Ako si vyrobiť drenážnu jamu vlastnými rukami: technologické pravidlá a triky

S príchodom leta, mnoho ľudí opustí dusno mesto a trávia čas v krajine. Ale nie vždy na letnej chate sú základné vybavenie, vrátane toho platí pre moderné kanalizačné systémy. S mestským bývaním (apartmán) je všetko jasné: všetok odpad a odpadová voda "ísť" do centrálnej kanalizácie, ale pre letnú chalupu /súkromný dom, ktorý nie je napojený na centrálnu kanalizáciu, to je druh prekážky pre dobrý odpočinok. Ale tento problém je úplne riešiteľný a drenážny otvor s vlastnými rukami len prinesie život v krajine do civilizovaného sveta.

Odtokový otvor v súkromnom dome je najjednoduchším, stredne pohodlným a funkčným príkladom autonómnej kanalizácie. Tento systém zhromažďuje použitú vodu do zásobníka. A bez toho v žiadnom prípade, po tom všetkom, človek nielen pije vodu, ale aj aktívne používa - umývanie, osprchovanie, kúpanie, umývanie, príprava jedla. Bez vody a vybavenia, ako je dnes nepostrádateľná práčka, je ťažké. Preto by mal každý leto alebo len majiteľ súkromného bývania premýšľať o tom, kde topoužitá kvapalina.

Odtoková šachta - voľba umiestnenia

Predtým, ako urobíte odtokový otvor, musíte sa rozhodnúť pre výber jeho umiestnenia. Otázka je dosť zložitá, pretože má niekoľko aspektov. Prvý aspekt: ​​odtoková šachta - vzdialenosť od budovy by mala byť najmenej päť až osem metrov, tieto parametre by mali byť dodržané a nemali by mať odtokový otvor v blízkosti domu. Ďalším problémom je dĺžka kanalizačných potrubí, nemali by byť príliš dlhé. Tretia strana otázky sa týka čistenia odtokového otvoru, to znamená, že do neho by mal byť vstup do auta. A tiež je potrebné venovať pozornosť studne a studne: ak sú prítomné na mieste, potom sa nemôže hovoriť o drenážny otvor s prirodzenou filtráciou. Minimálna vzdialenosť medzi týmito dvoma objektmi je 30 m.

Pokiaľ ide o stanovenie hladiny podzemnej vody, tento argument nehrá významnú úlohu pri výbere miesta pre odtok, pretože podzemná voda ovplyvňuje iba typ takejto konštrukcie: alebo utesnené.

Objem tohto zásobníka pre odtoky

Pred vykopaním vypúšťacieho otvoru je potrebné správne určiť jeho objem. Tento parameter závisí od charakteru využívania bývania: ľudia tam žijú nepretržite alebo sezónne, na počte členov rodiny, na frekvencii používania vane, sprchy atď.

Vzhľad typického vypúšťacieho otvoru

Predpokladá sa, že 0,5 cu. m. objem drenážneho otvoru, ale nie vždy, tieto výpočty sú presné vzhľadom na ďalšie výhody civilizácie aprevádzkových podmienok.

Môže sa to týkať ílovitej pôdy, ktorá nie je náchylná na rýchlu filtráciu, a preto ak skladovacia jama môže ešte pracovať prvý rok, pôda bude nasýtená tukmi a prakticky zastaví absorpciu odpadu. Preto, ak je to možné, je lepšie urobiť odtokový otvor s rezervou, napríklad pre rodinu troch ľudí - 6 kociek.

Pravidlá pre pokládku rúrok

Ak je objem už definovaný, môžete pokračovať v pokládke rúrok. V tomto štádiu, veľmi dôležitý bod: súlad s konštantným gradientom 3-5 stupňov, je približne 4-7 cm na meter položeného potrubia. A tiež je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že čím dlhšia je rúra, tým väčší musí byť dodržaný sklon.

Výber materiálu na konštrukciu vypúšťacieho otvoru

Zariadenie na odtok môže byť rôzne:

- tehla;

- plastové;

- betónové krúžky

Počiatočná fáza výstavby - jama

Všetky tieto materiály sa používajú na usporiadanie drenážnej konštrukcie. Steny jamy môžu byť obložené tehlami, a môžete využiť kapacitu ako základňa: sud bez dna, skriňa zo starej práčky, auto pneumatiky, ktoré sa hodia do seba.

Tvar nádrže na zber odpadu

Zvyčajne je odtoková šachta v krajine vybavená kockou. Ale to nie je najlepšia voľba. Je racionálnejšie použiť valcový tvar, pretože je známe, že valec je odolnejší. Zaťaženia na stenách sú rovnomerne rozložené a pravdepodobnosť valcového zničeniavypúšťací otvor je prakticky znížený na nulu. A práve naopak, situácia je v odtokovej šachte v tvare šachty, jej steny nevydržia zaťaženie a pravdepodobnosť jej zničenia je významná.

Odtoková šachta z keramických tehál

Takže sa najprv diera vyhĺbi podľa vopred určených rozmerov. Vysoko kvalitná pôda - čierna pôda, môže byť distribuovaná na mieste, a hliny, piesok, hlina a kamene sú lepšie odstránené z dvora.

Odtokový otvor pre tehly

Ako urobiť odvodňovací otvor z tehál? Keramické tehly sú najlepšou voľbou. Má pozitívne vlastnosti: slúži dlhú dobu a nezničuje sa deštrukčným pôsobením vlhkosti. Musíte ho položiť na ľahký základ. Hrúbka stien môže byť polovica tehly ušetriť peniaze, pri kladení tehál, mali by ste pamätať na medzery medzi koncami pre filtrovanie (5 cm).

Dôležité: steny jamy je možné položiť nielen pomocou tehál, ale aj prírodného kameňa.

Po dokončení pokládky v dolnej časti jamy môžete začať proces drenážneho podstielky. Na tento účel je priestor medzi zemou jamy a stenami odvodňovacieho otvoru naplnený sutinami, kamienkami alebo troskami (bitka z betónu a tehál).

Dôležité: vrstva drenážnej podložky by mala byť asi 20 cm

Pokládka sa neuskutočňuje na úrovni zeme, ale o 80 cm nižšie. Na tejto značke je vybavená železobetónovou doskou. To môže byť továreň alebo domáce. Na debnenie sa môže naliať betónová doska vlastnými rukami (hrúbka 20 cm).

Aj v tejto betónovej konštrukcii je potrebné postarať sa o šachtu na čerpanie odtokov a zabezpečiť bezpečné veko, aby sa úplne vylúčila možnosť pádu detí do odtoku. Ak je to žiaduce, môže sa vykonať vetranie vypúšťacieho otvoru.

Dôležité: ak je vypúšťací otvor umiestnený pri vstupe do transportu, betónová doska by mala byť hrubšia (nie menej ako 25 cm) plus dobre vystužená.

Zostávajúci priestor je pokrytý zeminou. Všetko, vypúšťací otvor je pripravený, môžete chodiť a jazdiť bezpečne pozdĺž neho, a môžete zasadiť záhon pre krásu dvore, potom takéto zariadenie nebude kaziť dizajn webu.

Konštrukcia betónových krúžkov

Ľudia, ktorí chcú na stavenisku vytvoriť rezervoár, majú často otázku: ako urobiť odtok z betónových krúžkov? Odtoková šachta železobetónových krúžkov je ľahko vybudovaná, nie je potrebná špeciálna kvalifikácia pre túto prácu, len pre fyzickú prácu.

Odtoková šachta betónových krúžkov

Štádiá práce:

  • Na mieste, kde sa plánuje umiestnenie odtokového otvoru, je inštalovaný prvý krúžok. Pod ním sa vyberie zem a kruh sa zníži.
  • Druhý kruh je nastavený na prvý kruh (s rovnakou veľkosťou). Hrany týchto krúžkov majú výčnelky, vďaka ktorým sú kanalizačné krúžky zostavené do jednej konštrukcie.
  • Pôda sa vyberie, až kým druhý kruh tiež neklesne.
  • Odtoková šachta môže pozostávať z 2 - 3 krúžkov alebo viac v závislosti od plánovanej veľkosti.

Dôležité: posledný posledný krúžok musí nevyhnutne vystúpiť nad zem o 20-30 cm.

  • Najjednoduchšie je vytvoriť otvor pod výtlačným potrubím s perforátorom pomocou korunového vrtáka. A ak tomu tak nie je, potom je potrebné na krúžok nasadiť obvod umiestnenia odtokovej rúry, vŕtať ju pravidelným vrtákom a potom ju vyraziť.
  • Na vrchu vypúšťacieho otvoru je zakrytý pevným krytom: železobetón, liatina.

Ako odstrániť kal pri vykopávaní drenážneho otvoru vlastnými rukami, to povie videu.

Drobné triky usporiadania

Je jasné, že skôr alebo neskôr bude potrebné nazvať vozidlo na spätné získavanie odpadu na zber odpadovej vody. Ale ako urobiť odtokovú jamu, tak povedať "dlho-hrať"? Existuje niekoľko nuansy, ktoré pomôžu predĺžiť dobu čistenia jamy. Po prvé, môžete rozdeliť odtok. To znamená, že popri hlavnom odtokovom otvore je vybavený ďalším otvorom, ale len menším. Spája vodu bez pevného odpadu (z práčky, z kúpeľne, sprchy). Voda v menšom odtokovom otvore sa rýchlo dostane na zem, pretože na jej stenách sa nebudú hromadiť tukové usadeniny.

Po druhé, môžete využiť úspechy modernej vedy. Aby ste to dosiahli, musíte si zakúpiť špeciálne nástroje, ktoré sa skladajú z biologického základu. Ide o unikátnu tekutinu s baktériami. Takéto baktérie recyklujú odpad, čistí sa odpad a zlepšuje sa presakovanie vody do pôdy.

Technológia na usporiadanie odtokových jám (tehlových a betónových krúžkov) je jednoduchá a celkom jednoduchásamostatne, bez účasti tímu profesionálnych pracovníkov. A prínos takéhoto zariadenia je obrovský: pohodlie, pohodlie a spoľahlivosť.