Ako si vybrať rastliny a kríky na živé ploty

Veľký výber materiálu na oplotenie vám umožňuje vytvoriť nedobytnú pevnosť a exkluzívnu prelamovanú verziu, ale niektorí záhradníci uprednostňujú na zabezpečenie živých stromov stromy a kríky. A majú pravdu. Žiadny moderný model stavebného materiálu nemôže nahradiť majestát a krásu prírody. Áno, as priamou funkciou - ochrana proti prenikaniu - "zelený" plot dobre zvláda.

Živý „plot“ je krásny a multifunkčný
.

Funkcie živého plota

Zabezpečenie by sa nemalo považovať za novú inováciu, ale za „dobre zabudnuté staré“. Na tieto účely sa vylodili v Perzii, potom v Ríme av Európe sa stali populárnymi v renesancii. S pomocou špičkového zdobeného krajinného dizajnu vytvorili živé labyrinty. V moderných podmienkach životného prostredia je tento „plot“ veľmi relevantný, pretože súčasne rieši mnohé otázky.

Spôsob zaistenia pochádza z dávnych čias
.
 • Chráni pred vniknutím. Najspoľahlivejšie je nepriechodné pristátie, cez ktoré bude ťažké dostať sa ešte malépoľné zvieratá.
 • Skryje nevzhľadné hospodárske budovy, komposty, susedné ploty.
 • Oddelí územie ihriska, rekreačné oblasti.
 • Pomáha vytvárať vynikajúci krajinný dizajn.
 • Filtre výfukových plynov vstupujúcich z vozovky.
 • Chráni plodiny pred silným vetrom a horiacim slnkom.
 • Skryje osobné územie pred vonkajšími pohľadmi a hlukom.
 • Vytvára atmosféru pokoja a mieru.

Veľký výber pre elitu a nielen

Je ľahké vybrať si zariadenia na zabezpečenie elitnej súkromnej rezidencie alebo malej letnej chaty. Človek má len určiť účel, pre ktorý sú semenáčiky zakúpené.

Kryt môže byť tvarovaný alebo ponechaný vo svojej prirodzenej forme. Prvá možnosť s náležitou starostlivosťou tvorí pevnú bariéru. Je vhodný pre malý pozemok alebo územný plán na priestrannom pozemku. Voľne rastúce odrody nie sú tak silné, ale nenáročné v starostlivosti. Môžu to byť ihličnany alebo kvitnúce kríky.

Výsadba lezcov skryje nevzhľadný plot. Pre zdobenie dobre hodí letničky, ktoré rastú rýchlo (sladký hrášok, fazuľa, divá uhorka) alebo trávu s krásnym kvitnúcim (delphinium, vlčí bôb, sléz).

Jednoduchí lezci ozdobia miesto a ukryjú osobné územie pred vonkajšími očami
.

Liana sú luxusné a silné ploty. Ale ich ťažká zelená hmota môže zaplniť krehký plot. A z betónu alebomali by byť vysadené vo vzdialenosti približne 1 m.

Mnohé druhy rastlín sú veľmi plastické a môžu mať akýkoľvek tvar so záhradnými nožnicami - od prísneho geometrického tvaru až po zviera alebo rozprávkový charakter. Na tento účel nie sú vhodné druhy so vzácnou korunou. Ich vetvy sa môžu zlomiť od vetra alebo snehu.

Ako určiť výšku "plota"

Podľa výšky je živý plot rozdelený do troch typov.

 • Vysoká (nad 2 metre)

Vykonáva všetky funkcie vrátane dekoratívnych. Najlepšie pre veľké plochy. Z ihličnatých stromov si môžete vybrať smrek, pichľavý, kanadský, jalovec, thuja western, cyprus Lawson a hrachové plody. Nestrácajú svoju atraktivitu po celý rok.

Rastliny sú schopné hrať úlohu nedobytnej pevnosti
.

Ak na dacha žijete len v lete, oplotenie z tvrdého dreva je celkom vhodné. Okrem toho sa v priebehu sezóny viackrát mení: kvitne, prináša ovocie, listy „farieb“. Je to tatarský javor, malý brest, sibírsky hloh, topoľ v Berlíne, lipa malá. Musia byť porciované dvakrát ročne. Veľkou výhodou tvrdého dreva je rýchly rast. Pre jednu sezónu môžu tvoriť bujné húštiny v ľudskom raste.

Ak koruna nie je prioritou, je možné pestovať výsadbu z kanadského irgi alebo kvetu, maďarského alebo obyčajného šeříku, sibírskych jabloní, bežných snežných bobúľ, kalina.

Je dôležité ! Rýchlo rastúce kríky stojí za tovysadené v dvoch radoch.

 • Stredná veľkosť (1-2 metre)

Pomáha izolovať sa od vonkajšieho sveta, chrániť kultúry pred vetrom a skrývať nevzhľadné budovy. Jedná sa o ríbezle, ostružiny, hloh, skalník, biely trávnik, spirea, chubushnik, žltá arabská guma.

Výsadba rastlín strednej výšky môže hrať ochrannú a dekoratívnu funkciu
.

Z ihličnatých rastlín strednej výšky možno rozlíšiť thajské západné, kanadské smreky, vavrínové čerešne.

Toto je zaujímavé ! Ak sa striedate medzi ihličnatými a listnatými odrodami, v zime sa živý plot stane „sieťovou“. Pri výsadbe jedného plemena s rôznymi farbami bude „plot“ vždy elegantný a slávnostný.

Kombinácia zariadení umožňuje vytvoriť jedinečný dizajn
 • Krátky rast (do 1 metra)

Vykonávajú iba dekoratívnu funkciu a chránia pred rastúcim množstvom kvetov a plodín.

Pre hranicu obyčajná dráč (fialová a zelená), tuja západná, lesklý skalník, ríbezle, kolonizovaný jalovec. Nie je potrebné strihať poddimenzované živé ploty ruží, snowberry, psej ruže, Bumaled spirea.

Živý obrubník ozdobí chodníky a záhony, vymedzí oblasť

Krajina je veľmi krásne zdobená levanduľou, zimostrázom, vresom. Je však dôležité brať do úvahy podmienky podnebia, dodržiavať pravidlá výsadby a starostlivosti, pretože jedna stratená ker bude pokaziť celé zloženie.

Kvitnúce a ihličnany vyzerajú rovnako krásne
.

Výsadba a starostlivosť o živé oplotenie

\ tVek stromčekov ihličnatých druhov by mal byť 3 - 4 roky, listnatý - minimálne 2. Práce by mali byť naplánované na jesenné obdobie a začať označovaním územia. Ak sú kríky na živé ploty vysadené v jednom rade, vzdialenosť medzi nimi by mala byť 20-25 cm, na to sú vhodné rastliny so sviežim lístím a hustými koreňmi. S dvojradovým a viac rozložením - 30-50 cm medzi sadenicami, 30-60 cm medzi riadkami.

Správna výsadba zabezpečuje bezpečnosť a rýchly rast kríkov
 • Ťahá sa lano a vykopáva sa dlhý výkop. Šírka závisí od počtu riadkov.
 • Zem sa naleje na dno z vrchnej vrstvy (táto pôda je úrodnejšia), hnojená rašelinou, kompostom alebo hnojom.
 • Sadenice sa prehlbujú tak, aby koreň koreňového systému bol v jednej rovine so zemou alebo nižšou o 1-2 cm.

Dôležité ! Pred výsadbou, alebo v prvom roku po nej, by mali byť kríky rezané do výšky 10 cm, na jar sa na nich objavia výhonky. Nechajte najsilnejší, namierený na rovinu plota. Zvyšok sa rozreže pod uhlom 45 stupňov a spojí sa s procesmi susedných puzdier očkovaním. Po niekoľkých rokoch sa vytvorí hrubý nepreniknuteľný plot. Tento plot by mal byť narezaný ročne.

V prvom roku je potrebné zalievať sadenice, aby sa okolo nich uvoľnila pôda. Prvé prerezávanie sa vykonáva na jeseň, druhý rok po výsadbe. V lete môžu byť kríky spracované len zo strán, občas ovplyvňujúce vrch.

Toto je zaujímavé !

Ak je orezávanie stálebola vykonaná nesprávne a spodná časť rastliny sa stala „nahou“ z nedostatku osvetlenia, puzdrá by mali mať vzhľad kužeľa alebo lichobežníka.

V nasledujúcich rokoch by sa mal živý plot pravidelne zavlažovať a kŕmiť, odstraňovať suché a choré vetvy.

Zrážka sa vykonáva dvakrát ročne

Dôležité nuansy pri pristátí

 • Pôda by mala byť dobre hydratovaná a oplodnená.
 • Neponechávajte kríky príliš malé (do hĺbky 20 cm).
 • Výsadba by nemala byť v blízkosti veľkých stromov. Za pár rokov budú v ňom kmene. Takéto usporiadanie je možné len pre okraje rastlín, ktoré milujú tieň (lúčna, alpská ríbezľa).
 • Je potrebné zabezpečiť dobré osvetlenie a napájanie. V opačnom prípade sa plot stane vzácnym a nebude vykonávať svoje priame funkcie. Estetika z toho bude tiež trpieť.
 • Ihličnaté rastliny by nemali byť „oplotené“ vo viac ako dvoch radoch. Zo stredu bude ťažké odstrániť sušené vetvy.

Najobľúbenejšie rastliny na živé ploty

Aby sa pre seba nevytvorili veľké problémy, mali by ste si vybrať rastliny na živé ploty, ktoré tolerujú klimatické podmienky vo vašej oblasti a zloženie pôdy je vhodné. Pre územie s miernym kontinentálnym podnebím je výber dostatočne široký.

 • Hawthorn

Jeden z najviac nenáročných a ľahko aklimatizovaných kríkov. Na jeseň sa jej listy menia na zelenú, žltú, červenohnedú farbu a vytvárajú sviatočnýnáladu. Nemenej krásne a bobule: žltá, oranžová, červená, vínová a hnedá.

 • Barberry

Dobre vníma všetky podmienky. Môže sa použiť na obrubníky alebo ochranné ploty. Lístie na jednom kríku môže byť pestré. Krásne kvety, má liečivé vlastnosti, používané vo varení.

 • Žltá Acacia

Môže vytvoriť plot strednej výšky alebo dosiahnuť 5 metrov. Tieto rastliny sú viac ako 30 druhov, takže sa musíte rozhodnúť, na aký účel plánujete zasadiť. Je to svetlo-milujúci ker, ktorý je nenáročný a rýchlo obnovený, a to aj po konope rezanie. Krásne kvety, svieža zeleň. Šírené semenami, takže v prípade potreby je možné plot odstrániť bez strachu z nového rastu.

 • Cotoneaster

Vynikajúci strih, rýchlo obnovený po úplnom strihu. Silná koruna s lesklými tmavozelenými listami na jeseň sa zmení na červenú. Do konca leta je ozdobený krásnymi plodmi, ktoré trvajú dlho. Existuje mnoho odrôd, z ktorých si môžete vybrať listnaté alebo evergreen.

 • Euonymus

Je skutočnou výzdobou lokality. V lete - to je hustá zelená koruna, ktorá je na jeseň maľovaná v dúhe od odtieňov od žltej po fialovú. Kvitne v máji a júni s bielymi a jasnými ružovými kvetmi. Plody sa konajú do decembra.

 • Boxwood

Je vhodnejší pre južné regióny, ale ak je dobre izolovaný, môže sa zapustiť do stredného pruhu. Existujú odrodypre hranice a do výšky 3 metrov. Má hustú korunu a ľahko sa formuje.

 • Tui

Najobľúbenejšie jehličnaté plemeno. Má zelenú farbu, menej často - žltkastú. Môže byť poddimenzovaný a až niekoľko metrov vysoký. Ľahko sa formuje. Navyše to potrebuje. Olej Thuja sa používa v medicíne a kozmetike.

 • Juniper

Môže stúpať do výšky 3 metrov. Nekvitne, ale celoročne spoľahlivo chráni územie pred prenikaním výfukových plynov. Má antibakteriálne vlastnosti.

Je dôležité ! Stálezelené listnaté kríky netolerujú naše zimy.

živý plot vyžaduje starostlivú údržbu, a to nielen v prvom roku po výsadbe, ale aj v inom čase. Potrebuje prerezávanie, kŕmenie, ale práca prináša len radosť, ktorá umožňuje majiteľovi cítiť sa ako skutočný umelec.

Video: nápady na vytvorenie zabezpečenia