Ako si vyrobiť drevo dobre: ​​výber dreva a fázy výstavby

Napriek rastúcej popularite betónových vrtných konštrukcií v týchto dňoch drevené studne nestratili svoj význam z dôvodu dostupnosti materiálu, jednoduchosti spracovania a nedostatku potreby používať ťažké stavebné zariadenia. V tomto článku sa ponoríme trochu do histórie takýchto štruktúr a naučíme sa, ako si vyrobiť drevenú studňu vlastnými rukami.

Výlet do histórie

Podľa archeologického výskumu sa prvé studne objavili viac ako 5000 rokov pred naším letopočtom. Niektorí historici považujú tieto budovy za symbol začiatku civilizácie. Od tohto momentu by sa človek nemohol angažovať len v poľovníctve a zhromažďovaní, ale aj v rozvoji poľnohospodárstva, pričom uprednostňuje usídlený spôsob života pred nomádstvom.

Drevená studňa

Ako v súčasnosti, aj v dávnych dobách bol základom stavby vrtu hlboká jama, na ktorej dne sa nachádzal prirodzený zdroj vody. Na posilnenie stien sa použil najprístupnejší materiál, drevo, v Rusku boli veľmi populárne dubové studne.Vzhľadom na ideálne výkonové charakteristiky tohto druhu dreva a jeho schopnosť zachovať celistvosť šachty po mnoho rokov.

Je zaujímavé vedieť. Na určenie umiestnenia kopania boli použité rôzne metódy. Niektoré z nich sa dodnes používajú: prešívanie, pozorovanie rastu rastlín, miesta zahmlievania atď.

Prekvapivo, viac ako 7000 rokov existencie drevených vrtov, nebol stavebný proces zásadne zmenený. Napriek technickému rozmachu, ktorý ľudstvo zažíva za posledných niekoľko desaťročí, sa dnes väčšina baní ručne usadzuje pomocou technológie, ktorá existuje už mnoho storočí.

Manuálna metóda a dnes je prioritou pri výstavbe studní
.

Drevo na studňu

Mnoho druhov stromov sa používa pri stavbe studní, je však lepšie dávať prednosť tým, ktorí sú schopní udržať si silu najdlhšie.

Charakteristiky rôznych druhov

Pri výbere stromu je potrebné spoliehať sa na maximálnu životnosť materiálu v podmienkach stáleho kontaktu s vlhkosťou. Treba mať na pamäti, že obdobie "životnosti" povrchovej časti je zvyčajne 1,5 - 2 krát menšie ako podmorské.

Zvážte životnosť horniny, ktorá sa najčastejšie používa na montáž drevených vrtov:

 • Dub - 35 rokov (pod vodou) a 25 rokov (povrchová časť);
 • Dub bahenný - 50 rokov a 35 rokov;
 • Olša - 20 rokov a 10 rokov;
 • Borovica - 20 rokov a 5 rokov;
 • Birch -10 rokov a 5 rokov;
 • ​​
 • Verba - 10 rokov a 5 rokov;
 • Elm - 8 rokov a 5 rokov.
Dub je považovaný za najodolnejšie plemeno pre výstavbu vrtov
.

Príprava guľatiny

Voľba určitého druhu dreva je iba prvou fázou výstavby. Ďalším krokom je správna príprava guľatiny, pri ktorej by sa malo brať do úvahy niekoľko dôležitých nuancií. Polena by mala byť hladká, bez veľkých uzlov a akýchkoľvek deformácií. Najmä nie je povolené prítomnosť hniloby a hmyzu.

Dôležité! Drevo nemôže byť ošetrené antiseptikami, pretože to nepriaznivo ovplyvní kvalitu vody a môže viesť k zdravotným problémom.

Pred priamym použitím sa kôra odstráni z guľatiny, po ktorej sa každý prvok nastaví na požadovanú veľkosť (vlastnosti montáže zrubu budú opísané nižšie).

Pripravené protokoly na zápis

Technológia zafarbenia dubovým dubom

Pri rozhodovaní o tom, či je drevený dub dobre pripravený, potrebujete vedieť o jednej nepríjemnej vlastnosti - dubové drevo dodáva vode horkú chuť. A hoci časom zmizne, aby sa to stalo aspoň pár rokov musí prejsť. Aby sa predišlo vzniku horkosti, pred umiestnením bane sa dub podrobí procesu farbenia, ktorý sa vykonáva podľa nasledujúcej technológie.

 1. Kôra sa odstráni z dreva a uzly sa odrežú.
 2. Strom je narezaný na požadovanú veľkosť, pre ktorú je potrebné najprv vypočítať veľkosť budúcej studne.
 3. Zrubová stavba sa montuje a montuje, pričom každý denník je očíslovanýzabrániť zmätku v budúcnosti.
 4. Ďalej je dub vykurovaný v rieke (jazero nebude fungovať, pretože voda musí bežať).
 5. Po dvoch rokoch sa polotovary vyberú z vody a sušia sa pod baldachýnom.
 6. Po úplnom vysušení môžete začať kopať a usporiadať baňu.

Proces farbenia duba trvá veľa času, ale výsledkom je skutočne kvalitná štruktúra s dobrou pitnou vodou.

Bog Oak

Výstavba drevenej studne vlastnými rukami

Výstavba drevenej studne je komplexný proces, ktorý si vyžaduje profesionálny prístup vo všetkých fázach výstavby, od výberu miesta až po inštaláciu zrubu.

Výber miesta

Určenie miesta ťažby má veľký význam, pretože na ňom závisí kvalita vody a integrita susedných budov. Aby sa zabránilo úbytku pôdy a zničeniu základov kapitálových štruktúr, musí byť vo vzdialenosti najmenej päť metrov od týchto objektov umiestnená studňa. Aby sa zabránilo kontaminácii podzemných vôd kanalizačnou kanalizáciou, mala by byť umiestnená 20 metrov od zamýšľaného výkopu.

Rada. Najlepšie je vykopať studňu v lete alebo na začiatku jesene, keď má zvodnená hladina minimálnu úroveň.

Najspoľahlivejším spôsobom, ako určiť hĺbku zvodnenej vrstvy, ak neberiete do úvahy nákladný geologický prieskum, je získať informácie od najbližších susedov. Ak jeden z nich už má dobre, potom môžete urobiť bez hovorušpecialistov.

Schéma umiestnenia vrtu na mieste
\ t

Charakteristiky montáže zrubu

Drevené studne sú spravidla štvorcové so stranami od 70 cm do 150 cm, rám je vyrobený z obdĺžnikových dosiek alebo valcov, ktoré sú vyrezané z guľatiny s priemerom 18-22 cm. a ísť na povrch pred kopaním bane. V tomto prípade je každá koruna označená pre správnu montáž.

Ak je možné použiť akúkoľvek metódu spájania guľatiny pre nadzemnú časť zrubu, potom by podzemná časť nemala mať vyčnievajúce prvky. V tomto prípade sa spojenie rohov vykonáva „v tlapke“, „v polovici stromu“, „v miske“ alebo bez zvyškov. Korunky sú spojené s kolíkmi s dĺžkou 10 cm a pre ďalšie spevnenie konštrukcie sú priľahlé rady prišité spolu s oceľovými konzolami.

Prihláste sa z denníka so spojením "v tlapke"

Štádiá konštrukcie

Ak chcete, aby sa drevina dobre vlastnila rukami, musíte vykonať nasledujúce kroky.

 1. Značenie bane sa vykonáva na zvolenom mieste, ktoré je vykopané do hĺbky 1,5-2 m.
 1. Na povrchu je namontovaný rám, ktorý je vyšší ako hĺbka vykopaného otvoru o 3 koruny. Z vnútornej strany sú všetky korunky dočasne prepojené zvislými doskami, čo vytvorí dodatočnú tuhosť počas zostupu konštrukcie.
 1. Zrubová šachta jemne klesá po šachte, čím zabraňuje strate stien.
 1. Keď je drevená konštrukcia pevne na dne, začína sa proces bagrovania. K tomu je pôda podkopaná do hĺbky 20-30 cmnajprv v strednej časti stien, bez toho, aby sa dotkli rohov. Ďalej sa pod spodné polená vložia kliny a pôda sa odstráni zospodu. Po tom, kliny sú vyradené, a zrubový dom klesne pod.
 1. Vzhľadom na to, že konštrukcia je znížená, chýbajúce ráfiky sú postavené zhora. Prehlbovanie bane a inštalácia ťažby sa vykonáva na dosiahnutie požadovanej zvodnenej vrstvy.

Rada. Vo voľnej pôde sa môže zaseknúť drevená studňa. Ak chcete pokračovať v pohybe, je zrážaný zhora s kladivom. Ak vynaložené úsilie nedáva pozitívny výsledok, práca pokračuje budovaním korún zdola.

Na to, aby sa srub mohol ľahko dostať do bane, musí sa jeho veľkosť vykonávať „s rezervou“
.

Bezpečnostné pravidlá pri kopaní vrtu

Budovanie vrtu si vyžaduje vážne zváženie bezpečnosti. Na tento účel postupujte podľa týchto pravidiel:

 • Baňa musí byť oplotená okolo obvodu vo vzdialenosti asi 1 meter. Zároveň by v okruhu 3 metrov nemali byť ťažké predmety, ktoré by sa mohli posúvať.
 • Lano na zdvíhanie lyže so zemou by sa malo testovať na pevnosť.
 • V prípade elektromechanických zdvíhacích zariadení je povolené používať iba šnekové prevodovky, ktoré majú účinok samosvornosti.
 • Všetky výťahy by sa mali denne dôkladne kontrolovať.
 • Práce na dne šachty by sa mali vykonávať v ochrannej prilbe.
Dobre postavený budevychutnať si čistú a chutnú vodu už mnoho rokov

Ako vidíte, výroba drevenej studne vlastnými rukami je dosť realistická. Na to však musíte prejsť niekoľkými ťažkými etapami, vrátane výberu dreva, montáže zrubu a vykopania bane, kde sa musia dodržiavať základné bezpečnostné požiadavky, a preto by sa táto práca nemala vykonávať bez potrebných skúseností. V tomto prípade je lepšie kontaktovať odborníkov.