Ako si vybrať tapetu: klasifikácia materiálov pre lepenie

V súčasnej dobe existuje obrovské množstvo dokončovacích materiálov pre steny, od najjednoduchších a cenovo dostupné, na elitu a veľmi drahé. Avšak, po mnoho rokov, klasika zdobenie stien obytných priestorov sú tapety. Ich rôznorodosť spôsobuje určité ťažkosti. To je dôvod, prečo pri rozhodovaní, ako si vybrať tapetu, musíte jasne poznať ich hlavné typy, výhody, nevýhody a výkonové charakteristiky.

Klasifikácie moderných tapiet

Trh s dokončovacími materiálmi je plný tapiet pre každý vkus a rozpočet. Preto nie je možné poskytnúť úplnú klasifikáciu tapiet, ale je celkom možné identifikovať hlavné kritériá, podľa ktorých sú rozdelené do typov.

V závislosti od stupňa odolnosti voči vlhkosti sa tieto látky delia na:

 • Bežné tapety, ktoré nevyžadujú žiadne čistenie, okrem suchých, pretože nemajú povrch odolný voči vlhkosti.
 • Tapeta odolná voči vlhkosti. Malé znečistené miesta je možné utrieť mierne navlhčenou špongiou.alebo handričkou. Nepoužívajte saponáty ani čistiace prostriedky.
 • Umývateľná tapeta. Tento typ dokončovacích materiálov je schopný odolávať mokrému čisteniu s použitím domácich detergentov.
 • Veľmi umývateľné tapety sú extrémne odolné voči častej údržbe za mokra. Okrem mäkkej tkaniny alebo špongie môžete použiť aj kefku.

Vzhľad tapety je tiež kritériom pre ich klasifikáciu. Takže, tapety sú rozdelené do:

 • Hladké.
 • Oslobodenie. Dokonca aj vo výrobnom procese sa na povrch tapety aplikuje reliéfny vzor. Takéto tapety môžu byť reliéfne alebo vlnité.
 • Simulácia štruktúry materiálu. Externe sa tieto tapety nesmú líšiť od muriva, omietky alebo iného dokončovacieho materiálu.

Všetky tapety sa nepochybne líšia v stupni hustoty. Obvykle sa vyberá:

 • Svetlé tapety, ktorých hmotnosť je nižšia ako 110 g /m2 .
 • Ťažké tapety. Takýto dokončovací materiál je najčastejšie viacvrstvový, čo zaručuje jeho hmotnosť od 110 g /m2a viac.
Rozmanitosť typov tapiet
​​

Je zrejmé, že tieto klasifikácie sú celkom podmienečné, pretože každý rok sa na trhu s dokončovacími materiálmi objavujú nové druhy tapiet.

V súčasnosti je tapeta zvitkom dokončovacieho materiálu s iným základom, ktorý sa aplikuje na konkrétny dekoratívny náter. Tento materiál sa aplikuje na steny pomocou špeciálneho lepidla na tapety. Takže najviacZdá sa, že je vhodné klasifikovať tapetu v závislosti od technológie výroby a základne.

V tomto prípade možno všetky tapety rozdeliť do týchto skupín:

 • papier;
 • vinyl;
 • tapety na maľovanie;
 • nástenné maľby zo sklenených stien.

Známy papierový materiál

Pri rozhodovaní o tom, ktorú tapetu si vybrať, si najskôr spomenieme klasickú papierovú tapetu. To je obvyklé, aby sa jeden-vrstva a dvojvrstvové papierové tapety. Prvé z nich sú celkom jednoduché - jedná sa o vrstvu papiera so vzorom aplikovaným na nej. Dvojvrstvové náprotivky sú rozdielne v tom, že prvá vrstva je základňa a druhá vrstva je dekoratívny povlak, na ktorý je aplikovaný nákres.

Papierová tapeta na dekoráciu stien

Je zrejmé, že papierové tapety sú dosť ekonomickou možnosťou, pretože majú mnoho nevýhod. Neodlišujú sa v trvanlivosti, ľahko sa strácajú, keď sú vystavené slnečnému žiareniu, nemôžu byť vystavené mokrému čisteniu. Okrem toho, pri prilepení papierové tapety všetky nepravidelnosti stien a ich chyby sú viditeľné voľným okom.

Papierové tapety sú však ideálne, keď sú v dome malé deti, ktoré radi kreslia. Nebude škoda v krátkom čase nahradiť poškodený materiál, čo neznamená veľké finančné náklady.

Odolná vinylová tapeta

Tento typ tapety sa vyznačuje prítomnosťou dvoch vrstiev - základne a dekoratívnej vrstvy, na ktorej sa kresba aplikuje. Zvláštnosťou tohto materiálu je, že pre podklad sa používa silný papier.alebo tkaniny. V druhom prípade sa tapeta nazýva textil. Vrchná vrstva je z polyvinylchloridu.

Vinylové tapety majú vynikajúce výkonové charakteristiky: sú dostatočne pevné, odolné voči rôznym mechanickým poškodeniam, ľahko prístupné čisteniu za mokra, sú šetrné k životnému prostrediu a sú trvanlivé.

Nástenné dekorácie s vinylovou tapetou

Rôzne dekoratívne nátery na vinylové tapety vám umožňujú vytvoriť potrebné vizuálne efekty v miestnosti a umiestniť požadované akcenty.

Pri nákupe vinylových tapiet je však vhodné pripomenúť, že sú vzduchotesné. Po nalepení stien nemajú "dýchať", takže miestnosť bude musieť pravidelne sledovať úroveň vlhkosti.

Netkané tapety - základ pre maľovanie

Tak, ako si vybrať tapety na steny, ktoré majú maľovať? Pre tento ideálny dokončovací materiál, založený na netkanej vrstve. Netkané základné tapety sú odolné a vyznačujú sa dobrou zvukovou izoláciou a neprítomnosťou nechcených strií pri natiahnutí steny.

Tapeta na maľovanie na netkanej podložke

Tento typ tapety je ideálny na maľovanie stien z toho dôvodu, že skrývajú aj pomerne veľké chyby, ktoré je ťažké dosiahnuť pri nanášaní farby priamo na povrch steny. Okrem toho netkané tapety naznačujú viacnásobné zafarbenie, čo je veľmi pohodlné, pretože nie je potrebné odstraňovať starú vrstvu farby zpovrchy stien.

Pri riešení problému výberu tapety na maľovanie sa môžete rozhodnúť pre netkané tapety z iného dôvodu. Faktom je, že už majú lepiacu vrstvu, ktorá umožňuje nanášať lepidlo len na povrch steny. Okrem toho sa tento typ dokončovacieho materiálu v prípade potreby ľahko odstráni zo steny.

Možnosti sklených vlákien

Tento dokončovací materiál je založený na priadzi zo sklených vlákien. Sklenené vlákno môže mať jednu alebo dve vrstvy, navyše ich povrch môže byť tiež odlišný - hladký alebo vlnitý.

Na výrobu tohto typu tapiet sa používajú iba ekologicky nezávadné suroviny, čo ich robí úplne bezpečnými v prevádzke. Po zastavení výberu na sklenené tapety, nebudete musieť starať o vzhľad a reprodukciu rôznych mikroorganizmov v nich, pretože tam je jednoducho žiadne živné médium pre nich.

Laminátové tapety

Sklené vlákno sa vyznačuje vynikajúcimi vlastnosťami: sú trvanlivé, silné, prakticky neroztrhané. Je potrebné poznamenať, že po nalepení na steny musia byť natreté akrylovými alebo vodou riediteľnými farbami. Hotový náter môže slúžiť roky, ale v obytných zónach sa používa pomerne zriedka. Najčastejšie len ako originálny prvok dekoru v ktorejkoľvek časti steny.

Ako si vybrať tapetu pre rôzne miestnosti?

Problém, ako vybrať správnu tapetu pre konkrétnu miestnosť, skôr alebo neskôr konfrontuje kohokoľvek.Je zrejmé, že existujú niektoré nuansy, účtovníctvo, ktoré vám umožní vybrať dokončovacie materiál čo najefektívnejšie.

Všetky miestnosti v byte sa vyznačujú stupňom funkčnosti a účelu, takže tapeta pre nich je iná.

Potom, ako sa preleje cez obývaciu izbu

V tejto miestnosti sa zvyčajne stretáva s celou rodinou a stretáva sa s hosťami. Funkčná záťaž obývacej izby je extrémne vysoká, takže otázka výberu tapety pre ňu stojí s osobitnou pozornosťou. Takže musia spĺňať štýlové rozhodnutie miestnosti. Ak je ecostyle, potom tapetu by mali byť vybrané z prírodných materiálov. Najlepšia možnosť by bola textilná tapeta.

Pozadie pre obývaciu izbu

Tapeta pre obývaciu izbu by mala byť ľahko čistiteľná a mala by mať vysoký stupeň trvanlivosti. Stojí za to zvážiť stupeň osvetlenia miestnosti. Nekupujte tmavé tapety do obývacej izby so zlým prírodným svetlom alebo ťažkými závesmi.

Ako ozdobiť steny v spálni

V spálni určite musíte vytvoriť atmosféru pokoja a pohodlia. V tejto úlohe hrajú tapety. Najčastejšie pre spálňu sú vybrané tapety svetlých a tlmených tónov. Je možné použiť tapetu s malými vzormi, ale ak je veľké množstvo priestoru, môžete si bezpečne vybrať tapety s veľkými, ale nie fantastickými obrázkami.

Textilné tapety do spálne

Najlepšia voľba pre chodbu

Hala je časťou obydlia, kde je pravdepodobnosť kontaminácie dokončovacích materiálov maximálna. a topreto by tapeta na chodbe mala byť odolná voči vlhkosti, aby sa dala ľahko podrobiť dôkladnému mokrému čisteniu a trvanlivosti.

Dokončenie tapety na chodbe

Okrem toho tapety na chodbe najčastejšie vyberajú tmavé odtiene. Dôvod je rovnaký - veľké nahromadenie prachu a nečistôt. V tomto prípade je však potrebné zabezpečiť na chodbe dostatočný počet zdrojov umelého osvetlenia. Faktom je, že tmavá tapeta dodá chodbe tmu a vizuálne ju zúži.

Tapeta na steny v detskej izbe

Detská psychika je veľmi mobilná a vnímavá, takže by ste mali byť veľmi opatrní pri rozhodovaní, ako si vybrať tapetu pre túto miestnosť. V súčasnej dobe existuje obrovské množstvo detských tapiet s obrázkami obľúbených kreslených a rozprávkových postáv. Farba tapety by nemala byť príliš svetlá. V takejto miestnosti bude pre dieťa ťažké sústrediť sa, bude podráždený a plačúci. Avšak konečný výber tapety bude závisieť od temperamentu dieťaťa.

Zdobenie detskej izby tapetou

Čo hľadať pri nákupe tapiet?

Keď sme sa rozhodli, aký typ tapety je potrebný pre konkrétnu miestnosť, ideme do obchodu. V tejto fáze odborníci odporúčajú venovať pozornosť viacerým nuansám. Najmä pri výbere tapety je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že osvetlenie v predajnej oblasti sa líši od osvetlenia v obývacej izbe. To znamená, že farba tapety sa môže neskôr mierne líšiť.

Okrem toho, nákup dostatočne veľkého počtu rolí,je potrebné skontrolovať, či je číslo šarže rovnaké. Rozdiely v počte strán môžu viesť k tomu, že na tej istej stene budú vložené tapety rôznych farieb.

Každý kotúč tapety má štítok, ktorý obsahuje informácie o výkonových vlastnostiach tohto typu dokončovacieho materiálu. Neváhajte a poraďte sa s predávajúcim o neznámych a nezrozumiteľných ikonách na tomto štítku. Tým sa zabráni mnohým nežiaducim účinkom nákupu.

Pozrite si video s dekódovaním informácií obsiahnutých v označení materiálov na lepenie as možnosťami riešenia návrhu.

Výber tapety pre obytné priestory je teda pomerne zodpovedný proces. Kompetentný prístup, vďaka ktorému bude každá izba útulná a pohodlná.