Ako si sami nainštalovať dvere - podrobný návod

Oprava v dome bude mať neúplný vzhľad bez inštalácie takého vnútorného prvku ako dverí. Chráni životný priestor pred vonkajšími negatívnymi faktormi, prispievajú k tepelnej a zvukovej izolácii, zavádzajú pohodlie a pohodlie. Obyčajný, na prvý pohľad sa líšia materiálom, tvarom, farbou, dizajnom, majú mnoho klasifikácií a typov. Napriek ich rozdielom, všetky dvere vyžadujú určité znalosti a zručnosti pre ich inštaláciu. Toto je veľmi namáhavá a mimoriadne presná práca pre tím dvoch ľudí. Napriek zložitosti práce, inštalácia dverí vlastnými rukami je celkom schopná každého, kto šikovne manipuluje s nástrojom. Hlavnou vecou je robiť všetko postupne, merateľne, bez zhonu, dodržiavajúc pravidlá pre inštaláciu dverí.

Technológia ako správne nainštalovať dvere možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

 • Merania, výber, nákup dverí.
 • Príprava otvoru na inštaláciu nových dverí.
 • Nastavenie slučieka zamknite krídlo dverí.
 • Montáž rámu dverí.
 • Inštalácia dodatočných prvkov.
 • Upevnenie rámu dverí vo dverách.
 • Spojenie krídla dverí so skriňou.
 • Upevnenie konštrukcie polyuretánovou penou.
 • Upevňovacie kovanie a platne.

Na vykonanie práce budete potrebovať určitý nástroj :

 • kladivo;
 • sekáče 16 a 20 mm;
 • zvinovacie metre;
 • fomka;
 • úroveň;
 • skrutkovač a skrutkovač;
 • píla s jemnými zubami;
 • ​​
 • sudy;
 • vŕtacie a vŕtacie kladivá;
 • frézka, ak je to možné, kruhová.

Materiály na inštaláciu dverí :

 • krídlo dverí a rám dverí;
 • dverové kovanie (kľučky, pánty, zámky);
 • 57) montážna pena;58) kliny;59) klince, skrutky a hmoždinky.

Príprava dverí na inštaláciu dverí

Omietané a pripravené dverné svahy

Pred inštaláciou dverí pripravte miesto inštalácie. Ak sú staré dvere, potom ich demontujte. Za týmto účelom, pomocou páčidla, vyhýbame sa silným a ostrým pohybom, odstránime najprv ozdobné dosky. Opatrne zdvihnite a odstráňte staré krídlo dverí z pántov. S pomocou rovnakého pokosu demontujeme zárubňu, aby sme uľahčili proces, uložíme krabicu na niekoľko miest pomocou pílky. Pomerne často v domoch bol rám dverí stmelený. A na odstránenie, musíte zlomiť cement s kladivom.

Na uľahčenie montáže dverí je možné vyrovnať svahy aposhtukaturit. Na konci prípravy vyčistíme dvere nečistôt. Ak sa dvere nikdy nepoužívali, môžete okamžite začať merať.

Meranie, výber, nákup

Na zakúpenie potrebných dverí budete potrebovať rozmery výšky a šírky, ako aj rozmery svahov otvárania dverí. Vzhľadom k tomu, že vo väčšine prípadov majú dvere zubaté hrany, mali by ste rozmery merať na niekoľkých miestach a zvoliť najmenší rozmer.

Uzatvoríme podlahovú krytinu, aby sme správne nainštalovali krabicu

Dôležité! Pri odstraňovaní rozmerov zvážte medzeru medzi rámom dverí a dverami. Malo by byť 10-15 mm. Inštalácia dverí sa odporúča urobiť po položení podlahovej krytiny, ak ešte neexistuje, potom by mala byť výška podlahovej krytiny a medzera medzi podlahou a dverami položená v rozmeroch. Pre jasnejšie meranie môžete vložiť časti podlahovej krytiny do dverí. Je potrebné poznať presnú úroveň podlahy, záleží na voľnom priebehu dverí. Medzera medzi dverami a podlahou je zvyčajne 10 mm.

Keď sú staré dvere demontované, rozmery sa odstránia a svahy sú zarovnané a omietnuté, dvere je možné objednať. Dvere majú spravidla štandardné rozmery, ale v prípade potreby môžete vykonať individuálnu objednávku podľa veľkosti dverí.

Aby ste správne vybrali dvere, ktoré potrebujete, musíte poznať ich typy a účel. Pre inštaláciu v dome by mala venovať pozornosť vstupu, interiéru a,v prípade potreby na kuchynských dverách.

Vyberáme tiež metódou otvárania. Najobľúbenejšou možnosťou je kyvné dvere. Dvere sú vyrobené z približne rovnakej technológie - ide o záväzné a vnútorné plnenie. Pevná konštrukcia alebo kostra dverí, kde je zámka vložená a závesy sú upevnené, je obalená drevovláknitou doskou, MDF alebo iným materiálom a vnútorný priestor je vyplnený.

Existuje niekoľko konštrukcií dverí - pevné, panelové a hladké.

Hladké dveresú tiež tienené, môžu byť vyrobené z vonkajšej vrstvy MDF a drevovláknitých dosiek, niekedy sú tieto dvere obalené plastom. Oni sú zvyčajne maľované, dyhované alebo laminované. Cena týchto dverí sa líši v závislosti od materiálov a spôsobu pokovovania. Najpraktickejšie a cenovo prístupné dvere sú pokryté laminátom. Dvere pokryté farbou môžu byť lacné a drahé. Všetko závisí od typu materiálu a spôsobu natierania. Najdrahšie dvere sú dyhované prírodnou dyhou.

Panelové dverevynikajú svojou otvorenou konštrukciou a prítomnosťou vzorov, vzorovaných rezieb a vitráží. Takéto dvere môžu byť plnené sklom, vyrezávanými panelmi, ako aj inými materiálmi. Sú vyrobené z masívneho masívneho dreva alebo kompozitných materiálov. Ceny ceny dverí závisia od typu materiálu. Najlacnejšie a najdostupnejšie sú vyrobené z mäkkého dreva, rovnako ako z kompozitných materiálov (MDF, HDF).

Dvere z masívneho drevasú vyrobené z drahého dreva. To sa odráža vpredovšetkým na ich cenu a váhu, sú veľmi vysoké. Dvere sú pokryté lakami a rôznymi impregnáciami, preto sú dobre chránené pred poškodením hmyzom, plesňami a plesňami.

Výber správnych dverí a ich získanie, pokračujte postupnou inštaláciou dverí.

Po zakúpení vybaľte krídlo dverí, ozdobný kryt, zárubňu, zárubňu, príslušenstvo. Dôkladne skontrolujte, či nie sú praskliny, triesky alebo iné poškodenia. Kým nie je nainštalovaný zámok, závesy alebo iné kovanie dverí, dvere môžu byť vrátené výrobcovi.

Príprava miest na upevnenie zámky a závesov

Príprava miesta na slučky
Inštalácia krídla dverí na podlahu na uľahčenie orezania mlynom
Označenie miesta pod zámkom
Otvor pre zámok

Pred montážou zárubne označte a vyberte miesto na upevnenie závesov a visacích zámkov na krídle dverí a vertikálnom stojane pomocou mlyna alebo sekáča. Za týmto účelom nastavte krídlo dverí do zvislej polohy na širokej strane v špeciálnych stojanoch. Aby nedošlo k poškodeniu plátna, vnútro stojana je pokryté tkaninou. Vložíme zámok a ceruzku načrtneme jeho inštaláciu. Aby sa zámok používal pohodlne, nastavte ho do výšky 900 mm od podlahy. Pri montáži závesov odmerajte 200 mm od spodného a horného okraja dverí. Pripevníme slučku a naplánujeme miesto na frézovanie. S pomocou ručnej frézy alebo sekáča vyberieme prebytok tak, aby závesy a zámok zapadli. Dali sme ich späťa vyvŕtajte otvory pre skrutky.

Nakoniec vertikálny stojan aplikujeme na krídlo dverí tak, aby medzi horizontálnou priečkou rámu dverí a krídlom dverí bola medzera 2-3 mm. Označíme miesto upevnenia závesov a miesto pre jazýček zámku a vyberieme nadbytočné pomocou frézy alebo sekáča. Na skrutky pripevníme slučku a vyvŕtame otvory.

Dôležité! Umiestnite pod zámok a závesy po odbere mlyna alebo dláta musia byť ošetrené lakom. Takýmto jednoduchým spôsobom bude strom chránený pred vplyvom vlhkosti. Je potrebné pripomenúť, že vchodové a ťažké dvere sú namontované na troch závesoch a pre interiér bude stačiť dve slučky.

Inštalácia pántov a zámky

Keď sú nožom nastavené polohy a závesy, môžete ich nainštalovať.

V prípade slučiek sú veci jednoduché. Stačí len upevniť na krídlo dverí.

Vstavaný zámok

Inštalácia zámky si naopak bude vyžadovať určité úsilie. Aby sa zámok správne nastavil, aplikuje sa na bočnú stranu dverí a podľa šablón označte otvory pre rukoväte, ventily a upevňovacie prvky. Pomocou frézy alebo sekáča zvolíme miesto pre zámok do požadovanej hĺbky. Potom ho dáme na miesto a upevníme.

Dôležité! Pri výbere zámky zvážte šírku stojanovej tyče dverí. Hĺbka zámku nesmie presiahnuť 1/3 jeho šírky, inak sa nedá vyhnúť deformácii krídla dverí.

Zber zárubne

Zber dveríškatule

Počnúc zberom zárubne, výškovo meríme zvislé stĺpiky a upravíme ich pomocou plechovky. Horizontálne tyče sa vyrábajú podľa veľkosti krídla dverí.

Keďže zber krabice vyžaduje veľké množstvo voľného priestoru, samotný proces zberu sa vykonáva na podlahe. Aby nedošlo k náhodnému poškodeniu rámu dverí na podlahe, umiestnime pod regál dve alebo tri drevené lamely na celú dĺžku krídla dverí.

Na regály aplikujeme vodorovnú tyč. Za účelom lepšieho spojenia je možné spoje jemne poklepať kladivom a pomocou skrutkovača pripevniť skrinku otočením skrutiek do rohových spojov.

Dôležité! K dispozícii sú dvere s predmontovaným rámom dverí. Inštalácia takýchto dverí je veľmi jednoduchá. V tomto prípade sa rám dverí jednoducho namontuje do dverí a upevní sa v ňom.

Upevnenie ďalších častí

Inštalácia Dobry

V prípade, že šírka dverí je o niekoľko centimetrov menšia ako sklon dverí, namontujte dodatočné dvere. Môžete to urobiť bez toho, aby ste ich nainštalovali, ale potom musíte urobiť úplne svahy, a na nich sa časom objavia triesky a nečistoty. Preto je inštalácia doborah v takýchto prípadoch najlepšia cesta von.

Ako prúžky sa používajú dosky rovnakej farby ako dvere s hrúbkou 8 - 12 mm. V pevnom stave tvoria malý portál s okrajmi zhodujúcimi sa s okrajmi steny.

Inštalácia dobora je nasledovná. S frézou aleboDláta v ráme dverí sú štvrtiny 10x10 mm alebo 8x8 mm, v závislosti od hrúbky dobora. Robíme to okolo vonkajšieho obrysu zárubne. Rezáme pozdĺž výšky boxu vertikálne dobor pásy, rovnako ako horizontálne dobor plank. Namontujte rám dverí na miesto a upevnite ho, potom ho nainštalujte do orezanej štvrtiny dosky dobor. Samotné upevnenie na svahu pomocou hmoždiniek a skrutiek.

Montáž rámu dverí v otvore

Po dokončení montáže zárubne ju nainštalujte do otvoru dverí.

Upevnenie zárubne s klinmi hore

Krabicu umiestnime do otvoru a upevníme klinmi, 2-3 kliny pre každý stojan a 2 pre priečnik. Zarovnajte rám dverí zvisle a vodorovne. Nastavenie úrovne sklonu môže byť ľahké ťahy na kliny. Teraz môžete box opraviť. Za týmto účelom vyvŕtajte alebo vyvŕtajte otvory do stojana a steny. Zostáva vložiť hmoždinku a zaskrutkovať krabicu skrutkami.

Dôležité! Je lepšie, aby kliny z dreva rovnakej hustoty ako rám dverí.

Zavesenie krídla dverí

Zavesenie dverí

Po namontovaní krabice pokračujte v zavesení dverí. Najskôr upevnite predtým pripravené pozície slučky. Na tento účel sa zvyčajne používajú takzvané karty (dosky) rozdelené slučky s odnímateľnou tyčou alebo tyčou vloženou do závesu. Tam sú ešte jeden-kus pánty, ale sú menej časté. V prípadekrídlo dverí vložené do závesu môže byť namontované alebo odstránené len jemným nadvihnutím do malej výšky tyče. Ak konštrukcia rámu dverí neumožňuje zdvíhanie dverí, používajú sa jednodielne závesy alebo závesy s odnímateľnou tyčou. Pri montáži jednodielnych závesov ich jednoducho pripevnite k krabici a potom upevnite na krídlo dverí. Pri montáži alebo demontáži krídla dverí s pántmi s odnímateľnou tyčou musíte odstrániť tyč z pántu a potom ju zasunúť späť.

Teraz, keď sú pánty zavesené, môžete vložiť krídlo dverí na miesto. Najlepšie je to urobiť spoločne, keď jedna osoba drží dvere na váhe a druhá zaisťuje integrálne pánty samoreznými skrutkami alebo ich posúva na miesto v prípade sklopných závesov.

Dôležité! Pri výbere závesov dbajte na to, akým spôsobom sa dvere otvoria.

Upevnenie rámu dverí penou

Naplňte medzeru medzi dverami a krabicou penou, čo zvyšuje tepelnú a zvukovú izoláciu dverí. Tento materiál umožňuje vyplniť všetky malé trhliny a trhliny. Pena je ľahko použiteľná a ľahko sa aplikuje na akýkoľvek povrch a vďaka svojim sťahujúcim vlastnostiam bude štruktúra silnejšia.

Upevnenie zárubne s penou

Pred vyplnením medzery medzi dverami a zárubňou chráňte zárubňu pred náhodnou penou. Na ochranu boxu je prelepený filmom alebomaskovacia páska. Ak sa však pena dostane na rám dverí, čerstvú penu je možné vyčistiť akýmkoľvek roztokom obsahujúcim alkohol alebo rozpúšťadlom. Tvrdená pena sa však dá odstrániť iba mechanicky, ktorá je plná škrabancov a obrusov.

Montážna pena má schopnosť zväčšovať veľkosť z 50% na 250%, čo môže viesť k deformácii rámu dverí. Aby sa tomu zabránilo, sú medzi zvislé stĺpiky alebo hrubú lepenku medzi už nainštalovaným a pevne zatvoreným krídlom dverí a rámom dverí inštalované rozpery. Pred začatím naplnenia nádoby s penou ju dôkladne pretrepávajte jednu minútu. Pre lepšiu priľnavosť peny k povrchu je možné otvor a vonkajšiu stranu zárubne mierne navlhčiť vodou. Hlavnou vecou je nepreháňať to, inak bude účinok presne opačný.

Pre zaistenie deformácie a skreslenia rámu dverí je lepšie aplikovať montážnu penu v dvoch stupňoch. Na prvý vstup sa aplikuje pena bodovo. Po vytvrdnutí peny môžete po 1-3 hodinách naplniť zvyšné dutiny. Prebytočná polyuretánová pena sa po úplnom vytvrdnutí odreže.

Dôležité! V prípade, že medzera medzi otvorom a rámom dverí je príliš úzka, môže byť rúrka sprejovej peny montážnej peny mierne sploštená, čo umožní pohodlnejšie a čo je najdôležitejšie, vyplniť všetky dutiny vysokou kvalitou.

Ak je medzera medzi dverami a boxom veľká, 8-9 cm alebo viac, potom položíme voľný priestor s vhodným materiálom (drevo,sadrokartónu atď.) a potom vyplňte penou.

Vertikálna medzera by mala byť vyplnená penou, ktorá sa začína zdola a postupne sa pohybuje smerom nahor. Pena tak vytvorí svoju vlastnú oporu. V prípade dodatkov by mali byť na nich namontované ďalšie rozpery, aby sa zabránilo deformácii.

Inštalácia platní a kovania dverí

V záverečnej fáze inštalácie dverí namontujte platne. Najprv upravte výšku orezania a potom orezajte horný okraj zvislého obloženia pod 45-stupňovým uhlom. Rovnaké orezávanie robíme pri 45 stupňoch pre horizontálny pásik na oboch koncoch. Pre tieto operácie používame blok. Skriňu môžete upevniť pomocou malých klincov alebo univerzálneho montážneho lepidla.

Nanesenie lepidla na puzdro
Montáž čalúnenia na rám dverí

Klince by sa mali zatĺkať v prírastkoch 300 - 400 mm, začínajúc od horného rohu. Ak použijete lepidlo, naneste ho na zadnú stranu skrine a na stenu. Kryt pevne zatlačte, v prípade potreby ho upevnite svorkou a nechajte úplne vyschnúť.

Korunou všetkých prác bude inštalácia kovania dverí - kľučky, ventily pre zámky, potery a zámky, podložky, uzávery dverí.

Všetky montážne práce na dverách možno dokončiť za jeden deň. Všetko závisí od zručností a schopností remeselníkov, ako aj od rýchlosti sušenia určitých materiálov, ktoré sa používajú pri montáži. Predložené pravidlá a odporúčaniavyššie, možno použiť na inštaláciu kovových a plastových dverí. Rozdiel bude len v potrebnom nástroji pre rôzne typy materiálov, z ktorých sú dvere zhotovené.

Inštalácia domácich kutilov - video inštrukcia

\ t