Ako urobiť dom pre studňu vlastnými rukami

Ak sa nachádza vidiecky dom, letný dom, mal by tu byť aj mini-dom. Je zaujímavejšie žiť s ním, robí pozemok krajším, pohodlnejším, pripomínajúcim pekne vyzerajúci rustikálny štýl, tradičnú drevenú architektúru, príjemné srdce a dušu. Nehovoriac o tom, že dom pre studňu slúži na ochranu vody v nádrži pred troskami, mláďatami a chráni deti a domáce zvieratá pred neočakávanými nebezpečenstvami.

Nie je ťažké vybudovať takýto objekt na vlastnú päsť - prediskutujú sa možné možnosti. Dokonca sa nazývajú rôznymi spôsobmi: strecha, dom, teremok. Tam je tiež mierne zabudnuté "tip". Príbeh o tom, ako vybudovať oplotenie stavby pre baňa alebo dobre navrhnutý na zásobovanie vodou cez domácu čerpaciu stanicu, začína opisom materiálov a prípravkov, mechanizmov, bez ktorých je to potrebné.

Vybudovanie strešného domu

Ak je cieľom najjednoduchší typ strechy, potrebujete nie príliš rozsiahly súbor stavebných materiálov, zariadení a nástrojov na prácu s drevom.

Požadované nástroje:

 • drevoobrábacie stroje (nahradenie kruhovou /kruhovou pílou a rovinou je prípustné);
 • skladačky;
 • kladivo;
 • píla;
 • sťahovák na nechty;
 • skrutkovač (prednostne kríž);
 • zvinovací meter;
 • značkovače /ceruzky;
 • lopatu;
 • Stavebná úroveň.

Základné a pomocné materiály:

 • drevená tyč s prierezom 50 až 100 (je možné použiť aj 50 až 50 mm) alebo zaoblené guľatiny;
 • denník pre vreteno (hradlo);
 • dosky (plášťové strechy);
 • drevené predné obloženie (alebo drevotrieskové dosky /OSV);
 • strešná krytina (strešná krytina, bitúmen, kovová dlažba, obkladačky - podľa toho, čo sa používa pre vidiecky dom, ktorého štýl sa bude opakovať podľa vašej „huby“);
 • oceľová tyč s prierezom 9 cm;
 • 39) klince, skrutky;
 • antiseptické prostriedky na impregnáciu dreva;
 • pánty a kľučky dverí.
Taký nádherný dom v bungalovovom štýle bude ľahké vyrobiť
.

Je tiež možné, že na výstavbu domu na studňu s vlastnými rukami budete potrebovať kovové priechodky, podložky, roh, západku. Plus škvrna - dať slušný pohľad na drevené detaily. Je jasné, že bez reťaze a vedra nemôžete robiť - ak plánujete používať studňu ručne: v prípade výpadku elektrickej energie (keď čerpadlo nemôže čerpať vodu).

Uzavretá výstavba z projektu do pokovovania

Na začiatok by bolo príjemné, dokonca aj vo veľmi zovšeobecnenej podobe, ako by vyzeralo naše "dobre vybavené" zariadenie. Naučte sa, ako urobiť dom pre studňu a určiť mená, vymenovanie hlavných častí, ich umiestnenie pomôže podmienený obrázok-diagram. On to dovolízvážiť najvýznamnejšie zložky "kostry" budovy, ktorá tradične zahŕňa:

 • dvere (v skutočnosti budú umiestnené nie zvisle, ale šikmo - na strane strechy);
 • rámček budúceho zrubu (základňa);
 • rukoväť s dverovými (alebo integrovanými) závesmi;
 • namontované na šikmej nosnej konštrukcii (6 nosníkov);
 • 53) vretenové hradlo;54) páka rukoväte;
 • bočné regály pre bránu.
Takýto obraz pomáha pochopiť zásady usporiadania a vypočítať veľkosť „jadra“ budúcej štruktúry. To však neznamená priečne nosníky (malé pásy spájajúce nohy krokvy v hornej časti a zabezpečujúce tuhosť rámu) a tyče (podpery na stojanoch nižšie), hoci obe sú v diagrame. Sling (krovy) je spravidla nastavený na 6 a 8 kusov bude potrebných v štyroch dolných rohoch - pár pre každý roh. Priečky sú okamžite pribité, tridsať centimetrov pod horným okrajom. Spodné šikmé dorazy sú namontované neskôr, krátko pred nanesením presahujúcej siete
.

Ak studňa nebola uzavretá pred zrubom, začnite s ňou stavať uzavretú stavbu - ako od budúceho základu napodobňujúceho „steny“ domu. Je ľahké urobiť si zrubový dom: v jeho najjednoduchšej forme je jeho rám podobný prázdnemu rámčeku. Štyri výkonné vertikálne stojany (1 m dlhé a 8 centimetrov hrubé) sú obklopené spodnými a hornými popruhmi dosiek s hrúbkou 4-5 cm. Nechty budú potrebovať veľké - najmenej 10 cm, opláštenie „kostry“ je lepšie hneď pred inštaláciouna vrchole uzavretej drevenej chaty.

Niekoľko fotografií domov pre studňu dáva predstavu o tom, ako môžu rôzne inkarnácie tej istej myšlienky vyzerať inak:

Ogolovok, ozdobený drevenou šindľou, vyzerá veľmi pekne
Najjednoduchší typ huby je bez sprievodného dokončovania zrubovej haly
.
Očarujúci domček hračiek je možné postaviť pomocou vinylovej alebo kovovej vlečky na pokovovanie
.

Môžete robiť bez drevenice vôbec, ale vizuálne možnosť "oblečenie" nad holým hriadeľom "noha" poteší menej. Opíšeme postup pri výrobe strešných nosníkov - tuhých prírezov pre prepravku, pripomíname: pre konštrukčnú pevnosť je lepšie zastaviť výber na doske s pôsobivou hrúbkou - centimeter 3 alebo viac. Dĺžka trámových nosníkov je daná výškou strechy a obyčajne je asi 2 m. Prvky prepraviek musia byť rovnomerne pribité. Výstupok nad stenami bude 10 cm, strešný materiál a strešná vrstva, ktorú si vyberiete, padnú na vrchol. Nezabudnite na dvere!

Práca na detailoch - dvere a golier

Horný pás budovy, ktorý je zo všetkých strán uzavretou konštrukciou, je nemysliteľný bez dverí: musíte mať prístup k vedre. Aj keď je veža postavená na dekoratívne účely alebo pokrýva nie nádrž, ale studňa, z ktorej je voda dodávaná do obytnej budovy, zariadenie musí byť kontrolované a niekedy musí byť vyčistené a opravené. Takže prístup do bane (potrubia) v každomprípad bude potrebovať. Dvere sú oveľa lepšie „videné“ v inom schematickom nákrese, alebo kresba malého domu pre studňu - čo predstavuje podrobnejšie strechu aj vreteno v kombinácii s ním.

Princíp konštrukcie takéhoto rámu nie je zložitejší ako ten predchádzajúci, hoci sa od neho líši. Nebudeme to podrobne zvažovať, ale zameriame sa na usporiadanie „vnútorných orgánov“ budovy a na moment „dverí“.

Pre vreteno použite kus guľatiny. Jeho dĺžka by mala byť taká, aby medzi okrajom brány a počítadlom bola medzera dva centimetre. V strede koncov je potrebné vŕtať otvory do dreva - na každej strane s priemerom 2 a hĺbkou 5-6 cm, na dierach sa vytvoria hrubé plechy z ocele s otvormi v strede (vopred vyvŕtané). Lepšie ich dotiahnite skrutkami. Z obidvoch strán brány budú dve kovové tyče. Na ľavej strane bude tyč do dĺžky 10 cm (štyri centimetre budú vonku vonku). Na pravej strane je palica: zakrivená ako štartér pre kamión z minulých rokov.

Po vyvŕtaní otvorov v regáloch a zasunutí priechodiek môžete do nich zasunúť konce brány. Na samom protokole opravte reťaz - čo najsilnejšie. Vyhnite sa pískaniu pri otáčaní pomôže tuk. Pokiaľ ide o tvarovú veľkosť dverí - základná požiadavka je jedna vec: prístup do reťaze s lyžičkou by bol pohodlný. Preto ho robia 85 o 55, niekedy o niečo menšie /väčšie (v závislosti od tvaru strechy). Navonok sa podobá štítu zvislých dosiek zrazených z vnútornej stranyplnené horné a dolné nosníky. Ďalší bar, šikmý, dáva zmysel nechtov diagonálne - aby sa zabránilo šikmo.

Ako postaviť dom pre studňu s prvkami štylizácie

Pozoruhodné rozprávkové domy, huby, v klasickom a originálnom štýle, napodobňujúce rustikálnu drevenú architektúru. Úspešne sa získavajú od tých, ktorí sú ochotní vynaložiť značné úsilie v záujme krásy a estetiky. Tu a chaty na kuracie nohy, a budovy s zrubom - od tých, ktoré boli postavené v ruských dedinách remeselníci, tesári, nie bez kreatívnej predstavivosti. Vo väčšine prípadov je tento dizajn so svetlým strešným klobúkom oddelený od "nasekanej" základne. Horná časť "spočíva" na masívnych regáloch rôznej hrúbky a konfigurácie - niekedy veľmi fantázie. Racky posilňujú rekvizity, často dosť silné. Zrubový dom môže byť buď štvor- alebo šesťstranný.

Je možné postaviť dom so šesťuholníkovou základňou pomocou obrazového výkresu s uvedením rozmerov dielov.

Schéma konfigurácie s vretenom a bočnými dverami: 1 - základný rám; 2 - bočné steny; 3 - stojan pre bránu; 4 - spájajúci kôň; 5 - brána; 6 - pokovovanie; 7 - vnútorný pohľad na svah; 8 - vonkajší pohľad na sklon strechy

rôzne dekoratívne vzory "šachty bývanie" ako variant pripojené búdy forma, prítomnosť prvkov vyrezávané obloženie postavy zvierat, vtákov, prevyšuje z dreva a kovu, a schopnosť zladenie farieb a odtieňov dielov. Rozširuje zoznam kreatívrecepcie a túžba „hrať sa“ s neštandardnými materiálmi v dizajne základne, regálov, striech, dverí, rukovätí držadiel a dokonca aj dlažobných pásov po obvode.

Galéria obrázkov „štylizovaných“ pekných domov, ktoré sme vybrali, nám možno umožní „cítiť“ sa v projekte, ktorý vám vyhovuje v duchu, ktorý si budete chcieť realizovať sami.

Najjednoduchší typ huby je bez sprievodnej povrchovej úpravy zrubov
.
Konštrukčná verzia so strechou so štvorcovým dáždnikom pripomínajúcou japonskú pagodu je originálna svojím vlastným spôsobom
.
Pri výstavbe chaty sa nad rámom umiestňuje kryt dverí
.
Západnú verziu s chorvátskou strechou a kamenistou zrubovou stavbou možno vykonať aj ručne
.
Varianty dekoratívnych studní s kolesom namiesto rukoväte sú mnohé
Každý je nápomocný pri učení sa pozorovať jednotu štýlu v krajinnom dizajne s „dedinskou“ studňou

Ak vám naše technické „tipy“ a obrázky, ktoré sú tu uvedené, pomôžu prakticky a prebudia skrytú energiu tvorivosti, budeme naozaj šťastní. Prajeme Vám veľa úspechov v usporiadaní prímestskej oblasti, kde dúfame, že čoskoro bude ďalší veľký projekt - dobre postavená chata z vlastnej rozprávky. S jedinečným individuálnym grafom vo výkone autora.

Video: správa o výstavbe vrtu s domom