Ako si vybrať čerpadlo pre fontánu a vodopád: stručný vzdelávací program

Vodné prvky sú častým prvkom dachových a prímestských oblastí, pretože šelest, pohyb vody dokonale odstraňuje stres a únavu. Ale ak sa pre bazén rozhodnú len individuálni majitelia (kvôli nedostatku priestoru), často sú vidieť fontány a vodopády. Odlišujú sa výškou, dizajnom, formou uvoľňovania prúdu, rýchlosťou pohybu vody. A všetky tieto parametre sú do značnej miery zabezpečené čerpadlom pre fontánu, aby som tak povedal, „srdcom“. Aby mohol motor pracovať bez preťaženia, musí byť správne zvolený. Pozrime sa, aké technické vlastnosti sú dôležité pri výbere fontánových čerpadiel.

Odborníci na inštaláciu fontánového zariadenia rozdeľujú všetky typy čerpadiel do dvoch kategórií:

  • Suché, t.j. ktoré pri inštalácii fontány zostávajú na povrchu zeme (inými slovami povrchovými);
  • Mokré - ktoré pracujú zo spodnej časti nádrže na fontánu (ponorné).

Každá možnosť má svoje výhody, ale častejšie záhradníci používajú ponorné systémy. Kúpa čerpadla pre fontány, je lepšie zakúpiť so súpravou, okamžite s tryskami. Tým sa šetrí čas a prvky sa vzájomne prispôsobia vstupom.

Čerpadlo typu povrchu: výhody a vlastnosti použitia

Akprenajímateľ je zodpovedný za inštaláciu, bude ľahšie pre neho udržiavať povrchové čerpadlo, pretože:

  • nie je demontovaná na zimu;
  • možno ukryť v miestnosti, keď odchádzate z chaty;
  • napájacie káble nevyžadujú mechanickú ochranu;
  • Systém elektrickej bezpečnosti je oveľa jednoduchší a jasnejší ako ponorné systémy;
  • s úplnou demontážou nevyžadujú vypustenie misy fontány.
Povrchové čerpadlo stojace na okraji fontány sa nezmestí do okolitej krajiny, takže ho ozdobte rastlinami, alebo lepšie, zakryte ho v krabici
.

Takáto jednotka pri práci zreteľne „vrčí“, takže si vyžaduje zhora zvukovo izolované puzdro. Áno, a na pozadí krásnej krajiny, to bude musieť nejako ozdobiť, aby nedošlo k tomu, aby oko chytilo.

"Suché" vodné čerpadlá sa zvyčajne používajú na veľké fontány alebo na inštaláciu viacvrstvových vodopádov. Zároveň sa pokúšajú inštalovať jednotku bližšie k vodnej stavbe, aby nedochádzalo k plytvaniu energiou, ktorá sa výrazne znižuje pri prechode dlhých potrubí, hadíc a trysiek.

Ak je v miske nainštalovaný vodopád a fontána a majiteľ ich plánuje napájať jedným čerpadlom, mali by ste vopred vedieť, či vybraný model čerpadla môže vydávať rôzne tlaky súčasne. Koniec koncov, pre prevádzku fontány budete potrebovať jednotku, ktorá dodáva malé množstvo vody pod vysokým tlakom, a pre vodopády, naopak, veľký objem vody pod nízkym tlakom.

Ponorné systémy: ako si vybrať fontánu a vodopád

Ponorné čerpadlo je jednoduchšieInštalácia a neviditeľné pre ostatné, ale v prevádzke majiteľov, aby si to zo spodnej časti misy slúžiť. Vďaka vyššej účinnosti je ekonomickejšia ako povrchové modely. Okrem toho, blízkosť k plniacemu hrdlu umožňuje vyhnúť sa stratám energie a opäť šetrí elektrinu. Odhaduje sa, že údržba fontány rovnakého typu spotrebuje o 30% menej elektriny ako pri použití „suchej“ jednotky.

Vyberáme výkon pre fontánu

Ponorné čerpadlá pre fontány a vodopády sa vyberajú podľa rôznych parametrov. Takže pre inštalácie fontán musíte vypočítať výšku budúceho prúdu a so zameraním na tento obrázok vyberte výkon jednotky. Napríklad pre konštrukciu s výškou prúdu 1,2 metra sa vyžaduje systém, ktorý vydáva najmenej osemsto litrov za hodinu. Pre fontánu s dĺžkou jeden a pol metra musí ponorné čerpadlo čerpať najmenej 3000 litrov. o jednej hodine Ale majte na pamäti, že nemôžete zvoliť limit výkonu pre túto výšku, inak čerpadlo bude pracovať pre opotrebenie. Orientujte sa do výšky fontány korelovanej s bazénom ako 1: 3. V tomto prípade jednotky pracujú s dobrou účinnosťou.

Maximálna výška prúdu je hlavným kritériom pre výber výkonu a výkonu čerpadiel, ale je lepšie vziať model s rezervou „silenok“, aby mechanizmus nepracoval na hranici
.

Ďalším bodom je napätie. Pre malé fontány vyrábané nízkonapäťové mini čerpadlá pracujúce od 12-24 V. Takže musíte vybudovať takúto sieť.

Nízkonapäťové mini čerpadláČasto sú vybavené regulátorom výšky trysky a ďalšími veľkolepými prvkami, ako napríklad LED osvetlením, takže aj miniatúrna fontána môže byť veľmi účinná
.

Pre účinnosť čerpadla sú veľmi dôležité správne úseky hadíc. Ak je priemer hadice zvolený príliš malý, potom budú v systéme vysoké hydraulické straty. Takže dôjde k nadmernému využívaniu elektriny. Preto vyberte polovicu palca pre slabé motory a aspoň jeden palec pre vysoko výkonné.

Pri pokládke sa snažte vyhýbať ohybom hadice, ktoré tiež narúšajú normálnu prevádzku systému.

Čerpadlo pre vodopád

Pri vytváraní vodopádov sa treba zamerať na čistotu vody v nádobe. Ak získavate bazénový systém, potom vyberte podľa kritérií, ktoré sme zvažovali vyššie. Ale ak je vodopád vytvorený v rybníku alebo umelom jazere, potom je ťažké ho nazvať čistou vodou. A nebudete potrebovať len vodné čerpadlo, a to na čerpanie znečistenej vody. Má filtre, odlučuje piesok a nečistoty, kvôli ktorým motor zlyhá. Ak chcete použiť existujúcu jednotku, ktorá je určená pre čistú vodu, potom ju všetkými prostriedkami doplňte filtračným prvkom.

Kde sú umiestnené ponorné čerpadlá?

Pri montáži ponoriek je v spodnej časti nádoby postavený malý podstavec. Môže to byť tehla, kameň atď. Hlavná vec - montáž, kým ste naplnili misku vodou.

Merač tvrdosti vody v domácnosti, nazývaný merač TDS, vám oznámi kedypridať zmäkčovadlá, aby sa čerpacie zariadenie udržalo zdravé

Pre každý typ čerpadla je prípustná úroveň tvrdosti vody najviac 14 dH (nemecké jednotky merania). Môžete ho merať pomocou malého zariadenia - elektronického merača TDS.