Ako si vyrobiť pivnicu vlastnými rukami: sprievodca pre začiatočníkov

Na zabezpečenie kvalitného a dlhodobého skladovania potravín bez poškodenia ich chuti stojí za to vybudovať pivnicu. V závislosti od úrovne podzemnej vody a ich zamrznutia si vlastnými rukami postavia podzemnú, zakopanú a polozapatú pivnicu. Táto budova je povinným atribútom vidieckeho domu alebo prímestskej oblasti. Mnohí majitelia pivničných garáží sa kombinujú s inšpekčnými jamami a dosahujú prijateľné výsledky v malej oblasti. Pod vínom sú často postavené pivnice, kde sa zbierajú ich vlastné sady týchto ušľachtilých nápojov.

Pivnica: Druh a účel

Takmer všetky výrobky sa môžu skladovať v pivnici. Hlavnou výhodou tejto budovy v porovnaní s jednoduchým skladovacím priestorom je skutočnosť, že môže obsahovať solené a čerstvé ovocie a zeleninu, ako aj všetky druhy ochrany. V priebehu roka sa teplota v pivnici blíži k 5 - 7 stupňom Celzia, čo je porovnateľné s celou teplotouteplota vnútri chladničky.

Podzemnú pivnicu možno dokonale „vložiť“ do celkového obrazu krajinnej architektúry
.

Existuje niekoľko typov pivníc. Najjednoduchšou konštrukciou je hlinená pivnica. K dispozícii je tiež možnosť vybudovať pivnicu v garáži vlastnými rukami, pivnicu s pivnicou, prízemnú pivnicu, kamenný sklad, sklad zeleniny, budovu s vykostením, sklad pod letnou kuchyňou, čiastočne ponorený blok, blokovanú pivnicu, zapustenú komoru na svahu, vzorku steny.

Toto je spôsob, akým vyzerá polopodlažná pivnica
.

Tento zoznam môže pokračovať - ​​Burt, „chata“, fínsky ľadovec, podzemná pivnica. Ak chcete vidieť, ako každý z týchto pivníc vyzerá, zadajte vyhľadávací dotaz "pivnica s vlastnými rukami fotografie" a pozrite sa na možnosti.

Výber miesta pre pivnicu

Výstavba pivnice by mala začať výberom miesta. Najlepšia možnosť je suchá plocha, ktorá sa nachádza na kopci. Toto miesto bude chránené pred vlhkosťou, takže nie je potrebná žiadna vodotesnosť.

Rozmrazená a dažďová voda sa nebude hromadiť v blízkosti stien skladu, ale bude prúdiť dolu svahom, pričom pivnica a jej obsah zostanú suché. Hĺbka konštrukcie sa môže líšiť v závislosti od želania vlastníka. Štandard je 2,5 - 3 metre.

Budúca štruktúra by mala byť umiestnená nad úrovňou hornej zvodnenej vrstvy zaznamenanej na jar alebo na jeseň (počas roku 2006). \ Tmaximálne zvýšenie)

Zároveň je potrebné rozhodnúť, aký druh pivnice sa plánuje vybudovať: pivnica pod garážou alebo dom alebo samostatná budova. Stavba pivnice v akejkoľvek štruktúre je omnoho lepšia ako výstavba samostatnej stavby, pretože takáto miestnosť nezaberá nadbytočné územie. Pivnica pod domom má pohodlný vstup, čo je obzvlášť dôležité v zime.

​​

Ako vyzdvihnúť materiál

Pri rozhodovaní, ako urobiť pivnicu vlastnými rukami, by ste mali uvažovať o materiáloch. Na výber správneho materiálu stojí za to zvážiť niekoľko aspektov: typ pôdy, ktorý je určený okom, a úroveň podzemnej vody, ktorú možno konzultovať v rámci partnerstva v záhrade.

Pri použití dreva pri stavbe pivnice musí byť materiál ošetrený antiseptickými zlúčeninami
.

Steny môžu byť vyrobené z rôznych materiálov - červených tehál, sutiny, dreva, betónu alebo azbestových cementových dosiek. Hrúbka zvislých priečok, vyrobených z betónu, je blízka 15 centimetrom a od tehál - v závislosti od technológie muriva 12 alebo 25 centimetrov. Hrúbka steny sutiny dosahuje v priemere 25 centimetrov.

Ak bola zemina vybraná ako materiál na stavbu pivnice, odporúča sa, aby sa vnútorná časť opláštila drevom. Nie je vhodné stavať pivnicu z kovu, pretože môže nastať problém s udržiavaním požadovanej teploty.

Pivnica vlastnými rukami? Jednoduché

Určite, čítanie článku a štúdiumvideo materiály, ktoré majú presvedčenie o využívaní pivničnej budovy, pochopíte myšlienku a uvedomíte si ju. Začnime

Roy jam v súlade s pravidlami

V lete sa odporúča vybudovať pivnicu, pretože podzemná voda je v tomto období na najnižšej úrovni. Stojí za to vybrať si najpriaznivejšie obdobie bez zrážok, pretože základová jama by sa nemala vylievať vodou. Budete musieť kopať veľa: jamy pod pivnicou by mali byť dostatočne hlboké, aby sa neohli k trezoru. Urobiť jamu by mal byť podlhovastý: bez ohľadu na tvar pivnice nebol vytvorený, budete potrebovať miesto pre jemné kroky.

Tradičná dispozícia pivnice

Pôda pre pivnicu je o pol metra väčšia ako samotná stavba. To je nevyhnutné pre pohodlnú prácu. Je lepšie vykopať dieru na vlastnú päsť, aby nedošlo k poškodeniu prirodzenej vrstvy pôdy. Na vrchu vykopaného výkopu by sa malo položiť prekrytie.

Na tieto účely sa môžu použiť hrubé dosky, guľatiny, podlahové dosky. Ak sa rozhodlo, že bude robiť s doskami alebo guľatinou, stojí za to ich pokryť tmelom z rozdrvenej slamy a ílu. Prekrytie po vyschnutí tmelu musí byť pokryté vrstvou zeme, najskôr v nej urobte dieru a vložte potrubie na ventiláciu.

Špecifickosť usporiadania stien

Takže teraz postavíme pivnicu vlastnými rukami! Ak chcete vytvoriť lacnú pivnicu sami, potom by ste mali premýšľať o lacnom obložení stien. Najjednoduchšou možnosťou je bahenné steny. Vyžaduje sa len hlinka, voda a sekaná slama. Roztok sa premiesiodporúča sa, aby bol plastový a viskózny. Roztok je nutné vložiť do 3 - 4 vrstiev a čakať vždy po úplnom vysušení. Steny môžu byť opláštené na vrchole hlineného povlaku pomocou dosky. Existujú aj ďalšie, pevnejšie možnosti: steny môžu byť prekryté starými tehálami alebo debnením a vyplniť steny betónom.

Bahenné steny - najjednoduchšia a najjednoduchšia možnosť pre umelcov

Pohodlná podlaha a schody

Ako postaviť pivnicu vlastnými rukami tak, aby atmosféra v sklade bola vhodná na uchovávanie zeleniny? Najlepšie to uľahčuje hlinená podlaha. Na základni jamy by sa mal naliať sutiny, ktorých vrstva musí byť riadne narezaná, naliať horúci bitúmen a nechať ho stuhnúť. Z vyššie uvedeného je potrebné usporiadať podlahu bahna. Dobrou možnosťou je cementový poter. Žehlenie sa často vykonáva pri konečnej úprave podlahy, čo je proces, pri ktorom sa suchý cement rozprestiera po betóne a vyhladí.

Kroky a podlaha musia byť nielen spoľahlivé, ale aj pohodlné: užívatelia v stiesnených podmienkach suterénu musia mať istotu v ich životnosti a bezpečnosti
.

Aby bola pivnica pohodlná, bude potrebné vynaložiť čas na vytvorenie krokov. Najprv musíte vykopať "rebrík", po ktorom stojí za to narážať na zem na schodoch. Potom je potrebné urobiť debnenie z preglejky alebo starých dosiek. Debnenie sa vykonáva len pre schody - bočné povrchy schodov, nad horizontálnu rovinu, dosť na vyplnenie dosiek stupňov. Na tento účel pripravte riešeniecement, piesok a drvený kameň v pomere 1: 3: 3. Nesprávne správanie môže byť obložené tehlami a na behúne položiť dosky z umelého kameňa alebo betónu.

Konštrukcia strechy a dverí

Vybudovanie pivnice vlastnými rukami zahŕňa ochranu hornej časti pivnice. Nad budovou je možné postaviť sedlovú strechu dosiek, ktorá by mala byť väčšia ako pivnica, aby na každej strane zablokovali jamu o 40-50 centimetrov - čím sa zachová stavba pred prúdením vody do dažďa. Dvere pivnice by mali byť izolované, napríklad niekoľkými vrstvami penovej gumy, po čom by mali byť čalúnené koženkou alebo plátno.

Strecha by mala zabrániť hromadeniu zrážok, chrániť dvere pred mrazom a teplom

Elektroinštalácia v pivnici

V pivnici je zvyčajné vyrábať vonkajšie izolované vodiče. Je nutné použiť vodiče s dvojitou izoláciou a medenými vodičmi. Je lepšie kontaktovať konzultantov, aby ste zistili, ktorý kábel je vhodný na použitie v pivnici.

Elektrická energia v pivnici je dôležitým aspektom, ktorý zabezpečuje bezpečnosť a pohodlie používania „skladu“
.

Odporúča sa, aby žiarovky boli zakryté ochrannými viečkami. Je potrebné umiestniť žiarovky na suché miesto a používať len materiál odolný proti vlhkosti. Najlepšie je pripojiť žiarovku do vestibulu, pretože táto možnosť je považovaná za najbezpečnejšiu. Spínače by mali byť umiestnené vo výške 1,5 m pri vstupe. Inštalácia v pivnici je zakázaná.

Vlastnostihydroizolácia pivnice

Pri výstavbe pivnice sa považuje za dôležitý problém vodotesný prostriedok. Materiály na hydroizoláciu sú rozdelené do dvoch typov: beztlakové a protitlakové. Ak hladina vody dosiahne úroveň podlahy v pivnici zo strany tlaku vody, je potrebné použiť protitlakové materiály. Ak sa podzemná voda nedostane na podlahu, použijú sa voľne prúdiace materiály.

Hydroizolácia pivnice

Podlaha a steny musia byť vodotesné a odolné, aby sa konštrukcia nezrútila v dôsledku podzemnej vody. Ak bola pre výstavbu zvolená červená tehla, musí byť upravená cementovou maltou, aby sa zvýšila pevnosť materiálu. Ruberoid môže byť použitý ako dodatočná výstuž.

S cieľom chrániť štruktúru pred škodlivými účinkami vody musí byť okolo nej umiestnená drenážna vrstva, ktorá je určená na uvoľňovanie vody. Odvodnenie sa zvyčajne kombinuje so špeciálnym vrtom v blízkosti pivnice. Odvodnenie je možné zakúpiť v každom železiarstve, ale môžete si vziať aj zvyšné tehly, drevené štiepky a kamienky.

Odvodnenie sa strieda s vrstvami vyťaženej pôdy, malo by byť zhutnené. Spoľahlivejšou možnosťou je naplniť ílom, takže vodotesnosť bude trvanlivejšia. Na zníženie tlaku podzemnej vody je potrebné vybudovať slepú zónu - druh nádrže so sklonom na odvádzanie vody, ktorej rozmery sú blízke 0,5 - 2 metre na šírku.

Takto je pivnica vodotesná zvnútra.Štruktúry

Ak je budova chránená pred tlakom podzemnej vody, potom je možné vykonať hydroizoláciu pomocou vyhrievaného bitúmenu, ktorý by mal byť aplikovaný na povrch stien, aby sa vytvoril ochranný film. Pred nanesením asfaltu by mali byť steny ošetrené cementovou maltou. Odporúča sa vykonať bitúmenovú izoláciu v dvoch vrstvách. Steny by mali byť pri sušení asfaltu posypané pieskom.

Metódy organizovania ventilácie

Ak plánujete vybudovať pivnicu vlastnými rukami, video a foto zbierka vám pomôžu urobiť všetku prácu správne! Hood je považovaný za kľúč k úspešnému uskladneniu "zásob na zimu". Vlhkosť a pachy v tomto prípade nebudú pretrvávať v miestnosti, vždy bude prúdiť čerstvý vzduch. Kapota v pivnici môže byť tradične vybavená dvoma spôsobmi. Prirodzené vetranie je organizované pomocou dvoch rúrok - výfuku a nasávania. Kryt je založený na teplotnom rozdiele medzi interiérom a ulicou, a preto sa vytvára konštantná cirkulácia vzduchu.

Kde je vetracie potrubie

Výfukové potrubie je inštalované v blízkosti stropu, jeho koniec sa nachádza pol metra nad strechou pivnice. Vyhrievaný vzduch cez výfukové potrubie vychádza von. Nasávacie potrubie je namontované v spodnej časti pivnice (5 až 10 cm nad podlahou). Zo škodcov a hmyzu je chránený kovovou mriežkou a konce sú pokryté minikrídlami. Vnútri nastaveného krídla reguluje úroveň cirkulácie vzduchu.

Je vytvorené vetranie s nútenou pivnicouumelými prostriedkami - prostredníctvom špeciálnych fanúšikov. Zariadenie zostáva nezmenené. Tiež výmena vzduchu môže byť uskutočnená cez jednu dvojhýbaciu rúrku. Do jeho dutiny je vložený elektrický ventilátor, ktorý vytvára vzduchový vír. Vypustením vzduchu z miestnosti sa privádza čerstvý vzduch. Nútené vetranie pivnice je potrebné v lete, keď nedochádza k výmene vzduchu z dôvodu vysokej vonkajšej teploty. Preto je obvyklé kombinovať vyššie uvedené metódy.

Prevádzka hotovej konštrukcie

Rovnako ako každá iná miestnosť na uchovávanie potravín by sa pivnica mala udržiavať v čistote. V lete sú povinné vetranie a sušenie. Takéto horľavé látky ako benzín, petrolej a iné by sa nemali skladovať v budove. A to nie je len v pravidlách požiarnej bezpečnosti, ale aj v tom, že štipľavý zápach benzínu alebo petroleja je dobre absorbovaný výrobkami, ktoré sú v pivnici, čo robí výrobky nepoužiteľnými.

V dobre vybavenej pivnici sa vytvoria optimálne podmienky na uskladnenie predvalkov pre domácnosť
.

Mnohí záhradníci v polovici leta sa začínajú pripravovať na pestovanie plodín, na ktoré vzduch a suché pivnice a iné sklady. Pre dobré vysychanie nie je vždy dostatočné otvoriť vetracie potrubia a poklop v pivnici, pretože vzduch v budove je ťažký a studený, a preto sa nevytvára prirodzený ťah. Zvyčajne sa na sušenie obyčajne inštaluje sporák aohriať steny. Je možné vytvoriť potrebné pre sušenie jednoduchšie - pomocou obyčajnej sviečky.

Video: ako si postaviť pivnicu

Dobrým vlastníkom je ten, kto dokáže nielen žať, ale aj správne organizovať skladovanie. Preto sú naši predkovia v dnešnej dobe tak populárni: labazi, pivnice, ľadovce, jamy a hlinené diery.