Ako urobiť oblúk namiesto dverí - možnosti a pokyny pre stavbu sadrokartónu

Interiér v byte často nezatvára dvere, ale zostáva otvorený. To vám umožní elegantne kombinovať priestor a urobiť interiérový dizajn izieb elegantnejším. Za týmto účelom si môžete zakúpiť hotovú konštrukciu prvkov na nastavenie typu alebo vlastnými rukami vyrezať jednotlivé časti a potom všetko namontovať do dverí. Ale ako urobiť oblúk sami, aby to vyzeralo hladko a krásne? Koniec koncov, existuje veľa materiálov a technológií pre inštaláciu, musíte si vybrať múdro.

Dizajnérsky oblúk

Ktoré oblúky môžu byť inštalované v byte

Inštaláciu oblúkovej konštrukcie na mieste vnútorných dverí možno vykonať bez účasti profesionálnych staviteľov. Je potrebné zvoliť len typ oblúka a materiály na jeho výrobu. Nasledovné inštrukcie vám pomôžu vyhnúť sa chybám a urobiť oblúk vlastnými rukami.

Ohyby oblúka môžu byť najbizarnejšie
.

Štrukturálne znaky a významné rozdiely

Pri konštrukcii konštrukcie oblúkového tvaru sú podpery pre horné časti stien a konštrukcií. Ale v apartmánoch, vchody do chodby a medzi izbami nie sú dopravcami. V prvom prípade sa konštrukčné materiály vyberajú na základe vážnych vonkajších zaťažení a v druhom musia odolávať len svojej hmotnosti, spojenej s povrchovou úpravou.

Oblúk s tyčou

Bytový oblúk dverí, inštalovaný namiesto dverí, je prvkom výzdoby interiéru. Jeho rám môže byť vyrobený z ľahkého profilu pre sadrokartónové dosky alebo tyče s prierezom 20 - 30 mm. Takáto konštrukcia môže ľahko odolávať hmotnosti dokončovacích materiálov. Je nutné len pevne na stenách, aby dekor za pár týždňov nebude deformovať a spadnúť.

Pomoc! V súkromných domoch a mestských apartmánoch otvorený oblúk medzi miestnosťami slúži výlučne na dekoratívne funkcie. Zaťaženia ložiska sa v tomto prípade ukladajú na betónové steny zo strany alebo preklad nad otvorom.

Hotový plastový oblúk

Formy oblúkových otvorov a ich možnosti

Existuje mnoho variantov usporiadania vnútorných oblúkov v tvare:

 • „Klasické“.
 • „Romance“.
 • „Moderné“.
 • Elipsa.
 • 54. "Trapéz".
 • „Portál“.
Najobľúbenejšie typy vnútorných oblúkov

Prvá možnosť v hornej časti je v tvare pravidelného polkruhu a posledná sa vykonáva po celej svojej výške s prísnym obdĺžnikovým tvarom.obrysy. Zvyšok sú medziľahlé verzie medzi nimi. Možné sú však aj iné variácie s jednou stranou „podpora“ alebo dvoma zakrivenými policami.

Tvar dverového oblúka a jeho konštrukcia sú zvolené pre konštrukčný štýl miestnosti. Zohľadňuje výšku stropu, veľkosť otvoru a vlastnosti priestorov na oboch stranách. V niektorých domoch budú klasické formy so správnym ohybom v tvare polkruhu vyzerať dokonale, zatiaľ čo v iných - obdĺžnikový portál. To je skôr otázka vkusu majiteľov a celkového štýlu interiéru. Niektorí uprednostňujú kontúry kužeľovitého tvaru.

Druhy kruhových oblúkov
\ t

Odporúčania projektanta:

 • Klasická možnosť sa odporúča zvoliť len pri vysokých stropoch v oblasti 3 metrov a viac.
 • V typických panelových výškových budovách je vstup do kuchyne lepšie usporiadaný s oblúkom MODERN.
 • Pre široký vchod z chodby do chodby je vhodnejší ROMANTIC s veľkými širokými regálmi.
 • Obdĺžnikový „PORTAL“ vyzerá najlepšie v interiéri, kde dominujú číre horizontálne a vertikálne čiary. Tento dizajn dverí je ideálny pre domy z baru alebo loga. V takomto dome budú jeho obdĺžnikové rohy vyzerať elegantne a čo najbližšie k téme.
Klasika v interiéri

Vybudovanie dizajnérskeho vchodu vlastnými rukami

drevené rezivo. Musia byť narezané na požadovanú výšku a potom pripevnené na miesta podľa inštrukcií. Ale takéto možnosti sú štandardné a dosť drahé. Plus - nie každý otvor bude schopný vyzdvihnúť hotový model so správnymi rozmermi.

Súčasti systému vnútorného oblúka

Na výrobu oblúkových regálov a oblúkov budete potrebovať jeden z týchto materiálov:

 • sadrokartónové dosky;
 • 81) preglejka;
 • dvp.

Poradenstvo! Pre pokovovanie rám lepšie vybrať sadrokartónové dosky. GCR v budúcnosti môže byť ukončená veľkým množstvom rôznych materiálov. Tenká preglejka je však oveľa ľahšie ohnúť.

Hotové dyhované obklady

Rámec vnútorného oblúka je možné vyrobiť:

 • kovový profil;
 • z drevených tyčí 20x20 a 30x30 mm.
Tehla je ideálna na pripojenie na balkón

Namiesto dverí je tiež možné vyrobiť oblúk z betónových, tehlových alebo pórobetónových blokov a až potom ich obohacovať jedným alebo iným dokončovacím materiálom. Ale tieto možnosti sú pravdepodobnejšie pre milovníkov kapitálu a pevnosti. Navyše, vážia veľa, v apartmánoch starých bytových domov, z ktorých nie je možné stavať.

Použitie kovu je obmedzené nielen jeho hmotnosťou, ale aj vysokými nákladmi. Výroba kovových konštrukcií zložitého tvaru v domácnosti je projekt, ktorý sa v praxi veľmi ťažko realizuje. Najjednoduchšie je pracovať s vlastnými rukamisadrokartónu a profilu pre neho.

Podrobný návod na samoskladnenie

Nasledujúce fotografie a odporúčania umožnia aj začínajúcemu remeselníkovi vyrovnať sa s otvorením dverí. Aby ste to mohli urobiť, musíte najprv vytvoriť rám a potom ho ošetriť a ozdobiť. Všetko môže byť vykonané vlastnými rukami, stačí urobiť všetko dôsledne a bez chýb.

Schéma oblúka sadrokartónu

Príprava dverí

 1. Po prvé, plátno a krabica existujúcich dverí sa demontujú (ak je jedna a stojí).
 2. Otvorenie sa potom rozšíri na plánované rozmery.
 3. Omietanie rezaných stien pod rámom nestojí za to, budú ešte pokryté krytom. Stačí ich orezať a odstrániť všetko, čo môže odpadnúť (omietka, kusy betónu, padajúce tehly). Hlavnou vecou je, že nosný profil môže byť pevne upevnený v prísne vertikálnej polohe bez sklopenia.
 4. Ak je plánovaná podsvietená konštrukcia, musí byť zapojenie inštalované vopred.
 5. Merania sa vykonávajú vždy na niekoľkých miestach otvoru tak, aby neboli nesprávne prepočítané s rozmermi.
 6. Ak sú steny nerovnomerné, potom sa pre najhrubší bod zvolí hrúbka stĺpikov (hĺbka oblúka).
 7. Na zjednodušenie označovania a rezania plošného materiálu na obloženie oblúkového rámu je potrebné vyrobiť šablónu v plnej veľkosti z kartónu. Tým sa predíde chybám a predídete, ako budú vyzerať kontúry vytváranej konštrukcie.

Dôležitý bod!Horná časť oblúka trvá asi 10 - 15 cm od výšky dverí, od stropu k stropu musí byť minimálne 20 cm Tieto hodnoty sa musia zohľadniť pri výpočte a označení.

Upevnenie vodidiel

Vytvorenie nosného rámu

 1. Ak chcete vytvoriť rám pre oblúk, musíte najprv vytvoriť profil z profilu okolo obvodu otvoru s jeho upevnením na steny.
 2. Potom sa na ňu upevní horná zakrivená časť rámového systému. Niekedy sa vyrobí iba zakrivený prvok na vrchu, ale to je možné len s ideálne rovnými svahmi.
 3. Vertikálne vodidlá vo dverách sú osadené zarážkou od roviny vnútornej steny hrúbkou plechu sadrokartónu plus 2 mm pre následnú omietku.
 4. Po omietke by mal vzniknúť jeden plochý povrch.
 5. Na každej strane a v hornej časti oblúka, ktorý sa má vytvoriť, budete musieť dva takéto profily upevniť paralelne.

Poradenstvo! Ak sú steny vyrobené z dreva, potom na upevnenie vodidiel je dostatok samorezných skrutiek, ale v prípade betónu alebo tehál budete potrebovať hmoždinky-skrutky. Rozstup medzi upevňovacími prvkami nesmie presiahnuť 30 cm.

 1. Aby sa vytvoril polkruh, bočné steny sa v profile 5 až 7 cm odrežú v hornej časti oblúka v profile a vďaka týmto manipuláciám sa ľahko ohýbajú v požadovanej geometrii. Pre každý obrys vodiacich líšt budete musieť urobiť niekoľko takýchto ohnutých polotovarov.
  Schéma hornej polkruhovej časti
 1. Podáva profilu požadovaný tvar, je nainštalovaný na svojom mieste a pripojený k hlavnej časti rámu.
  Ako ohnúť profil
 1. Pre spoľahlivosť sú výsledné oblúky upevnené niekoľkými zaveseniami na hornú vodorovnú koľajnicu. Ich počet závisí od šírky dverí. Vo väčšine prípadov, pár-tri pozastavenie dosť prebytok.
  Inštalácia profilu
 2. Potom po celom obvode rámu s krokom 40–60 cm sú výstužné priečky upevnené a upevnené na vodidlách oboch obrysov.
 3. Nakoniec by ste mali získať silnú kovovú konštrukciu vo forme oblúka z profilu na ďalšie omietanie sadrokartónom alebo preglejkou.
  Upevnenie sadrokartónu

Ak sú oblúkové stĺpiky vyrobené z malej hrúbky, potom sa tieto dva oblúky dajú ľahko nahradiť širokým profilom. Všetky manipulácie pri rezaní a ohýbaní sa v tomto prípade uskutočňujú podľa podobnej schémy. Inštalácia priečne však už nebude potrebná. Pri použití namiesto profilu drevených tyčí sa rám pre oblúk vyrába podobnou technológiou. Zmení sa iba zdrojový materiál nosnej rámovej konštrukcie.

Dva spôsoby ohýbania sadrokartónového hárku

Výstelkové obloženie rámu

Po dokončení montáže rámu oblúka je potrebné namontovať na neho len sadrovú dosku alebo drevenú dosku. Ak chcete, aby preglejka alebo drevovláknitá doska požadovaný tvar, budú musieť byť vopred navlhčené, fixované na šablóne a dusené v horúcom železe.

V ideálnom prípade potrebujetepoužite špeciálnu oblúkovú sadrokartón, vystuženú na oboch stranách netkaným skleneným vláknom. Je dostatočné na to, aby sa hnilo v pozdĺžnom smere a poskytlo požadovaný tvar.

Je možné ohýbať bežnú sadrovú dosku dvomi spôsobmi: mokrou a suchou.

 • Vlhká technológia zahŕňa namáčanie zadnej strany sadry vodou a jej postupné ohýbanie na šablónu požadovaného tvaru s fixáciou na nej. Tento dlhý proces, spech môže viesť k prasknutiu lepenkovej vrstvy listu. A je možné namontovať a upevniť prijatý diel samoreznými skrutkami na rám oblúka až po úplnom vyschnutí sadry.

Poradenstvo! Proces zvlhčovania HL je možné urýchliť pomocou pružného ihla.

 • Suchá metóda zahŕňa použitie rovnobežných rezov na jednej zo strán listu, ktoré ovplyvňujú sadru a hornú vonkajšiu vrstvu lepenky. Ale predná lepenková vrstva zostáva nedotknutá. Ohyb sa ukazuje ako rovný a správny.
Inštalácia prvku hlavného oblúka

Rezný plát sa najlepšie vykonáva elektrickou pílou. Pri použití pištole sú rezné hrany zámerne menej ploché. Upevnenie puzdra sa vykonáva pomocou skrutiek v krokoch po 5 - 6 cm, po upevnení sadrokartónových a preglejkových dosiek sa brúsia hrany. A potom na zakrivenej hrane na ochranu pred odštiepením je pripevnený špeciálny plastový roh s perforáciou.

Zapínanie GKL

Tmel pre dokonalévyrovnávanie povrchov

Ďalšia fáza dokončovania oblúka sadrokartónu je základný náter a tmel. Po prvom použití musíte počkať, až uschne. A pre vystuženie druhej vrstvy sa použije sieťovina zo sklených vlákien. Rohy sú tiež vystužené a zarovnané s mriežkou.

Hrany musia byť hladké
Povrchové plnenie
Tesniaci spoj so stenou
Zosilnenie ôk
Vylepšenie okraja mriežky

Ďalej naneste tretiu konečnú vrstvu. Tmel vytvrdzovaný po 10-2 hodinách sa podrobí brúseniu brúsnym papierom, aby sa odstránil prebytok, aby bol povrch čo najhladší. Nemali by zostať žiadne vyčnievajúce skrutky alebo otvory na kryte.

​​
Takýto oblúk by sa mal ukázať

Zdobenie dizajnovej a dizajnovej techniky

Nakoniec si môžete oblúk ozdobiť sami a urobiť z neho krásnu:

 • maľovaním farbami stenami;
 • drevené obklady alebo plastové panely;
 • tapetovanie alebo dyha;
 • konečná úprava dekoratívnym kameňom na báze sadry;
 • mozaiková a zrkadlová dekorácia;
 • zdobením štukovými alebo prefabrikovanými stĺpmi.
Jednoduchá podsvietená povrchová úprava

Materiály v povrchovej úprave vnútorného oblúka sa používajú prirodzene aj umelo. Voľba tu závisí od celkového dizajnu nápadov pre dizajn interiéru bytu. Skrášliťdvere môžu používať polyuretánové výlisky a dokonca aj textílie. Všetky možnosti sú platné, pokiaľ sú v súlade s okolitým dekorom.

Police v dizajne klenutého priechodu do chodby

Rám stĺpikov zo slinku alebo ozdobného kameňa vyzerá originálne a štýlovo. Ručná inštalácia si vyžaduje čas a usilovnosť, ale výsledok určite poteší pána. Unikátnosť bytu s podobným spôsobom dekorácie je zaručená.

Umelý kameň dekor

Dokončenie oblúka prírodným drevom prinesie do domu pevnosť a eleganciu a mozaika vynaložená majiteľmi vytvorí jedinečný dekor. Hlavnou vecou je nepreháňať s dizajnom, takže dizajn bez chuti hromadí prvky rôznych štýlov. Všetky detaily interiéru musia byť v harmónii a navzájom sa dopĺňať.

Lisované stĺpiky v oblúkovom otvore so širokými stenami

Zvyčajná maľba v bielej alebo hnedej farbe je dosť často na dokončenie dizajnu, vďaka čomu je oblúk vlastnými rukami krásny a elegantný. Niektorí však vyžadujú prítomnosť vstavaného osvetlenia a ďalších dekoratívnych prvkov v súlade so štýlom zvoleným pre byt. Dokončenie oblúka trvá dlhšie, ale stojí za to.

Výzdoba rohov a tapiet

Vnútorný oblúk sa dá ľahko namontovať a ozdobiť namiesto dverí. Pre prácu stačí v dome nožnice na kov, skrutkovač a píla.Ale ak nie sú žiadne skúsenosti s týmito nástrojmi, je lepšie dôverovať profesionálnym inštalatérom.