Ako sa starať o rybník a udržať ho v poriadku kedykoľvek počas roka

Rybník pri dome vytvára špeciálny komfort a pokoj. Pekné posedenie pri vode s šálkou vášho obľúbeného nápoja a pozeranie na ryby. Ale pre prácu pre takéto potešenie je tiež potrebné. Starostlivosť o rybník je jednoduchá záležitosť, ale stále musíte dodržiavať niektoré pravidlá. Nemusíte ich zanedbávať, pretože na správne zdvíhanie vášho mini-jazera budete môcť dlhodobo zachovať jeho transparentnosť a vyhnúť sa prekážkam.

Video tipy na starostlivosť o rybníky

V každom ročnom období sa určujú vlastné pravidlá starostlivosti o záhradný rybník. Je však dôležité mať na pamäti, že životné prostredie môže vykonávať vlastné úpravy. Ak napríklad topol rastie blízko vášho rybníka, potom na začiatku leta musíte premýšľať o tom, ako chrániť povrch vody pred odhadzovaním dole.

Starostlivosť o rybník na jar

V marci musí byť dno rybníka očistené od bahna. K tomu môžete použiť elektrické čerpadlo. Ak je rezervoár malý, urobí sa mechanický model. Akýkoľvek model ilosózy by sa mal používať opatrne, najmä ak sú v rybníku alebo žuvačkách mloky larvy. Fólia na spodku by mala byť skontrolovaná na prípadné poškodenie lepidla, aby sa zabránilo úniku vody.

Okrasné rastliny rastúce okolo vody budú narezané do výšky 15 - 20 cm, ale to by malo byť urobené tak, aby sapoškodiť mladé výhonky. Zarastené kríky musia byť rozdelené, zvyšuje hustotu ich kvitnutia v lete. Keď predpoveď počasia neohrozí mrazy, potom je čas zasadiť ročné rastliny mimo pobrežia rybníka.

Záhradný rybník vytvára pohodlie a mier

Približne v polovici apríla musíte zapnúť filtre, ktoré budú fungovať 24 hodín denne. Súčasne sa spustia fontány a prvá analýza vody sa vykoná pomocou špeciálneho testera.

Letná starostlivosť o rybníky

Hlavným letným inventárom je sieť. Je lepšie dostať dve: jedna by mala byť s jemnou sieťovinou a druhá s veľkou. Malé musia zbierať kvetový peľ plávajúci na povrchu vody z povrchu vody a veľké - padlé listy, okvetné lístky a vláknité riasy. Nenechajte sa ponáhľať likvidovať zozbieraný rastlinný materiál, môže to byť vynikajúce hnojivo pre záhradné kvety a zeleninu.

Vykladacia sieť je hlavným zariadením na čistenie rybníkov
.

Vodné lekná rastúce vo vode a kosatcoch potrebujú neustále kŕmenie minerálmi, preto používajú špeciálne hnojivá s dlhodobým účinkom. Musíte sa tiež uistiť, že kríky moc nerastú. Oddenky starých leknín sa musia strihať ostrými nožnicami tak, aby na každej časti zostalo niekoľko výhonkov. Mladé rastliny prvýkrát zasadiť v plytkej vode, to je najlepšie v koši, takže to bude výhodnejšie presunúť na iné miesto.

Od júna je možné pestovať tropické rastliny - vodný šalát,eichornias a lotosy. A tak to všetko vyzeralo esteticky príjemne, pobrežie nádrže by sa malo pravidelne čistiť od burín a klíčkov. Tieto sú vo všeobecnosti hrozbou pre okrasný rybník, pretože môžu rásť v nepotrebnom mieste a poškodiť dno nádrže. Preto by nemali byť stromy, ako sú čerešne, topoľ a akácie, okolo rybníka v okruhu desiatich metrov. Ak by ste mali nevedomosť zasadiť niektorú z týchto blízko, potom v nadchádzajúcej jeseň, zapojiť sa do presádzania stromov na vhodnejšie miesta.

Je veľmi dôležité nezabúdať na monitorovanie kvality vody počas letného obdobia.

Starostlivosť o rezervoár na jeseň

Zlatý vek obyčajne pridáva prácu okolo nádrže. Ak je v septembri leto žien vo svojej výške, čistenie rybníkov je obmedzené na rovnaký zber listov a pavučín z vodnej hladiny, ale oveľa častejšie. Nemôžeme dovoliť, aby padlé lístie a iné nečistoty padli na dno rybníka. Ak z nejakého dôvodu nemôžete venovať pozornosť svojmu jazeru, zakryte ho špeciálnou mriežkou, ale pravidelne kontrolujte, či sa doň zvieratá nedostanú.

Sieť rybníkov pomôže chrániť váš rybník pred listami

Mŕtve rastliny by sa mali odrezať a silne zarastené kríky by sa mali zriediť. Ročné kvety sú recyklované ako suché. Podvodná vegetácia je orezaná. Tropické rastliny z rybníka sa odstránia a vložia do nádoby s vodou. Miestnosť, kde strávia zimu, by mala byť svetlá a nemrznúca.

Na jeseň musí byť rybník vyčistenývegetácia

Ak sa v rybníku nachádzajú ryby, mali by ste ich zastaviť, keď teplota vody klesne na 9 stupňov. Ukazuje sa, že v zime nejedia.

Zimná údržba vodnej nádrže

Ak v jazierku rastú trstiny, nemusíte ich odstraňovať, ponechajte aspoň časť na jar, ochránia povrch vody pred zamrznutím.

Čerpadlá a filtre odolné voči mrazu sa musia odstrániť. Dávajte pozor na ich skladovanie až do jari, prečítajte si návod k nim vopred, možno niektoré časti musia byť uložené v nádobe s vodou.

Vypustite vodu zo všetkých potrubí a hadíc. Pred mrazom, je žiaduce zapnúť rozmrazovač, bude poskytovať výmenu plynu a nedovolí rybníku úplne zmraziť. Ak však ľad už prekryl povrch nádrže, nemôže byť zlomený. To môže byť nebezpečné pre korene rastlín aj pre ryby. Je lepšie položiť hrniec s horúcou vodou na zamrznutý povrch a vytvoriť tak dieru.

​​

Ak je teplota nad nulou, zakryte rezervoár mriežkou tak, aby dno bolo menej upchaté.

Užitočné tipy

Stáva sa, že keď sa staráte o rybník podľa všetkých pokynov, vidíte v ňom zakalenú vodu alebo príliš bujnú vegetáciu. Nie je potrebné vydávať poplach, všetky tieto menšie problémy sú ľahko vyriešené. Hlavná vec je byť včas informovaný.

  • Ako sa vyhnúť vzniku peny vo vode a čo robiť, ak sa už objavila?

Pena na povrchu vody vyplýva zo zvýšenej koncentrácie bielkovín v rybníku. Dôvodom je najčastejšie kropenie.z peľových kvetov. V tomto prípade musí byť voda vymenená, ale nie všetky, ale asi 30%. Odporúča sa tiež vykonať analýzu vody na tvrdosť. Na zabránenie problému môžete použiť špeciálnu tekutinu proti peneniu.

  • Čo keď hladina vody v rybníku klesne?

Najskôr skontrolujte poškodenie dna. Ak má fólia otvory, je potrebné ich utesniť a odstrániť korene a kamene, ktoré často spôsobujú netesnosti. Ak je fólia celá, voda sa v dôsledku tepla pravdepodobne vyparí. V tomto prípade stačí, ak budete čerpať vodu počas horúcich dní, čo možno vykonať pomocou čerpadla.

  • Ako čistiť kalnú vodu?

Voda v rybníku sa môže zakaliť v dôsledku zarastenej riasy, ktorá sa musí urýchlene vypustiť. Dôvodom môže byť aj veľké množstvo rýb, ktoré v spodnej časti agituje bahno. V takýchto nádržiach sa odporúča inštalovať špeciálne filtre, aby sa zabránilo zakaleniu vody. Tam je ďalší populárny spôsob, aby sa vaše rybník transparentné - chovať raky v ňom. Tieto bytosti nepotrebujú ďalšie kŕmenie. Jedia riasy, zvyšky potravy pre ryby, spadané lístie a sú usporiadané pod vodou. Len aby sa rak cítil pohodlne, je potrebné pre ne vybudovať ďalšie jaskyne kameňov pri pobreží rybníka.

Raky sú usporiadania nádrží
.

Teraz, s potrebnými vedomosťami, budete schopní nezávisle sa starať o svoje telo. Môže byť vždy čisté atransparentné.