Ako urobiť monolitický základ vlastnými rukami - technológia výstavby dvoch možností

Budovanie základov pre budúci domov je veľmi dôležitou etapou celého stavebného procesu. Pri plánovaní položenia monolitického základu vlastnými rukami je potrebné vykonať všetky prípravné práce vopred. Medzi ne patrí nielen registrácia pozemku v majetku, ale aj povinné štúdium pôdy na stavenisku. Typ nadácie bude určený v závislosti od vlastností pôdy, závažnosti plánovanej stavby a prostriedkov, ktoré má developer k dispozícii.

Monolitický základ je typ základu, ktorý je optimálne vhodný na montáž v oblastiach s úzkym prietokom podzemnej vody, ako aj poklesom a zdvíhaním pôdy. Slúži tiež ako betónový vankúš, ktorý chráni suterén a suterén, ako aj prízemie pred negatívnymi účinkami vlhkosti.

Monolitický základ sa považuje za jeden z najodolnejších a najspoľahlivejších. Medzi výhody monolitického základu patria:

 • žiadne poškodenie pri interakcii s vlhkosťou;
 • schopnosť odolať ťažkým nákladom;
 • rýchlosť montáže;
 • nízke náklady.

V stavebníctve sa rozlišujú dva typy položenia monolitických základov:

 1. Monolitický základ pásky
 2. Základová monolitická doska
\ t

Monolitický základ - pripravujeme sa na výstavbu

Pre samostatnú výstavbu monolitického základu je potrebné vopred dbať na dostupnosť nástrojov a vhodného stavebného vybavenia. Budete potrebovať:

 • niekoľko kusov bajonetových alebo sovských lopaty;
 • kord na značenie;
 • úroveň výstavby;
 • rebrovaná výstuž na vystuženie, s priemerom 10-14 mm;
 • hák a drôt na párovanie výstuže;
 • cement, piesok a drvený kameň;
 • materiál na debnenie;
 • tesárske nástroje pre debnenie;
 • stavebné zariadenia.

Monolitický základ pásky, stavebná technológia

Páskový základ je uzavretá páska s väčšou nosnou plochou, ktorá je vhodná na výstavbu všetkých typov domov - z betónu, dreva, kameňa, tehly, ale aj domov postavených na ráme. -ochranná technológia.

Monolitický základ pásky
\ t

Zariadenie monolitického základu typu pásky je takéto:

 1. Miesto budúcej výstavby je označené. Šírka štandardného monolitického pásu je cca 400 mm.
 2. Po zaznamenaní budúceho základu po obvode je potrebné posilniť výstuž v rohoch a skontrolovať pravý uhol pomocou uhlomeru alebo jednoduchým meraním uhlopriečok. Potom sa po obvode natiahne šnúra na označenie alebo silná šnúra.
 3. Vykopávanie by malo začínaťnajnižší bod, s výnimkou rozdielu vo výške budúcej nadácie. So suchou a hustou pôdou a malými rozmermi budúceho domu stačí použiť zákopy hlboké 80-100 cm, s voľnou pôdou by mal byť výkop 10 - 15 cm nižší ako úroveň zamrznutia pôdy.
 4. Ďalším dôležitým bodom je vybudovanie pieskovej „vankúše“, ktorej hrúbka musí byť aspoň 30 cm a zároveň je potrebné starostlivé podbíjanie. Tým sa rovnomerne rozdelí budúce zaťaženie a minimalizujú sa účinky zmršťovania.
 5. Ďalej sa debnenie inštaluje do vykopaných výkopov, ktoré sú zvnútra obložené vodotesným materiálom, aby sa zabránilo vytečeniu cementovej zmesi. V tomto prípade by debnenie malo vzrásť o 30 cm nad zemou
 6. Výstuha umožňuje základu vysokú pevnosť, zvyšuje odolnosť nielen voči tlakovým zaťaženiam, ale aj voči zaťaženiu ťahom a ohybom. Výstuž sa vykonáva pomocou jednotlivých kovových tyčí alebo špeciálne vyrobených oceľových konštrukcií. Aby sa výstužná sieť mohla nachádzať vo vnútri monolitu, musí sa vzdialiť 50 mm od povrchov.
 7. ​​
 8. Pred naplnením základu je potrebné sa postarať o hydroizoláciu, inak je proces likvidácie základov možný v dôsledku podzemných vôd. Jedným z najúčinnejších spôsobov ochrany je použitie penetronu, ako aj množstva ďalších moderných hydroizolačných materiálov. Použitie týchto materiálov pomáhaurobiť celý betón hmotou vodotesnou.
 9. Po tomto kroku sa postupným procesom liatia betónu začína podbíjaním každej vrstvy. Pre spoľahlivosť konštrukcie je potrebné úplne vylúčiť prítomnosť dutín v poli. Najlepšie je tiež naliať betón naraz, čím sa vyhnete spojom a tzv. "Studeným spojom".

Výstavba monolitického základu typu dlažby

\ t

Monolitická základová doska je technológia používaná v prípade nestability zeme.

Takáto nadácia bude slúžiť viac ako sto rokov za predpokladu, že sa v stavebnom procese starostlivo dodržiavajú všetky stavebné predpisy.

Základ vo forme monolitickej dosky

Technológia na vytvorenie takéhoto základu je takáto:

 1. Po prvé, výkop je vykopaný, ktorého hĺbka závisí od výšky suterénu. Minimálna hĺbka jamy by mala byť najmenej 30 cm.
 2. Po príprave jamy by sa mali vykopať zákopy, aby sa položili drenážne rúrky, a na dno jamy by sa mala položiť vrstva piesku a sutiny, opatrne sa podkopávajú.
 3. Pri montáži debnenia je potrebné dbať na jeho hydroizoláciu. Ako ochranný materiál môžete použiť strešnú krytinu, na vrchole potiahnutú hrubým polyetylénom alebo modernými hydroizolačnými materiálmi. Ďalej sa položila izolačná vrstva.
 4. Horizontálne vystuženie základu je zväzok s použitím výstužných článkov 20x20 alebo 30x30 cm.vzdialenosti 5-7 cm od seba.
 5. Ďalej nasleduje proces liatia, ktorý by mal brať do úvahy, že minimálna hrúbka betónovej dosky by nemala byť menšia ako 30 cm.

Výstavba monolitického základu je zložitý a nákladný technologický proces, ktorý neznáša zastavenie.

Pri plánovaní stavby je však potrebné pripomenúť, že monolitický základ má také výhody, ako:

 • možnosť výstavby v mobilných pôdach;
 • 68) jednoduchosť konštrukcie;69) pevnosť;
 • trvanlivosť;
 • krátke termíny erekcie.

Existuje vizuálna inštrukcia o tom, ako vybudovať monolitický kachľový základ - video pomôže predstaviť rozsah a postupnosť prác.