Ako spresniť pôdnu štrkovú záhradu

Ste tak zaneprázdnení, že nie je čas ozdobiť váš pozemok? Fandiť, ​​krajinári vyvinuli nový spôsob, ako navrhnúť záhrady a parky - to je štrková záhrada. Stále viac nahrádza trávniky, záhony a alpské šmýkačky. To môže byť považované za ďalší módny "čip", ktorý priťahuje pozornosť ostatných.

Vlastnosti nového dizajnu

Aká je zvláštnosť nového smeru v dizajne krajiny?

 • Zahŕňa zloženie nízko rastúcich stepných a horských rastlín, ktoré sa vysádzajú na pozadí skládok štrku.
 • Na rozdiel od skalnej árie a alpských šmýkačiek nie sú potrebné veľké kamene, takže vytvorenie štrkovej záhrady nevyžaduje veľa úsilia.
 • Rozmanitosť bylinných kompozícií usporiadaných na jednotnom pozadí malých štrkov a kamienkov vyzerá jednoducho skvele.
 • Jasné farebné škvrny, tvorené rôznymi rastlinami, môžu byť v harmónii a vyzerať kontrastne. Takáto záhrada je ako stepná krajina, kde sú jednotlivé skupiny rastlín rozptýlené v púštnom priestore.

Tento štýl sa pridal k kráse zdobených chodníkov farebného štrku (ktoré sú známe pre európske záhrady), tajomného ticha kameňaZáhrady Japonska. V konečnom dôsledku máme minimálnu starostlivosť o starostlivosť o rastliny a maximálne množstvo dekoratívnej plochy.

So štrkovou záhradou môže byť najproblematickejšia oblasť lodenice atraktívna
.

Výhody štrkových záhrad

V porovnaní so zvyčajnými spôsobmi navrhovania vidieckej lokality má štrková záhrada mnoho výhod:

 • pristávacia plocha nie je regulovaná a môže mať rôzne veľkosti. Sú určené osobnou túžbou a schopnosťami vlastníka pozemku;
 • môžete dať ušľachtilý pohľad na akýkoľvek kútik vašej stránky;
 • vďaka jednoduchej technológii vykonávania tejto práce môže byť takáto záhrada vyrobená na vlastnú päsť;
 • jeho pomôcka a ďalší obsah nevyžadujú veľké finančné investície;
 • vytvoriť štrkovú záhradu, môžete použiť miesta, ktoré sú prakticky nevhodné pre pestovanie rastlín - to je pustatina, tienistý kút záhrady alebo samotné slnko;
 • so správne vybranými rastlinami, mulčované s farebnými sutinami, môžu byť zdobené malým kúskom pozemku pri hlavnom vchode, ako aj samostatne umiestnenou rekreačnou oblasťou;
 • ak je to potrebné, rastliny sa ľahko transplantujú a jednotlivé výhonky burín sa dajú odstrániť za niekoľko minút.
Záhadné ticho kamenných záhrad Japonska je prítomné, berúc do úvahy, že nie je potrebné neustále uvoľňovať a zvlhčovať pôdu, ako aj míňať peniaze na nákup sadeníc a semien, niektorí záhradníci nazývajú skalnaté záhrady „záhrady pre lenivých“
.

Technológia práce na štrkovej záhrade

 • Príprava pôdy
\ t

Najlepšou možnosťou na výsadbu pôdy je ľahká, piesčitá pôda, ale môžete si tiež urobiť záhradu v kedysi upravenom záhonu. Hranice označenej značky miesta s lanom. Sodík, ako aj 20 cm pôdnej vrstvy sa odstránia, po čom sa starostlivo vyberú korene burín. Výsledný výkop je mierne napojený a ponechaný 10 dní, po ktorom sú odstránené zvyšné vyklíčené buriny a ich korene.

Aby korene vysadených rastlín netrpeli nadmernou vlhkosťou, vykonáva sa odvodňovanie pôdy. Ako to urobiť? Pri kopaní zeminy za každý štvorcový meter pridajte 2-5 litrov prášku do pečiva. Môže to byť vermikulit, hrubozrnný alebo expandovaný ílový piesok, tehly alebo žulové triesky. Pôda je mierne zhutnená záhradným valčekom, po ktorom je základná jama zakrytá čiernou geotextíliou (hustota nie menšia ako 120 g /m), napr. Takéto poľnohospodárske vlákno je potrebné na ochranu pred klíčením trvalých burín a od úbytku štrku, ktorý sa môže vyskytovať vo voľnej pôde.

Dôležité!​​ Pri ukladaní geotextílií nezabudnite dostatočne prekrývať spoje obrazov. Pre odtok nadmernej vlhkosti sa sieťovina prepichne a vytvorí malý otvor na ploche 2,5-3 m2. m.

 • Náplň štrku

Podľa technológie sú hrnce a stromčeky usporiadané podľa plánu, hodnotí sa získaný výsledok a po vysadení sa výplň kameňa naplní. V praxi sa spravidla všetko robí opačne. Ak štrková záhrada zaberá veľkú plochu, potomvýsadba sa vykonáva v niekoľkých etapách. Potom vykopať diery v sutinách a naplniť ich po výsadbe.

Spočiatku bola hrúbka zásypu v štrkových záhradách 25 - 30 cm, po aplikácii geotextílie klesla na 5 - 10 cm, riečny štrk po umytí má tmavú farbu. Spolu s ňou, krajinářský dizajn používa kamenné triesky, drvené kamene rôznych farieb, mušle, farebné morské kamienky a ďalšie výplne s priemerom 3-20 cm.Za vyplnenie pozemku 12-15 metrov bude vyžadovať tonu štrku.

Krása, ktorá si nevyžaduje veľa pozornosti. S cieľom ušetriť drahé plnivo potrebné pre projekt - mramor a žulové hranolky, môžete najprv položiť lacný riečny štrk, a potom naliať 2-3 cm cenných čipov

Poznámka! S cieľom ušetriť drahé plnivo potrebné pre projekt - mramor a žulové hranolky, môžete najprv položiť lacný riečny štrk a potom naliať 2-3 cm cenných triesok

 • Výsadba

Výsadba začína kríkmi. Keď začnú rásť, sadia sa koberce a vytrvalé rastliny. Posledný zo všetkých vysadených zhlukov rastlín ľalia.

V mieste určenom na výsadbu sa zvolí štrk, v geotextíliách sa vytvorí priečny rez, ktorého okvetné lístky sú zabalené. V zemi je vykopaná diera zodpovedajúca koreňovému systému sadenice. Jeho korene sú narovnané a pokryté vrstvou zeme 5-6 cm, potom sú napojené a stláčané pevne zemou. Vybraný štrk sa vracia na miesto avysadená rastlina sa znovu zavlažuje.

Nakoniec sa vysádzajú semená jednoročných a dvojročných rastlín, ktoré sa neskôr obnovia samosiatím. Ročné trávy sa vysievajú po dozrievaní pôdy skoro na jar. Siatie viac ako dvoch rokov sa vykonáva začiatkom júna, čo im umožní budúci rok kvitnúť.

Ktoré rastliny sú vhodné pre kamennú záhradu

V štrkovej záhrade sa cítia odolné voči vlhkosti a zároveň vysoko okrasné kultúry. Stojí za to venovať pozornosť potrebe dodatočnej starostlivosti (rozdelenie a transplantácia).

Aranžovanie kvetov na jednotnom pozadí je fantastické
.

Celoročne sa Padubish mahonia teší svojmu vzhľadu. Má tmavo zelené lesklé listy, sivé kyslé plody a žlté strapce kvetov. Hostiteľské odrody potešia oko svojou šírkou listov - môžu ísť bez transplantácie niekoľko rokov. Nenáročná starostlivosť je papraď, daylilies a kosatce. Rastliny s striebristými listami - palina, chistets, cineraria, modrooký kostra, levanduľa, karafiát vyzerajú priaznivo na kamene.

Už ste si uvedomili, že trávením času, peňazí a úsilia raz si užijete príčinu vašich rúk po dlhú dobu! Prečo? Pretože ste dávali prednosť štrkovej záhrade!

Video: vytvorenie štrkovej záhrady vlastnými rukami