Ako si vybrať lepidlo na tapety na papieri a netkanej báze na zloženie a značku

Výber lepidla na tapety je ovplyvnený niekoľkými faktormi - hrúbkou a typom tapety, povrchom stien, teplotou miestnosti a vlhkosťou. Lepidlo sa predáva v dvoch formách - hotová emulzia a prášok, ktorý sa zriedi vodou a inkubuje sa pol hodiny. Lepidlo obsahuje metylcelulózovú bázu, vinylacetátový polymér a baktericídy na ochranu stien pred hubami. V ideálnom prípade sa lepidlo na tapety vyberá po zakúpení obkladu stien, ktorý predtým vypočítal prietok.

Obal označuje účel
.

Čo by malo byť súčasťou štandardného lepidla na tapety

Akýkoľvek typ lepidla na tapety sa vyrába na základe všeobecného vzorca, vrátane zásady, prísady PVA a fungicídu s baktericídom. Základom je polovica hmotnosti prášku, pridanie PVA - ďalších 45-50%, baktericídnych zložiek - 3%.

 • Základ - zložka, ktorá sa stáva viskóznou v čase styku s vodou a máschopnosť lepiť papier s akýmkoľvek stavebným materiálom. Čím vyššia je viskozita bázy, tým silnejšia je „tap“ k stene.
 • PVA, polyvinylacetát, sa pridáva na zvýšenie adhézie a odolnosti voči vlhkosti. PVA sa opatrne zavádza do kompozície, aby sa neznížila viskozita roztoku.
 • Baktericídy sú potrebné na dodanie zmesi antibakteriálnych vlastností a následne na zabránenie tvorby plesní na povrchu.
Príprava na prácu

Prispôsobivosť zloženia lepidla určuje jednoduchosť a jednotnosť aplikácie. Kvalitné lepidlo na tapety sa ľahko riedi a aplikuje akýmkoľvek nástrojom - valčekom, štetcom alebo mazivom pri teplote 5 až 30 stupňov. Jednoducho sa z povrchu odstráni aj suchou handričkou.

Univerzálne výrobky pre všetky druhy tapiet

Univerzálne lepidlo je vhodné pre všetky typy tapiet bez ohľadu na šírku a hmotnosť listov. Udržiava povlak na stene, kvôli prítomnosti v zložení výstužnej látky - chemickej nečistoty alebo syntetickej živice.

Pomer komponentov:

 • metylcelulózová báza - 95 - 97%;
 • fungicíd proti hubám - 3%;
 • nečistoty - 2%.

Obľúbené značky:

  \ t
 • Metylan;
 • ​​
 • Kleo;
 • Econ.
Výrobcovia uvádzajú miesto určenia
\ t

Odborníci v oblasti opráv poukazujú na to, že univerzálne lepidlo na tapety je napriek vyhláseniam výrobcu schopné držať len ľahké papierové a vinylovo mierne ťažké tapety. Neodporúča sapoužívať pre netkané a textilné odrody.

Špecializované lepidlá pre rôzne typy tapiet

Špecializované typy sú vhodné pre jeden typ tapety. Výrobcovia ponúkajú produkty s názvami "Special Vinyl", "Master Fliz" a ďalšie podobné.

Ako urobiť jednoduché lepidlo na papierové listy

Papierové tapety sú najjednoduchšie, pre nich je vhodné použiť takmer akékoľvek lepidlo. Môže to byť hladká pasta, emulzia na báze CMC (karboxymetylcelulóza) alebo PVA (polyvinylacetát).

Spôsob výroby múkovej pasty:

  \ t
 1. Preosejte sklo pšeničnej múky cez sito do smaltovanej misky alebo panvice.
 2. Pridajte pohár horúcej vody a zmes premiešajte tak, aby nezostali žiadne hrudky.
 3. Trvať ďalšie tri poháre vody, neustále miešať pastu.
Príprava pasty

Škrob sa často používa namiesto múky. Na zlepšenie priľnavosti pri práci s lakovanými povrchmi pridajte do zmesi PVA. Ak oprava stien trvá niekoľko dní, denne sa pripravuje nová kompozícia.

Lepidlo na tapety na báze CMC sa predáva v práškovej forme a riedi sa vodou podľa návodu na použitie.

Výrobcovia CMC:

 • "Nákupné centrum Vympel";
 • VostokStroy;
 • Novocolor.
Lepiaca CMC
77) Metóda prípravy CMC:

 1. Nalejte prášok do nádoby s dostatočným objemom.
 2. Nalejte teplou vodou a nechajte 3 až 8 hodín napučať. Na 500 g prášku dostatok 7-8 litrov vody.
 3. Kmeňcez gázu sa zbaviť hrudiek.

Jedno balenie lepidla na tapetu CMC postačuje na spracovanie do 50 m2. m námestie, a náklady na balenie je asi 50 rubľov. Dobrá voľba pre tých, ktorí chcú ušetriť. Čas použiteľnosti hotovej emulzie - 5 dní.

PVA lepidlo sa predáva ako emulzia a zriedi sa vodou. Príprava:

 1. Nalejte 2,5 kg emulzie PVA do smaltovaného tovaru.
 2. Pridajte 1 liter teplej vody.
 3. Miešajte.
Transparentný vzorec bez ukazovateľa
\ t

V uzavretej nádobe sa hmotnosť na základe PVA skladuje 5 dní. Hlavnou nevýhodou je neschopnosť rovnomerne sa rozprestrieť po povrchu tapety.

Top-5 výrobky na lepenie vinylových tapiet

Vinylové tapety sú dosť ťažké - sú vyrobené z metylcelulózy a modifikovaného škrobu. Tá je bežnejšia, pretože je lacnejšia. Jeho lepivé vlastnosti sú horšie ako vlastnosti metylcelulózy, ktorá preniká hlboko do povrchovej štruktúry. Vinylové lepidlo sa aplikuje priamo na tapetu, ale s dobrou absorpciou materiálu stien sú tiež rozmazané.

Riadok "Methylan"

Mnohí výrobcovia ponúkajú lepidlo na vinylové tapety. Zmesi sa líšia množstvom nečistôt a spôsobom prípravy. Najobľúbenejšie značky:

 • KLEO Smart Vinyl na báze škrobu. Nepoškodí tapetu, ľahko sa aplikuje a umyje. Spotrebujte podľa noriem uvedených na obale. Pripravte v priebehu 7 minút zmiešaním s vodou. Obsahuje antifungálne doplnky.
 • PUFAS"Ekológ" vinyl special. Obsahuje metylcelulózu, ktorá zvyšuje priľnavosť. Vyrába sa podľa nemeckej technológie, ktorá zabraňuje tvorbe hrudiek pri hnetení. Skĺzne ľahko a je vhodný pre prácu s ľahkou tapetou - pri spojoch sa nezmení. Spotreba je v súlade.
 • QUELYD "Špeciálny vinyl". Lepidlo pre ťažké tapety. Vďaka prítomnosti nečistôt a protiplesňových zložiek je výborný na lepenie stien vo vlhkých priestoroch. Pripravuje sa za 15 minút, konečne schne za 48 hodín. Nestráca sa v procese umývania stien. Reálna spotreba je mierne nad normou, takže by ste si mali kúpiť so zásobou.
 • Metylan Vinyl Premium na báze škrobu. Vhodné pre všetky povrchy. Okrem iných nečistôt sa ku kompozícii pridal indikátor, čím sa kompozícia po nanesení ružovo zafarbila. Technológia podporuje rovnomernú distribúciu. Užívatelia si všimnú nedostatky, ktoré má "Methylan" - lepidlo na vinylové tapety sa zhromažďuje do hrudiek pri miešaní, a jeho spotreba je oveľa vyššia, ako je uvedené na obale.
 • Moment Vinyl. Lepidlo na vinylové tapety na netkanej báze, vhodné aj pre iné typy. Vyrobené na báze škrobu s prídavkom metylcelulózy a antifungálnych nečistôt. Trvá 15 minút, pri lepení je úsporný a ľahko sa posúva. Lepidlo "Moment pre tapetu" možno skladovať 10 dní v uzavretej nádobe.
Produktová línia Pufas

Zosilnený vzorec na dekoráciu textilnými materiálmi

Textilné tapety - najviacťažké a pri lepení nezrážajú. Pre ne vhodné disperzné lepidlo predávané v zriedenej forme. Líši sa vo zvýšenej trvanlivosti spojky, je stabilný proti vlhkosti. Úplne schne za 12-24 hodín. Môže byť aplikovaný na stenu alebo tapetu.

Obľúbení výrobcovia vyrábajúci najlepšie textilné lepidlo na tapety:

 • Bostik;
 • Dufa;
 • Kleo;
 • Oscar;
Disperzné zloženie sa predáva hotovo

GTV Roll-Kleber, výrobok spoločnosti PUFAS, sa často používa na lepenie textílií na steny. Aplikuje sa priamo na tapetu alebo na lepený povrch. Jedno balenie stačí na spracovanie 20 metrov štvorcových. m. Pred nalepením povrchu stien sa odstráni starý náter, odstráni sa farba a nanesie sa základný náter.

Spôsob varenia GTV Roll-Kleber:

 1. Do smaltovanej nádoby nalejte 3 - 3,5 litra vody.
 2. Otvorte obal lepidlom na tapety a za stáleho miešania ho nalejte do vody.
 3. Nechajte 3 minúty napučať.

Pred varením si prečítajte pokyny výrobcu týkajúce sa pomeru komponentov.

Trvanlivé lepidlo pre ťažké netkané textílie

Množstvo metylcelulózy a prísad, ktoré tvoria netkané základné lepidlo na tapety, závisí od hmotnosti plátna, pre ktoré sa kompozícia vypočítava. Čím ťažšie sú listy, tým viac nečistôt. Flizelinovy ​​lepidlo sa aplikuje na stenu, ktorá vám umožní rovnomerne prilepiť a spojiť látku. Hustota roztoku sa volí v závislosti od hustoty obrazov.

Quelid pre všetky druhytapeta

Aké lepidlo je potrebné pre netkané tapety - známe značky:

 • EXCLUSIVE NON WOVEN. Lepidlo, vyrobené podľa spevneného vzorca, pre veľmi ťažké tapety. Obsahuje antiseptické prísady, ktoré zabraňujú tvorbe plesní. Snímky v procese lepenia, ale rýchlo chytí. Sušenie sa stáva priehľadným, neviditeľným v spojoch.
 • Metylan "Flizelin Ultra Premium". Lepidlo pre ťažké vinylové tapety na netkaných textíliách, odolné voči teplotným zmenám a vysokej vlhkosti. Obsahuje metylcelulózu a polymérne nečistoty v zložení, čo prispieva k lepšej priľnavosti k povrchu. Vďaka adhezívnemu zloženiu z "Methylan", plátno rovnomerne padá na betónové, drevené, korkové a sadrokartónové steny. Jedinou nepríjemnosťou je nedostatok farebných indikácií počas aplikácie. Prietok vody uvedený na obale je nižší ako skutočný. Ak hmota v procese schne, stačí ju zriediť.
 • Quelyd „špeciálny flizelín“ na báze škrobu a bohatý na nečistoty. Ekologický, netoxický, vyrobený podľa spevnenej receptúry. Nereaguje s farbami na stenách. Naneste na suchý, čistý a odmastený povrch. Spotreba - jedno balenie na 35 m2.
 • EURO 3000 "Netkaná textília". Zahŕňa odrody: ekológ, s modrým indikátorom, elitu, vylepšenú bezpečnosť GK. Zmesi sa líšia počtom aditív a stupňom adhézie. Najlepší z nich je elita EURO 3000.

Dodatočné výrobky na tapetovanie

Okrem štandardného lepidla na tapety sa môžu opravy hodiť.doplnkový materiál:

 • Lepidlo na spoje. Určený na lepenie hrán a reštaurátorských prác v oblastiach útesov. Rýchlo schne, stáva sa transparentným a je vhodný pre tapety akéhokoľvek typu. Predáva sa v balení s tenkou hubicou na rovnomerné použitie.
 • Lepidlo na stropné lišty a obrubníky. Ľahko sa aplikuje, vďaka pohodlnému baleniu, nezanecháva žiadne zvyšky.
 • Základný náter na ošetrenie poréznych stien. Pomáha chrániť povrchy a miestnosti vo všeobecnosti pred napadnutím hubami, najmä v miestnostiach s možnou vlhkosťou, vrátane súkromných domov s nepravidelným vykurovaním.
Vhodná forma pre spoje

Odporúčania pre výber kvalitného lepidla

Na krabičkách s lepidlom na tapety sa často uvádza - pre ľahké alebo ťažké druhy. Pod svetlom rozumieme papierové role a niektoré vinyly, pod ťažkými - všetko ostatné, vrátane textilnej a sklenenej steny.

Niektorí výrobcovia napíšu na roliach názov vhodného výrobku - ak existuje takáto značka, stojí za to kúpiť uvedenú značku. Univerzálne lepidlo pre ťažké tapety by malo byť zriedené vo vysokej koncentrácii, aby bolo viac viskózne.

Konzistencia musí byť viskózna

Pri výbere lepidla na tapetu vyhodnoťte tieto parametre:

 • Počiatočná adhézia - určená viskozitou. To je indikátor sily priľnavosti dokončovacieho materiálu v procese práce, keď je potrebné posunúť sieťovinu.
 • Konečná priľnavosť - priľnavosťpo úplnom vyschnutí lepiacej vrstvy. Závisí to od prenikajúcej sily zložiek lepidla v minerálnych materiáloch, papieri a ďalších. Vzhľadom k surovinám.
 • Hodnota pH pH - keď je hodnota pH od 6 do 7, rovnováha medzi kyselinou a bázou kompozície sa považuje za normálnu a po sušení nezožltne.
 • Mobilita - schopnosť prispôsobiť polohu plachiet na stene tak, aby sa vzor vyrovnal a spoje sa vyrovnali.
 • Hygiena - odolnosť proti tvorbe mikroorganizmov a húb. Závisí od počtu baktericídnych aditív.
 • Šetrné k životnému prostrediu - minimálne množstvo syntetických materiálov v zložení, absencia charakteristickej vône.
 • Čas použiteľnosti prášku a hotového roztoku.
 • Trvanlivosť - koľko rokov je lepidlo schopné držať tapetu bez tvorby bublín a vĺn.
 • Výstup - pomer hmotnosti prášku a hotového roztoku.
 • Stupeň obnovenia adhéznych vlastností. Dôležitý parameter pre umývateľnú tapetu.
 • 163) Odolnosť voči vlhkosti - schopnosť zostať trvanlivá s vysokou vlhkosťou.
Kvalitné lepidlo sa nanáša rovnomerne
.

V kolónke je nevyhnutne pokyn opisujúci poradie miešania zložiek. Pri príprave roztoku vždy používajte vodu pri izbovej teplote alebo v teple. Horúce znižuje adhezívne vlastnosti a prášok rozpúšťa prášok príliš pomaly.

V procese práce nemiešajte zvyšky výrobkov od rôznych výrobcov. Ak chcete držať lepené plátna za sebou, vyčistiťstenu z farby a staré tkaniny, a potom - zem a tuk s lepidlom.

Ak nerozumiete dokončovacím materiálom, jednoducho odrežte kúsok od kotúča a ukážte ho predávajúcemu - poradí vhodné lepidlo pre dostupné tapety.