Ako urobiť betónovú podlahu poter vlastnými rukami: odpovede na všetky otázky budúcich umelcov

Odpoveď na otázku: „Ako urobiť betónovú podlahu poterom vlastnými rukami?“ Viac ako jedno desaťročie nestráca svoj význam. Z obskurných dôvodov existuje v ruskom stavebníctve tradícia viac ako tucet rokov, podľa ktorej sa pri výstavbe domu podlahová doska vyrovnáva len na jednej strane. Konkrétne ten, kde slúži ako strop dolného bytu.

Spravidla sa nikto nezaoberá správnym a vysokokvalitným dokončovaním podláh. Výsledkom je, že takýto povrch je vždy nerovnomerný, s priehlbinami a miestami vystupujúcou výstužou a na niektorých miestach dochádza k úbytku hladín s rozdielom 5-10 cm. potrebujeme betónový poter.

Príprava na „mokré“ vyrovnávanie

Ihneď urobte výhradu, že vykonanie tohto druhu práce bude vyžadovať, aby výkonný umelec mal dve základné zručnosti:

 • schopnosť pripraviť pracovníkazmes.
 • Schopnosť usporiadať majáky na ďalší poter.

Vyberieme potrebné nástroje

Nie je tajomstvom, že dnes existuje mechanizovaná verzia poteru, ale pre svoj dizajn je potrebné mať špeciálne vybavenie a rozsiahle praktické skúsenosti.

V drvivej väčšine prípadov sa vlastník samotného obytného priestoru venuje tomuto druhu práce, takže prvá vec, ktorú musí urobiť, je pripraviť potrebné nástroje a materiály.

Nástroje na výrobu betónových poterov

Preto by sa mal betónový poter vykonať pomocou týchto nástrojov:

 1. Pravítko úrovne.
 2. Hydraulická hladina, ktorá sa dá ľahko vyrobiť z improvizovaných prostriedkov. To si bude vyžadovať pollitrové plastové fľaše a flexibilnú hadicu. V tomto prípade ide o princíp komunikácie plavidiel.
 3. Nôž.
 4. Meracie pásmo.
 5. ŠTÚDIUM.
 6. Stierka.
 7. Valec určený na nanášanie základného alebo hydroizolačného materiálu.
 8. Vrták.
 9. Nasadenie vrtáka do zmesi.
 10. ​​
 11. Osobitná kapacita, v ktorej sa roztok pripraví (30 litrov).

Varenie povrchu pod poterom

Príprava povrchu betónového poteru
\ t

Betónová podlaha poterom vlastnými rukami zahŕňa predbežnú prípravu povrchu. Na tento účel môžete použiť priemyselný vysávač a môžete ho čistiť ručne, jedným malým množstvom nečistôt a prachu.Potom sú obvyklé trhliny utesnené existujúcimi trhlinami a otvormi. V miestach, kde sa spája podlaha a stena, by sa mala položiť klapka, ktorá by mala vyčnievať približne 3 - 5 cm nad povrch poteru.Tento postup pomôže zabrániť úniku injektážnej malty na strope susedného bytu a chráni ho pred trhlinami po úplnom pripravení poteru. ,

Okrem toho je vysokokvalitný cementový poter bez hydroizolácie nemožný. Na tento účel sa používa špeciálne zloženie: penetračná izolácia, bitúmenová alebo alkydová izolácia. Takéto materiály sa vyrábajú pod ochrannými známkami - Knauf, IVSIL, Litok, Penetrol, atď. V extrémnom prípade môžete na spodok budúcej kravaty vložiť polyetylén a ak to nie je pevné plátno, potom by sa v spojovacích bodoch mali ďalšie kusy prekrývať o 20-

Nastavte úroveň podľa očakávania

.

Skôr než urobíte konkrétnu kravatu, musíte nájsť najvyšší bod a nastaviť úroveň. Najvyšším bodom sa stane smernica, ktorou sa určí hrúbka poteru a vystavia sa majáky. A výber materiálu, z ktorého bude skutočne vyrobený, ako aj jeho množstvo priamo závisí od hrúbky poteru. Preto je to veľmi nepríjemný moment, na ktorom závisí, ako sa bude v zásade vyrábať cementový poter.

Základná línia je položená po obvode celej miestnosti a potom je počiatočná značka umiestnená vo vzdialenosti približne 1 meter.od úrovne podlahovej dosky. A potom budete potrebovať vládcovskú úroveň, s ktorou bude čiara ťahaná po obvode celej miestnosti. Okrem toho môžete použiť vodováhu alebo modernejšiu laserovú úroveň. Takto môžete nastaviť základnú úroveň.

Pri meraní vzdialenosti od základnej úrovne k povrchu podlahy sa nachádza najvyšší bod. Napríklad čiara bola položená vo vzdialenosti 1 m od podlahy. Ak zmeráte vzdialenosť od predtým označenej vodorovnej čiary k povrchu podlahy, potom sa môže ukázať, že v niektorých bodoch je táto vzdialenosť 1 meter av niektorých bodoch 97 centimetrov. A to a ďalšie body treba podpísať. Najvyšším bodom bude bod s minimálnou vzdialenosťou od podlahy k úrovni čiary. Potom musíte prejsť nadol na nulovú úroveň, aby ste správne prechádzali úrovňou podlahy.

Nebolo by zbytočné určiť najvyšší bod v strede miestnosti. Pre toto vlákno sa tiahne po celej šírke miestnosti, a potom musíte chodiť po celej dĺžke. Ak sa ukáže, že najvyšší bod sa nachádza len v strede miestnosti, potom sa vykoná nová nula. Okrem toho musí byť nad najvyšším bodom bránený o 3 centimetre, aby sa neskôr mohol bez prekážok vyrábať cementovo-pieskový poter. Inými slovami, minimálna hrúbka poteru by mala byť 30 milimetrov v ktoromkoľvek bode povrchu.

Proces montáže majákov

Bezchybne nainštalované majáky - kľúč k úspechu v zariadení kravaty

Nie menejje zodpovedný za inštaláciu majákov. V jeho jadre je inštalovaný systém vodiacich líšt, ktoré sú nastavené v súlade s nulovou úrovňou. Najviac majákov sa berie do tvaru T vodiacich líšt, špeciálne navrhnutých na vykonávanie týchto typov práce alebo U-profilu.

Stojí za to zdôrazniť, že cementový poter vlastnými rukami je „mokrý“ proces. Z tohto dôvodu je použitie kartónov, drevovláknitých dosiek, dreva alebo iného materiálu nestabilného na vlhkosť neprijateľné pre obloženie pre majáky. Faktom je, že použitie takýchto materiálov môže následne viesť k zničeniu poteru v miestach, kde sú nainštalované majáky. V ideálnom prípade použite plastové alebo kovové platne. Drevo sa nedá použiť ako vodítko.

Všetky vodidlá sú inštalované paralelne. Vzdialenosť medzi krajnými vodidlami a stenou je 20 centimetrov a susedné majáky musia byť umiestnené vo vzdialenosti menšej ako je dĺžka pravidla o 30-40 centimetrov. Na cementových pilótach sú paralelne položené vodidlá a na nich je navrstvená dlhá úroveň pravítka, ktorá je rovnaká.

Rovnakým spôsobom sa profily nastavujú pomocou skrutiek. Na to je však potrebné predvŕtať otvory a zasunúť zástrčky do podlahovej dosky. V tom istom prípade, ak sa uprednostňujú upevňovacie majáky s použitím cementovej zmesi, začiatok realizácie poteru by sa mal odložiť natak dlho, ako sú sprievodcovia posilnené.

Príprava cementovej malty

Cementová malta pre poter sa pripravuje nezávisle a pozoruje sa pomer 1: 3, kde 1 diel cementu predstavuje 3 časti piesku. Hoci v súčasnosti je moderný trh plný hotových zmesí, ktoré sa pripravujú v súlade s pokynmi k nim pripojenými. V každom prípade najprv zmes osušte stierkou alebo špachtľou, dôkladne premiešajte.

Voda sa potom naleje do nádoby na výrobu roztoku a postupne sa k nej pridá suchá zmes. Súčasne sa pomocou špeciálnej dýzy a vrtáka uskutočňuje konštantné miešanie, až kým sa v nádobe nevytvorí homogénna hmota požadovanej konzistencie. Ako sa hovorí v ľuďoch: "Malo by to byť ako hustá smotana." V prípade domáceho roztoku cementu a piesku sa jeho pripravenosť kontroluje nasledovne: hrudka pripravenej zmesi sa stlačí v päste: ak sa nerozšíri a nerozpadá, potom je všetko v poriadku.

Použitie bežného riečneho piesku, ktorý nebol vopred upravený, je neprijateľné.

Ak je k dispozícii voľná hotovosť, môžete do zmesi pridať zmäkčovadlo, ktoré pomôže minimalizovať výskyt trhlín. Ako je známe, zmäkčovadlo je látka, ktorá poskytuje tekutosť roztoku, elasticitu a plasticitu.

Kladenie kravaty vlastnými rukami

Zmes piesku a cementu je podľa pravidla vyrovnaná, spočíva na vodidlách a pohybuje sa pozdĺž nich
.
 1. V počiatočnom štádiu sa cementovo-pieskový poter vždy hodí z uhla oproti výstupu z miestnosti.
 2. Aplikovaný roztok sa ošetri stierkou a potom sa dotiahne na pravidlo výstupu.
 3. Vyrovnanie sa vykonáva striktne podľa návestidiel a zároveň je potrebné zabezpečiť rovinnosť povrchu podlahy špecifikovanú na ich mieste.
 4. Základom techniky dotiahnutia sú malé oválne pohyby podľa pravidla. Môžeme povedať, že zarovnanie je v podstate podobné procesu injektážnych stien.

Vytvrdzovanie betónového poteru

Doba vytvrdnutia poteru spravidla trvá približne 3 týždne. Počas tejto doby je veľmi dôležité, aby sa spojka pravidelne navlhčila valčekom a potom sa prikryla fóliou. Takéto podmienky umožnia, aby sa poter dobre spojil a aby sa v budúcnosti zabránilo vzniku trhlín.

Pozor! Je dôležité zabezpečiť, aby v miestnosti nebol žiadny návrh!

Poslednou fázou je konečná vrstva

Príprava roztoku pre konečnú vrstvu, ako aj pre všetky vrstvy poteru, sa musí vykonávať striktne podľa pokynov pripojených k materiálu
.

Potreba dokončovacieho poteru vzniká vtedy, keď má byť podlaha ukončená ohybnou podlahou, napríklad kobercom alebo so všetkými vašimi obľúbenými linoleami. Taký poter sa vyrába samonivelačnou podlahovou technológiou, pre tento účel existujú aj špeciálne hotové zmesi známych výrobcov - Bergauf, IVSIL, Knauf, Miners a ďalšie

Jedná sa o samonivelačné podlahové zmesipoužíva sa pri príprave povrchu na pokládku keramických obkladačiek. Aj v predaji sú materiály určené na vykonávanie poteru, ktorého hrúbka nepresahuje 5 centimetrov. Vyznačujú sa prítomnosťou špeciálnych spevňujúcich mikrovlákien, čo znamená, že takýto proces, ako je vystuženie poteru, možno preskočiť. Je to zo správnej voľby materiálu pre dokončovacie poter závisí od jeho nákladov.

Aby sa tento druh práce vykonával, je potrebné najprv cementový betónový poter rovnomerne natrieť. Potom podľa pokynov výrobcu sa samonivelačná zmes zriedi a naleje na podlahu. Na vytvorenie dokonale rovného povrchu môžete v problémových oblastiach použiť valček alebo stierku. V zásade všetko - po dni strávenom na tomto poschodí môžete bezpečne chodiť. Tu, aj počas sušenia, je dôležité zachovať určitú mikroklímu v miestnosti. Najmä je potrebné zabezpečiť, aby neexistovali žiadne návrhy.

Video: betónový poter pre domácich majstrov