Ako si vybrať domáce kino - prehľad hlavných parametrov, ktoré potrebujú pozornosť

Audio a video zariadenie sa už dlho stáva neoddeliteľnou súčasťou pohodlia domova. A ak sa prenosný rádiový magnetofón s pyšnou „stereofónnou“ predvoľbou a videoprehrávačom pripojeným k televízoru „Electron“ zdajú byť perfektné už pred niekoľkými desaťročiami, dnes si už chceme vychutnať vysokokvalitnú hudbu z digitálnych diskov CD a potápať sa nasýtený špeciálnymi efektmi Oscar-víťazný trhák. Dobrá technológia sa stáva prístupnejšou a problém, ako si vybrať domáce kino, riešia šedovlasí milovníci hudby 80. rokov a pokročilá mládež.

Nepovinné odporúčania odborníkov na video

Pre väčšinu ľudí sa výber domáceho kina skutočne stáva problémom. Koniec koncov, pred odľahčením rozpočtu o pôsobivé množstvo, chcete pochopiť, prečo najnovší model TV zo slávnej značky nie je schopný poskytnúť rovnaký účinok ako domáce kino? Musím venovať pozornosť hodnoteniu domácich kín v médiách a ako sa líšia drahé modely od rozpočtových? Nakoniec chcem pochopiť, ktoré domáce kino je lepšie kúpiť: vyzdvihnúť komponenty systému na vlastnú päsť alebo narazKúpte si sadu "v jednej krabici".

Ako dosiahnuť „účinok prítomnosti“

[include id = "1 ″ title =" Reklama v texte "]

Na rozdiel od najnovšej televízie, ktorá je už spomínaná, najnovší model od slávneho domáce kino je súbor vysoko kvalitných audio a video zariadení, vybraných pre konkrétnu miestnosť a kombinovaných do jedného komplexu. Najvyššiu kvalitu zvuku hudby a „efekt prítomnosti“ v deji filmu, pre ktorý sú vytvorené domáce kiná, poskytujú tieto zvukové a obrazové zariadenia:

Reproduktory - ako zariadiť?

Sú umiestnené po obvode miestnosti a spájajú ich špeciálnym káblom. Toto technické riešenie umožňuje dosiahnuť úžasné zvukové efekty a premieňať ilúziu konania na „takmer realitu“.

AV prijímač - čo to je?

Zvyčajne je súčasťou DVD prehrávača - hlavného zariadenia, ktoré kombinuje v jednom komplexe všetky vybrané zariadenia. Rozdeľuje zvuky a rodí sa a zmizne v jednom alebo inom stĺpci, čím vytvára magický efekt „priestorového zvuku“, čím vytvára v divákovi pocit, že blikajúci tenký okraj obrazovky zmizol a už sa stal účastníkom udalostí.

Obrazovka pre domáce kino

Stále sa plánuje, ako si vybrať domáce kino a prideliť mu priestor v dome, zvyčajne sa určuje s možnosťou obrazovky. Môže to byť televízor s uhlopriečkou 29 palcov, plazmový panel so širokou paletou farieb pre priestor domáceho kina v obývacej izbe alebo projekčná televízia aleboplnohodnotné premietacie plátno pre samostatnú miestnosť domáceho kina. Hlavným kritériom je bohatstvo a autentickosť prenosu farieb, rôznorodosti a farebnej hry, ktorú moderný filmový priemysel rád ohromuje.

DVD prehrávač

Zariadenie, ktoré číta informácie z diskov DVD a poskytuje sledovanie filmov, znejúce hudbu v modernom formáte najvyššej kvality.

VCR - je to potrebné?

Nepatrí k povinným atribútom domáceho kina, ale milovníci retro techniky, ktorí ho zahrnú do súpravy, môžu získať pásky s obľúbenými filmami z mezanín VHS a majú veľkú radosť z ich sledovania v novej vysokej kvalite.

Charakteristika projektora - Správna voľba

Čo je potrebné zvážiť pri kúpe projektora v domácom kine: hodnotenie, výkon lampy, kontrast? Odborníci zabezpečujú, že nie sú horšie ani lepšie video projektory, ale existujú len tie, ktoré zodpovedajú účelu a rozpočtu kupujúceho.

Vyberte projektor určený špeciálne pre domáce kino, nie kancelárske priestory

Vaša voľba projektora domáceho kina bude úspešná, ak:

 1. Projektor je určený len pre domáce kino. Ani pri veľmi atraktívnej cene nekupujte kancelársky projektor: je určený len na prenos statického obrazu a nie je schopný dynamicky reprodukovať „obraz“.
 2. Dobrý projektor by mal mať dostatočne veľký ZOOM a posun objektívu: manuálne nastavenie parametrovvideo na strop, mierne povedané, nie je pohodlné.
 3. Projektor by mal mať niekoľko vstupov HDMI alebo toľko vstupov rôznych formátov, koľko je to možné: čím viac z nich je, tým širší je výber kompatibilného príslušenstva domáceho kina.
 4. Pri kúpe projektora LED (LED) zvoľte jas 500 lm, optimálny pre zakrytie obrazovky s uhlopriečkou 100 palcov. Je pravda, že kvalita farby s týmito parametrami je ťažké zaručiť.

Môžete ignorovať parametre pasu kontrastu, výkon lampy, ako aj technológiu (LCOS, DLP, 3LCD atď.). Všetky projektory domáceho kina môžu poskytovať dobrú kvalitu videa. Jas projektora nie je vždy závislý od výkonu lampy a pre obrazovky s uhlopriečkou do 130 palcov vo všeobecnosti sa tento parameter môže ignorovať.

Výber prijímača - maximálne podporovaného formátu

AV receiver v systéme domáceho kina má niekoľko funkcií. Prvým a možno hlavným je prevod digitálneho audio signálu na analógový a jeho ďalší prenos na zodpovedajúce kanály systému reproduktorov: centrálny, zadný, predný a nízkofrekvenčný subwoofer.

V súčasnosti sú všetky audio zariadenia v súlade s nasledujúcimi normami: Dolby Digital a Dolby Sourround Prologgic, MPEG-2 Audio, DTS a najnovší zvukový štandard THX Sourround EX.

Pokúste sa zabezpečiť, aby prijímač podľa vášho výberu podporoval maximálne štandardy prehrávania zvukových signálov: Dolby Digital a DolbySourround Prologgic, MPEG-2 Audio, DTS a najnovší zvukový štandard THX Sourround EX
​​

Ideálna voľba prijímača pre domáce kino by preto mala podporovať, ak nie všetky, potom maximálny počet populárnych formátov.

Druhou funkciou prijímača je zosilnenie signálu privádzaného do reproduktorov. Všetky prijímače sú vybavené najmenej piatimi zosilňovacími kanálmi, ale pri výbere je potrebné zvoliť správne napájanie zariadenia s prihliadnutím na nasledujúce podmienky:

 • čím vyššia je právomoc prijímateľa, tým vyššia je kvalita jeho práce;
 • výkon predného a zadného kanála by mal byť rovnaký;
 • optimálny výkon prijímača pre miestnosť s rozlohou 30 m2. - 100 wattov na kanál.

Akustické charakteristiky a ich vlastnosti

Napriek zjavnej dôležitosti všetkých prvkov systému domáceho kina, jeho dobrá duša zostáva dobrou akustikou. Je to kúzlo vysoko kvalitného zvuku, ktorý tieto systémy vďačia za svoju popularitu. A otázka, ako správne vybrať domáce kino, má jednu odpoveď: vytvoriť dobrú akustiku.

Perfektný akustický systém - hlavná podmienka pre vytvorenie dobrého domáceho kina

V drvivej väčšine domácich kín sa používa 5.1-kanálový reproduktorový systém, v ktorom sa zvukový signál prenáša do týchto kanálov:

 • predné, ľavé a pravé;
 • 63) vzadu, vľavo a vpravo;
 • centrálne;
 • subwoofer, nízka frekvencia.

Spravidla každá súprava zabudovaného audio-video zariadenia zahŕňazvukový systém a DVD prehrávač s prijímačom priestorového zvuku. V tomto prípade výber akustiky pre domáce kino spočíva vo výbere zvukového výkonu reproduktorov a subwoofera nízkofrekvenčného zvuku, ako aj materiálu prvkov systému reproduktorov.

Výkon - parametre jemného doladenia

Merané vo wattoch. Nedostatok energie zosilňovača negatívne ovplyvňuje dynamiku reprodukcie zvuku a jeho hlasitosť, ale ak je výstupný výkon zosilňovača vyšší ako výkon akustiky, reproduktory môžu zlyhať. Výkonové parametre systému reproduktorov sú zvolené na základe priestoru miestnosti domáceho kina:

 • až 12 metrov štvorcových. m - 15-25 ton na kanál;
 • 12–20 m2 - 25–50 W na kanál;
 • 20 - 30 m2 - najmenej 50 W na kanál;
 • od 30 m2 - od 100 W po každý kanál.

Citlivosť - ideálny „detail“ zvuku

Merané v decibeloch. Vyššia citlivosť akustiky môže poskytnúť vyšší zvuk pri rovnakom výkone. To znamená, že vysoká citlivosť akustiky môže do určitej miery kompenzovať nedostatok výkonu zosilňovača. Akustická citlivosť Passport indikátora 100 dB /W /m znamená, že jeden reproduktorový systém s kapacitou 1 W vytvára akustický tlak 100 dB vo vzdialenosti 1 m. Citlivosť väčšiny reproduktorov pre masové použitie je v rozsahu od 85 do 102 dB. Vysoká citlivosť poskytuje dobrú kvalitu zvuku, ale príliš veľa zosilňovača môže poškodiť citlivé reproduktory.

Rozsahreprodukované frekvencie

Merané v hertzoch. Indikátor poskytuje presné prehrávanie zvuku. Systém reproduktorov možno považovať za dobrý, ak je schopný reprodukovať celý rozsah zvuku od 20 do 4000 Hz.

Materiál puzdra systému reproduktorov

Hlavné materiály, z ktorých sa vyrábajú domáce kiná, sú plasty a prírodné drevo: ako vybrať ten najlepší? Plast je lacnejší, ale vyznačuje sa rezonančným zvukom, ktorý vo všeobecnosti znižuje kvalitu zvuku. Preto je potrebné dať prednosť stromu, ak nie pre všetky akustiky, potom aspoň pre nízkofrekvenčnú jednotku.

Akustický systém v drevenom puzdre v porovnaní s plastom poskytuje vyššiu kvalitu zvuku

Povedali sme, čo sú to domáce kiná - ako si vybrať to najlepšie, o ktorom sa rozhodnete. Nepochybne to bude najlepšie, o ktorom ste už dlho snívali.