Ako tesnenie zrub: výber metódy a materiálu

V súčasnosti sú domy a kúpele z zrubov stále populárnejšie. Tajomstvo tohto úspechu je jednoduché - drevo je ideálnym tepelnoizolačným materiálom a zrubová stavba vyzerá neobvykle a veľmi slušne. A s návratom módy pre všetky prírodné hodnotenia zruby vo všeobecnosti dosiahli bezprecedentné výšky. Ale aj taký teplý a spoľahlivý materiál, ako log, musí byť izolovaný, toľko majiteľov týchto nehnuteľností majú rozumnú otázku: "Ako tesnenie zrub?"

Prečo potrebujem tesnenie zrubu?

Tesniace zrubové domy sú veľmi dôležitou etapou výstavby, ktorej zanedbávanie môže významne narušiť izoláciu budovy. Ide o to, že pri ukladaní guľatiny medzi nimi sa vytvárajú dutiny a praskliny, ktoré musia byť „zničené“.

Okrem toho sa zrubový dom bude časom posadiť, čo nevyhnutne spôsobí nové medzery. Prostredníctvom nich bude teplý domáci vzduch „unikať“ na ulicu. V lete je to v poriadku, ale v zime môžu byť následky oveľa smutnejšie - ohriaty vzduch sa okamžite zmení na chladnú atmosféruv mraze, ktoré sa usadí na polenách. A ako viete, mráz so sebou vždy prináša problémy súvisiace s vlhkosťou a vlhkosťou, ktoré zase spôsobia hnilobu.

Moderné materiály na tmelenie

V starovekom Rusku sa na ťažbu dreva používali kúdele, mach, sphagnum a plsť.

V súčasnosti sú tieto materiály tiež žiadané, ale stále častejšie pre primárnu izoláciu.

V dávnych dobách boli domy izolované. Moss sphagnum - vtipné a smiešne, ale účinné

Juta je najobľúbenejšia možnosť

Juta je prírodný izolátor rastlinného pôvodu, ktorý „prichádza“ do Ruska z Kazachstanu, Číny a Indie. Vláknina tejto rastliny je cenená pre svoju silu, vysoké zvlákňovacie vlastnosti a nízku hygroskopickosť.

Jutové vlákno sa dodáva hlavne vo forme špeciálnej pásky s jednotnou hustotou a ekvivalentnou šírkou
.

Veľmi často výrobcovia zavádzajú na kupujúceho jutu, ktorá poukazuje na skutočnosť, že má presne rovnaké vlastnosti ako čistá juta. To však nie je pravda. Takýto materiál je omnoho citlivejší na zmáčanie, čo znamená, že začne proces rozpadu oveľa rýchlejšie. Okrem toho má nízku pevnosť, ktorá ovplyvňuje jeho tepelno-izolačné vlastnosti, a mólo to miluje.

Lnovatin

Lnovatin sa získava z odpadu z výroby ľanu. Dodáva sa vo forme dlhej pásky, skrútenej do kotúča. Tento materiál sa skladá z jemného ľanového prachu, ktorý mákrátka štruktúra vlákna. Hustota takejto izolácie nie je menšia ako hustota juty, ale jej štruktúra je oveľa pružnejšia a tuhá.

Zvitok lnovatina pred položením materiálu bude potrebné vyrezať

Druhy tesnenia

\ t

Existujú dva typy tesnenia: „strečing“ alebo „vkladanie“.

Metóda spájania „rozťahovania“

Tento spôsob tesnenia sa používa, ak sú medzery medzi polenami úzke a takmer nepostrehnuteľné.

Počas práce týmto spôsobom sa z izolácie, ktorá je umiestnená v štrbine naprieč vláknami, vytvorí prameň a potom sa jemne zatlačí dovnútra špachtľou, ale okraj materiálu (4-5 cm) musí zostať vonku. Ďalej je tenký valec vyrobený z kúdele, ktorý je potom zabalený do zvyšného voľného okraja izolačného materiálu. Zostáva to len skóre tohto kotúča s dlátom.

Proces upchávania lnovatina v štrbine zrubu

Metóda tesnenia „vložka“

Táto metóda sa odporúča použiť, keď sú medzery a dutiny medzi guľatinou široké a hlboké.

V prípade kazetového kazu sa používa „zväzok“ kúdele na skrútenie dlhých tenkých lán, ktoré sú navinuté do gule. Potom sa postupne odvíja, päta sa zatláča do trhlín a na tento účel sa používa tesniaca tyčinka. Vzhľadom k tomu, že veľkosti štrbín sú rôzne všade, budete musieť získať potrebnú hrúbku lana pomocou jeho otočenie alebo jednoducho krútenie slučky.

Po prvé, izolácia v hornej časti štrbiny je upchatá a potom -nižšia. Aby šev vyzeral viac či menej „slušne“ a dokonca, nakoniec ho možno utesniť špeciálnym nástrojom - staviteľom ciest.

Dôležité: vtáky sa voľne vlečú upchaté postrojom, takže tento krok procesu tesnenia s plnou zodpovednosťou.

Tesnenie "v súprave"

Tajomstvo a jemnosť tesnenia

V dôsledku tesnenia sa vyskytuje mnoho odtieňov, ale nemali by ste sa toho báť, pretože, ako hovorí príslovie: "Oči sa bojia, ale ruky robia."

  • Po prvé, prvá etapa zapečatenia začína hneď po položení guľatiny zrubu. Potom sa na každý kmeň umiestni vrstva izolačného materiálu. Ak je lnovatin alebo juta, potom je upevnená so stavebnou zošívačkou, ale treba poznamenať, že izolácia by mala presahovať približne 4–5 cm za drážky na oboch stranách zrubu.
Upevňovacia izolácia zošívačkou
Takto vyzerá ohrievač položený pod protokolom
  • po druhé, aby bolo možné kvalitne zapečatiť zruby, musíte vykonať aspoň dva tesniace postupy. Prvá - bezprostredne po montáži zrubu a druhá - po asi jednom roku je potom izolátor čiastočne zmrštený a niektoré štrbiny sa opäť stanú viditeľnými. Po piatich rokoch, keď je zrubový dom už úplne usadený, môžete raz tesnenie zopakovať, aby sa konečne upevnil účinok tepelnej izolácie.
  • Po tretie, kvôli väčšiemu účinku by mal byť tesniaci prostriedok vyrobený z oboch strán zrubového domu, to znamená zvonku i zvnútra.

Dôležité: proces tesnenia vedie k miernemu vyvýšeniu zrubu, ktorá môže byť niekedy 6–7 cm, preto je dôležité vykonať postup pred záverečnými úpravami v priestoroch.

  • Po štvrté, všetky práce súvisiace s tesnením by sa mali vykonávať striktne pozdĺž obvodu guľatiny zdola nahor, pretože pri položení izolácie sa výška výrezu, ako je uvedené vyššie, zvyšuje. Ak si utíšite každú stenu samostatne, potom s najväčšou pravdepodobnosťou na konci dostanete budovu v štýle „náhodne“.

Dôležité: srub by mal byť tesnený v prísnom poradí: po prvé, vonkajšie trhliny sú upchaté pozdĺž celého obvodu dolnej koruny, potom idú do domu a robia rovnakú prácu. Potom opäť ideme na ulicu a utíšime sloty druhej koruny, potom sa vrátime do domu, atď. Ak toto odporúčanie zanedbáme a vykonáme najprv prácu na ulici. a potom vo vnútri budovy sa steny vertikálne vychýlia.

Ponúkame vám video o procese vykonávania tesniacich prác:

Nuž, teraz viete, ako správne zataviť zruby a nerobiť chyby, ktoré môžu viesť k zlým dôsledkom. , Izolujte podľa pravidiel a potom bude váš domov vždy útulný a príjemný.