získavajú sa potrebné povolenia.

Táto metóda sa v podmienkach mesta považuje za najspoľahlivejšiu. Zaručuje, že kábel nebude poškodený zemnými prácami a bude chránený pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi. Pre podzemné inštalácie je potrebné použiť špeciálny kábel.

Výukový program pre domáce elektroinštalácie

Každá z vyššie uvedených metód vedenia káblov je dobrá vo fáze inštalácie za určitých podmienok. Pamätajte si, že pred výberom jednej alebo inej metódy a začatím pokládky kábla stojí za to sa poradiť s odborníkom.Možno vám odporučí konkrétny typ kábla, ktorý sa zmestí do vašej situácie, alebo navrhne úplne iný spôsob kladenia.