Ako správne izolovať strechu domu: kľúčové body, spôsoby

Jednou z hlavných podmienok ovplyvňujúcich komfort v dome alebo chate je teplá, trvanlivá a pevná strecha. Mala by sa dobre udržiavať, chrániť pred vlhkosťou, chrániť pred vetrom. Pri riešení problému, ako je izolácia strechy, by sa nemal šetriť na použitých materiáloch. Strecha je vystavená ťažkým podmienkam, zažíva veľké teplotné rozdiely, účinky zrážok, výrazná fyzická námaha vplyvom vetra.

Hlavné prvky izolácie strechy

Izolácia strechy je jedným z dôležitých krokov pri izolácii budovy ako celku. Hlavnou funkciou ochrany interiéru pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi je konečná štruktúra budovy. Kvalitná tepelná izolácia strechy poskytne hmatateľné úspory peňazí počas ďalšej prevádzky bytu, čím sa znížia náklady na vykurovanie. Koniec koncov, asi 20-30% tepelných strát nastáva cez strechu.

Pri rozhodovaní, ako správne izolovať strechu domu, by ste mali najprv rozhodnúť o funkcii podkrovnej miestnosti. Ak sa v podkroví neplánuje vytvoriť obývacia izba, potom nie je potrebné zateplenie strechy realizovať z vnútornej strany. V tejto situácii je potrebné dobre izolovať len podkrovie, aby bolo možnéchrániť priestory najvyššieho poschodia pred účinkami chladu a tepelných strát. V situácii, keď bude obytné podkrovie usporiadané v podkroví, izolácia strechy zvnútra je nevyhnutnou udalosťou.

Podkrovné otepľovanie sa vykonáva, ak sa má používať ako obydlie
.

Spôsob vykonávania práce závisí aj od konštrukcie strechy a od štádia, v ktorom sa izolácia vyrába. Dizajn môže byť šikmý alebo plochý, pre každý z nich má pri práci vlastné vlastnosti. Pri výbere metódy je potrebné brať do úvahy súčasnú fázu výstavby, pretože je vhodnejšie izolovať strechu domu vo fáze návrhu. Technológia výkonu práce je zhodná ako pri drevenej stavbe, ako aj tehle.

Treba poznamenať, že pred izoláciou strechy dreveného domu by ste mali starostlivo skontrolovať všetky detaily strechy, krokvy pre vlhkosť, známky hniloby a rôzne poškodenia. Drevené konštrukcie musia byť ošetrené antiseptickými, silne poškodenými plochami. Prvky elektrických rozvodov pod strechou tiež vyžadujú starostlivú kontrolu.

Materiály na izoláciu strešnej strechy

Moderný trh ponúka obrovský výber materiálov na izoláciu, najbežnejšie sú dosky zo sklenených vlákien a polystyrénových pien, penový betón, penové sklo, minerálna vlna. Každý typ izolácie sa vyznačuje rôznou tepelnou vodivosťou, priepustnosťou pár,pevnosť a iné vlastnosti. Dosky z minerálnej vlny, ktoré v porovnaní s inými vykurovacími zariadeniami vykazujú v porovnaní s ich kvalitatívnymi vlastnosťami priaznivý vplyv, získali široké uplatnenie. Ich použitie je prijateľné pre väčšinu typov strešných krytín.

Dosky z minerálnej vlny sú umiestnené ako ohňovzdorný materiál s nízkou tepelnou vodivosťou, dobrou odolnosťou voči vode a hluku. Sú v prevádzke prakticky nedeformované.

Ako izolovať plochú strechu

Na izoláciu plochej strechy sa používajú dve metódy:

  • Princíp vrúbkovaného stropu - izolácia je umiestnená na vrchu;
  • Princíp lemovania stropu - izolácia sa montuje z vnútorného povrchu stropu.

Vykonávanie izolačných prác zvonka je jednoduchšia a pohodlnejšia možnosť. Je potrebné brať do úvahy niekoľko hlavných bodov, medzi ktorými je potrebné oddeliť schopnosť nosnej konštrukcie odolať hmotnosti strešnej krytiny a izolácie. Je možné, že izolácia podľa princípu zvlneného stropu bude stačiť na dosiahnutie pohodlných životných podmienok v dome. Prioritná práca na tejto metóde je za daných okolností vhodnejšia. Prevádzka priestorov v chladnom období umožní dospieť k záveru, či stojí za to zateplenie zvnútra na základe princípu lemovania stropu.

Na ohrievanie mimo strechy, ktorá má plochý tvar, je lepšie použiť čadičovú minerálnu vlnu. Výber kvalitných materiálovv tomto štádiu je to obzvlášť dôležité, pretože nie je možné izolovať strechu správne bez tohto komponentu.

Postupné otepľovanie plochej strechy sa uskutočňuje v tomto poradí:

  • Vrstva slúžiaca ako parotesná zábrana sa ukladá pomocou parotesnej fólie;
  • Na fólii je umiestnená vrstva izolácie z minerálnej vlny;
  • Hydroizolácia sa kladie vo forme zvitku z strešnej krytiny, syntetických materiálov;
  • Pokládka sypkého materiálu - izolácia.
Izolácia plochej strechy mimo

Dôležité! Ak je práca vykonávaná v období zrážok, potom je potrebné poznamenať, že hydroizolačná vrstva by mala byť okamžite položená na izoláciu, čo neumožňuje, aby bola pokrytá vodou, snehom, ľadom. Keď veľké plochy potrebujú prijať opatrenia, aby sa zabránilo zrážaniu na povrchu strechy.

Pred začatím prác na izolácii strechy je potrebné dôkladne vyčistiť povrch od prachu a nečistôt. V prípade veľkých nezrovnalostí môže byť potrebné zosúladenie. Tepelne izolačné dosky sa lepia špeciálnym studeným tmelom alebo lepidlom. Aby sa dosiahol rovnomerný povlak, je potrebné položiť minerálnu vlnu s polovičnými prekrývajúcimi sa švami. Pokládka dodatočnej vrstvy dosiek umožňuje zlepšenie izolácie, zatiaľ čo dosky sú usporiadané v „zábehu“ a spoje sú zlepené páskou. Použitie tejto technológie umožňuje vyhnúť sa vzniku "studených mostov".

Nedávno rozšírenédostane spôsob paľby, ktorým sa hydroizolácia. Minerálna vlna sa položí na dosku z cementovej a pieskovej poterovej hrúbky viac ako tri centimetre. Po tom, ako sa betón stane silným, sa pracovný povrch očistí od nečistôt a prebytočných tokov. Hydroizolačný koberec je lepený pod krátkodobým ohňom, bez zmeny jeho ochranných vlastností. Pokládka materiálu sa vykonáva s uložením 10 centimetrov, čo zaručuje pevnosť a tesnosť povlaku.

Ako izolovať šikmú konštrukciu

Šikmá strecha domov alebo chát často slúži ako základ na vytvorenie podkrovia, ktoré umožňuje získať dodatočné štvorcové plochy obytného priestoru. Ohriať podkrovie zvnútra sú prísnejšie požiadavky.

​​

Konštrukcia izolovanej strechy sa nazýva „strešný koláč“ vzhľadom na to, že sa skladá z niekoľkých vrstiev: ventilačného okruhu pod náterom, vodotesnej vrstvy, iného ventilačného okruhu (nie vždy usporiadaného), tepelne izolačnej vrstvy a parotesnej zábrany.

Zastrešovacie zariadenie

Hydroizolácia pomáha chrániť dom pred vlhkosťou. Keď sa voda dostane pod strechu, izolácia začína strácať svoje vlastnosti, drevené konštrukcie sa začínajú hniť. Okrem toho sa vzduch pod ohrievanou strechou a na ulici môže výrazne líšiť, teplotný rozdiel je príčinou kondenzácie vlhkosti vo vzduchu na studených konštrukciách. Vo vnútri izolácie sa môže vyskytnúť aj kondenzácia, ale zariadenieventilačné okruhy sa tomu vyhýbajú. Pod vplyvom čerstvého vzduchu sa vodná para odvádza zo strechy bez kondenzácie. Hydroizolačná vrstva pokrýva stavebné protokoly a je k nim pripevnená zošívačkou.

Prítomnosť ventilačného okruhu na streche je predpokladom jeho prevádzky. Prúd čerstvého vzduchu by mal byť usporiadaný cez medzeru, ktorá sa nachádza na presahu odkvapu, kapota sa vykonáva cez vetracie zariadenie na svahu alebo hrebeni strechy. Treba poznamenať, že všetky komponenty konštrukcie by mali byť vetrané. Ventilačné zariadenie nespôsobuje žiadne zvláštne problémy pre bežné strechy. Pre strechy so zložitou geometriou táto úloha čelí určitým ťažkostiam, pretože rôzne prekážky bránia voľnému pohybu vzduchu: ventilačné šachty, komín, okná a iné konštrukčné prvky.

Ďalšou vrstvou je tepelná izolácia. Hlavnými vlastnosťami materiálu, ktorý ovplyvňuje kvalitu práce na izolácii, sú tepelná vodivosť a tuhosť. Materiál musí udržiavať svoj tvar, nesmie byť deformovaný vplyvom okolitých podmienok.

Zahrievanie šikmej strechy zvnútra

Na tepelnoizolačnú vrstvu sa položí vrstva parotesnej zábrany pripojená na krokvy. Ako materiál pre jeho zariadenie sa zvyčajne používa stavebná membránová fólia.

Posledným krokom v izolácii striech je dokončenie „strešného koláča“ zvnútra. pripravenýpovrch by mal byť opláštený sadrokartónovou doskou alebo drevotrieskovou doskou na ďalšie tapetovanie alebo iné dokončovacie práce.

Video: detailne na izoláciu strechy

Izolácia strechy je dôležitou súčasťou procesu výstavby, čo umožňuje dosiahnuť pohodlné životné podmienky. Kompetentný výkon práce zabezpečí zvýšenie doby bezchybného fungovania celej strešnej konštrukcie, čím sa eliminuje potreba zbytočných opráv.