Ako trieť švy na dlaždice: výberové kritériá pre injektáž, metódy aplikácie

Posledný stupeň pokládky obkladačiek na steny alebo podlahy je injektáž - vyplnenie spojov špeciálne pripravenou zlúčeninou, ktorej farba môže zodpovedať farbe obloženého povrchu alebo naopak kontrastná. V prípade potreby sa ošetrené švy upravia aj tmelom. Okrem dekoratívnej funkcie, injektážna hmota chráni švy pred prenikaním vlhkosti a môže skryť prípadné chyby v murive, ale zle vykonané môžu poškodiť vzhľad bezchybnej inštalácie dlaždíc. Tipy na správne utesnenie švov na dlaždici pomôžu predísť chybám a predĺžiť životnosť prekrásnej a odolnej keramickej podlahy alebo obkladu stien v každej miestnosti vášho domova.

Sortiment injektážnych materiálov

Na dokončovanie spojov na spojoch položených keramických obkladačiek sa používajú špeciálne stierkové zmesi, ktoré v závislosti od spojiva sú:

    )
  • injektáž na báze cementu;
  • dvojzložková zálievka na báze epoxidovej živice.

Cementová zálievka pre škárové dlažby sa predáva ako suchá zmes, ktorá sa musí pred použitím priviesť na požadovanú konzistenciu vodou alebo kvapalným latexom. Základom zmesí tohto typu je portlandský cement a ako aditíva môžu byť obsiahnuté tvrdidlá, suché latexové a farbiace pigmenty. Ak nemôžete nájsť hotovú stierkovú zmes požadovanej farby, môžete si pred použitím kúpiť bielu farbu a pridať farbivo.

Dve zložky tvoria základ epoxidovej malty - epoxidovej živice a tužidla, ktoré zabezpečujú vysokú pevnosť spojov a odolnosť voči vlhkosti a agresívnym chemikáliám. Epoxidová zálievka je pomerne viskózna a veľmi rýchlo zamrzne, musíte s ňou pracovať šikovne a rýchlo. Okrem toho, na výzdobu obytných priestorov sa najčastejšie používajú keramické dlaždice, ktorých hrúbka nepresahuje 12 mm, a šírka švov na spojoch je 3-6 mm, a také úzke spoje nemôžu byť vyplnené viskóznou epoxidovou zálievkou, ale pri čelení domácich bazénov alebo iných. neštandardných predmetov je nenahraditeľný.

Epoxidová injektážna hmota je vhodná na spracovanie širokých švov a zvyšuje dekoratívny efekt neobvyklej obkladačky
.

Je dôležité vedieť!

Pri výbere epoxidovej injektážnej malty na obkladačku si ju nemiešajte s tesniacou hmotou na báze elastoméru, na ktorej balení sa zvyčajne uvádza, že sú určené na obkladačské práce. Tesnenia sa používajú na vyplnenie prípadných dutín medzi dlaždicami a základňou počas inštalácie, ale na vyplnenie švovnie sú vhodné.

Šírka švov je faktorom voľby

Šírka švov medzi dlaždicami sa volí podľa vašich predstáv, ale povrchy obložené štvorcovou alebo pravouhlou dokončovacou keramikou akejkoľvek štandardnej veľkosti od 10 do 60 cm vzhľadu estetickejšia a opatrnejšia so šírkou švu 3 mm. Príliš široké švy v tomto prípade sú vizuálne trochu utláčajúce a zjednodušujú elegantný dizajn keramického povrchu.

Pri použití nepravidelne tvarovaných dlaždíc, širší šev do 12 mm, naopak, zvyšuje dekoratívny účinok povrchovej úpravy. Široký šev však môže počas prevádzky prasknúť a dokonca ani pridanie hrubého piesku, ktoré sa odporúča v takýchto prípadoch, nevylučuje pravdepodobnosť nepríjemnej čelnej chyby.

Príliš úzke švy menšie ako 3 mm môžu tiež prasknúť, ak sa použije stierková zmes príliš tekutej konzistencie alebo naopak hrubá injektážna náplň nevyplní celý priestor švu a voda preniká do obloženia. Okrem toho šev slúži aj ako tlmič nárazov, ktorý chráni obloženie pred zničením, s možnou expanziou alebo zmršťovaním dlaždíc s teplotnými kvapkami a so šírkou 1-2 mm, stráca túto schopnosť.

Šírka spojovacích švov 3 - 12 mm sa považuje za optimálnu aj preto, že v prípade potreby umožňuje používať nielen najjednoduchšiu cementovú zálievku, zriedenú vodou, ale aj latexové, akrylové alebo epoxidové stierky.

Spárovanie keramických škár: video

Prácadizajn švov medzi dlaždicami je k dispozícii aj pre začiatočníkov, ale vyžaduje zručnosť. Ako sa injektáž keramických dlaždíc vykonáva v stupňoch - video materiál:

Ako sa trie: odporúčania a tipy

Podobne ako iné dokončovacie práce, aj injektážne keramické škárové spoje začínajú dôkladným čistením natretého povrchu a odstránením deliacich krížov.

Pred nanesením injektážnej malty musia byť obklady a spoje dôkladne očistené
.

Je dôležité mať na pamäti!

Ak sa deliace kríže neodstránia, vrstva stierky na nich bude tenšia ako na vrstve spojivovej malty, a preto jej farba po vytvrdnutí bude iná a výstelka bude vyzerať neupravená.

Pri práci s glazovanými dlaždicami je možné utierať suché, dobre vytvrdené švy glazovanými dlaždicami. Neglazovaná keramická podšívka by mala byť najprv navlhčená v spojoch: zabráni sa tak intenzívnemu nasiaknutiu vlhkosti zo zmesi stierok. Zvlhčujúce dlaždice môžu byť striekané, ale mierne. Ak voda prúdi z dlaždice do čerstvej injektážnej malty, môže sa stať príliš tekutou a po vysušení môže prasknúť.

Cementová a epoxidová živica, ktoré sú súčasťou injektážnej malty, môžu spôsobiť zápal slizníc a alergické reakcie, takže pri práci s týmito materiálmi sa odporúča používať ochranné okuliare, respirátory a gumové rukavice. Škárovacie spoje zahŕňajú nasledujúce kroky:

  1. pasta na stierkovanie;
  2. 58) použitie škár na spojoch;59) suché čistenie škár;
  3. mokrézáverečné čistenie švov.

Príprava injektážnej pasty

Suchá zložka zmesi na báze stierky na báze cementu a v prípade potreby suchého pigmentu sa vyleje do priestrannej čistej nádoby, naleje sa množstvo vody špecifikované v pokynoch výrobcu a premieša sa najprv manuálne a potom mechanicky s použitím stavebného materiálu. miešačom

Výsledkom by mal byť roztok s konzistenciou veľmi hustého krému. Ak je zmes príliš hrubá, pridáva sa voda, priviesť ju na optimálnu konzistenciu. Ak sa použije tekuté farbivo na odtieňovanie injektážnej malty, pridajte ju do hotovej pasty a dobre premiešajte v mixéri. Pripravený roztok na úplné napučanie zložiek sa ponechá 10 až 15 minút a opäť sa mieša s miešadlom až do rovnomernej hladkej konzistencie.

Nanášanie injektážnej malty na spoje

Naneste stierkovú pastu na potiahnutý povrch a rovnomerne ju rozotrite drevenou stierkou alebo stierkou v smere tupých spojov medzi dlaždicami a opatrne ich naplňte zmesou.

Náradie sa musí držať v uhle 30 ° k dlaždici a zmes by sa mala aplikovať uhlopriečne. Injektážny roztok je vtlačený do švu, do vrchu vyplňujú všetky rohy, dutiny, praskliny, ktoré nie sú vyplnené lepidlom. V procese injektovania sa kvapalná frakcia pasty postupne dostáva na povrch a švy budú vyplnené pevnou frakciou cementových, pieskových a polymérnych aditív.

Na celú plochu, ktorá sa má ošetriť, neaplikujte ihneď stierkovú pastu. Trením švyPlocha asi 1 meter štvorcový, určiť, ako rýchlo sa nastaví zálievka, a potom sa rozhodnúť, ako často zastaviť a vyčistiť už ošetrené oblasti.

Použitie sáčku na injektovanie

Pri práci s povrchom obloženým ťažko obkladateľnými dlaždicami, napríklad z prírodného alebo umelého kameňa, ktorý imituje, môžete použiť škárovanie škár pomocou špeciálneho vrecka na injektovanie špárou. ako pečivo.

Je vhodné aplikovať injektáž na spoje matných dlažieb pomocou špeciálneho vrecka

Naplnenie švu pastou z vrecka sa začína zhora a pri plnení každého švu klesá dole. Súčasne by mal byť zálievkový materiál vytlačený o niečo viac, ako je požadované množstvo. Akonáhle sa zmes začne tuhnúť, jej kus gumového kábla s priemerom väčším ako je šírka švu sa jemne zatlačí do švu a po približne 30 minútach sa môže prebytočná výplň zalisovaná vo šve odstrániť tvrdou kefou.

Suché čistenie škárovacích spojov

Po naplnení všetkých spojov injektážnou zmesou odstráňte nadbytočný materiál z dlažby špeciálnym plavákom, pričom nástroj udržujte takmer kolmo na dlaždicu a pohybujte uhlopriečne v smere kĺbov a snažte sa ich zasiahnuť. Ak strúhadlo, narážajúce na šev, zachytáva hrudku, mal by sa zub znovu naplniť a sploštiť povrch švu. Aby sa injektážna malta úplne nastavila, vyžaduje sa určitý čas, ktorý závisí od zloženia zmesi. Čistenie predchádzajúcej časti z prebytočnej zmesiobklady, občas premiešajte stierkovú pastu v nádrži tak, aby bola pripravená pokračovať v spracovaní švov v nasledujúcej časti.

Mokré záverečné čistenie

Pri rýchlosti odparovania vlhkosti a úplnom nastavení injektážnej zmesi trvá od 5 do 20 - 30 minút v závislosti od typu dlaždice, lepidla, typu podkladu, vlhkosti a teploty vzduchu. A na povrchu dlaždice zloženie môže mráz veľmi rýchlo, ale vo švíkoch zostane vlhký. Na overenie, či je injektážna hmota pripravená na mokré čistenie, sa testuje hojne navlhčenou špongiou na malej ploche obloženia. Hmota vo švoch by mala byť hustá, elastická, ale nie tvrdá.

Ak sa zálievka dosiahla pre mokrú špongiu, znamená to, že nie je pripravená na mokré čistenie spojov. Pasta, ktorá bola vysušená na povrchu dlaždice, môže byť odstránená špeciálnym brúsnym plavákom, ktorý nezanecháva škrabance na dlaždici. Po vyčistení dlažby zo sušenej škárovacej hmoty sa jemne utiera dobre vyždímanou vlhkou špongiou.

Na mokré čistenie obkladu budete potrebovať vedro s čistou vodou a špongiu so zaoblenými hranami, ktoré nezanechávajú v opotrebovaných spojoch drážky. Spočiatku hojne navlhčené špongiou z dlaždice a švami odstráňte všetku prebytočnú zálievku, zmyte navlhčené častice cementu a piesku mäkkými kruhovými pohybmi a zaistite, aby sa v roztrhaných švoch nevyskytovali žiadne drážky. Špongia je často umytá a vyždímaná a na každej recepcii čistí plochu 1-2 m2. Pri spracovaní povrchu s povrchovou úpravou viac ako 8-9 m2 je potrebné vodu zmeniť.

Po ukončení prvého stupňa mokrého čistenia opatrneskontrolujte všetky opotrebované švy av prípade potreby ich najprv vyrovnajte hladkou drevenou alebo plastovou tyčou s kruhovým prierezom a potom vyždímajte vlhkou špongiou.

Pred konečným mokrým čistením sa injektážna hmota v spojoch vyrovná hladkou drevenou alebo plastovou tyčou kruhového prierezu
.

Šírka švu sa nastavuje pri kladení, ale tvar sa volí podľa osobných preferencií a chuti. Ak je obklad zhotovený z dlaždíc s hladkými, ostrými hranami, stierka sa spravidla líši. So zaobleným horným okrajom obkladacej dlaždice si obkladač najčastejšie vyberie formu stierky, ale nemal by stúpať nad povrch obkladu.

Nakoniec, švy a keramika obkladu sa už nevyčistia od zvyškov injektážnej malty, ale od zakaleného, ​​belavého povlaku, až kým nedosiahnu svoj konečný vzhľad a nechajú sa 15-20 minút až do úplného vyschnutia. Pre neglazované matné dlaždice, aby sa úplne odstránili škvrny a zakalené škvrny, možno budete potrebovať ďalšie jedno alebo dve fázy mokrého čistenia s výmenou vody.

Lepidlo, obsahujúce akrylátové alebo latexové prísady, sa pevnejšie zachytáva a môže sa ťažšie umývať. Ak k tomu dôjde, môžu byť stopy injektážnej pasty opláchnuté kyslými čistiacimi prostriedkami alebo špeciálnym odstraňovačom škvŕn. Po úplnom nastavení injektážnej malty sa môžu použiť iba prípravky obsahujúce kyselinu.

Epoxidová alebo polymérna zálievka

Je veľmi ťažké dať odporúčanie, ktoré zalievanie je lepšie pre dlaždice: závisí od typudlaždice a účel miestnosti, v ktorej bude fungovať. Spracovanie cementu na báze cementu je jednoduchšie pracovať, ale rýchlejšie sa opotrebuje a vyžaduje pravidelné aktualizácie. Injektážna hmota na báze polymérov a epoxidových živíc, poskytuje veľmi pevné a odolné švy, umožňuje vytvárať nezvyčajné dekoratívne efekty, ale práca s nimi si vyžaduje špeciálne zručnosti a musí byť vykonaná veľmi rýchlo. Ako sa vykonáva podobná injektáž dlaždíc - videonahrávka o práci so zmesou na báze polyméru:

Pri práci s injektážnymi zmesami obsahujúcimi cement sa však v konečnom štádiu povrch prekrytý nepriehľadnými hygroskopickými dlaždicami vrátane opotrebovaných spojov prekryje tenkou vrstvou tesniacej hmoty. použitím obvyklého valčeka. Ak je povrch obložený lesklými dlaždicami, môžu byť ošetrené tesniacimi tmelmi len škárovými škárami. Trvá 2-3 týždne, kým úplne vyschne injektážnu maltu a potom môžete využiť miestnosť, ktorá sa teší z krásnej odolnej podlahy, štýlovej kúpeľne alebo elegantnej zástery na pracovnej stene kuchyne.