Ako si vybrať kondicionér pre váš domov a aké vlastnosti sa spoliehať pri nákupe

Výber klimatických technológií pre usporiadanie bytov je mnohostrannou úlohou, ktorú komplikuje prítomnosť ekvivalentných možností s podobnou funkciou na trhu. Ako v mori rovnakých ponúk nájsť to najlepšie z nich, ako si vybrať klimatizáciu pre váš domov, dokonale sa vyrovnať s vytváraním priaznivých podmienok pre majiteľa? Na získanie odpovedí na tieto otázky je potrebná určitá teoretická príprava, ktorá umožňuje vytvoriť si vlastný názor, nezávislý od argumentov predávajúceho, ktorý agresívne chváli tovar, ktorý predáva.

Monoblok alebo split systém?

Typ klimatizačného systému - východiskový bod výberu. Stanovuje sa na základe úloh stanovených konkrétnym spotrebiteľom a takých dôležitých aspektov, ako sú:

 • potrebná a dostatočná konštrukčná zložitosť;
 • 20) výkon;
 • možnosť samoinštalácie;
 • rozsah dodatočných funkcií;
 • mobilita;
 • rozmery;
 • Navrhovaná poloha.
Voľba klimatizácie pre domácnosť je orientovaná na jej výkon, dizajn, rozmery, odhad miesta inštalácie, dôležitým aspektom je možnosť samoinštalácie
.

Stručnýcharakteristika monoblokov

Najjednoduchšou klimatizáciou pre domácnosť je lacné okno, strecha alebo mobilný monoblok, v prípade ktorých sú umiestnené všetky funkčné časti. Základný dizajn určuje demokratickú hodnotu. O mieste, kde ich umiestniť, je možné posudzovať z titulu. Tí, ktorí chcú používať jednu jednotku na úpravu vzduchu v rôznych miestnostiach, vhodné mobilné zariadenia. V zásade bude jednoduché presunúť sa do inej miestnosti alebo prepraviť na dachu, napríklad do okna. Prioritou monoblokov je jednoduchá inštalácia, bez problémov s vlastnými rukami.

Dôležité. Pred zakúpením okennej verzie dbajte na jej šírku: veľkosť okna musí byť väčšia.

Väčšina monoblokov iba chladí vzduch, zriedkavé úpravy ho môžu zahrievať a čistiť. Keďže všetky pracovné časti sú namontované v jednom prípade, všetky zariadenia typu „všetko v jednom“ patria medzi „hlučné“ klimatické systémy. Tiež sa nebudú zaoberať vetraním a pravidelným miešaním čerstvého vzduchu.

Princíp činnosti, pripojenia a zariadenia najjednoduchšieho mobilného monobloku

Viac podrobností o rozdelených systémoch

Bez ohľadu na miesto inštalácie preddefinované názvom, všetky delené systémy majú podobný dizajn. Skladajú sa z dvoch samostatných blokov, z ktorých najhlučnejšie sú namontované mimo budovy. S vnútorným blokom je spojený elektrickým vodičom a medenými rúrkami, ktorými prechádza z bloku do blokuFreón. Najnovšie úpravy kanálových, stenových, kazetových a iných delených systémov sú vybavené LCD displejmi, ovládanými konzolami, vybavenými časovačmi a riadiacimi zariadeniami, zariadeniami na ochranu, čistenie a nastavenie prietoku vzduchu.

Vonkajšia časť deleného systému sa inštaluje mimo budovy, odporúča sa odborná inštalácia
.

Variant steny je najlepším kondicionérom pre dom s parametrami vybavenia domácnosti. Všetky ostatné, vrátane stĺpových a stropných úprav, patria k polopriemyselnej technológii a používajú sa na usporiadanie priemyselných a veľkých verejných priestorov.

Multisystémy, ako komplexnejší typ klimatizačných jednotiek s deleným typom, sú zriedka inštalované v obytných priestoroch. Rozdiel je v tom, že jedna vonkajšia jednotka slúži na niekoľko vnútorných častí, čo by však bolo veľmi vhodné pre veľké viacpodlažné vidiecke sídlo.

Vnútorná jednotka systému delenia stien s riadením, ochranou, ovládacími zariadeniami a displejom z tekutých kryštálov
\ t
​​

Ako vypočítať výkon klimatizácie?

Primitívny výpočet výkonu zariadenia je veľmi jednoduchý: 1 kW zariadenia chladí plochu 10 m².

Existuje však niekoľko odlišností, ktoré vás nútia kupovať klimatizačné zariadenia s viac ako základným výpočtovým výkonom:

 • prítomnosť domácich spotrebičov v miestnosti;
 • usporiadanie miestností pod strechou, zvyšovanie prestupu tepla zvonku a zvonku;
 • oblasť zasklenia, t.j. veľkosť a počet okien.

Bude vyžadovať zvýšenie výkonu vybraného systému o 0,5 kW, ak napríklad v miestnosti s chladiacim systémom funguje len televízia. Ak je súčasne zapnutý počítač aj audio centrum, musíte pridať 1 kW. Zohľadňuje sa, na ktorej strane otvárania okien „vyzerajú“, pre úpravu „severných“ miestností budete potrebovať prístroj s nižším výkonom.

Pozor. Nezamieňajte si spotrebu energie klimatizačného systému s jeho pracovnou kapacitou. Zariadenie spotrebuje trikrát menej ako produkuje. Štandardná 2,5 kW domáca klimatizácia vyžaduje iba 800 wattov.

Ako sú prepojené klimatizačné zariadenia a ventilácia?

Modely klimatizačných zariadení pre domácnosť sú určené na chladenie a na ohrev vzduchovej hmoty bez vetrania. Typ okna môže prispieť k uvoľneniu 10% recyklovaného vzduchu. Prostredníctvom voľne uložených rámov a dverí môže prúdiť približne rovnaké množstvo dovnútra. Ak máte záujem o výmenu odpadovej hmoty s čerstvým vzduchom, je vhodnejšie nasmerovať výber klimatizácie pre domácnosť na potrubné zariadenie. Používa sa však na usporiadanie skrine je veľmi zriedkavé z dôvodu veľkej veľkosti, komplikovaného zapojenia vzduchovodov a náročnej inštalácie. Často sú nahradené ventilátormi na čerstvý vzduch, ktoré sú potrebné najmä na vybavenie miestností oknami s dvojitým zasklením.

Ak má vlastník záujem o zavedenie vetrania a dodávky čerstvého vzduchu namiestoodpadová hmota, odporúča sa typ kanálového klimatizačného zariadenia

Technické parametre klimatizačnej jednotky udávané výrobcom charakterizujú jej prevádzku pri zatvorených oknách. Použitie vetracích otvorov na ventiláciu v procese funkčného zariadenia zvýši zaťaženie v dôsledku prúdenia vzduchu vonku a tým zvýši spotrebu energie. Vzduchotechnické jednotky môžu pracovať s klimatizačnými jednotkami, pretože poskytujú možnosť vypočítať, koľko je systém potrebný. Nie je možné normalizovať privádzaný vzduch cez okno.

Aby sa zabránilo preťaženiu jednotky a energetického odpadu, vetracie otvory by sa nemali otvárať počas prevádzky klimatizácie.

Tí, ktorí si chcú kúpiť klimatizáciu s automatickým nastavením výkonu, sa zvyčajne odporúčajú modifikácie typu meniča. Hneď ako teplota v miestnosti dosiahne hodnotu naprogramovanú užívateľom, automaticky prepnú na režimy s nízkou rýchlosťou. Invertorová klimatizácia nebude „preťažovať“ ani pri otvorenom okne, a keď je okno zatvorené pevne, ušetrí až 40% energie.

Výber prídavných funkcií pre jednotku

Všetky klimatizačné zariadenia rovnakej triedy sú vybavené takmer rovnocenným súborom doplnkových funkcií. Systémy elitnej kategórie môžu vykurovať vzduch v zime, sušiť a čistiť upravený prúd. Zariadenie strednej triedy má menej možností, rozpočtové možnosti vo všeobecnosti vykonávajú iba hlavnú funkciu.

Prakticky všetky úpravy ekvivalentnej cenovej kategórie sú vybavené podobným súborom doplnkových funkcií: čistiace zariadenia, diaľkové ovládanie atď., Osobitná pozornosť by sa mala venovať prítomnosti ochranných systémov
.

Čo z toho vyplýva?

 • Pre stacionárnu inštaláciu je optimálny systém rozdeľovania hluku.
 • Invertory sa odporúčajú pre užívateľov, ktorí chcú šetriť energiu.
 • Chcete používať jednu jednotku vybavenia doma aj v krajine? Kúpte si jednoduchú mobilnú alebo okennú klimatizáciu.
 • Nenechajte sa uniesť s príliš zložitým zariadením, ktoré vyžaduje veľa investícií do inštalácie a údržby.
 • Uprednostniť systémy strednej triedy od spoľahlivého, dôveryhodného výrobcu s vynikajúcou povesťou.

A hlavná vec. Po rozhodnutí o nezávislej inštalácii sa striktne dodržiavajte pravidlá uvedené v pokynoch výrobcu a dodržiavajte ním regulovaný prevádzkový režim.