Ako si vybrať farbu pre značenie a technické vlastnosti

Farby na báze vody sa bežne používajú na dekoráciu interiéru a exteriéru. Ak plánujete opravu, budete pravdepodobne musieť čeliť výberu tohto materiálu. Aby sme sa nemýlili, je lepšie pripraviť sa na túto tému vopred čo najviac informácií. Je užitočné vedieť, aké druhy farieb a lakov sú, aké sú jeho hlavné vlastnosti a technické vlastnosti, aké sú typy a prečo sa väčšina farieb skutočne nazýva disperzia vody.

Zloženie a vlastnosti vody disperznej farby

\ tAk chcete pochopiť, čo vodou riediteľnú farbu alebo vodu disperznú farbu, musíte zvážiť podrobne jeho zloženie a spôsob výroby. Pre zložité chemické názvy ležia jednoduché látky známe každému staviteľovi: PVA lepidlo, silikón, latex, krieda a iné. Samozrejme, tieto farby majú výhody aj nevýhody a treba ich tiež riešiť.

Opätovné maľovanie stien v móde

Hlavné a ďalšie zložky a ich význam

Základom pre farby na báze vody je voda. Vo vode v suspenzii sú najmenšie častice polymérov. Každý, kto dokončil kurz chémie školy, vie, že „emulzia“ je disperzia jednej kvapaliny do druhej. Pretože v prípade farby hovoríme o časticiach pevnej látky suspendovanej vo vodnom médiu, je rozumné nazývať tento materiál „vodou disperznou farbou“.

V závislosti od podkategórie príslušných farieb môžu byť polyméry odlišné. Okrem polymérnej zložky sa výrobcovia snažia obohatiť svoje výrobky o čo najviac užitočných prísad. Štruktúra zahŕňa:

 • plastifikátory;
 • 46) odpeňovače;
 • dispergačné činidlá;
 • 48) antiseptiká a fungicídy;​​
 • nemrznúca zmes a iné.
Počas výberu farieb

Filmová zložka (emulgátor) je základnou zložkou vodnej farby. Definuje jeho vlastnosti av dôsledku toho rozsah. Polyvinylacetát (PVA), styrén butadién, styrén akrylát a akrylát sa používajú ako filmotvorné činidlá.v závislosti na filme, závisí označenie farby.

Ako plnivo sa používajú minerálne zložky: krieda, sľuda, baryt, mastenec alebo ich kombinácie v rôznych pomeroch. Na získanie bielej farby vodnej emulzie sa pridá biely pigment: oxid titaničitý alebo oxid zinočnatý. Karboxymetylcelulóza, známa ako CMC lepidlo, pôsobí ako zahusťovadlo.

Ak hovoríme o zložení v percentách, zložky sú rozdelené takto:

 • 50-60% - vodná disperzia (suspenzia polyméru vo vodnom roztoku);
 • 35 - 40% - plnivo a pigmenty;
 • 5-8% - zmäkčovadlo a zahusťovadlo;
 • 1 - 7% - všetky ostatné prídavné látky.

Nesporné a časovo preukázané výhody

Vodné emulzné atramenty sa vo veľkej miere používajú v stavebníctve, pretože mám množstvo významných výhod oproti iným náterom a lakom:

 • rýchlosť sušenia;
 • 65) bezpečnosť; 66) dostupné rozpúšťadlo;
 • úplná sloboda výberu farieb;
 • 68) trvanlivosť;
 • zápach.
Rozmanitosť odtieňov

Farby a laky na vodnej báze veľmi rýchlo schnú. Počas niekoľkých hodín po aplikácii sa voda odparí a na lakovanom povrchu vytvorí tenký polymérny film. V procese sušenia v miestnosti nie sú žiadne cudzie chemické pachy, ktoré sú prítomné pri použití farieb a emailov na báze oleja.

Ako súčasť tohto materiálu neexistujú žiadne toxické látky, ktoré by sa mohli vyskytnúťpoškodenie ľudského zdravia alebo životného prostredia. Môžete maľovať bez špeciálnej ochrany: respirátor, maska. Ak sa látka dostane na pokožku, je ľahké ju umyť čistou vodou. Pre prácu s vodou riediteľnými farbami na steny a stropy nie je potrebné kupovať rozpúšťadlo, dostatok čistej vody.

Vodný emulzný atrament nie je prakticky sprchovaný. Pri dodržaní podmienok prevádzky je náter 15 rokov a viac bez akýchkoľvek známok opotrebovania. Materiál nie je žltý, nezmizne pôsobením ultrafialového žiarenia, nespadá a nezakrýva sa bublinkami.

Pokiaľ ide o farebnú schému, je na kupujúcom. Spravidla si kúpite správne množstvo bielej farby a špeciálny koncentrovaný pigment. Pridá sa k základu, aby sa získal požadovaný odtieň. Nastavením množstva pigmentu (farby) a podkladu tak môžete dosiahnuť akýkoľvek odtieň.

Nevýhody a slabé stránky vodnej emulzie

Použitie vodou riediteľných farieb nie je vždy odôvodnené. V niektorých situáciách je lepšie zvoliť iný materiál, pretože farby rozptyľujúce vodu majú svoje nevýhody:

 • nie je odolný voči mechanickému namáhaniu;
 • nemá rád vodu;
 • nie je vhodný pre všetky povrchy.
Takmer dokonale hladký povrch

Natieraný povrch sa časom obrusuje, najmä v oblastiach, kde je pravidelne vystavovaný mechanickému namáhaniu. Okrem toho v miestach, kde sa steny často znečistia (v blízkosti spínačov, zásuviek, dverí), čo znamená ichmusíte neustále umývať saponátmi, farba sa postupne vymyje.

Prakticky všetko môže byť natreté vodnou emulziou, ale pre kovové povrchy je lepšie zvoliť iný typ farieb a lakov.

 • Po prvé, kvôli zlej priľnavosti sa nedosiahne dostatočná priľnavosť.
 • Po druhé, náterové farby na báze vodnej disperzie nechránia kov pred koróziou, pretože alkydové emaily.

Odrody farieb a druhov na báze vody

V závislosti od činidla tvoriaceho film a iných zložiek sa rozlišujú štyri typy farieb na vodnej báze:

 • akryl;
 • silikón;
 • kremičitan;
 • minerál.
S prídavkom latexu

Každý z nich má svoj vlastný rozsah pôsobnosti a významné rozdiely v cenovej kategórii.

Akryl - najbežnejšia farba

Najbežnejšou vodou disperznou farbou na stavebnom trhu je akryl. Emulgátorová akrylová živica pôsobí. Robia vynikajúcu prácu s úlohou. Akrylové farbivá sa používajú na vnútorné aj vonkajšie práce. Maľujú tehlové steny, železobetónové konštrukcie, drevo, omietnuté povrchy a dokonca aj sklo.

Akryl je drahý polymér. Ako ekonomika bola vyvinutá kompozícia na báze akrylových kopolymérov, ako je styrén-akrylát. To výrazne znižuje náklady na výrobok a prakticky neovplyvňuje kvalitu. Pre domáce opravy postačuje styrén-akrylát.najmä preto, že sú označené rovnakým spôsobom ako farba na báze čistého akrylu.

Na dodanie vodoodpudivosti emulzií na báze vody sa do akrylových zmesí pridá latex. Táto látka chráni vytvorený film pred vodou. Povrchy natreté latexovou farbou, môžete ľahko umývať. Okrem toho, latex "utiahne" a skryje malé praskliny na povrchu - do 1 mm.

Príklad silikónového materiálu

Silikónová emulzia na báze vody je nález pre mokré oblasti

Na zabezpečenie povrchov s ochranou pred vlhkosťou a parou sa na stropy v kúpeľni a kuchyni používa silikónová farba na báze vody. Elastický silikón dispergovaný vo vodnom médiu tvorí trvanlivý ochranný povlak. Silikón je pružnejší ako latex a skryje dvakrát veľké trhliny na povrchu - až 2 mm.

Zvláštna parotesná zábrana, ktorú poskytuje silikónová vodná emulzia, robí tento typ laku vhodným materiálom na natieranie povrchov v miestnostiach s vysokou vlhkosťou as významnými teplotnými zmenami. Kompozícia má antiseptikum, ktoré zabraňuje vzniku plesní.

Odolná silikátová farba

Silikát - na vonkajšie použitie v nasledujúcich rokoch

Silikátové farby sú riešením pre vonkajšie použitie. Nemajú špeciálne estetické vlastnosti. Výber farieb je obmedzený, pretože príliš agresívne zloženie neumožňuje pridanie vonkajších farebných schém. Silikátová krycia schopnosťFarbivo tiež nie je najvyššie. Hlavnou výhodou, ktorá ho robí nevyhnutným pre prácu s fasádami, je odolnosť voči poveternostným vplyvom a trvanlivosť.

Lak na báze silikátového laku sa vyrába na báze tekutého skla. Krieda, sľuda, mastenec a iné minerály pôsobia ako plnivo. V niektorých formuláciách sú prítomné silikónové živice. Pri dodržaní prevádzkových podmienok sa môžete spoľahnúť na 20 rokov prevádzky lakovaného povrchu. Materiál je celkom transparentný.

Minerálka s krátkou životnosťou - pripúšťa svoju pozíciu

Emulzia minerálnej vody obsahuje vápno a cement. Aplikujte ho spravidla na lakovanie betónových konštrukcií a muriva. V kozmetickej oprave sa nepoužíva. Vykonáva ochrannú funkciu - chráni lakovaný povrch pred vlhkosťou a svetlom.

Keďže životnosť minerálnej farby je krátka, mala by sa používať pravidelne. To spôsobuje trvalý pokles spotrebiteľského dopytu po tomto dokončovacom materiáli. Postupne sa nahrádzajú inými, modernejšími typmi lakov.

Biela emulzia na báze vody

Kompetentný výber farieb a lakov metódou odborníkov

Ak má sklad oči okolo okna s vodou riediteľnými farbami na steny a stropy, bude užitočné zoznámiť sa s ich základnými technickými vlastnosťami a pochopiť, ako sú označené. Jedna z najobľúbenejších značiek VEAK 1180 je vhodná na opravu v 80% prípadov, takže musí venovať osobitnú pozornosť.

Označenie je materiálny pas anáznak zákazníka

Stačí sa pozrieť na označenie, aby ste zistili zloženie, rozsah a ďalšie užitočné údaje. Na obale by sa preto mali uviesť tieto informácie:

 • „VD“ - disperzia vody;
 • „VE“ - vodná emulzia.

Potom nasleduje symbol použitého polyméru:

 • "BA" - na báze polyvinylacetátu;
 • „Slnko“ - polyvinylalkohol;
 • ‚CN '- butadién-styrén;
 • „AK“ - styrén akrylát alebo akrylát.

Čísla, ktoré sa nachádzajú na označení, majú tiež určitú hodnotu a sú interpretované ako:

 • "1" - vhodné na vonkajšie použitie (odolné voči poveternostným vplyvom);
 • "2" - uplatňujú sa v interiéri.
Označením je možné vidieť: akryl na použitie v interiéri

Okrem označenia dbajte na regulačný dokument, podľa ktorého sa materiál vyrába. Dobrá vodová farba na steny a stropy sa vyrába podľa GOST. Úplný názov tohto dokumentu je GOST 28196-89. Inštancie, ktoré spĺňajú špecifikácie, sa považujú za nižšie kvality, pretože pri vypracovaní týchto špecifikácií je povolená primeraná odchýlka od normy kvality.

Aké technické vlastnosti treba venovať

Najdôležitejšie technické vlastnosti náterov na báze vody, ktoré sú dôležité pri výbere:

 • zloženie;
 • približný prietok;
 • viskozita;
 • špecifická hmotnosť;
 • pravidlá skladovania;
 • trvanlivosť.
Použitie jednej vrstvy

Každá z týchto špecifikácií by sa mala posudzovať samostatne. Ak všetko, čo sa týka zloženia vodou riediteľných farieb, už viete, potom na zvyšných parametroch je žiaduce zostať znova.

Spotreba . Táto funkcia má veľký význam pri nákupe. Určuje, koľko litrov potrebujete na maľovanie vybranej oblasti. Spotreba sa meria v ml /m2. Ukazovateľ sa môže líšiť s dostatočnou odchýlkou ​​ako vo veľkej, tak aj na menšej strane. Záleží na pórovitosti materiálu, na ktorý sa bude povrchová úprava aplikovať. Na zníženie spotreby použite základný náter.

Viskozita . Tento parameter definuje konzistenciu. Nízka viskozita naznačuje, že v kompozícii je príliš veľa vody. Jednoducho povedané, farba je príliš zriedená. Dôležité:

 • Na použitie rozprašovača na vodnej báze by mala byť viskozita nižšia ako pri použití štetcom alebo valčekom do 25 s.
 • V prípade ručnej aplikácie by viskozita nemala byť nižšia ako 45 s.

Tento parameter možno merať pomocou viskozimetra.

Merná hmotnosť sa meria v kg /l. Má veľký vplyv na krycie schopnosti. Nadmerná merná hmotnosť vedie k tomu, že na farbenie je potrebný väčší počet vrstiev. Rýchlosť sušenia závisí aj od tohto indikátora. Bežná špecifická hmotnosť pre vodu rozptyľujúcu farbu - 1,3 kg /l, rýchlosť schnutia - od 2 do 24 hodín.

Môžete si tiež vybrať medzi lesklým a matným povrchom povysychanie Túto farbu je nutné skladovať v husto uzatvorenej nádobe, v miestnosti chránenej pred slnečným žiarením. V žiadnom prípade by nemalo dôjsť k zamrznutiu. Za normálnych podmienok je možné farby na vodnej báze skladovať až dva roky.

Charakteristika populárnych odrôd

Technické vlastnosti WEAK 1180

Jedným z najobľúbenejších vo vode rozpustných náterových hmôt je WEAK 1180. Podľa označenia je možné stanoviť, že sa vyrába na báze vodnej emulzie (WE) a pôsobí ako polymérotvorné činidlo. akryl alebo jeho deriváty (AK).

Technické vlastnosti vodnej farby VEAK 1180 sú tieto:

 • podmienená viskozita - 20-42 s;
 • 176) spotreba - 160 g /m2;
 • obsah neprchavých látok - 60%;
 • Rýchlosť sušenia - 15 hodín;
 • odolnosť voči mrazu - 4-5 cyklov.
WEAC 1180

S takýmito indikátormi sa farba na vodnej báze častejšie používa na vnútorné práce, napríklad na steny a stropy. Dobre sa opiera o pripravený betón, murivo, omietku, ako aj o vopred pripravené kovové povrchy. Na začiatku sa používa biely pigment, ktorý však nezasahuje do jeho sfarbenia v inej farbe.

​​

Vzhľadom na to, že náklady na kilogram WEAK 1180 sú v priemere 500 rubľov a jeho vlastnosti sú pomerne vysoké, možno tvrdiť, že toto farbivo je optimálnym pomerom ceny a kvality.

Kolera pre každý vkus

Pravidlá a nuansy kreslenia na stenách a stropoch

Pravidlá pre nanášanie vodou riediteľných náterov vlastnými rukami sú podobné univerzálnym pokynom pre všetky farby a laky:

 1. Začnite prípravou povrchu. Potrebujete odstrániť všetky staré kryty. Naplňte praskliny a iné prípadné poškodenia. Spracovať sušený tmel a smirkový papier.
 2. Práce na miestnostiach na natieranie v zime by mali začať zahrievaním farby na izbovú teplotu. K tomu sa nádoba s vchádza do miestnosti a odchádza na jeden deň. Po otvorení odstráňte fóliu z povrchu a akékoľvek hrudky, ktoré sa mohli vytvoriť počas skladovania.
 3. Steny a strop by mali byť natreté základným náterom. Je lepšie použiť špeciálny základný náter, ale v prípade jeho neprítomnosti môžete urobiť s malým množstvom farby riedenej vodou. Táto možnosť má právo existovať, ale z ekonomických dôvodov je žiaduce používať primér - je to lacnejšie.
 4. Ak plánujete odtieň vodou riediteľnej farby, spočítajte približnú spotrebu pre celú miestnosť. Potom pridajte 10% k získanej hodnote a až potom pridajte pigment. Takmer určite budete mať materiálne prekročenie, ale ak tieňovaná zmes vyprší v predstihu, bude veľmi ťažké dosiahnuť presne ten istý odtieň.
 5. Farba sa nanáša valčekom alebo štetcom. V prítomnosti striekacej pištole sa táto práca môže vykonať viackrát rýchlejšie a so značnými úsporami materiálu. Pozorne si prečítajte pokyny na banke a na adresepostrekovača na použitie materiálu s požadovanou viskozitou.
Pokyny na stropné farbenie

Vodná emulzná farba má toľko nesporných výhod, že ju možno právom nazvať univerzálnym dokončovacím materiálom. Hlavnou vecou je pracovať s ňou jednoducho a príjemne. Pravdepodobne každá osoba, ktorá v ruke drží kefu, bude schopná maľovať malú časť steny. Ale sfarbenie stropu - úloha je zložitejšia. Ak nie ste tak dobrý pri manipulácii s valčekom, vždy existuje možnosť obrátiť sa na profesionálneho maliara.