Ako si vybrať klimatizáciu a nedostanú závislý na obchodníkov

Vrchol predaja klimatizačných zariadení, ventilátorov, zvlhčovačov a iných domácich spotrebičov na udržanie pohodlnej mikroklímy v interiéri prirodzene pripadá na čas vyčerpávajúceho slnka, keď je výraz „topenia mozgu“ blízky a zrozumiteľný pre každého. V snahe nájsť dlho očakávaný komfort, postihnutého, s dosť nejasnou predstavou, ako si vybrať klimatizáciu, študujú sortiment domácich spotrebičov, požiadajú o radu predajcov a porovnajú ceny. Predajcovia sa zase opatrne zaujímajú o sumu, ktorú je kupujúci ochotný minúť, a na základe získaných údajov odvážne odporučiť, ktorá klimatizačná jednotka je vhodnejšia na výber, farebne opisujúc výhody zariadenia vhodnej cenovej kategórie, preferujúc mlčať o nedostatkoch tak, aby slovo bezstarostne nepadlo na voľbu klimatizácie.

Všetky tieto hry vzťahov medzi tovarom a trhom pre priemerného človeka sa stávajú úspešnými alebo neúspešnými (oveľa pravdepodobnejšími) nákupmi. Iba porovnanie parametrov zariadenia s potrebnými, požadovanými funkciami s reálnymi pomáha zistiť, ktorá klimatizačná jednotka si môže vybrať spomedzi rôznych predajní domácich spotrebičov. Zvážte hlavné vlastnosti klimatizačných zariadení rôznych typov, takže výber klimatizácie bol vedomý a vyvážený.


Všetky klimatizačné zariadenia môžu byť podmienečne klasifikované podľa aplikácie, pričom zdôrazňujú priemyselné klimatizačné systémy, domáce a polopriemyselné klimatizačné zariadenia. Zariadenia s chladiacim výkonom 1,5-8 kW patria do skupiny klimatizačných zariadení pre domácnosť, používajú sa na normalizáciu mikroklímy v jednotlivých izbách bytov alebo chát do 100 m2 . V každodennom živote sa používajú stacionárne aj prenosné modely. Existuje niekoľko typov klimatizačných zariadení s rôznymi konštrukciami, vlastnosťami a princípmi prevádzky.

Typy klimatizačných zariadení pre domácnosť

    \ t
  • Monoblok (okno, podlaha).
  • Splitové systémy (stenové, pevné viacdielne systémy)

Klimatizácia okien

Klimatizácia okien je inštalovaná v drevenom okne krídla. Inštalácia nevyžaduje použitie drahého zariadenia, dá sa to urobiť ručne. Kvôli zlému utesneniu v zime sa takéto zariadenia môžu nechať v chladnom vzduchu, navyše sú vo svojej práci dosť hlučné.

Celý klimatizačný systém sa nachádza v jednom bloku, čo značne zjednodušuje inštaláciu klimatizácie okien
.

Klimatizačné zariadenia namontované na podlahe

Klimatizačné zariadenia mobilného typu (tiež nazývané „stojace podlahy“) sú inštalované v interiéri, zvyčajne vybavené kolesami, môžu sa pohybovať. Obsahujú kompresor aj chladič. Teplý vzduch je odvádzaný do okna cez hadicu. takýzariadenia majú zvyčajne vysokú úroveň hluku.

Výber podlahovej klimatizácie sa odporúča, ak je potrebné zachovať optimálnu mikroklímu v malej miestnosti
.

Klasický split systém

Delený systém pozostáva z vonkajšej jednotky a je k nej pripojený pomocou medených rúr a vodičov vnútornej jednotky. Multi split systém pozostáva z jednej vonkajšej jednotky a niekoľkých vnútorných jednotiek pripojených k nej (2 až 6). Klasické split systémy sú nízkošumové, pri maximálnom výkone predbiehajú požadovanú teplotu, keď sa vzduch opäť zahrieva - obnovené úsilie. Fázovaná prevádzka pri maximálnom výkone je účinná, ale dostatočne energeticky účinná.

Práve tento typ klimatizačných zariadení je dnes najžiadanejší na trhu kvôli svojej efektívnosti, jednoduchosti údržby a prevádzky
.

Splitový systém založený na invertorovej technológii

Takýto rozdelený systém sa vyznačuje nepretržitou prevádzkou kompresora. Teplota v miestnosti je regulovaná zmenou výkonu, čo šetrí energiu a prispieva k predĺženiu životnosti. V porovnaní s prácou bežného kondicionéra je hospodárnosť elektrickej energie okolo 40%. V zime môžu konvenčné delené systémy zlyhať v dôsledku zamrznutia vonkajších jednotiek. Delené systémy invertora, limit prípustných teplôt pre efektívnu prevádzku je omnoho vyšší.

Tipy na výber klimatizácie

Na súčasnom trhuklimatizačné jednotky ekonomickej triedy, strednej cenovej kategórie a elity, vynikajúce v rade charakteristík, dodávané s ďalšími funkciami. Otázka v spôsobe "ako si vybrať klimatizáciu medzi všetky tieto veľkoleposti" nie je tak ťažké vyriešiť. V prvom rade je dôležité uspokojiť potreby. Na udržanie pohodlnej mikroklímy môže postačovať klimatizácia strednej alebo ekonomickej triedy (v závislosti od požadovaného výkonu). Opakovaná filtrácia vzduchu (môže byť užitočná pre osoby náchylné k alergiám), ochrana proti prievanom (relevantné, ak sú v dome deti alebo dospelí náchylní na prechladnutie), ohrievaný vzduch (obzvlášť vhodný počas mimo sezóny) - a tieto a ďalšie doplnkové funkcie dopĺňajú zoznam štandardných funkcií luxusných klimatizačných zariadení značiek.

Často sa uvažuje o tom, „akú značku klimatizačných zariadení si vybrať“, používateľ skúma vlastnosti a vyberie konkrétny model ako obľúbený. Potom je otázka upravená, dostane znenie v spôsobe "ktorá spoločnosť si vybrať klimatizáciu" a pri hľadaní najziskovejšej ponuky zastaví v malom internetovom obchode, ktorý ponúka váš obľúbený model s výraznou zľavou. V skutočnosti to môže ušetriť peniaze, ale existuje vysoké riziko, že firma nebude vykonávať ďalšie záručné povinnosti. V prípade nákupu vo veľkom obchode s domácimi spotrebičmi kupujúci dostáva nielen inštalačné služby, ale aj záruky na údržbu zariadenia.

Voľba klimatizácie v tejto oblasti je nasledovná: priemerne 10 m2 oblasť predstavuje 1 kW chladiaceho výkonu, mali by ste zohľadniť aj výšku stropov, počet osôb, ktoré sú v miestnosti neustále, ako aj teplo z prevádzky domácich spotrebičov (televízor, počítač).

V snahe o zlepšenie mikroklímy celého bytu si užívateľ často neuvažuje o ničom lepšom, ako si vybrať výkon klimatizačného zariadenia niekoľkokrát vyššie, ako je požadovaný, v nádeji, že výkonné zariadenie poskytne pohodlie na väčšej ploche. V skutočnosti bude teplotný senzor reagovať, keď dosiahne uvedenú úroveň a chladenie miestnosti sa zastaví. Nezabudnite, že každá izba vyžaduje samostatnú klimatizáciu.