Ako si vybrať a správne lepiť omietky dlaždice pod tehlou alebo kameň vlastnými rukami

Univerzálna omietka pod tehlou alebo kameňom pomáha pri lacných opravách so zaujímavým dizajnom. Ale ako každý materiál, aj tento dekor má svoje špecifiká. Môže to byť vrtošivé, niekedy nevhodné a nakoniec sa namiesto luxusného interiéru ukáže byť smiešnym. Aby ste sa vyhli sklamaniu, starostlivo preštudujte princípy používania a výberu, jemnosť inštalácie, pravidlá pre spracovanie dlaždíc pred a po inštalácii a aby ste získali exkluzívny dizajn - urobte si vlastné ruky.

Vlastnosti výberu a rozsahu dlaždíczo sadry

Prírodný kameň robí dizajn elegantným a štýlovým. Nie vždy je však možné jej použitie. Sadrová dlažba pod kameňom prináša najjemnejšie detaily prírodného kameňa. To je nevyhnutné pri zdobení miestnosti.

Jednoduchá a cenovo dostupná imitácia kameňa

Charakteristické znaky nového materiálu

Dekoratívna sadrokartónová dlažba na kameň sa používa na dekoráciu miestností s normálnou vlhkosťou. Keďže tento materiál ľahko absorbuje vodu, je nežiaduce ho používať v kúpeľni a na zásteru v kuchyni. Ak naozaj chcete, musíte sa postarať o zníženie pórovitosti materiálu, o čom budeme diskutovať nižšie.

Pomocou kamenných tapiet môžete umiestniť akcenty do dizajnu bytov, kancelárií, kaviarní, hotelov.

Materiál na konečnú úpravu sa vyrába v dvoch hlavných typoch: tehla a divý kameň. Voľba niektorého z nich je otázkou chuti, ale existujú aj niektoré pravidlá.

Alternatíva k murivu

Sádrokartónové obklady na tehly sa bežne používajú:

 • v malých miestnostiach, pretože je tenší ako divoký kameň a neznižuje malú plochu;
 • pri vytváraní podkladov pre maľby, televíziu, nábytok atď.
 • , ak sú orientované na veľké plochy alebo všetky steny miestnosti.

Imitácia divokého, najmä otrhaného kameňa dodáva interiéru dynamiku. Vyzerá skvele:

 • keď je lemovaná stena nezávislým prvkom dekoru;
 • pri rámovaní krbov, televízorov, nástenných malieb;
 • pri zdobení veľkého obdĺžnikaoblastiach.

Zvážte schopnosť svetlých tónov vizuálne zväčšiť priestor a tmavé - znížiť ho. Zvláštnym zvýraznením bude kombinácia kontrastných farieb.

Ako neurobiť chybu pri výbere a hľadaní

Pri výbere dekoratívneho kameňa zo sadry dbajte na tieto vlastnosti:

 • Zloženie. Bona fide výrobcovia používajú vysoko pevnú sadrovú omietku značky GVVS - 16. Je veľmi žiaduce mať v kompozícii plastifikátor. Poďme hovoriť o jeho vlastnostiach nižšie.
 • Trvanlivosť. Pokúste sa zlomiť a rozpadnúť kúsok dlaždice. Ak je úsilie zanedbateľné, výrobok je príliš krehký. Poškriabte zadnú stranu dlaždice. Nemala by sa rozpadať.
 • Farba. Farebný pigment pridaný priamo do zmesi, na rozdiel od vonkajšej maľby, v priebehu rokov nezmizne. Získanie dekoratívne dlaždice pod kameň, je možné zastaviť na štandardné farby. Ale pre exkluzívny dizajn je lepšie maľovať sami. V tomto prípade sa farba pozadia výrobku zmení na pozadie a použijú sa iba odtiene. K tomu použite airbrush alebo kefu. Airbrush rozprašuje farbu rovnomernejšie a vďaka kefke je vzor prirodzene nerovnomerný.
Maľovanie štetcom vytvára individualitu
Lakovanie Airbrush

Výhody a nevýhody dekoratívneho kameňa zo sadry

\ t

Podobne ako každý materiál má aj sadrokartónová dlažba klady a zápory.

Plusy:

 • Environmentálna prijateľnosť. Tu sa nemôžete hádať. sadravytvorená samotnou prírodou.
 • Jednoduchá manipulácia. Na rezanie nepotrebujete špeciálny nástroj.
 • Izolácia hluku - Povrchová úprava absorbuje vonkajší a oneskoruje vnútorný hluk.
 • Požiarna odolnosť. Tento materiál môže odolať teplotám až 600-700 stupňov po dobu 6-8 hodín.
 • Trvanlivosť. Pri správnej inštalácii bude obloženie trvať mnoho rokov.
 • Hmotnosť. Vďaka nízkej hmotnosti je možné položiť dekoratívny kameň na tenké steny bez výstuže a použiť takmer akékoľvek lepidlo.
 • Vyfukovanie. Tento nedostatok má v skutočnosti veľké plus. Vďaka ľahkej absorpcii vlhkosti je sadra schopná zbaviť sa domu vlhkosti. Na tento účel sa v starom Ríme používali sadrokartónové panely. Keď je vzduch príliš suchý, materiál vzdáva všetku prítomnú vlhkosť a normalizuje vnútornú klímu.
 • Cena. Za trochu peňazí vytvoríte efekt prírodného kameňa a rozdiel uvidí len profesionál.
 • Tepelná vodivosť 0,259 kcal /m deg /h. Stena omietnutá omietkou bude vždy teplá.
Dekoratívny kameň vytvára pohodlie a teplo

Nevýhody:

 • Nestabilita. Sádrokartónová doska na tehly a kameň vyžaduje starostlivé ošetrenie. Existuje mnoho doplnkov určených na odstránenie tejto chyby čo najviac. Samozrejme, že pevnosť betónovej dosky, nebudú poskytovať, ale zbaví nadmernej krehkosti. O týchto prísadách v nasledujúcej časti.
 • Wicking. Kvôli tomuto nedostatku sadrových výrobkov sa používajú len v interiéri. Hoci tam jesadrovo-cementová doska, ktorá sa môže použiť na vonkajšie práce.

Ako sa vysporiadať so slabými a slabými stránkami

Výrobky zo sadry majú dve hlavné nevýhody, ktorých by som sa chcel zbaviť. Boj proti nim začína vo fáze výroby. Existujú látky, ktoré sa pridávajú priamo do zmesi omietok. Ale na zlepšenie pevnosti a zníženie absorpcie vody môže byť nezávisle po nákupe.

Superplastifikátor

Ako zvýšiť odolnosť krehkých obkladačiek

Vo výrobnom procese výrobcovia používajú prísady:

 • Superplastifikátory. Táto zložka predlžuje čas tuhnutia a znižuje potrebu sadry vo vode. Tieto vlastnosti vám umožnia hnetiť roztok s vysokým obsahom sušiny, čím sa finálny produkt stáva silnejším. Zmäkčovadlo robí zmes homogénnou, čím sa zabraňuje usadzovaniu častíc sadry na dne.
 • Modifikátory. V malom množstve zvyšujú silu a odolnosť voči zničeniu na ulici. Ak je tento komponent veľa, odolnosť voči vode, mrazu a odolnosť proti opotrebeniu sa zlepšia.
Modifikátor

Ak ste už zakúpili sadrokartónovú dlažbu a chcete ju urobiť trvanlivejšou, potom použite ďalšie metódy spracovania pre ďalšiu ochranu:

 • Impregnácia. Problém sadry - zvýšená pórovitosť. To spôsobuje krehkosť a nadmernú absorpciu vlhkosti. Na uzavretie pórov, pred pokládkou omietky, použite hlbokú penetráciu impregnácieakrylová báza.
 • Maľovanie. Z vyššie uvedených produktov sú potiahnuté akrylovým lakom na báze vody. Vďaka tomu sa na obkladačke vytvorí film, ktorý zabraňuje vzniku škrabancov a vnikaniu vlhkosti do výrobku.
 • Namáčanie vo vitriole. Meď a síran železitý majú pozitívny vplyv na pevnosť výrobkov zo sadry. Aby ste to urobili, namočte dlaždice do roztoku ktorejkoľvek z nich na dve hodiny. Nezabudnite, že vitriol je farbivo, a ak železo dáva žltkastú farbu, potom meď je modrá.
Činnosť odpudzujúca vodu

Ako znížiť absorpciu pórovitého materiálu vodou

Ak plánujete položiť vlhké miestnosti, požiadajte predajcu o prítomnosť modifikujúcich prísad, ktoré zvyšujú odolnosť voči vlhkosti. Táto sadrokartónová dlažba je vhodná na dokončovanie kúpeľní, ale v miestach kontaktu s vodou je lepšie odmietnuť.

Na opracovanie fasád je možné dodatočne použiť vodu odpudzujúcu alebo impregnujúcu povrch. Účinne znižuje absorpciu vody a zároveň zachováva priepustnosť pary. V dôsledku tejto vlastnosti je zabránené vzniku kondenzácie, plesní a plesní a priľnavé nečistoty sa z povrchu ľahko vymyjú.

Kladenie ozdobného kameňa vlastnými rukami

Zlé položenie sadrokartónových dosiek pod tehlou môže zničiť konečný výsledok aj pri použití najlepších materiálov. Pretože všetky predbežné práce urobili čo najpresnejšie.

Reverzný primer

Príprava plochy a materiálu na prácu

Skôr ako položíte dlažbu na stenu vlastnými rukami, vykonajte sériu činností:

 1. Očistite povrch steny alebo inej oblasti od stôp predchádzajúceho dekoru a zarovnajte ju.
 2. Nanáša sa impregnáciou.
 3. Skontrolujte, či dlaždice nie sú poškodené, otrite okraje smirkovým papierom, niekoľko sekúnd spustite v základnom nátere a nechajte uschnúť podľa pokynov.
 4. Začiatkom pokládky sadrokartónu položte niekoľko podlaží na podlahu. Na základe vzoru urobte značenie a nakrájajte požadované kúsky.
 5. Strihanie pílou alebo brúskou na kov, ale vždy pod uhlom tak, aby predná strana bola trochu širšia.
Štruktúra podlahy

Ako správne označiť povrch steny alebo iného predmetu

Na dosiahnutie dokonalej rovinnosti muriva použite úroveň budovy a 12 mm choopyks.

Inak pred nalepením dekoratívnej dlažby na stenu vlastnými rukami natrite povrch vodorovnými čiarami. Vzdialenosť medzi nimi sa rovná výške jednej dlaždice plus šírka švu alebo výška troch radov a troch švov. Ťahané čiary budú slúžiť ako úroveň.

Pri označovaní výšky jednej dlaždice sa kladenie vykonáva pozdĺž spodného okraja a miesto na šve zostáva na vrchu (ak je kladenie začaté z podlahy). Ak sa ako referenčný bod berú tri rady, najprv sa prilepia vonkajšie a potom prostredný riadok. Stehy sú nastaviteľné do oka. Nezabudnite ponechať priestor pre podstavce, krytdno a spodný šev.

Využívanie stavebnej úrovne

Správny výber lepidla na sadrokartónové dosky

Výber lepidla na sadrokartónové dosky závisí od spôsobu montáže:

 • S hladkou metódou pokládky v strede dlažby sa nanášajú tekuté klince, silikónový tmel, montážna pena alebo iné kontaktné lepidlá.
 • Pri pokladaní ozdobného obkladu na tehlu na spájanie sa používa špeciálny sadrový tmel alebo polymérový tmel, ktoré sa rovnomerne nanášajú na celý povrch, ktorý sa má ozdobiť, a na dlaždicu. Pred šľachtením sa odporúča preosiať suché lepidlo tak, aby malé kamene nespadli do hotového tmelu.
 • Cementová malta je nežiaduca. Dlhšie schne a počas tejto doby absorbuje nadbytočnú vlhkosť. Ak stále používate toto lepidlo, potom nevyhnutne potrebujete základný stupeň pre vysoko kvalitnú inštaláciu.
Horizontálne lepenie

Pravidlá a jemnosti procesu lepenia

Dlaždice na stene sa lepia väčšinou horizontálne. Lepenie sa vykonáva ako zhora, tak aj nižšie. Práca začína rohom. Okraj nábytku, ktorý susedí s miestom inštalácie, je pokrytý krycou páskou. Ihneď po zlepení dvoch alebo troch dlaždíc sa odstráni v malých kusoch, až kým lepidlo neschne.

Stylingové nuansy závisia od zvolenej metódy:

 • Bezšvové murivo. Predtým, ako túto metódu prilepíte na stenu sadrovec, musíte skontrolovať jej geometriu. Rozmery dielov sa často líšia. V tomto prípadenajideálnejšie ležalo uprostred steny. Koniec koncov, vždy sa dostane do očí.
 • Pokládka pod spojom bez vyplnenia švu. Často nie sú spoje naplnené, pretože je lacnejšie a rýchlejšie lepiť tehlové omietky na stenu touto metódou. Hlavný problém - veľmi rovnomerne a tenko aplikovať lepidlo na stenu. Použite stierku bez zubov. Ak lepidlo vychádza z pod dlaždice, okamžite ho vyberte.
 • Pokládka na spájanie so spoločnou výplňou. Pri použití kontaktného lepidla na tehlové omietky dlaždice pod tehlou môže tvoriť mikropapier. Tekuté akrylové pomôže zbaviť sa ich: stačí maľovať cez sloty štetcom.
Bezšvový štýl

Na vyplnenie škár použite špeciálnu injektážnu maltu pod tehlu. Prášok rozpustite podľa návodu, vložte ho do zúženého vrecka a naplňte všetky švy. Šírka otvoru v balení sa rovná šírke švu.

Po aplikácii nechajte uschnúť až do konzistencie zmäkčenej hliny. Potom odstráňte prebytok špeciálnou stierkou. Pre takéto znášanie by mala existovať charakteristická úľava. Po vysušení dlažbu očistite štetcom so strednou tvrdosťou zo zvyškov škárovacej hmoty.

Zrušenie prebytku

Výroba vlastnej tehly alebo kamennej dlažby

Sádrokartónová dlažba z tehál alebo kameňa má dve významné výhody: finančný zisk a zabezpečenie kvality.

Pokyny na prípravu roztoku a nalievanie do foriem

Príprava zmesina vlastnú päsť, ovládate značku sadry a prítomnosť plastifikátora. Vzhľadom k tomu, vysoká pevnosť omietky, rovnako ako profesionálne prísady, sa nepredáva v každom obchode, skúste alternatívne prostriedky.

Stavebné lepidlo PVA je vynikajúcou náhradou za zmäkčovadlo. Po prvé, zmes s touto prísadou dlhšie schne, a to je schopnosť pridať viac sušiny, čo robí výrobok silnejší. Po druhé, zabraňuje stratifikácii zmesi do sadry a vody, pevnosť obkladu je rovnaká v celej oblasti.

Forma na výrobu
\ t

Recept je jednoduchý:

  Pri 1 kg sadry odoberte 150 ml tekutého lepidla a 400 ml vody.

 1. Po naliatí sadry do vody ju nechajte niekoľko minút napučať. Tým sa výrazne zníži počet vzduchových bublín.
 2. Potom nalejte zmes do silikónovej formy, pretrepte stôl tak, aby vzduchové bubliny vystúpili a nechali stuhnúť.
 3. ​​
 4. Pridajte hasené vápno v pomere jeden ku desiatim, čím sa zvýši pevnosť hornej guľôčky. Dobrý výsledok prichádza spolu s namáčaním hotových výrobkov do síranu meďnatého alebo železa.
 5. Pre vyššiu pevnosť použite výstužnú sieťovinu alebo bandáž. Dajte zmes do foriem, potraste s tabuľkou tak, aby vzduchové bubliny uniknú, utopia sieťovinu rozrezanú do tvaru oka a znova ju pretrepte.
 6. Po úplnom vysušení, nie tuhnutia vo forme, a to sušenia, ponorte produkt do impregnácie, ako je opísané vyššie.
Prebytočný roztok odstráňte špachtľou

Všetkoproporcionálne tipy sú veľmi približné. Sadra od rôznych výrobcov sa líši od seba, pretože dokonalý recept sa objaví v priebehu času.

Ako nafarbiť domáci dekor

Ak je to potrebné, pridajte do roztoku farebný pigment. Môžete nechať túto plnú farbu ako hlavnú farbu alebo urobiť z neho pozadie. Dajte odtieň airbrush alebo kefu. Farba môže byť aplikovaná na dno formy pred naliatím roztoku, ale výsledok bude nepredvídateľný.

Po montáži je lepšie obkladať sádrovec pod kameňom alebo tehlou ochranným a dekoratívnym lakom, keď sa malta konečne zachytí.

Imitácia muriva

Dekoratívna dlažba pod kameňom omietky, napriek nedostatkom a možným ťažkostiam pri inštalácii, je nepostrádateľným atribútom moderného štýlového dizajnu. Ak nemáte čas a dôveru vo svoju vlastnú silu, vykonávať opravy sami, obráťte sa na odborníkov. Na kontrolu jeho práce je však potrebné túto otázku študovať aspoň na úrovni teoretika.