Ako urobiť kanalizáciu na dávanie: plánujeme, vyberáme, konštruujeme

Kanalizácia, ktorá sa má dať, sa stáva bežnejšou. Je to veľmi správny jav, pretože život ľudí musí byť slušný a pohodlný. Okrem toho sú moderné kanalizačné súpravy dva kroky pred bežným odtokom /odpadovou vodou, odpadová voda sa recykluje, čistí a vypúšťa do terénu. Náklady na vysoký stupeň pohodlia sú však drahšie ako tradičné verzie.


Všeobecné informácie o výstavbe kanalizačných systémov

Kanalizačný systém pre moderný typ dachy skrýva pomerne zložitý viacstupňový systém pozostávajúci z niekoľkých zložiek:

]
  • súprava hygienických zariadení;
  • vetranie;
  • prívodné potrubia;
    34. čistiaca stanica, septik, šachta, jamka na odber vzoriek;
  • vypúšťacie potrubie;
  • filtračné pole.

Všetky tieto high-tech zariadenia možno rozdeliť na vnútornú, vonkajšiu a čistiacu stanicu. Spoľahlivosť a spoľahlivosť všetkých komponentov systému závisí odsprávny výber a starostlivá inštalácia. Aby systém fungoval dobre, je potrebné vykonať prípravné práce, ktoré spočívajú v geologickom prieskume príslušnej časti terénu, na ktorom je plánovaná kanalizačná sieť. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim výber systému a ďalší návrh je typ pôdy a hladina podzemnej vody. Významnú úlohu zohráva aj krajina a prítomnosť prírodnej nádrže. Špecifický výber úpravne závisí od:

  • prevádzkové podmienky - sezónny /trvalý pobyt;
  • množstvo zariadenia - umývanie, sprcha, WC, práčka a umývačka riadu;
  • výška finančných prostriedkov poskytnutých na kanalizačné zariadenia.

Po prvé, je potrebné určiť denný objem odpadovej vody a potom sa toto číslo vynásobí tromi a vyberie sa model systému čistenia.

Kanalizačné zariadenie na dacha je veľmi výhodné, ak bolo pôvodne zahrnuté do projektu výstavby v budove, to znamená, že potrubia a ventilačné kanály už boli položené. A ak by nebol k dispozícii kanalizačný systém, neobmedzuje by to jeho používanie, ale len zväčšuje objem prípravnej fázy.

Predbežný návrh - cesta k úspechu

Pred pokračovaním v zemných a stavebných prácach musíte v krajine vytvoriť projekt s názvom kanalizačný systém. Taký systém závisí na usporiadaní domu, je vhodné premýšľať nad všetkým do najmenšieho detailu, dávať pozor na kompaktnosť priestorov (kuchyňa, kúpeľňa, kúpeľňa), pretožepráve v nich nastane prívod a odtok vody.

Výborný, ak sanitárne zariadenie môže byť viazané na jeden zberač, potrubie, ktoré vedie do kanalizácie. A ak je dacha veľká a voda je v nej dodávaná v opačných častiach, potom v kanalizačnom systéme je potrebné zabezpečiť dve žumpy. No, v prípade viacpodlažných chát bez inštalácie stúpačiek nemôže robiť.

Vo fáze projektovania je potrebné vypracovať systém
.

Projekt kanalizácie musí zohľadňovať počet inštalačných zariadení, hĺbku kolektorov, zmrazenie pôdy. Ignorovanie posledných faktorov môže viesť k zamrznutiu kanalizácie.

Inštalácia a typy splaškov

\ t

Inštalácia kanalizačného systému, ak ide o dachu v procese výstavby, začína, keď je položený základ, steny sú postavené a strecha je vybavená. Výhodne, prítomnosť vnútorných priečok, ale len s položením podlahy v žiadnom zhone.

Dôležitým krokom je umiestnenie vane. Toto miesto by malo byť umiestnené v blízkosti cesty tak, aby sa aspenizačný stroj mohol dostať do jamy a vzdialenosť od domu by mala byť 5-20 m. 7 m.

Dôležité: pri výstupe z domu je hĺbka rúrok asi 2 m.

Pri inštalácii kanalizácie sa potrubia kolektorov zasunú jeden na druhú a vedú nadol. Môže byť použitý arúry z liatiny a plastov. A spoje sú utesnené roztokom cementu impregnovaného plsťou.

Odtokové rúry by mali spočívať na neporušenej pôde: hustý povrch, ktorý nie je priehyb, znamená, že rúra nebude klesať a nebude sa v nej tvoriť žiadna prekážka.

Dôležité: v prípade stúpačiek a kolektorov by mali mať rúry priemer 10–20 cm, tj väčší ako priemer potrubia pochádzajúceho zo sanitárneho zariadenia.

Kanalizačné šachy vlastnými rukami možno vykonávať rôznymi spôsobmi. Chcel by som vymenovať najobľúbenejšie rozhodnutia o tom, ako v Kanade urobiť kanalizáciu.

Kanalizácia s absorbovateľným vrtom

Ide o najjednoduchšiu a najlacnejšiu formu odpadových vôd. Pre svoje zariadenia potrebujú také materiály: železobetón, tehla. Takáto studňa nemá dno, jej steny nie sú hermetické. Odpadové vody vstupujú do studne, veľké častice sa usádzajú, voda prechádza cez pôdu. Vzhľadom k tomu, že častice nie sú malé, steny a dno studne rýchlo bahno, práca vrtu sa zhoršuje. Nevýhody tejto schémy sú plné - neustály nepríjemný zápach, ako aj vysoký stupeň pravdepodobnosti biochemickej kontaminácie jeho a jej susedného miesta. Môžeme teda konštatovať, že takéto miestne odpadové vody sú hrozbou pre životné prostredie. Spektrum jej využitia je úzke, väčšinou letné chaty, pretože takéto odpadové vody sú neproduktívne a krátkodobé.

Žumpa je osvedčený typ

V žumpy je potrebné periodické čerpanie

V jímke je situácia o niečo lepšia. Vyzerá to takuzavretá nádoba a do nej prúdi odpadová voda. Táto kapacita je vyrobená zo železobetónu alebo plastu. Výhody tohto typu splaškov sú tesnosť, odolnosť voči rozpadovým procesom, vonkajším vplyvom (tu tiež patria teplotné spády). Vyznačuje sa dlhou životnosťou, ale vyžaduje časté čerpanie.

Kanalizácia v dvojdielnej dacha

Odvod vody do rokliny

Táto možnosť je vhodná na príjemné letné bývanie v chate pre 2-3 osoby. Princíp takejto kanalizácie: prvá časť kombinuje odtok z umývadla, vaňu, sprchu a odvádza odpadovú vodu bez čistenia do rokliny alebo priekopy. Prostredníctvom druhej časti sa kanalizačná drenáž záchodovej misy dostane do akumulačnej časti a potom sa odčerpá následným zberným zariadením.

Septik - najlepšia cena /kvalita

Chata septik - najlepší pomer cena /kvalita

Tento typ kanalizačného systému už má určitý stupeň mechanického čistenia. Schéma septikov je jednoduchá: odpadové častice sa usadzujú na dne, rozkladajú sa tam a filtrujú sa v špeciálnych pôdach (piesčité, piesčité). V niektorých prípadoch je septik doplnený inštaláciou biofiltrov.

Takýto kanalizačný systém na udeľovanie recenzií je dobrý, pretože sa ľahko inštaluje a septik nevyžaruje žieravé pachy. A to je optimálny pomer cena /kvalita (čo je tiež dôležité).

Priority a mínus čističky odpadových vôd

Štátne odpadové vody využívajúce čističku -najšetrnejšou metódou, ale aj najdrahšou. V takomto systéme je odpadová voda čistená takmer 100% a v septikoch iba o 50-70%.

Čistiaci systém pre kanalizáciu - septik a filtračný prvok

To je len na očistenie potreby usporiadania filtrových zákopov a polí, čo nie je vždy pohodlné a drahé. Odpadová voda v čističke odpadových vôd sa čistí úplne prirodzeným spôsobom, v blízkosti prirodzených biologických procesov.

Pozrite si video správu o organizácii autonómnych kanalizačných systémov v prímestskej oblasti.

Každý majiteľ dachy si vyberie typ splaškov podľa svojich predstáv a peňažných možností. V súčasnej dobe je ťažké riadiť sa bez kanalizačného systému, a prečo sa ocitnete v určitom rámci, pretože si môžete urobiť odpadovú vodu sami a vychutnať si pohodlný život.