Ako urobiť drevené podlahy v kúpeľni: výber materiálu a zariadenia

Snehobiely kúpeľ na elegantných parketách ... Toto nie je obraz života francúzskych aristokratov z 18. storočia, ide o štýlový interiér 21. storočia vysokých technológií a nápadov kreatívneho dizajnu. Skeptici povedia, že je to nezmysel: po tom všetkom sú keramické obklady, keramická žula, mramor a nakoniec. Iba drevená podlaha v kúpeľni v ňom vytvára špeciálnu „dôvernú“ atmosféru tepla a pohodlia. Drevo je „živý“ prírodný materiál, je príjemnejšie cítiť ho pod bosými nohami ako studená dlažba. Strom na podlahe kúpeľne ide dobre s rôznymi štýlmi interiéru, ale je obzvlášť harmonický v drevenom dome.

Drevo na podlahu v kúpeľni

Drevo ako prírodný materiál nemôže reagovať na časté zmeny teploty a vlhkosti takýmito nepríjemnými procesmi ako:

  • Otáčanie;
  • Poškodenie organizmov húb a plesní;
  • Zmena lineárnej veľkosti, opuch, opuch pod vplyvom vlhkosti.

Súčasne drevo dlho slúžilo ako hlavný materiál na výrobu rybárskych lodí a stredovekých plachetníc, je široko zastúpené v modernom stavbe lodí, dobre sa vyrovnávajú s agresívnymi loďami.vodný prvok. Nie všetky druhy dreva sú vhodné ako podlahová krytina pre kúpeľňu, ale len niekoľko druhov, ktorých najlepšie vlastnosti sú overené stáročnou skúsenosťou ľudstva.

Teak, prírodné vlastnosti

Ide o ideálny prírodný materiál na podlahu v kúpeľni, z ktorého sú paluby položené na výletných lodiach a na jachtách. Teakové drevo má veľmi vysoký obsah éterických olejov a živíc, je vodotesný a nereaguje vôbec na zmeny v okolitej vlhkosti, ale najdôležitejšia vec je, že tic nehnije!

Kliešť - ideálny pre podlahu v kúpeľni, nezhubuje, neovplyvňuje huby, plesne a hmyz

Pri správnom utesnení škár v spojoch teakových dosiek sa podlaha v kúpeľni stane vodotesnou ako paluby lode.

Prečo je smrekovec vhodný

Vybavený všetkými najlepšími vlastnosťami z teaku a skvelo „priateľskými“ s vodou. Kvôli prijateľnej cene, smrekovec oprávnene tvrdí, že je obľúbený ako podlahová krytina pre domáce kúpeľne.

Výhody a účel termotree

Nedávno sa objavil na domácom trhu stavebných materiálov a rozšíril „okruh vybraných“ vodotesných druhov dreva. Ide o drevo, ktoré bolo podrobené ošetreniu horúcou parou pri t = 220 až 240 ° C pod tlakom, bez kyslíka.

Výsledkom je trvanlivý pevný materiál, ktorý je odolný voči hnilobe a poškodeniu plesňami a plesňami. Absorpcia vlhkosti termotree je 5 krát nižšia ako konvenčné nespracované drevo azmena lineárnych rozmerov a stupeň napučania sú desaťkrát nižšie.

Alternatívne laminát odolný voči vlhkosti

Vhodná alternatíva prírodného dreva na usporiadanie podlahy v kúpeľni. Tento materiál, ktorého povrch zvyčajne napodobňuje vzácne dreviny, sa široko používa v lodiarskom priemysle. Pri nákupe, aby nedošlo k zámene laminátu odolného voči vlhkosti s vysoko kvalitným analógom najvyššej triedy pevnosti, je potrebné venovať pozornosť štítku „pre miestnosti s vysokou vlhkosťou“.

Povinné hydroizolácie a vetranie

Na výstavbu drevenej podlahy v kúpeľni sa nevyžaduje žiadna piesková a cementová poterová výplň, ktorá sa položí na vodotesnú vrstvu položenú nad základňou. V drevenom dome - to je každý návrh podlahy na guľatiny, v ktorom je potrubný systém skrytý. Na hydroizoláciu drevenej podlahy môžete použiť obyčajnú lepenkovú lepenku alebo špeciálnu lepiacu izoláciu, ktorá sa aplikuje na niekoľko vrstiev izolačného materiálu a pomocou špeciálneho nástroja na ich spracovanie s vysokou teplotou, spojením základne a vrstiev dohromady.

Bežná strešná lepenka alebo špeciálna lepiaca hydroizolácia je vhodná na izoláciu drevených podláh
.

Druhým predpokladom na zabezpečenie trvanlivosti drevenej podlahy je zabezpečenie efektívneho vetrania v kúpeľni, ktorá privedie vodnú paru z miestnosti a rýchlo vyschne podlahu a steny. Produktivita výfukového zariadenia je zvolená podľa oblasti aintenzita využívania kúpeľne.

A nakoniec, aby sa vodotesnosť nevystavovala zbytočným zaťaženiam, na rýchle odstránenie vody v prípade „povodne“ je určite potrebný rebrík. Na tento účel je podlaha zhotovená s miernym sklonom asi 1,5% a v najnižšom bode v strede alebo v rohu je inštalovaný rebrík s hydraulickým zámkom, ktorý rýchlo povedie k vode, ktorá spadla na podlahu do kanalizačného systému.

Výroba drevenej podlahy v kúpeľni

Dosky určené na podlahu v kúpeľni, predpokladajme, že ide o podlahovú dosku, na aklimatizáciu by sa mala skladovať v teplej miestnosti aspoň týždeň, aby sa zabezpečila stabilita ich lineárnych rozmerov a vylúčili sa možné deformácia hotovej podlahy.

​​

Ak podlaha nie je položená v novom dome, demontujú a vyberú celé kúpeľňové zariadenia: vaňu, umývadlo, WC.

Na vopred pripravenom podklade podlahy, pod ktorým sú už inštalované potrebné vodovodné a elektrické komunikácie, položte hydroizoláciu a označte body otvorov pre odobratie komunikácie. Otvory pre pohodlnú montáž dosiek sú o niečo väčšie ako priemer rúrok, pretože podlahové dosky by sa ich nemali dotýkať. V čase, keď je potrubie uzavreté špeciálnymi zástrčkami.

Na predtým pripravenom podklade podkladu označte otvory pre komunikačné otvory
.

Odrežte dosky a naskladajte ich od dverí, bez lepidla. Vyžadujú sa prefabrikované dosky. Pri pokládke na lepidlo čas na orezanie nezostane: kompozícia schne príliš rýchlo. Najlepšie dlhé dosky bez viditeľných defektov sú položené na miestach, kde chodia obyvatelia domu a kde sú viditeľné. Škrabky a dosky s malými chybami budú užitočné pri pokládke pod umývadlo, v blízkosti toalety a na iné nenápadné miesta.

Po ukončení označovania a rezania dosiek sa začnú ukladať na lepidlo. Vnútro každej dosky je pokryté vrstvou akrylového laku a na podklad podlahy sa aplikuje vrstva lepidla hrebeňovou stierkou.

Každý ďalší rad dosiek sa položí až po tom, čo predchádzajúca doska dobre vyschne
.

Pri montáži dosiek používajú kolíky, ktoré poskytujú potrebný teplotný spoj, ktorý zabraňuje deformácii drevenej podlahy pri práci vo vlhkom prostredí. Každý ďalší riadok je kladený až po predchádzajúcom vyschnutí, dokončenie každej dosky od konca pre lepšie ovládanie zámkov.

Naplňte všetky dosky, vyplňte všetky otvory, rohy a spoje stenami tesniacou silikónovou zmesou. Na tento účel môžete použiť aj špeciálne spackle voskové tyčinky, ktoré poskytujú elastický šev bez posunutia dosiek.

Po naplnení všetkých dosiek sú všetky otvory, rohy a spoje so stenami vyplnené tesniacou silikónovou zmesou
.

Nakoniec je hotová podlaha brúsená brúskou a niekoľko vrstiev akrylového laku sa nanáša pevnou kefou. Je to spoľahlivý vodotesný náter, ktorý je jednoduchý v prípade poškodenia alebo opotrebovania.na poškodenom mieste. To znamená, že nie je potrebná úplná oprava celej podlahy.

Hotová podlaha je brúsená a niekoľko vrstiev akrylového laku je leštených pevnou kefou
.

Na prvý pohľad sa neštandardný kreatívny nápad ukázal ako ľahko riešiteľný problém. Príjemný vzhľad a dotyk, dokonale hladká drevená podlaha vo vašej kúpeľni teraz ľahko prenesie poklesy teploty a vysokú vlhkosť. Samozrejme, za predpokladu, že odborne vykonávané hydroizolácie.