Ako urobiť kombo bubon pre dobre urobiť sami: praktické tipy

Napriek množstvu čerpacej techniky, ktorú nám daroval pokrok pri čerpaní vody z podzemných zdrojov, mnohí majitelia studní veria tradícii a využívajú klasickú bránu - bubon na tieto účely. V špecializovaných predajniach si môžete kúpiť hotové modely, ale je tiež ľahké zostaviť takýto dizajn sami. Uvažujeme o tom, ako vyrobiť bubon pre studňu vlastnými rukami, aké materiály budú na to potrebné a aké varianty navijakov sa dajú vyrobiť doma.

Čo je to bubon pre vrt

Po mnoho storočí sa voda z šachty studne tradične zdvíhala pomocou valca otáčajúceho sa na osi, ktorého jeden koniec slúži ako rukoväť. Počas pohybu konštrukcie je na nej navinutá reťaz alebo lano, ktoré zdvíha naplnený vedro. Bubon pre studňu je inštalovaný nad baňou na dvoch regáloch, pripevnených k základovej časti.

Existujú 3 typy navijakov:

 • drevo;
 • kovové;
 • kombinované (z drevených a kovových častí).

Najobľúbenejší je kombinovaný, preto budeme pokračovaťzvážte algoritmus výroby presne kombinovanej brány.

Dobre sa k nám dostal bubon z hlbín storočí a je stále populárny
.

Zaujímavé: pokiaľ ide o frekvenciu používania, bubon je stále na čele - vlastníci vrtov, ako pred storočiami, ho využívajú na zvýšenie vody napriek existujúcim alternatívam („žeriav“ a systémy čerpadiel). Aj keď sa voda čerpá z bane, niektorí záhradníci používajú uzáver ako bezpečnostnú sieť v prípade poruchy zariadenia alebo výpadku prúdu.

Spôsoby montáže bubna na hriadeľ vrtu

Manžetu možno pripevniť na hriadeľ dvoma spôsobmi:

 • na stojanoch upevnených na základe dolu (podpery sú inštalované buď počas výstavby samotnej studne, alebo namontované na hotový základ);
 • na stojanoch podopretých na stolíku alebo „páse“ výstuže (namontovanej na kotve).

Predtým, ako urobíte bubon na studňu vlastnými rukami, určte materiály, z ktorých budete nielen valec samotný, ale aj pomocné prvky. Na výrobu podpier vyberte tehlu, drevo alebo kov - v závislosti na materiáli vrtného domu a odhadovaných zaťaženiach na konštrukcii.

Brána s domom ochráni baňu pred prachom a inými nečistotami

Poznámka: bubon pre studňu pomáha nielen extrahovať životnú vlhkosť z hlbín pôdy - poskytuje dodatočnú výstuž nadzemnej časti a zabraňuje vstupu do bane.odpadky.

Vytvorenie brány pre krok za krokom

Aké materiály budú potrebné

Pred začatím prác pripravte spotrebný materiál a pomocné materiály:

 1. Drevený podstavec valcového tvaru s hrúbkou 20 - 25 cm, ktorý by mal byť kratší ako priemer šachty vrtu (medzera medzi podperami je 4-5 cm na každej strane) pre voľný chod počas prevádzky. Obvykle je dĺžka 1,2 m, ale výpočty sú individuálne.
 2. Dva kanály, guľatiny alebo tyč 200-200 mm pre regály.
 3. Plech (50x50 mm) od hrúbky 3 mm. Nerezová oceľ zaručuje trvanlivosť.
 4. Kovová tyč pre rukoväť nápravy a bubna.
 5. Reťaz alebo kábel na zdvíhanie vedra (dĺžka by mala byť dostatočná na dosiahnutie hladiny vody v nádobe s lyžičkou, lepšie s okrajom).
 6. Zvárací stroj.
 7. Vrták na prácu s kovovými a drevenými časťami.
 8. Brúska na rezanie železných prvkov.
 9. Hobľovač alebo brúsny papier na brúsenie dreva.
 10. Nechty alebo samorezné skrutky, kovová konzola plus kotva, ak plánujete upevniť konštrukciu na "armopoyas".
 11. Ruleta, kompasy, ceruzka a pravítko na značenie a meranie.

Požiadavky na protokol. Vyberte si masívne drevo - hrušku, čerešňu, buk alebo vŕbu. Buk bude trvať desaťročia, ale je to ťažké - zvážte to pri výpočte. Pred prácou vyčistite kôru kôry, piesku a ošetrite vodoodpudivou impregnáciou, aby ste zabránili opotrebeniu, opuchu pri kontakte s vodou a plesňou.

Výberom širokého denníka zjednodušíte používaniedobre

Pamätajte: Čím väčší je priemer paluby, tým rýchlejšie bude reťaz navinutá - čím je počet otáčok potrebný na zdvihnutie lyže vodou.

Dôležité: Je zbytočné otvárať guľatinu s lakom - po niekoľkonásobnom použití bubna sa povlak oddelí od navíjania reťaze alebo kábla a spadne do studne.

Prípravné práce

Ak chcete vyrobiť bubon na studňu, musíte do drevenej paluby umiestniť os - železnú tyč. Na tento účel sa klina zakliní, v strede sa vytvorí dutina na vystuženie a paluba sa upevní kovovými úchytkami. Môžete tiež vŕtať cez nápravu. Ale tieto metódy sú doma náročné na prácu a náročné na prácu, odporúčame, aby ste postupovali jednoduchšie:

Pred začatím práce vykonajte výpočty a vypracujte výkresy
 1. Urobte projektový výkres s výpočtami.
 2. Označte stred paluby.
Pred vŕtaním koncov označte ich stred pravítko alebo kompas
.
 1. Pomocou vŕtačky na koncoch paluby urobte priehlbiny 12-15 cm, ktorých priemer by mal byť o niečo menší ako priemer osi.
 2. Označte železnú tyč s okrajom na rukoväti a odrežte brúsku na dve časti: jednu o niečo dlhšiu ako je vybranie v palube (približne 20 cm), druhý fragment, z ktorého by mala byť rukoväť dlhšia (približne 1 m). , Ak je rukoväť pripevnená na nápravu oddelene, ponechajte pár cm, aby ste mohli upevniť prvky.
 3. Nakreslite kruh zo železného plechu rovný priemeru guľatiny a vyrežteich brúsky. Vyvŕtajte otvory v strede každej osi.
Rezané kruhy z kovového plechu
 1. Vo vzdialenosti 1,5 - 2 cm od okrajov kruhov sa pod klincami vyvŕtajú otvory alebo sa vyznačia miesta na zaskrutkovanie skrutiek.
 2. Znova označte hárok a odrežte dva prúžky. Uvarte z nich obruče 5-6 cm široké, ktoré zaprotokolovajú, čím zabránia praskaniu v priebehu času.
 3. Ak regály neboli nainštalované skôr, vyrábame ich z kanálov alebo z vopred vyrobených tyčí. Zakreslíme na nich otvory pre nápravu av prvom prípade ich zapálime zváracím strojom, v druhom prípade vyvŕtame vŕtacou tryskou.

Brána môže byť pripevnená k stojanom na puzdre s ložiskom alebo cez.

Pomoc: ak plech nie je po ruke, na koncoch budúcej brány sa môžu na disky použiť obdĺžnikové kusy železa. Drevená paluba môže byť nahradená potrubím s veľkým priemerom - tento bod musí byť zvážený pred pokračovaním výroby brány.

Výber materiálu pre regály

Pre bezproblémovú prevádzku bubna s kovovými osami regálu je lepšie robiť z dreva. Rotácia bude hladká, ak sú otvory v nosných tyčiach mazané, aby sa znížilo trenie a zabránilo sa oderu dreveného povrchu.

Ak použijete objímku a vyvŕtate otvory v regáloch väčších ako os, priemer zvýši životnosť nosných uzlov a zníži trenie na minimum.

Puzdrá možno nahradiť guľkovými ložiskami. Realizovaťsystémy v podperách musia urobiť náboje pre lisovanie osami vo vonkajšom krúžku a poskytovať mazivá na mazanie.

Algoritmus pre montáž bubna do vrtu

Vložte fragmenty tyčí do výklenkov na koncoch paluby.

Umiestnite kruhy na vrch, zvarte na osi.

Ak chcete okamžite zvariť kotúče na nápravy, v jednej zo stĺpikov umiestnite namiesto otvoru drážku, inak po upevnení týchto dverových dielov už nenainštalujte

Na konce bubna položíme obruče.

Dôležité: Pred upevnením kotúčov klincami sa musia nosiť obruče, aby sa drevená časť chránila pred praskaním a deformáciou.

Na konce brány upevnite kovové kotúče klincami alebo skrutkami.

Pomocou konzoly v strede obrobku namontujte reťaz alebo kábel.

Nainštalujte a upevnite stojany k nadzemnej časti vrtu pomocou kotiev.

Vložte bubon do regálov a uistite sa, že je umiestnený v strede symetricky.

Dôležité! Ak okamžite zvaríte kruhy na tyče na oboch stranách paluby, v jednej z políc, namiesto otvoru, musíte urobiť dutinu tak, aby v nej mohla ležať dlhá časť tyče. Ak je naplánovaná koncová montáž, potom najprv vložíme do guľatiny krátku tyč s diskom privareným k nej, vložíme ho na obruč a prenesieme ju do regálu. Potom položíme obruč na druhý koniec a podržaním obrobku a druhého kotúča prejdeme dlhú os cez otvor v druhom stĺpiku a potom ju zvaríme na železný kruh.

Dlhé zatočenie tyče o 90 ° dvakrát(prvýkrát - vertikálne, druhá - horizontálne, takže rukoväť bola rovnobežná s golierom). V prípade potreby ozdobíme alebo dodáme drevenou rukoväťou.

Udržujte rukoväť dostatočne dlho

Poznámka: Čím dlhšia je stredná časť rukoväte, tým menej úsilia bude potrebné na zdvihnutie vody. Ale jeho horná časť by nemala stúpať pri plnom otočení príliš vysoko, aby sa bubon pohodlne ovládal. Aby nedošlo k nesprávnemu výpočtu, označte na výkresoch požadovanú výšku vzhľadom na os otáčania vodiča.

Zostáva zavesiť vedro na reťaz - a pripravené.

Po montáži konštrukcie sa kovové prvky ošetria antikoróznou úpravou.

Na ochranu bane pred prachom a na zefektívnenie stavby si môžete okrem bubna vytvoriť vlastný dom.

Nie pre vzory: neštandardné riešenia

Uviedli sme príklad najjednoduchšej typickej verzie bubna pre vrt, ale remeselníci si vytvorili vlastné ruky a zložitejšie návrhy. Bežnú bránu môžete premeniť na veľkolepý vonkajší prvok vytvorením paluby so závitom alebo použitím neštandardných konštrukčných riešení:

 • niekoľko tenkých guľatín namiesto jednej - cylindricky tvarovanej brány;
 • Kotúč namontovaný na rúre s vhodným prierezom je možnosťou s mestskými poznámkami;
 • Rackový gombík upevnený na výstuhách (na drevených diskoch) je motívom rustikálneho komfortu.

Rukoväť môže byť tiež vydanákreatívne - namiesto vetvičiek používajte farebné rúrky naplnené pieskom na hustotu, volant, pedál bicykla, volant auta. Uvoľnite predstavivosť.

Nebojte sa experimentovať s dizajnom

Je ľahké urobiť bránu pre studňu vlastnými rukami, ak máte trpezlivosť a nestratíte čas na presné výpočty a dôkladnú prípravu. Ale ak si nie ste istí konečným výsledkom o 100%, požiadajte o pomoc odbornú stolársku pomoc alebo si pripravte stavbu