Ako urobiť do-it-yourself uzemnenie: proces budovania okruhu a pripojenie

Predtým, keď sa stavali domy nikto neurobil uzemnenie, a tam nebola žiadna osobitná potreba. V súčasnosti, s príchodom rôznych elektrických zariadení, ako je plynový kotol, elektrický ohrievač, práčka, chladnička, počítač atď. uzemnenie sa stalo veľmi relevantným. Ak chcete pochopiť, ako urobiť uzemnenie vlastnými rukami, musíte prísť na začiatok, v zásade svoju prácu. To je s tým, že budeme sa pozrieť na tento článok, rovnako ako, ako nainštalovať pozemné slučky.

Uzemnenie: na čo slúži

Uzemnenie je špeciálne vedenie, ktoré spája rôzne elektrické zariadenia v dome s uzemňovacím zariadením. Hlavným účelom tejto akcie je zvýšiť bezpečnosť.

Prečo potrebujete uzemnenie:

 • eliminuje úraz elektrickým prúdom osoby, ktorá sa dotkla tela elektrického zariadenia;
 • zabezpečí normálne fungovanie elektrických zariadení, pretože ich výroba zohľadňuje prítomnosť uzemnenia;
 • zníženie vysokofrekvenčného elektromagnetického žiarenia;
 • zníži množstvo hluku v sieti.

Ako vytvoriť podklad

Potrebujeme trojžilové vedenie vo veľkých množstvách, kovové tyče, zvárací stroj. Práce na uzemnení sú rozdelené do 3 kategórií:

 • nainštalovať správne uzemňovacie zariadenie;
 • práce na inštalácii elektroinštalácie so zemniacim vodičom;
 • inštalácia príslušenstva, berúc do úvahy prítomnosť uzemnenia.

Podľa európskych noriem musia byť všetky zásuvky uzemnené, pretože moderné domáce spotrebiče sú vybavené špecifickými zástrčkami so zemniacimi „úponkami“.

Aby bolo možné rozhodnúť o spôsobe uzemnenia vlastnými rukami, je potrebné vziať do úvahy, ktoré zariadenia sa pripoja bez uzemnenej zásuvky. Patrí medzi ne:

 1. Elektrické zariadenia, ktoré generujú dynamické procesy: práčky, elektrické mlynčeky na mäso, spracovatelia potravín. Inými slovami, všetky zariadenia, ktoré majú elektromotor, potenciálne plný hrozby rozpadu fázy na ich tele.
 2. Výkonové zariadenia s vysokým výkonom. Do tejto kategórie možno dnes priradiť aj bežné elektrické varné kanvice.
 3. Všetky elektronické zariadenia. V prípade počítačov, ktoré generujú statickú elektrinu, uzemnenie chráni nielen osobu, ale aj chráni stroj pred poškodením.

Odtiaľ sme dospeli k záveru, že uzemnenie je jednoducho potrebné v kúpeľni, v kuchyni a tiež na miestach, kde je pripojené počítačové vybavenie. Tam, kde budú pripojené veľmi výkonné zariadenia, môžu byť zásuvky bežné.Hoci väčšina majiteľov dáva prednosť, aby všetky zásuvky v dome v bezpečí, ako to vyžadujú európske normy.

Všetky zásuvky musia byť uzemnené podľa európskych noriem

Výber uzemňovacích elektród

Na uzemnenie elektród sa najčastejšie používa oceľ, aj keď by bolo pekné použiť medené alebo oceľové puzdro. Najdôležitejším kritériom pre výber uzemňovacej elektródy je plocha prierezu. Ak použijeme uhlový alebo obdĺžnikový profil, plocha prierezu by nemala byť menšia ako 150 m2. Pri použití rúry z ocele je minimálna hrúbka steny 3,5 mm, priemer 32 mm. Dĺžka uzemňovacích elektród nesmie byť menšia ako dva metre. Uzemnenie by nemalo obsahovať žiadne povlaky, ktoré by mohli poškodiť elektrický kontakt (farby atď.)

Zariadenie uzemňovacej slučky

Uzemňovacie zariadenie je vlastne celkom jednoduchý dizajn. Bude potrebovať tri zemné elektródy. Vezmeme ich do zeme a vytvoríme tvar rovnostranného trojuholníka (dĺžka každej strany nie je menšia ako 1,2 m). Pred ponorením elektród do pôdy musíte vykonať prípravné zemné práce. V tomto poradí nasleduje práca na uzemňovacom zariadení:

 1. Vykopávame 3 jamky 50 cm hlboko podľa tvaru zeme (rovnostranný trojuholník), spojíme ich s priekopami.
  Zákopy pre pozemnú slučku
 2. Pred jazdou nabrúsime elektródy pomocou brúsky.
  Elektródy s brúskou
 3. Vezmite veľké kladivo a uzemňovacie elektródy.
 4. Ak je pôda tvrdá, je možné, že pod údermi kladiva sa konce elektród začnú silne deformovať. V tomto prípade je potrebné odrezať deformované plochy brúskou a potom pokračovať v práci.
  Uzemňovacie elektródy upchaté kladivom
 5. Ďalším krokom je prepojenie elektród. Na tento účel sa používa vodič z ocele s prierezom viac ako 50 mm2. Môžete tiež použiť oceľový pás hrúbky 4 mm a šírky 40 mm.
 6. Oceľové diely sa najlepšie spájajú zváraním. Samozrejme je možné aj skrutkovanie, ale ideálnym riešením je zváranie.
  Zváranie elektród na oceľový pás zváraním
 7. Oceľový pás prepravujeme na určené miesto vstupu do domu. Získavame ju nad zemou.
  Uvedenie pásu na povrch zeme do miesta vstupu do domu
 8. Zvarte skrutku M8 alebo skrutku M10 na pás. Následne na ňom navíjame drôt vedúci k štítu.
  K zváraným skrutkám vedúcim k štítu je pripevnený drôt
  .
 9. Na konci všetkých týchto činností je možné naplniť jamy.
  Uzemňovací pásik je pripojený k domu, zákopy sú pokryté uzemnením

Vstup do rozvodov budovy s uzemnením

Prípad je takmer kompletný: vytvorili sme uzemňovacie zariadenie. Teraz je potrebné zorganizovať elektroinštaláciu, aby sa zem dostala do rozvodnej dosky. Za týmto účelompotrebujú trojžilový drôt. Najodolnejšie sú monolitické medené vodiče.

Trojžilové vodiče sa spravidla používajú vtedy, keď je potrebná špecifická konfigurácia osvetľovacieho systému, na inštaláciu káblov zo spínača. Toto sú drôty potrebné na uzemnenie. Nahradíme ich bežnými monolitickými žilami. Teraz k zásuvke odvodzujeme nielen fázu a nulu, ale aj zem.

Uzemnenie trojžilového vývodu drôtu - fáza, nula a uzemnenie

Zobrazte v šálkach všetkých zásuviek tri vodiče, pri dodržaní farebného označenia, aby ste presne vedeli, ktorý drôt je zem. Koniec koncov, nie je tak dôležité zamieňať fázu s nulovou, je dôležité, aby sa fáza nezamieňala so zemou, pretože zásuvka v tomto prípade nebude fungovať. Jemne otočte "zem" s "zemou" vo všetkých existujúcich rozvodných skrinkách a uvidíte, že pôda všade ide oddelene.

Vysielanie rozvedené, prejdite na inštaláciu príslušenstva. Najprv však skontrolujeme, či je naše uzemnenie spoľahlivé.

Kontrola spoľahlivosti uzemnenia

Po vykonaní inštalácie uzemnenia musíte systém otestovať. Najlepšie na tieto účely by bolo použiť merač odporu uzemnenia. Keďže je však nepravdepodobné, že by domáci majster mal také komplexné vybavenie, kontrolu uzemnenia možno vykonať nasledujúcim spôsobom:

 • odoberte prenosnú žiarovku (od 100 W) a pripojte jeden kontakt k zemi a druhý k fáze;
 • Svetlo svieti jasne, keď sa uzemnenie vykonáva vlastnými rukamizdravo. Ak sa lampa nerozsvieti alebo je len málo horúci, znamená to, že zem má vysoký odpor v dôsledku zlých elektrických kontaktov vo všetkých uzloch;
 • aby sa eliminovala vysoká odolnosť, dobre čistíme všetky vodiče, rúrky, upínacie mechanizmy v jednom slove - všetko, čo hrá úlohu sprostredkovateľa medzi zemou a uzemňovacím kontaktom prítomným v zásuvke.

Stručný akčný plán

Zhrnutie činností, ktoré sú podrobne opísané vyššie, môžete urobiť krátky plán opatrení na organizovanie uzemnenia vlastnými rukami:

 1. Výroba uzemňovacieho zariadenia vo forme trojuholníkového kovového rámu s 1 m okrajom. Tyče 1,5 m dlhé sú privarené ku každému rohu trojuholníka.
 2. Ponorenie uzemňovacieho zariadenia do pôdy: rám zhora, kolíky na dno.
 3. Zváranie kovového pásu k zariadeniu, s ktorým je k meraču pripojené uzemnenie.
 4. Vykonávanie elektroinštalácie z trojžilového vodiča v dome, pripojenie ďalšieho jadra k uzemneným zásuvkám.
 5. Pripojenie tohto jadra „k zemi“ na merači.
 6. Montáž zásuviek so zapojením antén uzemnenia na dodaný dodatočný vodič.
 7. Ďalším dôležitým bodom je organizácia ochrany budovy pred bleskom (ide o tému pre ďalšiu konverzáciu).

Video: lineárna uzemňovacia slučka

Ako vidíte, je veľmi jednoduché urobiť uzemnenie domu vlastnými rukami, je dôležité konať iba v súlade s uvedenými odporúčaniami a dodržiavať technológiu. Ale tyZabezpečte si svoj domov s dobrým elektrickým zapojením so spoľahlivým uzemnením, aby ste predišli zbytočným nákladom. Ak máte stále pochybnosti, pozvite známeho elektrikára, aby ste skontrolovali, či ste urobili všetko správne.