Ako si vybrať laminát: detail o rozdieloch, vlastnosti, výrobcovia, cena

Voľba podlahy je úloha, ktorú je potrebné vyriešiť, plne vyzbrojená znalosťami kvality a úžitkových vlastností materiálu, ktorý sa má položiť. Otázka „ako si vybrať laminát na podlahu“ má niekoľko významných aspektov, na ktoré je potrebné zamerať pozornosť. Po doplnení arzenálu vedomostí o dôležité informácie o pozitívnych kvalitách a nedostatkoch populárnej podlahy, je jednoduchšie určiť priority osobne pre konkrétneho kupujúceho. Pomoc pri výbere poskytne aj informácie o výhodách výrobkov dodávaných na trh výrobcami laminátových podláh.

Podlaha je prvkom interiéru, v maximálnej miere vystaveným rôznym vplyvom. Majitelia a návštevníci sa pohybujú pozdĺž podlahy. Pet pazúry, tenké päty, nábytok nohy, spadol ťažké alebo ostré predmety nechať stopy na to. Toto je najviac znečistený povrch, ktorý si často vyžaduje údržbu. V rovnakej dobe, podlahypatrí do kategórie konzervatívnych povrchov, pretože jej nahradenie je veľmi zriedkavé.

Preto musí byť podlahový materiál zvolený na usporiadanie kancelárie, vidieckeho sídla alebo bytu pevne postavený proti celému radu negatívnych vplyvov na neho a verne slúžiť vlastníkom najdlhšie. To je dôvod, prečo dávajú prednosť vybaveniu priestorov pomocou trvanlivého laminátu, na zoznam výhod, ktoré by mali byť pridané demokratické sadzby.

Dobrá alternatíva k parketovým podlahám - trvanlivý, ekonomický laminát, ktorý externe spoľahlivo napodobňuje drahé drevo

Tvrdenia v prospech laminátovej podlahy

Hlavnou atraktívnou stránkou je cenová dostupnosť, vďaka ktorej sa laminované podlahové krytiny nakupujú aktívnejšie ako iné typy náterov. A kupujúci nikdy nemajú otázku: „Ako si vybrať farbu laminátu?“. V sortimente každého obchodu sa nachádza široká škála výrobkov od takmer bielych až po radikálne čierne tóny.

Pôvodne materiál napodobňoval drahé drevo. Bol navrhnutý pred viac ako polstoročím pre spotrebiteľa, ktorý nemá finančnú schopnosť položiť elitné prírodné parkety.

Laminát predstavujú stovky modelov rôznej farebnej škály
.

Neskôr boli kupujúcim, ktorí boli presvedčení o praktickosti laminovaného materiálu, ponúknuté úpravy laminátu, spoľahlivo opakujúce štruktúru a farbu ušľachtilej žuly,aristokratické mramorové, odolné slinky. Teraz je tu možnosť vybaviť byt alebo komerčné priestory pomocou laminátovej podlahy, ktorá opakuje vzhľad kože, keramických obkladačiek, onyxu a iných polodrahokamov. Môžete si kúpiť laminovanú súpravu s fotografickým obrazom so vzorom orientálnych kobercov.

Laminátová podlaha s fotografickým obrazom

Okrem dekoratívneho odvolania existujú aj argumenty, ktoré presvedčia spotrebiteľa, aby uprednostňoval laminát, to sú:

 • všestrannosť, ktorá vám umožní vybrať laminátovú podlahu pre pokládku v miestnostiach rôznych veľkostí, konfigurácií a účelov;
 • jednoduchosť inštalácie, ktorá nevyžaduje odborné zručnosti výkonného umelca, ak je usporiadaný „plávajúci“ typ podlahovej krytiny so zapínacím uzáverom;
 • Kompatibilita väčšiny laminátových odrôd so systémom „teplej podlahy“;
 • pevnosť, schopnosť odolať nárazu padajúcich predmetov, množstvo dynamických a statických zaťažení; 47) inertnosť voči chemikáliám a zložkám obsahujúcim tuk;
 • schopnosť prenášať bez akýchkoľvek následkov akékoľvek množstvo mokrého čistenia vykonané pomocou handry a špeciálnych prostriedkov; 49) jednoduché odstránenie škrabancov, na ktoré sa používa tmel alebo špeciálna opravná ceruzka;
 • nehorľavý, na základe ktorého konštrukčné normy umožňujú pokladanie laminátových podláh v drevených domoch;
 • tepelná odolnosť, \ tvďaka tomu sa podlaha nedá poškodiť ani náhodne horiacou cigaretou.

Laminátová podlaha nemusí byť sekaná, brúsiť jej povrch, lakovať. Plne pripravený pre pokládku dosiek nevybledne na priamom slnečnom svetle. Škvrny z povlaku možno odstrániť acetónom alebo mydlovou vodou.

Upozornenie: neodporúča sa používať mydlový roztok na pravidelnú údržbu, pretože keď schne, zanecháva na laminátovej podlahe belavé škvrny.

Laminátová podlaha, spoľahlivo imitujúca parkety

Predajcovia parkiet, ktorí podporujú ekologické priority prírodných organických látok, nemôžu vyjadriť žiadne sťažnosti týkajúce sa laminátu, pretože pri výrobe materiálu sa použili iba prírodné zložky. Je to jeden z typov podláh odporúčaných pre inštaláciu v miestnostiach, kde žijú alergickí ľudia a deti.

Nevýhody laminátovej podlahy

Kupujúci, ktorí si zvolia optimálne možnosti materiálu, by sa mali dozvedieť o negatívnych vlastnostiach laminátovej podlahy. Určite sa prejavia pri nedodržaní pravidiel prevádzky. Účtovanie nedostatkov je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí sú zmätení otázkou, ktorý laminát si vybrať pre byt. Koniec koncov, bývanie musí často vykonávať mokré čistenie.

Hlavným nepriateľom je voda

Napriek ubezpečeniam dodávateľov a výrobcov, laminát „nie je priateľský“ s vodou. To znamená, že materiál odolný voči vlhkosti je vynikajúci pre sanitárne a hygienické účelyprocedúr s malým množstvom vody, ale bude to beznádejne pokazené po núdzovom zálive. Iba komerčne dostupné výrobky budú schopné odolať vode niekoľko hodín, aj keď dlhý incident nebude bez deformačných účinkov. Laminátové panely, konštruktívne reprezentujúce papierovú základňu vo viacvrstvovom trvanlivom obale, môžu trpieť a meniť geometriu po obvode. Zvlášť škodlivé by bola horúca voda. Avšak, ak sú stropy nainštalované v priestoroch, majitelia sa nemôžu báť povodní z bytov vyššie (ale musíte sledovať stav svojich vlastných komunikácií).

V snahe zbaviť materiál tejto chyby výrobcovia vybavujú laminát vrstvami, ktoré chránia pred vlhkosťou. Pri pokládke plávajúcich podláh v chodbách, kuchyniach a pri výrobe lepených laminátových podlahových spojív s vodoodpudivým účinkom sa odporúča použiť ošetrenie uzamykacích spojov tesniacimi materiálmi.

Druhým mínusom je zvukový signál

Na jeho odstránenie sa podklad položí pred montážou krytu. Hlasný zvuk z padlých pevných predmetov a schodov je vysvetlený vlastnosťami dosiek z drevovláknitej dosky a drevotrieskovej dosky, ktorá je vynikajúcim rezonátorom. Mnohí výrobcovia ponúkajú vylepšené verzie s už existujúcou zvukovo izolačnou vrstvou, okrem odrazu a zosilnenia zvukových vibrácií. Ak si vyberiete laminátový rozpočet bez tlmiacej vrstvy, je vhodné použiť polyetylénový, gumovo-korkový alebo bitumenový korkový substrát. Mimochodom, bude slúžiťďalšia vyrovnávacia vrstva a ochrana podláh pred kondenzátom.

Pokládka laminátových podláh zvukovoizolačným substrátom

Možnosti: lepidlo a lepidlo

Špecifiká spojenia panelov boli základom pre rozdelenie úprav laminátových podláh na dva typy.

 • Lepiaci laminát, ktorého prvky sú po obvode prepojené pomocou rýchlo pôsobiacich lepidiel. Lacné náklady na tento materiál na podlahu kompenzujú nadchádzajúce náklady. To je potreba kúpiť lepidlo a najať profesionálnych pracovníkov, ktorí majú skúsenosti s kladením. Budete potrebovať nástroje a nástroje pre silné montážne dosky, kúpiť je nepravdepodobné, že chcete vykonať jednorazovú inštaláciu. Súčet nákladov vedie k tomu, že zabudnete na výšku rozpočtu samotného materiálu, pretože inštalácia laminátovej lepiacej podlahy môže byť drahšia ako položenie drahšieho laminovaného laminátu za cenu.
 • Glueless podlahy, neskúsený umelec zvládne to. Na trhu existujú dve odrody. Rozdelenie na dva poddruhy kvôli rôznym metódam pripojenia. Existujú panely, ktoré sú vzájomne prepojené zaklapnutím zámky Click a panely sú upevnené vzájomným zatĺkaním prvkov zámku. Tento typ sa odporúča na dokončenie dokonale vyrovnaného povrchu. Pri montáži lamiel so zámkami Click je povolená mierna nerovnosť podkladu. totomožnosť je drahšia, ale pre tých, ktorí chcú robiť svoju prácu, je jednoduchšie zostaviť a pohodlnejšie.

Ktorý laminát je lepšie zvoliť, aby vytvoril takmer monolitický povrch? Samozrejme, že lepidlo, nebudú žiadne medzery, ktoré umožňujú vlhkosť, prach a nečistoty, priniesol z ulice na podrážkach. Ale ak chcete opraviť podlahu, ak je jeden z prvkov poškodený, bude to problematické. Bez poškodenia povlaku nebude možné opraviť zariadenie systému „teplej podlahy“, pretože ak sa poškodený pás odstráni, susedné prvky sa poškodia. Lepiaca laminátová podlaha sa tiež nedá rozobrať a použiť na sekundárnu inštaláciu.

Vrstvené laminované panely na upevnenie plávajúcich podláh

Možnosti lepených laminátových podláh je možné demontovať, prepravovať a ukladať v inom byte. Žiadny problém, môžete poškodený panel nahradiť. Existujú negatívne aspekty: citlivosť tupých kĺbov na vlhkosť. Absorbované vodné prvky zvyšujú objem, potom sušenie tvorí praskliny. Pri opakovaných zmenách geometrických parametrov lamiel, podlaha postupne stráca svoju estetickú príťažlivosť a jej technické vlastnosti sa znížia. Aby sa tomu predišlo, dodávatelia laminátových podláh navrhujú používať v procese kladenia lepidlá na tmel a vodu.

Označovanie - informácie pre zákazníkov

Odolnosť proti opotrebeniu, pevnosť a kvalitatívne charakteristiky - kritériá, ktoré majú primeraný záujem o kúpunajlepšia podlaha. Nebolo možné ich porovnať až do určitého bodu a bez porovnania alebo osobnej praxe je ťažké nájsť najlepšiu možnosť. Na uľahčenie výberového procesu v roku 1999 Európska asociácia, ktorá združovala výrobcov laminátov, vyvinula a prijala jednotný systém hodnotenia materiálov. Po jeho prijatí každý výrobok prejde 18 testovacími testami, ktorých výsledky sú zaznamenané v certifikátoch a aplikujú sa na balenie tovaru vstupujúceho do skladu. Odznaky a označenia vyzvú zákazníkov, aby si vybrali ten správny laminát na použitie v určených podmienkach.

Trvanlivosť - hlavný parameter definovaný skúškami
\ t

Pevnosť podlahovej krytiny sa odhaduje na základe výsledkov Tabertest. Jej podstata spočíva v štúdiu odolnosti proti opotrebeniu, ktorá sa vykonáva pomocou brúsneho kotúča. Predná plocha laminátu je pevne pritlačená k brúsnemu nástroju a počíta sa počet otáčok, ktoré brúska vykonáva, až kým ochranná vrstva úplne nebrúsi. Technická dokumentácia udáva počet otáčok (údaje sa pohybujú medzi 6000 - 200). Táto definícia má jednu nuanciu. Zaznamenáva sa počiatočný stupeň abrázie IP, ktorý indikuje vzhľad prvých znakov opotrebenia a konečnú fázu FP, potvrdzujúcu 95% opotrebenia. Podľa týchto hodnôt sa vypočíta aritmetický priemer AT. V cenníkoch sú však tieto čísla vytlačené bez skratky, čo dáva možnosť nekalému dodávateľoviupravte údaje.

Podobne ako pri skúškach zložitosti sa vykonáva stanovenie odolnosti voči vode, odolnosti voči stresu, UV lúčom, škrabancom, horeniu a iným škodlivým účinkom. Podľa výsledkov celého cyklu testov výrobkov je priradené digitálne označenie, ktoré sa vzťahuje na triedu použitia.

 • 21 - poschodia na usporiadanie obytných priestorov s nie príliš intenzívnym zaťažením, ako je spálňa;
 • 22 - odolnejší materiál na nosenie detí;
 • 23 - laminát na podlahy v kuchyniach, na chodbách, v miestnostiach s aktívnym zaťažením;
 • 31 - poschodie pre kancelárie, ktoré nie sú určené na prijímanie návštevníkov, pre kancelárie, zasadacie miestnosti;
 • 32 - obchodná podlaha so zvýšenou pevnosťou, montovaná v silne navštevovaných kanceláriách;
 • 33 - laminát pre obchody, obchodné centrá, kaviarne.

Spolu s informáciami o záruke, ktoré poskytol výrobca, pomôžu digitálne symboly získať predstavu o pevnosti podlahy. Opäť platí, že existuje výhrada: iba podlahy obchodnej kategórie budú môcť bezpečne vydržať časté mokré čistenie. Preto sa odporúča zvoliť si laminát triedy 31 na dokončenie obytného interiéru, ak chcete, aby sa podstatne predĺžili servisné obdobia 32 a 33. Náklady na prvotriedne podlahy budú o niečo vyššie, ale životnosť laminátu určeného na intenzívny tok návštevníkov sa zvýši takmer päťnásobne pri použití v obývacích izbách. ,

Okrem digitálneho označovania doplneného grafickým obrázkom na obalelaminátová podlaha sa nachádza v špeciálnych ikonách, ktoré informujú zákazníkov o špeciálnych vlastnostiach materiálu. Pomôžu zistiť podrobnejšie, aký druh laminátu je a aký materiál bol navrhnutý, pretože prenášajú informácie o antistatických vlastnostiach, optimalizácii odolnosti voči rôznym druhom účinkov, možnosti usporiadania podláh s vykurovacím systémom a potrebe používať gumové zariadenia pre nábytkové nohy.

Firmy vyrábajúce najlepší laminát

Jednou z charakteristických vlastností výrobkov zodpovedného výrobcu je záručná doba 20 rokov a viac. Neustále pracuje na zlepšovaní výrobkov, výrobcovia teraz dávajú aj celoživotnú záruku. Nedôverujte pochybným značkám a vyhýbajte sa označovaniu technických údajov. Zvyčajne neposkytujú konkrétne záručné povinnosti. Okrem toho, že ich výrobok jednoznačne nevyhovel prísnej skúške, nie je isté, že laminát sa v priebehu niekoľkých rokov zmení na úplne nevhodný.

Laminátová podlaha od popredných výrobcov - materiál s akýmkoľvek dekorom pre akýkoľvek interiér

Popredné značky

Nesporným lídrom na trhu je ponuka produktov od spoločností s vynikajúcou povesťou a rozsiahlymi výrobnými skúsenosťami. Ich výrobky zvyčajne zahŕňajú kolekciu laminátu pre usporiadanie rôznych typov priestorov. Medzi návrhmi môžete nájsť materiál akejkoľvek farby v kombinácii s interiérmi akéhokoľvek štýlusmer. Tí, ktorí chcú vedieť, ktorá laminátová spoločnosť je lepšia, sa často odporúča, aby venovali pozornosť produktom od spoľahlivých spoločností, ako je napríklad Tarkett, švédsky výrobca Pergo, a nórska spoločnosť Alloc.

Spoločnosť Tarkett združujúca 28 výrobných podnikov predáva výrobky v 100 krajinách Nového a Starého sveta. Výrobky od východoeurópskeho výrobcu oceňujú konštruktéri, inžinieri, manipulátori a používatelia. Charakteristickými vlastnosťami podlahovej laminátovej podlahy s preslávenou ochrannou známkou sú dekódovateľnosť dekoru, spoľahlivosť základne HDF, prítomnosť impregnácie odolnej voči vlhkosti, špeciálny typ silného zámkového spoja s uhlom 30 stupňov.

Laminátová podlaha Tarkett sa predáva v 100 krajinách po celom svete a vyrába sa v 28 továrňach
.

Výrobky Pergo kombinujú vynikajúcu konštrukciu s odolnosťou a jednoduchou inštaláciou a dobývajú svoje technické a prevádzkové výšky. To je jeden z najodolnejších voči nárazovým zaťaženiam, oderu a brúsnemu laminátu, ktorý má vstavaný zvukovo izolačný substrát a odolné uzamykacie zariadenia. Unikátne uzamykacie spojenie zabraňuje vzniku trhlín v podlahovej krytine s nestabilnou úrovňou teploty a vlhkosti.

Laminátová podlaha so značkou Alloc - výrobky, na ktoré má výrobca doživotnú záruku. Charakteristickým znakom laminátu od nórskej spoločnosti je bezchybný hliníkový zámkový systém, vďaka ktorému sa výrazne zvyšujepevnostné parametre podlahy ako celku. Oxid hlinitý je tiež zahrnutý v hornej ochrannej a dekoratívnej vrstve, čo zase zvyšuje odolnosť proti opotrebeniu. Podľa údajov z odborných výskumov nórska podlaha má nosnosť 1200 kg /m, pracuje bez problémov v extrémne ťažkých podmienkach.

Laminátová podlaha od nórskeho výrobcu - ohromujúci vzor Karelskej brezy

Medzi výrobcami spoľahlivých, úctyhodných výrobkov obsadili vedúce postavenie česká spoločnosť Magnum, rakúsky výrobca Jurgi a nemecké firmy HDM a Classen. Mnohí výrobcovia otvárajú v Rusku dcérske spoločnosti, ktoré vyrábajú výrobky využívajúce západnú technológiu na zahraničných zariadeniach.

Praktický laminát ekonomickej triedy

Ak máte záujem o otázky o tom, ako si vybrať laminát pre dom, zatiaľ čo nepotrebujete viac peňazí, spotrebitelia by mali venovať pozornosť výrobku, ktorý bol vydaný v ruských dcérskych spoločnostiach. S plným dodržiavaním ukazovateľov kvality s európskymi výrobkami nie je laminát vyrobený v Rusku zaťažený neuveriteľnými colnými platbami. Prepravné náklady nie sú uložené na cenu ponúkanú kupujúcim. Preto sú krajania stále viac priťahovaní ruskými výrobkami s rakúskymi a švajčiarskymi koreňmi Kronostar a Kronospan.

Praktický, ekonomický laminát je dobrý v každom interiéri

Dôstojným hráčom na trhu je laminátová podlaha, ktorú vydali čínske firmy KexinFloor, Belle, EkoFloor aatď. Čínska politika je určená na realizáciu ťažkých komerčných typov laminátu za relatívne nízke ceny. Pokiaľ ide o ceny, takmer neexistuje konkurencia a technologicky sa čínske výrobky rýchlo zvyšujú na rebríčku ratingov. V ekonomickom segmente, hlavne Číňania ponúkajú laminovaný materiál s hrúbkou dosky 10-12 cm a komerčnými produktmi klasifikácie.

Video: všetko o vlastnostiach laminátu

Informácie o výrobcoch najlepšieho laminátu o vlastnostiach výrobkov, jeho prevádzkové vlastnosti vám pomôžu nájsť a kúpiť spoľahlivý materiál pre podlahy. Kupujúci si je vedomý a skúma informácie uvedené na etikete. Dobrá podlaha bude trvať dlhú dobu, nesklame so stratou kvalitných a dekoratívnych pôžitkov po mnoho rokov.