Ako skontrolovať a vyčistiť vetranie v byte - prehľad o príčinách blokád a ich odstránení

Ak vetranie funguje dobre, zabudneme na jeho existenciu. Začneme sa čudovať, ako čistiť vetranie v byte, keď je na stenách pleseň a vôňa vlhkosti, bielizeň schne na dlhú dobu, okienko sa prekrýva a podľa vône môžete určiť, čo sa varí na večeru u susedov. Nepostrádateľnou podmienkou pre blaho človeka je neustály prílev čerstvého čistého vzduchu a porušenie ventilácie v byte vedie k zníženiu účinnosti, rýchlej únave, vzniku alergií, astmy a iných chronických ochorení.

Dôvody, pre ktoré nefunguje ventilácia

Účinné integrované zariadenia na nútené vetranie však zostávajú výsadou moderných obytných komplexov v posledných rokoch výstavby. Prevažná väčšina bytových domov, ako starý "Chruščov" a neskôr deväť alebo šestnásťpodlažných budov, sú vybavené vetracími systémami s prirodzeným vetraním. Toto je najlacnejšia a najznámejšia schéma pre každého, keď sú ventilačné kanály z každého bytu pripojené na vertikálny vertikálny stúpací kanál. Dôvody, pre ktoré nefunguje ventilácia v byte, určené pre prirodzené vetranie kvôli„Netesnosti“ a praskliny v oknách a dverách, možno niekoľko:

 1. Nahradenie starých okien modernými oknami. Pracovať "s kapucňou" s prirodzeným impulzom vyžaduje konštantný tok vzduchu z ulice, ktorý poskytoval medzeru starého okna. Hermetická tepelne úsporná sklenená jednotka blokuje prirodzený prietok vzduchu, stúpa vlhkosť vzduchu, okná sa neustále potia, v byte sa objavujú plesne a vlhkosť. Miestnosť musí byť neustále vetraná, preto nie je zabezpečená energeticky úsporná funkcia plastových okien a sú potrebné opatrenia na zlepšenie ventilácie.
  Nahradenie starých okien hermetickými oknami s dvojitým zasklením narúša prirodzené vetranie a zhoršuje vetranie v byte: vlhkosť stúpa, okná sa potia, objavuje sa zápach vlhkosti
 2. Vetrací kanál bol zablokovaný, blokovaný, keď bol na schodisku prestavaný iný byt, alebo bol vzduch odklonený od veľmi výkonného kuchynského odsávača. Prirodzené vetranie bytových domov je vypočítané na prietoku vzduchu maximálne 90 metrov kubických. m /h a pri pripojení k nemu len jeden kuchynský digestor, ktorý vytvára kapacitu prúdenia vzduchu viac ako 1000 metrov kubických. m /h, vetracie systémy susedných bytov budú nevyhnutne trpieť. Keď je vetranie stúpanie upchaté, bude potrebné profesionálne čistenie, av druhom prípade, kompletnú opravu vetrania v byte kvôli susedovi, ktorý vytvoril problém.
 3. V zime funguje kapota dobre a zlé vetranie v byte sa pozoruje len v letetepla. Hlavnou podmienkou efektívnej ventilácie s prirodzenou motiváciou je rozdiel teploty vo vnútri a mimo miestnosti.
  Vetranie s prirodzeným podnecovaním v starých domoch je navrhnuté pre rozdiel teplôt vo vnútri a mimo bytu, takže v lete to naozaj nefunguje, na stenách sa objavuje forma
  .

  V lete je tento rozdiel zanedbateľný a staré normy SNiP predpokladali, že v letných mesiacoch nájdu nájomníci miestnosti a otvárajú okná. Pravidelné čistenie ventilácie v byte môže normalizovať situáciu trochu, ale len inštalácia núteného systému úplne vyrieši problém.

Skontrolujte funkčnosť vetracieho potrubia

Vedieť, ako kontrolovať vetranie v byte pomocou dostupných nástrojov, môžete rýchlo určiť stupeň jeho účinnosti a prijať opatrenia na zlepšenie jeho účinnosti.

Aby bolo možné skontrolovať ťah vo ventilačnom potrubí, je potrebné otvoriť okno v akejkoľvek miestnosti a priviesť zapaľovač alebo sviečku do vetracieho otvoru v kuchyni alebo kúpeľni. Ak ventilácia funguje dobre, bude ťahať plameň smerom ku kanálu. Zástupcovia plynárenských služieb však neodporúčajú používanie tejto metódy v domácnostiach s dodávkou plynu z dôvodu nebezpečenstva požiaru v prípade úniku plynu v každom vchode do bytu.

Plameň zapaľovača sa prikláňa smerom k odvzdušňovaciemu ventilátoru: ventilácia je v poriadku. Plameň sviečky potvrdzuje, že vetranie v byte nefunguje.

Existuje druhá,bezpečným spôsobom. Keď je otvorený otvor, list papiera na písanie môže byť privedený do ventilačného grilu, ale lepší ako tkanivo alebo tenké WC. Dobrá trakcia by mala ťahať papier do mriežky, to znamená, že ventilácia funguje dobre.

Kontrola vetrania listom papiera: prúd vzduchu udržuje papier na mriežke, ventilácia funguje dokonale

V horúcom počasí je vzduch príliš „ťažký“ a pomocou týchto metód nie je možné overiť účinnosť prirodzeného vetrania. Ak sa pri kontrole v chladnom počasí plameň zapaľovača nepohybuje a list papiera sa nelepí na mriežku, musí sa vyčistiť ventilácia.

Ako čistiť ventiláciu pomocou improvizovaných prostriedkov

Jedným z najčastejších dôvodov nedostatočného vetrania v byte môže byť zvyčajné upchávanie: tukové usadeniny, prach, špina, drobné nečistoty, roky. akumulovaním v baniach ventilačných kanálov.

Podľa pravidiel prevádzkovania obytných budov s viacerými rodinami je prístup obyvateľov k hlavným inžinierskym systémom všeobecného používania zakázaný. Preto čistenie vetracích priestorov v byte ako súčasť bytového domu je funkciou profesionálnych služieb s licenciou na vykonávanie takejto práce a ktorí sú oboznámení s inštaláciou ventilačného systému v konkrétnom dome.

Na druhej strane, každý vlastník bytu musí udržiavať v poriadku všetky inžinierske systémy umiestnené v ňom a vedieť, ako čistiť vetranie v byte, alebo skôr vykonávať preventívne opatrenia.čistenie vetracieho potrubia prichádzajúceho z bytu do spoločného stúpačky.

Takto vyzerá vetracie potrubie pred a po čistení. Preventívne čistenie vzduchotechnického potrubia umiestneného priamo v byte môžete vykonať len sami
.

Za týmto účelom opatrne odstráňte ventilačnú mriežku a vymyte z nej mastnotu, prach a nečistoty. Môžete použiť neutrálne čistiace prostriedky. Nečistoty a mastnota zo stien kanála priľahlej k otvoru by sa mali zoškrabať škrabkou a potom vložiť hadicu vysávača do odvzdušňovacieho otvoru, dobre vysávať po dobu 4-5 minút, pohybovať sa nahor a nadol pozdĺž kanála. Po ukončení suchého čistenia je prístupná plocha vetracieho potrubia utretá mierne navlhčenou handričkou a otvor je uzavretý grilom.

Dôležité! Pri samočistení ventilačného potrubia je prísne zakázané, aby sa naň uvalili objemné predmety alebo aby sa na odstránenie ťažko odstrániteľných nečistôt používali agresívne chemické činidlá a rozpúšťadlá. Povolené je iba použitie suchého ľadu, ktorý dokonale rozpúšťa tukové usadeniny a odparuje sa, pričom nezanecháva zápach.

Preskúmanie spôsobov zlepšenia ventilácie

Jednoduché mechanické čistenie ventilačných kanálov, bytu a hlavnej budovy, najmä v starých budovách, nie je vždy schopné zlepšiť účinnosť systému vetrania. Niekoľko odporúčaní, ako zlepšiť vetranie v byte vám pomôže vybrať najlepší rozpočet možnosť, vďaka ktorej váš domov bude naplnený.čistý čerstvý vzduch a život v ňom budú príjemné a pohodlné.

Pri výmene starých okien za okná s dvojitým zasklením vyberte modely s funkciou mikroventilácie. Ak sa po montáži plastových okien vyskytnú problémy s vetracími prácami, môžu byť vybavené špeciálnymi zariadeniami, ktoré obnovia prirodzený prúd vzduchu z ulice: ventilačné ventily alebo armatúry pokrývajúce okno bez stlačenia a simulácie funkcií trhlín a netesností v starých drevených oknách. Toto nenákladné zlepšenie vás zbaví vysokej vlhkosti a pachu vlhkosti, ale problémy s čistením znečisteného vzduchu v uliciach sa nevyriešia.

Vetrací ventil integrovaný v okne s dvojitým zasklením zlepší vetranie v byte, ale nevyrieši problémy s čistením vonkajšieho vzduchu
.

Na zlepšenie vetrania jednotlivých miestností, kuchyne, WC, kúpeľne, môžete nainštalovať prívodný a výfukový ventilátor. Tieto zariadenia sú veľmi účinné, určené na prácu v podmienkach vysokej vlhkosti a sú dostupné vo verziách okien, stropov a stien.

Prietokový ventil stien, stropov alebo okien zvyšuje účinnosť ventilácie v samostatnej miestnosti

Integrovaný systém vetrania prívodu a odvodu je schopný zabezpečiť kvalitnú atmosféru v priestoroch na akýkoľvek účel, ale je to drahý projekt, ktorý si vyžaduje kompletnú rekonštrukciu bytu v starej budove. Apartmány v moderných nových domoch sú už vybavené takýmto ventilačným systémom.

Dokonca aj vbyt s účinným vetraním a odsávaním by nemal byť zlikvidovaný z dôvodu prirodzeného vetrania, ktoré bolo testované po stáročia, najmä ak sa dom nachádza v zelenej zóne. Napríklad krb, dobre vetraná miestnosť a sušiaci vzduch sú skvelým príkladom prirodzeného vetrania a klimatizačnej jednotky, najmä v zime.