Ako si vybrať koberec pre dom: zamerajte sa na vrcholy

Aktualizácia interiéru nie je ľahká úloha, ktorej čelia všetci. Zdobenie stien a stropu môže zázraky a priniesť novosť do miestnosti, ale je tu ďalšie tajomstvo, vďaka ktorému môžete dokonale splniť úlohu. Koberec pre dom hrá veľkú úlohu v dizajne vnútorného vzhľadu obydlia, dávať to útulnosť, pohodlie a teplé farby. Niekedy však voľba vedie k nejasnostiam a neistote, pokiaľ ide o správnosť rozhodnutia, pretože sortiment je široký a farby sú rôzne.

Koberec alebo koberec?

Ľudia si často zamieňajú pojem „koberec“ a „koberec“, hoci sa navzájom nahrádzajú, znamenajú úplne iné veci. Z dôvodu prehľadnosti by som rád poznamenal, že koberec je pripevnený k základni, zaberá celý povrch podlahy a koberec je oveľa menší a je voľný.

Koberce sa dodávajú v roliach vo forme kobercových dlaždíc. Jedná sa o dekoratívny typ náteru, ktorý možno použiť doma, v pracovných a reprezentatívnych kancelárskych priestoroch, v divadlách, v materských školách.

Koberec prišiel do Európy zo Spojených štátov, pretože prevažná väčšina podláh sa tam vyrába pokládkou kobercov. V európskych krajinách sa stala populárnou relatívne nedávno, ale táto výzdoba nie je modernou novinkou. Stále obyvatelia starovekého Egypta splietali rohože zo slamy, ktoré boli potom vystavené na kameňoch.

Výhody ukladania kobercov

Pohodlie je nepochybne dôležitou zložkou, takže koberec by sa mal ohýbať pod nohami, je príjemné pôsobiť na telo pri chôdzi. Mäkkosť je parameter, ktorý nie je menej dôležitý, pretože ľudia sa už dlho snažili chodiť po mäkkom povrchu, pričom si to uvedomovali pomocou koží a tých istých ručne tkaných rohoží. Ukazuje sa, že koberce nie je len pohodlná chôdza, ale aj zdravotné prínosy, pretože v tomto prípade je účinok na pohybový aparát menší.

Tepelná izolácia - špeciálna konštrukcia (silná základňa) a horný povrch (hromada) tvoria špecifické vzduchové panely, ktoré akumulujú teplo a dlhodobo ho dodávajú do atmosféry miestnosti. A ak je navyše podlahové vykurovanie vybavené, potom môžete ušetriť peniaze.

Dôležité: koberec zohráva okrem všetkého úlohu izolátora: zabraňuje úniku tepla a komplikuje nežiaduce prenikanie nízkych teplôt zospodu do miestnosti.

Zvuková absorpcia a zvuková izolácia - koberce znižujú prenikanie a šírenie zvukov: zvonku (ulica, susedia) zvnútra (schody). S týmtoúroveň absorpcie zvuku môže dosiahnuť 25-30%, indikátor závisí od hustoty a hrúbky vlasu, na type podkladu.

Dôležité: žiadny iný povlak nemá takú akustickú izoláciu, pokiaľ ide o ozveny stupňov.

Toto však nie je celý zoznam, koberec si zaslúži rešpekt: ​​

 • široký a bohatý výber vzorov a farieb;
 • jemne ovplyvňuje chodidlá;
 • dodáva interiéru eleganciu;
 • 39. DIY fit;
 • zaručuje jedinečnú mikroklímu;
 • vhodné pre rôzne miestnosti;
 • slúži dlhú dobu.

Príručka pre tých, ktorí si chcú vybrať

V súčasnosti existuje množstvo kobercov - ako si vybrať najlepšiu možnosť? Prvá vec, ktorú musíte venovať pozornosť materiálu, alebo skôr jeho pôvodu. Všeobecne možno povedať, že syntetika je lacnejšia a trvácnejšia, ale to nie je vždy lepšie, pretože kvalita sa môže výrazne líšiť.

Hlavným kritériom je materiál

Nylon a polyamid sú rovnaké materiály, len rôzne názvy v Amerike a Európe. Má sadu dobrých vlastností: odolnosť voči opotrebeniu, pružnosť, pružnosť, jednoduchosť obsluhy. Ale existujú nevýhody - vysoká hygroskopickosť, polyamid absorbuje vlhkosť zo vzduchu, elektriny a je drahý, takže nákup koberca tohto typu je pomerne drahý.

Akrylové koberce sa porovnávajú s predchádzajúcim, je to lacnejšia alternatíva, menej trvanlivá a ťažko sa čistí, dobre, obmedzene.gama. Ale aj napriek nedostatkom, tieto koberce sú atraktívne vzhľad, cíti sa ako vlna a neelektrifikuje.

Koberce do spální

Polypropylén je cenovo dostupná cena a normálny súbor kvalitatívnych charakteristík: farba a štruktúra sa nestratia, nedochádza k nabíjaniu statickou elektrinou, jednoduchému čisteniu. Možno jeden z nedostatkov je potrebné poznamenať krátku životnosť (5 rokov) a citlivosť na kvapalinu (po takomto kontakte, materiál sa môže deformovať a stratiť svoje pozitívne vlastnosti).

Prírodnosť je vždy v cene - vlnený koberec je elastický, dobre drží farbu, má dobré ukazovatele elasticity. Stačí jeden pohľad na podlahu, je okamžite jasné, že je pokrytá prírodným obkladom, pretože vlna nemá lesk, čo je charakteristické pre syntetické materiály. Významným plusom je šetrnosť k životnému prostrediu a mimoriadne príjemné pocity pre bosé nohy, ako aj odolnosť voči opotrebeniu a vode.

Výber koberca pre rôzne miestnosti

Každá izba je určená na osobitné účely, preto pri výbere koberca sa musíte riadiť týmto kritériom.

 • Koridor, schodisko, chodbasú miesta s najintenzívnejšími možnosťami pre bežecké lyžovanie, preto by mal mať koberec hustú nízku vlasovú vrstvu, dobré odpudzujúce vlastnosti. Variant je tiež na báze gumy.

Dôležité: najlepším riešením v tomto prípade je minimálne zdriemnutie alebo vôbec žiadne.

 • Jedáleňje miestnosť, v ktorej je možné časté farbenie. Preto je potrebné zvoliť povlak s vláknami, ktoré sú odolné voči farbivám a majú vlastnosti odpudzujúce pôdu.
Výška vlasu je dôležitým ukazovateľom
.
 • Salónikje všívaná pokrývka s krátkym a viacúrovňovým zdriemnutím. Tam je mierne iná alternatíva - Berbers, to je, multi-level koberec, navrhnutý v štýle afganského koberca. Jedná sa o elegantné geometrické vzory vytvorené s veľkými slučkami s rôznymi výškami.

Je dôležité: ak mačky žijú v dome, rýchlo pokazia kresbu, pretože sa dotknú slučiek svojimi pazúrmi.

 • Pokiaľ ide okuchyňu , je lepšie pokrývať podlahu kobercom s ihlou a farebným vzorom. A pre kúpeľňu najpraktickejším je vločkový koberec.
Kuchyňa s kobercom
 • Spálňaje miestnosť s najnižšou intenzitou priechodnosti, preto požiadavky na trvanlivosť a drvenie nie sú veľmi prísne. Zároveň sú však dôležité antistatické indikátory, ktoré chránia osobu pred nepríjemnými elektrickými výbojmi. Treba tiež vziať do úvahy príjemnú bosú chôdzu, takže najideálnejší bude krytina s vysokým vlasom.

Orientačný bod - farebné riešenie

Farebný rozsah koberca výrazne ovplyvňuje charakter miestnosti, pretože so správnou voľbou môžete vytvoriť výnimočnú atmosféru, ktorá je v harmóniiso stenami, stropom, nábytkom.

Rôznorodá škála farieb kobercov

Niekoľko odporúčaní:

 • sivá - vynikajúca kombinácia s kovom a sklom, miestnosť sa vizuálne zvyšuje;
 • hnedá - pocit pokoja, vynikajúca voľba pre miestnosti, kde pracujú a odpočinku;
 • Modrá obloha a more, tento koberec má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku. Najčastejšie sa používa v spálňach;
 • zelená je farba relaxácie a pokoja. Vhodné pre obývacie izby a obývaciu izbu;
 • okr (červenožltá) je úžasná farba slnka, miestnosť je plná pohodlia a tepla.

Dôležité: na koberci s tmavými farbami sú najvýraznejšie okraje a čierny prach je jasne viditeľný.

Koberec pre detskú izbu

Malé deti, najmä do veku jedného, ​​trávia veľa času na zemi, plazia sa, hrajú a sedia. A to znamená, že koberec pre detskú škôlku nie je len prvkom dekorácie, ale zvláštnym biotopom, preto by mal byť vybraný so zvláštnou predilekciou, pri dodržaní niektorých pravidiel.

Po prvé, dieťa by sa na podlahe nemalo chytiť za studena, preto je potrebné kupovať koberec na hrubej podšívke z plsti. Hrubá a bohatá hromada nie je praktická, pretože koberec sa môže zmeniť na zberač prachu a spôsobiť alergie.

Koberec do detskej izby

Kvalita uchytenia vlasu je tiež veľmi dôležitá, pretože malí výskumníci ťahajú do úst. Môžu vytiahnuť hromadu, a tomimoriadne nežiaduce. Dizajn nie je posledným kritériom. Svetlé a vtipné odtiene, vtipné kresby, rozprávkové postavy, kreslené postavičky, deti sa im veľmi páčia a zaujímajú.

Video: zaujímavá možnosť na položenie koberca

Z toho všetkého môžete dospieť k racionálnemu záveru - koberec by sa mal vyberať múdro, podľa typu materiálu, typu hromady, farby a účelu miestnosti.