Ako si vybrať fotorelay pre vonkajšie osvetlenie: výberové kritériá a tipy

Človek sa vždy snažil uľahčiť svoju prácu - vynašiel koleso, ktoré mu umožňovalo ľahko prenášať závažia, potom auto, ktoré je schopné pohybovať sa v priestore na pomerne dlhé vzdialenosti, práčka, ktorá automaticky spúšťa a stláča veci. Dostalo sa to dokonca do toho, že svetlo na ulici sa začalo zapínať a vypínať, akoby akoby vlnou čarovného prútika - za súmraku sa rozsvieti svetlo a ako sa slnko vznáša - ide von. Je to kvôli fotorelamu pre pouličné osvetlenie alebo ako sa nazýva aj súmrakový spínač.

Princíp činnosti fotobuniek

Princíp činnosti všetkých fotoelektrických snímačov je založený na prevádzke fotosnímača, ktorý riadi úroveň osvetlenia na ulici. Tento senzor môže byť vzdialený, tj umiestnený mimo reléovej skrine a zabudovaný (foto relé a senzor sú namontované priamo v elektrickom paneli). Vzdialená fotobunka bez zlyhania musí mať robustné puzdro so zvýšeným výkonom z hľadiska ochrany životného prostredia a tesnosti

Fotoelektrické spínače sú tiež vybavené potenciometrom, ktorý umožňuje presne určiť prah vypnutia a zapnutia. Aby bol celý systém čo najviac chránený pred falošnými pozitívami (chuligáni ešte neboli v Rusku preložené), do foto relé sú zabudované špeciálne zariadenia pred možným rušením. Kvalitné zariadenie so všetkými certifikátmi bude fungovať len vtedy, ak uplynie určitý čas od momentu, kedy nastanú podmienky nastavené veliteľom.

Pripojovací obvod pre fotorelay

V prípade potreby bude možné nastaviť rozsah citlivosti fotoelektrického relé na svetlo, ktoré je najvhodnejšie pre podmienky jeho umiestnenia. Napríklad, ak je fotovoltaické relé nainštalované na verande domu a teraz je leto, potom rozsah jeho prevádzky bude odlišný od relé, ktoré sa nachádza v garáži alebo v akejkoľvek inej miestnosti. To znamená, že zariadenie môže byť naprogramované na základe intenzity osvetlenia.

Spínač je zabudovaný v tele takmer všetkých foto relé, čo umožňuje manuálne zapnutie a vypnutie zariadenia, čím sa získa malý „dych“. Niektoré modely sú okrem iného vybavené časovačom, ktorý vypína relé v určitom (naprogramovanom) čase, takže zariadenie nefunguje zbytočne.

Diagram funkčného zariadenia

Jednoduchý obvod fotobunky

Na obrázku je znázornený obvod foto relé na pouličné osvetlenie, ktorý reaguje na zmeny intenzity svetla. Ako senzor sa používa kontrolka LED.pracuje na rovnakom princípe ako fotobunka.

LED (v tomto prípade HL1) je fotobunka, ktorá vytvára napätie úmerné intenzite svetla dopadajúceho na kryštál. Okruh má tiež konštantný zdroj napätia R1-R2, ktorý umožňuje nastaviť citlivosť fotobunky, pretože rôzne LED majú odlišnú fotosenzitivitu.

Rezistor R2 reguluje počiatočné napätie VT1, sčítané s napätím produkovaným HL1. Tento prvok umožňuje nastaviť prah pre foto relé.

Druhy fotorelapov na pouličné osvetlenie

V závislosti od aplikácie a špecifickosti fotorelašít existuje niekoľko typov:

  • foto relé s fotobunkou v puzdre
  • foto relé s fotobunkou v puzdre a časovačom
  • foto relé s nastaviteľným prahom
  • foto relé so vzdialenou fotobunkou.
Okrem toho existuje niekoľko ďalších typov zariadení, ktoré sa používajú v pomerne úzkych priemyselných odvetviach av podmienkach na Ďalekom severe.

Zariadenia s fotobunkou v puzdre

Tento typ vonkajšieho fotovoltaického relé umožňuje zapnúť svetlo pri súmraku a vypnúť ho pri východe slnka bez ľudského zásahu. Puzdro zariadenia, aj keď je transparentné, spoľahlivo chráni fotobunku pred škodlivými vplyvmi prostredia.

​​

S vnútornou fotobunkou a časovačom

Táto fotobunka pre pouličné osvetlenie má okrem výhod opísaných vyššie aj ďalšiu výraznú výhodu -schopnosť ovládať osvetlenie v závislosti od dennej doby. Pomocou takéhoto zariadenia je možné nastaviť čas, povolený na prevádzku fotobunky. Zariadenie sa zapne v povolenom časovom období, keď bude úroveň svetla nižšia ako nastavená hodnota. Ak je úroveň svetla nad nastavenou hodnotou, výstup sa vypne. Vypne sa aj vtedy, ak je časovač mimo povolenej doby.

Časovače sú tiež odlišné. Niektoré zariadenia sú vybavené dennými časovačmi, iné - týždenné a dokonca ročné, a pre druhé môže byť povolená doba prevádzky relé nastavená pre každý deň odlišne, alebo môže byť orientovaná na niekoľko dní naraz, napríklad cez víkendy.

Foto-relé s týždenným časovačom: umožňuje naprogramovať prevádzkový režim zariadenia pre nasledujúci týždeň, meniť parametre, vybrať napríklad víkend

Relé s nastaviteľným prahom

Tento typ relé má podobný princíp činnosti ako predchádzajúce dva, ale na spodnej strane skrine má malú „rukoväť“, ktorej otočenie reguluje prah fotobunky. Ak sa regulátor otočí na stranu plus, osvetľovacie zariadenie sa zapne aj pri miernom stmievaní, napríklad pri búrke alebo v oblačnom počasí. Ak ho otočíte v smere mínus, potom bude zariadenie fungovať len vtedy, keď sa zotmie.

Foto relé s nastaviteľným prahom, ktorý umožňujenastavenie prevádzkových parametrov zariadenia

Toto zariadenie teda umožní regulovať relé v závislosti od ročného obdobia a poveternostných podmienok v danej oblasti.

Zariadenie so vzdialenou fotobunkou

Toto zariadenie umožňuje umiestniť fotobunku oddelene od hlavnej jednotky relé. Maximálna vzdialenosť prvej od druhej môže dosiahnuť 100-150 metrov. Samotná jednotka je namontovaná v rozvádzači.

Fotorelay so vzdialenou fotobunkou: výhodou je možnosť inštalácie hlavnej súčasti zariadenia v chránenej miestnosti

Tipy na pomoc kupujúcemu

V prvom rade sa riadte svojimi vlastnými potrebami a príležitosťami a vychádzajte z podmienok, v ktorých žijete. Takže relé s nastaviteľným prahom je ideálne pre dachové parcely, ako aj pre bytové domy. Toto zariadenie výrazne ušetrí peniaze na platenie účtov za elektrinu, pretože môže byť pravidelne upravované v závislosti od ročného obdobia.

Relé s fotobunkou integrovanou v tele je dobré v tom, že sa ľahko inštaluje a nie je potrebné zveriť túto udalosť elektrikárom - prakticky každý môže robiť svoju prácu. Ale zariadenie so vzdialenou fotobunkou bude vyžadovať určité zručnosti a určité zručnosti, ale je ideálne pre veľké priemyselné podniky, sklady a iné podobné zariadenia.

Relé s časovačom, hoci stojí o niečo viac,To tiež výrazne ušetriť na platenie účtov, pretože to môže byť naprogramovaný tak, aby vyhovoval vašim potrebám a požiadavkám - prístroj bude fungovať len vtedy, keď chcete, a nie, keď slnko a mesiac chcú Nebude zahrnutý len v nastavenom čase, ale aj v režime, ktorý potrebujete.

Video o výbere a inštalácii

Fotorelay je univerzálne zariadenie, ktoré uvoľní vaše ruky a myšlienky. Zapne a vypne svetlo, reaguje na zmeny v úrovni osvetlenia, postará sa o vašu bezpečnosť. Okrem toho môže byť zariadenie doplnené snímačom pohybu, ktorý okamžite „oznámi“ relé o prístupe hosťa alebo nezvaného hosťa. Tento malý detail zmení váš domov na skutočnú pevnosť, útulnú a príjemnú atmosféru.