Ako si vyrobiť police pre kúpeľ vlastnými rukami: výber materiálu a dizajnu

Pre ruskú osobu, kúpeľ nie je len miestom pre hygienické postupy, ale náboženská budova, ktorá očisťuje telo a dušu. A samozrejme, srdcom kúpeľa je parná miestnosť, kde po vyliezaní na teplé drevené police do kúpeľa je tak príjemné zabudnúť na zhonu a letieť do výšok potešenia. A je to dvojnásobne príjemné, ak sú kúpeľové police vyrobené vlastnými rukami a ako živá vec sú známe všetky zvyky majiteľa. Zdá sa, že jednoduchá stavba, jednoduchá podlaha z dreva, ale koľko nuansy a pravidiel by mal vedieť, aby bol pohodlný a spoľahlivý, a každá návšteva kúpeľa prinesie len radosť.

Video: čo by mala byť ruská parná miestnosť

Budovanie sauny

Zásuvkové regály - kresby

Výber dreva

V extrémnych podmienkach vysokých teplôt a vysokej vlhkosti sú ruské drevené sauny tradične vybavené len drevenými policami.pre kúpeľ a plast a gumu sa snažia vylúčiť: po tom všetkom sa môžu náhodne vznietiť alebo roztaviť. Okrem toho, vysoko kvalitné police vo vani nie je možné vyrobiť z akéhokoľvek dreva, ale len z ich druhov, ktoré spĺňajú tieto podmienky:

 • nízka tepelná vodivosť;
 • 46. minimálny obsah dechtu; 47) vysoká hustota vlákien;48) odolnosť voči extrémnemu teplu pri vysokej vlhkosti.​​

V ruskej tradícii sa najčastejšie používajú kúpele, lipa a osika, o niečo menej často breza a topoľ. Pomerne nedávno sa africký hosť objavil vo svätom svätosti ruského kúpeľa, exotického stromu Abachi. Tieto dreviny plne spĺňajú prísne požiadavky na materiál pre police pre kúpeľ, hoci každý z nich má svoje nevýhody. Ihličnaté drevo nie je vhodné na kúpanie. Rating preferencie "kúpeľ" drevo vyzerá takto.

 • Linden

Lipové drevo je bez trhlín, nie sú takmer žiadne uzly a je ľahko spracovateľné. Lípa sa pomaly zohrieva, ale veľmi rýchlo schne, nepraská a na nej nie sú žiadne potné škvrny. Keď vyhrievaná lipa vyžaruje nenápadnú jemnú arómu. Liečivá sila lipy je už dávno uctievaná ľuďmi ako zdroj pozitívnej energie a blaha tela a duše. Náklady na vápenné dosky sú nízke a ich jedinou nevýhodou je, že rýchlo stmavnú v horúcom a vlhkom prostredí.

Police z lipového kúpeľa
 • Aspen

Snáď najlacnejšie drevo do kúpeľa, a preto je veľmi obľúbenéstavitelia. Aspen je známy medzi ľuďmi ako lekár duchovného protivenstva, je schopný sám absorbovať zápornú energiu, oslobodiť človeka od neho. Prišiel von, je znovuzrodený - to je asi parný kúpeľ z osiky. Významnou „skrytou“ chybou v dreve je tendencia hniloby z vnútra.

Osový panel pre kúpeľ

Ukázalo sa, že dobre vyvinuté dosky s osikmi sú chybné.

 • Abaši

Africký návštevník, ktorý vyrastal v horúcom a vlhkom podnebí, je ideálny pre ruský kúpeľ. Teplo a vlhkosť pre neho nie sú hrozné, ohrievajú sa veľmi pomaly a po dlhú dobu si zachovávajú svoj pôvodný svieži vzhľad a luxusnú farbu od žltkastej až krémovej. Jediná nevýhoda je v jeho zozname - vysoká cena, ktorá je pre mnohých neprístupná.

Drevené police Abashi si dlhodobo zachovávajú svieži vzhľad a luxusnú farbu od žltkastej až po krémovú

Typy políc pre kúpeľ

\ t

Stavebné supermarkety sú plné rôznych doplnkov pre zariadenie kúpeľov, ale ak osobne stelesníte sen vašej jedinečnej vane, potom určite nedôverujete svojej svätej svätej svätej miestnosti pre nečlenov a určite urobíte police vo vani vlastnými rukami.

Keď uvažujete o tom, ako postaviť police vo vani, najprv by ste sa mali rozhodnúť, aký bude ich dizajn a ako ich umiestniť do určitej miestnosti vašej parnej miestnosti. Podľa konštrukčných rozdielov možno rozlíšiť tri hlavné typy políc:

 • lavičky;
 • 74) plážové kreslá;
 • lôžok.

Už z titulovPolice je jasné, že fanúšikovia v relaxácii v polohe na prednej strane uprednostnia postele, niekto miluje polosedaciu polohu a vyberie si ležadlo a tí, ktorí chcú pariť a zároveň sa porozprávať s príjemným rozhovorom, zabezpečia lavičky. Konečná voľba samozrejme pre majiteľa budúcej parnej miestnosti, ale konečné rozmery políc závisia od zvoleného dizajnu. Ilustrácia vám pomôže vybrať ideálne police pre kúpeľ - výber fotografií predstavuje nielen základný dizajn výrobkov, ale aj odporúčané optimálne rozmery pre ne.

Základné konštrukčné usporiadanie políc a ich optimálne rozmery
\ t

Nekonečne sa môžete zamyslieť nad tým, ako robiť police vo vani, čo uspokojí závislosť všetkých členov rodiny, ako sú možní hostia a nenájdete správne riešenie. Preto je rozumnejšie uskutočňovať kreslenie políc pre vaňu, možno nie jedno, s ohľadom na rozmery parnej miestnosti a kombinovanie rôznych vzorov políc.

Schémy rozvrhnutia

Pri viazaní dizajnu políc na parný kúpeľ na výkrese, zvyčajne trojúrovňovom, by sa malo brať do úvahy niekoľko nuans.

 1. Výška regálov určuje počet úrovní. Ak je výška stropu parnej miestnosti nízka, dolná úroveň trojpodlažnej police sa zníži na podlahu, čím sa vytvorí iba medzera pre cirkuláciu vzduchu.
 2. Horná vrstva je vždy širšia ako ostatné (približne 90 cm) a používa sa ako posteľ. Najlepšie miesto pre lavičky a ležadlá je prvá a druhá úroveň.
 3. Vzdialenosť medzi treťou vrstvou a stropom, \ t
 4. Podľa bezpečnostných pravidiel by police nemali byť umiestnené pozdĺž stien s oknami: ak do studeného skla vnikne horúca voda a para, môže dôjsť k prasknutiu a poškodeniu ľudí.
 5. V priestrannej miestnosti na potenie sa poličky miešajú pozdĺž všetkých alebo všetkých prázdnych stien bez okien. Ak v miestnosti nie je dostatok miesta, bude pre regálový prístroj zvolená najväčšia stena.

Jeden z troch nižšie uvedených schém vám pomôže rozhodnúť sa, ako urobiť police v kúpeli čo najkompaktnejšie, ale pohodlné. Tri návrhy umiestnenia políc v parnom kúpeli:

 • Krok. Dizajn je ideálny pre usporiadanie priestrannej sauny pre veľkú rodinnú saunu. Police sú umiestnené pozdĺž jednej steny v dvoch alebo troch krokoch a najhornejšia polica je najhorúcejšia súčasne a na spodku je vždy „chladná“.
  Kroková konštrukcia políc je dobrá v priestrannej saune parnej miestnosti pre veľkú rodinu
  .
 • v tvare L. Spodné a horné police v tejto schéme sú umiestnené pozdĺž jednej steny a stred - kolmo na ne na priľahlej susednej stene. S týmto dizajnom, aj v nie príliš veľkej parnej miestnosti, majú návštevníci pocit priestrannosti.
Police v tvare písmena L v parnom kúpeli
 • Coupe. Dizajn je ideálny pre veľmi malé parné miestnosti: na jednej stene nad sebou sú pripevnené dve police (iba stredná a vrchná). Horná polica je vybavená západkami a závesmimohli byť zdvíhané a upevnené na stene, ako je to v kabíne vlaku.
Poličky v parnom kúpeli podľa fínskej technológie

Police vo vani vlastnými rukami - krok za krokom

Krok jedna - príprava materiálov

Pred montážou konštrukčných prvkov políc, tyče a dosky opatrne brúste a hladké ostré rohy. Na drevo pre police, ktoré slúžia dlhú dobu, bol odolný voči hnilobe a škodcom, je ošetrený antiseptickým roztokom na prírodnom základe. Použitie syntetických antiseptických prípravkov je neprijateľné: pod vplyvom tepla a vlhkosti sa môžu stať zdrojom škodlivých toxických výparov.

Krok dva - zmontujte rám

Odporúčania na výrobu políc pre kúpeľ sú mimoriadne jednoduché. Na začiatku sa rám zmontuje - niekoľko nosných stĺpov s hrúbkou 50 x 70 mm v priereze, zvisle a horizontálne sa medzi sebou upevní páskovaním. Na zabezpečenie stability a pevnosti rámu stojana je niekedy pripevnený na stenu. Aby sa zabránilo ohnutiu budúcej podlahy, vertikálne rámové podpery sú inštalované vo vzdialenosti maximálne 60 cm.

Krok tri - robiť lavice

Lavice, stacionárne alebo odnímateľné, sú vyrobené z tenkých dosiek, ktoré ich napchávajú na rám s medzera 1-2 cm Pre voľný prietok vody poskytnite sklon sedadla v uhle 1-2 °. Dosky sa volia podľa pomeru ich hrúbky a šírky v rozsahu 1: 4 - to je podmienka pevnosti a rýchleho schnutia výrobku. Ak je možnosť vyrobiť police na kúpaciu skladaciu, je to vopredv prípravách na inštaláciu. Koniec koncov, je ľahké rozložiť objemnú štruktúru na malé fragmenty, môže byť rýchlo vysušená na slnku.

Dve verzie políc pre parný kúpeľ: odnímateľné a stacionárne

Dubové kliny sa používajú na spojenie detailov konštrukcie a ich zapájanie do pripravených otvorov v miestach spojenia. Klince a skrutky pri inštalácii drevených konštrukcií do kúpeľov sa snažte nepoužívať aspoň na miestach priameho kontaktu lavice a osoby, aby sa zabránilo možnému popáleniu. Ak to nie je možné bez tradičných prostriedkov spojovacích materiálov, kovové skrutky alebo klince sa snažia utopiť do dreva do hĺbky 5-6 mm, alebo ich zaskrutkovať do tzv. Nesprávnej strany políc.

Ak sa vlastník budúcej sauny neriadi svojimi vlastnými úvahami o celkových rozmeroch políc, potom sa použijú štandardné odporúčania:

 • minimálna dĺžka lavičky - 150-180 cm;
 • šírka - 40-150 cm, v závislosti od preferovanej polohy pre odpočinok a rozmerov parnej miestnosti;
 • výška - 40 - 60 cm medzi úrovňami, najmenej 20 cm od podlahy, najmenej 100 - 120 cm od stropu.

Krok 4 - upevnenie políc

Stredná a horná vrstva sú pripevnené k stene pomocou ventilačnej medzery 10 cm, spodná polica je obvykle namontovaná pohyblivo na špeciálne dodaných lyžiach - to uľahčuje čistenie miestnosti. Na miestach kontaktu medzi rámom políc a podlahou sa na hydroizoláciu kladú špeciálne gumové tesnenia. Niekedy nižšiePolica v príliš priestrannej parnej miestnosti je vyhotovená v tvare trojuholníka, na vrchole ktorého sa zbiehajú dve strany - priľahlé steny: konštrukcia umožňuje kompaktné umiestnenie všetkých lavíc.

Video inštrukcia: montáž regálov podľa vlastného uváženia

Pohodlné príslušenstvo k policiam pre parný kúpeľ

Pri umývaní kúpeľa nezabudnite na doplnkové, ale veľmi príjemné doplnky do políc, parný kúpeľ by nebol tak pohodlný. Hovoríme o drevených stojanoch na nohy a hlavu. Aby bolo možné ležať na polici, zdvíhať nohy nad úroveň hlavy, použite prenosnú opierku na nohy. Ide o najjednoduchšiu konštrukciu dvoch drevených povrchov, ktoré sú navzájom prepojené v uhle 30-45 °, ale aké množstvo využitia a radosti prináša ľuďom relaxáciu vo vani. Podobný dizajn - drevený "vankúš" na rozdiel od podnožky je nielen odnímateľný, ale aj stacionárny.

Voliteľné, ale príjemné doplnkové príslušenstvo k policiam prináša mimoriadny komfort do atmosféry odpočinku a relaxácie

Priestor medzi dvomi úrovňami políc sa odporúča ponechať otvorený, čo nie je vždy vhodné pre zvyšok: chcete sa o niečo opierať alebo sa o niečo opierať. Cesta von je vytvoriť drevené chrbty, bodovanie drevené dosky v dvoch centimetrov medzery medzi schodmi a nezabudnite ponechať medzery pre ventiláciu nad a pod. Ak je ďalšie príslušenstvo vyrobené z voňavého dreva liečivých rastlín, môže sa stať vynikajúcim komponentom.aromaterapia.

Parný kúpeľ a police v ňom sú dušou kúpeľa. Veľmi krásna vaňa sa môže náhle premeniť na matný zrubový dom, ak sú police negramotne navrhnuté a nedbanlivo vyrobené.