Ako sadry sadrokartónu: možnosti, nuansy, odporúčania

Sadrokartónové dosky sú jedným z najobľúbenejších materiálov na konečnú úpravu, ktoré sú k dispozícii väčšine spotrebiteľov za cenu, a zároveň umožňujú dosiahnuť vynikajúci výsledok vo veľmi krátkom čase. V tomto prípade majú mnohí začínajúci majstri otázku o potrebe ďalšej povrchovej úpravy opláštených stien omietkou. Neexistuje jediná odpoveď, pretože názory profesionálnych dekoratérov sú rozdelené. Súčasne nikto nie je proti omietke na sadrokartónových stenách. Preto je otázka, ako sadry sadrokartónové dosky, správne zostane relevantné pre mnoho ľudí, ktorí začali opravy a vedenie to vlastnými rukami.

Tipy na omietanie sadrokartónu

Ak plánujete použiť omietku na steny sadrokartónových dosiek, vypočujte si nasledujúce tipy:

  1. vo fáze obstarávania materiálov na opravu vyberte listy odolné voči vlhkosti, ktoré sú osobitne označené;
  2. bez použitia špeciálnych primerov s hlbokou penetračnou schopnosťou;
  3. niekoľkokrát aplikujte omietku na problémové oblasti (malé zárezy alebo zárezy) v tenkých vrstvách, pričom nezabudnite na predchádzajúcu vrstvuposkytnúť čas na úplné vysušenie;
  4. používať všetky druhy dekoratívnej omietky na konečnú úpravu sadrokartónových dosiek, pri dodržaní prísnych odporúčaní pre použitie uvedených výrobcom v návode.
Ako je sadrokartón omietnutý

Odstránenie nepravidelností povrchu

V prípade nesprávneho skladovania, porušovania predpisov o preprave, ako aj malých chýb, ku ktorým došlo pri montáži, je povolené zapečatiť malé preliačiny a zárezy, ktoré sa objavili na listoch sadrokartónu. V tomto prípade je povrch najskôr natretý, potom je nanesená vrstva tmelu a o niečo neskôr tenká vrstva omietky. Je potrebné pripomenúť, že vrstva tmelu by nemala presiahnuť tri milimetre. Ak je hĺbka výrezu väčšia, potom nemôžete robiť bez omietky.

Neodporúča sa používať hrubú vrstvu sadry na zakrytie chýb pri montáži rámu, čo vedie k zjavným nepravidelnostiam stien. To umožní, samozrejme, na chvíľu zakryť vadu, ale časom sádrokartónové dosky nebudú niesť hmotnosť aplikovanej omietky. To sa prejaví v ich deformácii, praskaní, odlupovaní vrstvy omietky. Preto, keď sa zistia veľké zakrivenia, je lepšie okamžite opraviť chyby pri inštalácii nahradením listov defektmi kvalitným materiálom.

Použitie dekoratívnej omietky

Perfektne prenáša sadrokartónové dosky na účinky špeciálnych typov dekoratívnych omietok, ktoré možno bezpečne aplikovať na jej povrch tenkou vrstvou, vopred natretou.Najobľúbenejšie granulované kamenné materiály sa líšia v rôznych stupňoch veľkosti a farby, ktoré môžu byť prírodného alebo umelého pôvodu. Existujú dva spôsoby použitia granulovaných povlakov:

  • pastovité zmesi pripravené na použitie sa na pripravený povrch aplikujú stierkou alebo sprejom; hrúbka vrstvy závisí od priemeru zŕn, presahujúcich jeden a pol až dvojnásobok;
  • suché sfarbené kamenné triesky s rozprašovačom aplikovaným na povrch sadrokartónu, vopred namazaného adhézneho prostriedku na tmely.
Uvádzanie dekoratívnej omietky

Ako sadrokartónové dosky sadrokartónové dosky: postup

  1. Po ukončení montáže sadrokartónových dosiek vyčistite povrch prachu od ich povrchov. Vynikajúce s touto úlohou zvládnuť priemyselný vysávač. Ak nie je k dispozícii, použite dostupné nástroje. Vhodné handry, ktoré by mali byť mierne vlhké vo vode.
  2. Vykonajte nepravidelnosti tmelu, švy a spoje. Po vytvrdnutí zmesi na týchto miestach zakryte celú stenu vyrovnávacou vrstvou.
  3. Naneste základný náter vhodný na povrch sadrokartónových dosiek. Výrobcovia zvyčajne odporúčajú vhodné primery. Výber základného náteru pre vlhkosť odolné sadrokartónové dosky.
  4. Prejdite na aplikáciu dekoratívnej omietky.

Dôležité! Tieto práce sa vykonávajú pri miernej vlhkosti vzduchu a nad nulovej teplote (+ 5 ° až + 35 ° C). Je nutné použiť gumové rukavice arespirátor (gázový obväz).

Po ukončení práce dôkladne umyte celý nástroj, prikryte zvyšky použitých povrchových materiálov pevne v plechovkách a uskladnite na suchom mieste. Možno, že niekedy budú užitočné pre obnovu poškodeného dekoratívneho náteru.

Video lekcia s podrobným opisom

V závislosti od typu dekoračnej omietky závisí jej použitie. O niektorých z nich sa môžete dozvedieť z tohto videa.

Z uvedeného vyplýva, že nie každý sadrokartón je vhodný na omietanie. Odporúča sa zakúpiť sadrokartónové dosky odolné voči vlhkosti, ale aj to musí byť chránené hlboko prenikajúcimi základovými roztokmi. Neaplikujte príliš hrubú vrstvu vyrovnávacej omietky, v opačnom prípade vás výsledok opravy nesklame. Nič a nikto nezasahuje do použitia dekoratívnej omietky na dekoráciu sadrokartónových stien. Preto experimentujte a uistite sa, že váš domov je najpohodlnejší a originálny.