Ako si vybrať podlahové dosky: výber pokyny, funkcie, kritériá

Praktické demokratické podlahové dosky boli vynájdené a uvedené do výroby v 40. rokoch minulého storočia. Vyzeralo to ako hodnotná alternatíva k drahému kusu parketovej podlahy. Populárna podlaha sa teraz vyrába stovkami spoločností, ktoré neustále vylepšujú svoj produkt. Každý rok prichádza na trh množstvo zbierok s úžasným dizajnom a zlepšeným výkonom. Rozsiahla ponuka modernizovaných výrobkov môže zmiasť aj tých najbohatších kupujúcich. Odporúčania a informácie o tom, ku ktorým vlastnostiam je potrebné venovať pozornosť a ako si vybrať podlahovú dosku, pomôžu určiť budúce akvizície pre skúsených a neskúsených budúcich majiteľov.

Atraktívne strany podlahovej dosky lepšie ako akákoľvek reklama sú presvedčené o racionálnosti usporiadania obchodných, administratívnych a obytných priestorov s použitím tohto materiálu.

 • Podlaha zariadenia s použitím drevených podláh trvá podstatne kratšiu dobu, než je potrebné na dôkladnú kombináciu parkiet z kocky.
 • Lacnejšia inštalácia.
 • Výrazne nižšie ceny za podlahu plne pripravené na prácu.
 • Podlahová doska nemusí byť sekaná, dôkladne brúsená a aplikovať niekoľko vrstiev ochranného a dekoratívneho laku.
 • Vďaka svojej špeciálnej konštrukcii táto podlaha nereaguje tak prudko ako parketová podlaha, kolísanie úrovne vlhkosti, zmeny teploty.
Dubové podlahy - demokratický praktický materiál

Životnosť zaručená výrobcami podlahovej dosky je nižšia ako životnosť parkiet, ktoré sa dajú predstaviť, ale výmena v prípade globálnej zmeny interiéru nebude pre rodinný rozpočet bolestivá.

Voľba: zohľadnenie prevádzkových podmienok

Technické priority podlahovej dosky sú určené konštrukčnou špecifickosťou prvkov podlahových krytín. Ich štruktúra sa podobá sendviču zloženému z troch alebo viacerých vrstiev dreva rôznych hodnôt. Vlákna hornej fazety tváre, vyrobené z drahého dreva, sú kolmé na vlákna spodnej vrstvy. Konštrukčné prvky spodnej vrstvy sú opäť pripevnené „k krížu“ k predchádzajúcemu.

V dôsledku striedania smerov lamiel, vrstvený systém dokonale vydrží všetky domáce vplyvy. Avšak pred nadmernou vlhkosťou sa môže ešte zhoršiť. tedakladenie podlahovej dosky v miestnostiach s nepriaznivými podmienkami na drevo, väčšina výrobcov neodporúča, ako je uvedené v pokynoch pripojených k výrobku.

Absencia zmien deformácie je odôvodnená konštrukčnými vlastnosťami podlahovej dosky
.

Parkety, na výrobu ktorých sa používa iba drevo, patria do kategórie výrobkov s vysokými environmentálnymi kritériami. Je vhodný na usporiadanie škôliek a spální, slúži na výzdobu obývacích izieb, domácich kancelárií, úctyhodných kancelárií. Existujú možnosti určené špeciálne pre športové komplexy a tanečné sály. Informácie o prevádzkových špecifikáciách a schopnosti podlahy odolávať dynamickému a statickému zaťaženiu sú uvedené na označení výrobku.

Na položenie podlahy v športových komplexoch existujú osobitné značky podlahovej dosky
.

Preskúmať dokumenty pripojené k výrobku

\ t

Každý, kto chce položiť podlahovú dosku, by mal preštudovať informácie poskytnuté výrobcom. Dobré produkty sú dodávané s certifikátmi a kompletným balíkom technickej dokumentácie. Spoľahlivá spoločnosť, ktorá pozorne sleduje svojich zákazníkov, určite poskytne všetky podrobnosti, ktoré budúci užívatelia musia zohľadniť. V dôkladne urobených odporúčaniach sú nevyhnutne informácie o:

 • či je táto úprava zlučiteľná so systémom „teplej podlahy“;
 • na základe čoho sa môže navrhnúťna predaj série;
 • je možné použiť podlahovú dosku v miestnostiach, ktoré nie sú vybavené klimatizačným systémom.

Potenciálni kupci, zmätení otázkou „ktorá podlahová doska si má vybrať“ by mali mať záujem o informácie o maximálnej šírke podlahy. Táto vlastnosť zobrazuje pevnosť hradného spoja. Rad nedávnych značiek od popredných výrobcov môže "pochváliť" možnosť usporiadania podlahy so šírkou 16-18 m. To znamená, že si môžete zvoliť priečny alebo diagonálny smer pre položenie podlahy bez toho, aby ste sa obávali, že predné zámky sa zhoršia od nákladu umiestneného pozdĺž protiľahlých stien závažného nábytku v zime budú trhliny.

Maximálna možná šírka pokládky podlahovej dosky je významnou charakteristikou, ktorú musí uviesť zodpovedný výrobca
.

Dôležitým parametrom je prípustná nerovnosť určená pre usporiadanie základne.

Tento ukazovateľ, podobne ako predchádzajúca charakteristika, bude zodpovedný dodávateľ označený na rozdiel od pochybných firiem. Najsilnejšie značky sa vyznačujú toleranciou 3 mm na dvojmetrovú dĺžku podlahovej krytiny, v zásade je povolená štandardná odchýlka 2 mm na meter dosky.

Informácie o maximálnej prípustnej nerovnosti sú potrebné pre správny výber adhéznej kompozície. Potreba použiť lepidlo so zvýšenými pevnostnými vlastnosťami môže výrazne zvýšiť náklady na pokládku náteru ako celku. Pred kupujúcim opäť dilema: kúpiť drahý materiál a lacné lepidlo alebo dávať prednosť inej kombinácii?

Úspora lepidla v každom prípade nestojí za to, aj keď sa používa len na spevnenie spojov v konštrukcii s plávajúcou podlahou.

Rozmery prvkov podlahovej krytiny

Podľa predpisov európskych noriem sa podlahová doska vyrába s dĺžkou prvkov 2-2,5 metra širokých, až 20 cm širokých. Hrúbka najtenšieho materiálu je 7 cm, veľkosť najhrubších dosiek je 26 cm.

Dôležité. Vzhľadom na nepatrnú hrúbku dýhy najtenších verzií podlahovej dosky sa takýto materiál nedá slučkovať.

Dekoratívne vlastnosti je možné obnoviť zoškrabaním lamiel vybavených pracovnou vrstvou s kapacitou presahujúcou 4 mm. Jedná sa o 13-15mm značky používané na usporiadanie verejných priestranstiev a bývania.

Pre zariadenie odolné, odolné podlahy v miestnostiach s intenzívnym stupňom priepustnosti sa používa hlavne podlahová krytina s hrúbkou dosiek 20 mm. Hrúbka dyhy v kontakte s podrážkami topánok a nábytku, tieto vzorky sú rovné alebo väčšie ako 6 mm. Pre pokládku podláh vystavených intenzívnemu dynamickému zaťaženiu sa odporúča podlahová doska s nosnosťou 22 mm alebo viac. Dá sa položiť priamo na podlahu, na polená.

Jednorazový alebo trojitý pruh?

Jedným z klasifikačných znakov podlahovej dosky je počet radov matríc, ktoré tvoria vrchnú vrstvu materiálu. Na základe ktorých je podlahová krytina rozdelená narôzne typy, ktorých vlastnosti sú uvedené nižšie.

Pôdorys dosiek so skosením

Charakteristiky jednovrstvového materiálu

Jednovrstvové dosky, dyhované jedným celým pásom. Jeho predná vrstva je reprezentovaná pevnou vrstvou drahého dreva. Materiál odlišuje kúzlo prirodzenej štruktúry, krásu prírodného vzoru, v závislosti na technológii rezania. Spôsob rezania dreva ovplyvňuje odtieň vrstvy tváre, odlišnosť prirodzených línií a prítomnosť defektov charakteristických pre strom. Doska je zvolená tak, aby vizuálne rozšírila geometrický rám miestnosti.

Dvojcestná parketová doska

Jej pracovná vrstva pozostáva z dvoch dokonale osadených lamiel. Komponenty môžu byť pevné, kontinuálne po celej dĺžke dosky alebo rozdelené na 2 alebo 3 segmenty. Vzorec obojsmerného pokrytia je rôznorodejší a typ výberu ovplyvňuje aj jeho špecifickosť.

Trojvrstvová parketová doska

Vrchná vrstva z troch pásov pozostáva z troch rovnobežných radov lamiel. Najžiadanejší materiál s klasickým vzhľadom kusovej parketovej podlahy. V zbierkach trojpodlažnej podlahovej dosky sú možnosti umiestnenia segmentov slávneho parketového vianočného stromu, pletené, s tradičnou pozdĺžnou orientáciou všetkých komponentov.

Nové slovo je multiband

Viacpásmová doska je novátorskou inováciou posledných rokov, ktorú oceňujú dizajnéri a spotrebitelia. Jej dekoratívna vrstvazostavené ručne z jednotlivých komponentov malej plochy. Dýhové pásy dokonale zapadajú, tupé spoje sa často ťažko vizuálne určujú. Hotové výrobky ohromujú ušľachtilosťou odtieňov, krásou štruktúry. Multiband podlahová doska radšej ležať v izbách s asketickým dizajnom. Je sám o sebe bohatým interiérovým prvkom, ktorý kladie dôraz na pozornosť. Jeho výhoda spočíva v neviditeľnosti drobných chýb, ktoré sa môžu vyskytnúť počas prevádzky.

Rôzne verzie jednovrstvových, dvojplášťových, trojpásových parkiet a viacvrstvových vzoriek

Typ ukazovateľov výberu a dekoratívnych ukazovateľov

V zozname otázok v kombinácii s jedným slovom „ako si vybrať správnu podlahovú dosku“ nie je posledné miesto obsadené dekoratívnymi kritériami. Sú priamo závislé od spôsobu rezania guľatiny pre dýhu. Technológia rezania je ovplyvnená pevnostnými vlastnosťami čelnej vrstvy, prítomnosťou /neprítomnosťou a počtom defektov. Pri výrobe komponentov pre použitie v podlahových doskách:

 • Metóda radiálneho rezania vykonávaná rovnobežne s axiálnym vedením kmeňa. Výsledkom je, že matrice majú hladký vzor pozdĺžne usporiadaných vlákien s jednotným odtieňom a maximálnou stabilitou.
 • Tangenciálny typ rezu, orientovaný pozdĺž dotyčnice k konštrukčným krúžkom trupu. Drevo, tangenciálne rezané, rozlišuje originalitu vzoru.
 • Rustikálny rez, navýkon, ktorého uhol nie je regulovaný. Dýha, vyrobená technológiou rustikálneho rezania, sa vyznačuje rôznorodosťou farby a vzoru.

Podľa externých ukazovateľov stanovených pri rezaní a spracovaní sa dosky vyberajú tak, aby tvorili jednu dávku. Kritériá výberu, t. triedenie, sú tieň, popruh vzor a prítomnosť chýb na ňom. Predáva sa hlavne podlahová doska, triedená podľa požiadaviek nasledujúcich typov výberu:

 • Vyberte - najnáročnejší typ triedenia, ktorý zahŕňa vytvorenie šarže s dokonale rovnomernou farbou, s najvyšším technickým výkonom, s krásnym jednotným vzorom. Takýto materiál je rezaný radiálnym spôsobom.
 • Natur - typ výberu, ktorý umožňuje prítomnosť tovaru v mnohých nerovnomerných farebných prechodoch, rozdiely v prirodzenom vzore, menšie chyby malého kalibru. V dávke produktov triedených podľa požiadaviek výberu vlastností sa materiál vyberie hornou vrstvou z radiálneho a tangenciálneho rezania.
 • Rustik je typom výberu bez obmedzenia typu rezania, ale predurčením triedenia podľa ukazovateľov kvality a farby. Kresba rustikálnej dosky je najfarebnejšia, dokonca farebná, možná inklúzia borovice a uzlov.
Podlaha vyrobená s podlahovou doskou Rustic je impozantným farebným prvkom interiéru
.

Využívajú svoje slávne obchodné a výrobné kampane, ako napríklad Tarketttriedenie. Vo svojich zbierkach sú značky vybrané podľa kritérií výberu Premium s vysokými požiadavkami na výber, Robusti, v blízkosti odrody Rustic a ďalšie variácie.

Vo výbere regulovanom normami EN však nie sú žiadne významné odchýlky. Cena materiálu na podlahu závisí od typu triedenia. Čím náročnejší výber bol, tým vyššia bola kvalita, ale vyššia cena.

Drevo ako jedna z orientačných bodov

Budúci majitelia vybaveného bývania sa zaujímajú o množstvo otázok. Čo priťahuje jednu alebo inú podlahovú dosku: ktorá sa lepšie hodí do danej interiérovej kompozície, ktorá bude ideálne kombinovaná s existujúcim nábytkom alebo s novým povrchom? Dôležitým faktorom pre spotrebiteľa je odolnosť voči opotrebeniu. Dôležitými parametrami sú aj odolnosť voči oderu a hustota, prepojené pevnosťou. Všetky tieto indikátory sú určené drevom zvoleným výrobcom dodávajúcim výrobky.

Väčšina výrobných spoločností používa severné ihličnany na nesenie nosnej vrstvy podlahovej dosky. Vyznačujú sa stabilitou a odolnosťou po celej ploche podlahovej krytiny. Niekedy je spodná vrstva vyrobená z hevea, ktorá sa vyznačuje odolnosťou voči živici a vlhkosti. Horniny spodnej vrstvy nie sú náchylné na deformáciu, chránené pred vlhkosťou v dôsledku prítomnosti prírodných zložiek.

1. hodnotná drevená dyha
2. stredná vrstva, vyrobená z rozpočtových odrôd
3. spodná vrstva, vyrobená z mäkkého drevaseverné lesy
F. päťvrstvový lak

Pre použité pásy parkiet, ktoré sa používajú v Európe a Ázii, exotické drevo z iných kontinentov. Najobľúbenejší materiál je vybavený dubovou dyhou. Krása a pevnosť duba v priebehu času nie je len zachovaná, ale zvyšuje sa. Jeho drevo zasiahne množstvo ušľachtilých béžových, žltých, koňakových odtieňov.

Popolkové drevo, svetložlté s iskrami, je obľúbené u tých, ktorí chcú vizuálne zväčšiť miestnosť. Pokiaľ ide o pevnostné charakteristiky, popol nie je o moc nižší ako dub. Solárne bukové farby návrhári odporúčajú pre usporiadanie detí. Okrem toho buk nie je tak trvanlivý ako mohutné dubové drevo, preto sa používa na zdobenie miestností s menším zaťažením.

Mnohí ľudia majú radi krémovú farbu javora, čo je tiež dosť silný materiál. Prívrženci vnútorných požitkov často uprednostňujú ružovú čerešňovú farbu, bohatú na kávu a jemné krémové nuansy. Pevná hnedá podlaha so zlatými škvrnami sa získa pri položení dosky z merbau rastúceho v Indonézii. Pre zariadenie takmer čierna podlaha pomocou dosky s dyhou afrického plemena wenge. Podlahová krytina s tvárovou vrstvou Kempasu bude maľovať spodnú rovinu miestnosti v úžasných tehlovo-oranžových tónoch.

Podlahová doska Wenge - exkluzívna africká aróma

Lak alebo olejová impregnácia?

Olej alebo viacvrstvovýVýrobcovia počas výroby aplikujú na materiál lak. Táto skutočnosť je jednou z prioritných strán podlahovej dosky, ktorá nemusí byť po inštalácii spracovaná. Najčastejšie sa lak nanáša v piatich vrstvách, jeho vytvrdzovanie prebieha pod UV žiarením. Tým, že sa povrch týmto spôsobom temperuje, výrobcovia zvyšujú stabilitu dreva a odolnosť voči vonkajším vplyvom. Lakovaná podlaha sa ľahko čistí, vlhkosť nespadá do uzavretých pórov prírodných organických látok.

Viaczložkové olejové namáčanie - nové riešenie úpravy podlahovej dosky

Viaczložkový parketový olej, ktorý obsahuje živice, vosk a rastlinné tuky, preniká materiálom bez uzavretia prirodzených pórov. Podlaha ošetrená olejom "dýcha", ale mastné zložky nenechávajú vlhkosť do textúry dreva. Aj keď je povolené zriedkavé čistenie mokrým povrchom, naolejovaná podlaha bude vyžadovať opatrnejší a pozornejší prístup. Argument v prospech rady s spracovaním ropy neznamená zložitú obnovu obnosených a poškriabaných oblastí.

Video: informácie pre kupujúcich

Po preskúmaní vlastností a vlastností je ľahké vybrať si v prospech prioritnej podlahovej krytiny, ktorá spĺňa individuálne požiadavky. Znalosť základných usmernení uľahčuje kvalitatívne posúdenie výrobku z pohľadu budúceho vlastníka a zohľadnenie individuálnych požiadaviek.