Ako urobiť podlahu kúpeľne vlastnými rukami, berúc do úvahy špecifiká prevádzky

Oprava v kúpeľni je jednou z najviac časovo náročných úloh. Dôvodom je skutočnosť, že v kúpeľni sú komunikačné potrubia a stále vysoká vlhkosť. Je potrebné obísť viac ako jednu prekážku, vybaviť podlahu a použiť špeciálne materiály odolné voči vlhkosti. V tomto článku budeme opisovať, ako urobiť kúpeľňu podlahu estetické, trvanlivé, trvanlivé a chrániť seba a svojich susedov pred záplavami.

Podlaha zariadenia v kúpeľni

Existujú rôzne možnosti usporiadania podláh v kúpeľniach. Záleží na základnom materiáli podlahy a mnohých ďalších faktoroch. Prakticky vo všetkých bytoch viacpodlažných budov našej nesmiernej vlasti môže byť podlahové zariadenie v kúpeľni takýmto koláčom:

 • Betónová doska - východisková báza.
 • Hydroizolácia valcovaná alebo zastavaná.
 • Hrúbka betónového poteru asi 5 cm - v starých sovietskych budovách sa nevykonáva veľmi dobre.
 • Opäť hydroizolácia - v tomto štádiumôže byť náter alebo lak.
 • Nivelačný poter - zo zmesi cementu a piesku alebo modernej samonivelačnej zmesi.
 • Podlahová krytina: rôzne dlaždice, drevo, vodotesný laminát, korková podlaha, linoleum, samonivelačná podlaha.
Schéma "teplej podlahy" v kúpeľni

Relatívna inovácia je systém „teplej podlahy“, ktorý možno inštalovať aj v kúpeľni. Je namontovaný vo fáze vyrovnávania poteru a bude váš pobyt v kúpeľni ešte pohodlnejšie. Prezentovaná schéma usporiadania podlahy v kúpeľni je univerzálna. Pre svoju vysoko kvalitnú implementáciu je potrebné zodpovedne a starostlivo vykonávať nižšie uvedené pracovné kroky.

Príprava hrubého povrchu

Ak sa opravy vykonávajú v obytnom byte, najprv odstráňte všetky staré podlahy. Ak to bolo linoleum, potom ho zaveste špachtľou alebo nožom a odtrhnite. Ale najčastejšie v kúpeľniach na podlahe dlaždice bola položená, takže bez punč nemôže robiť. Rozbijeme dlaždicu a odstránime všetky zvyšky. Počas demontáže dlaždíc alebo iného typu dlaždíc bude s najväčšou pravdepodobnosťou rozbitá kravata: môžu sa objaviť praskliny, môže dôjsť k rozpadom, môže sa úplne rozpadnúť.

Preto sa odporúča odstrániť aj spojku. Pred nami by sa mal objaviť konkrétny základ v celej jeho sláve. Budeme zametať všetky stavebné odpad z kúpeľne, potom vákuum, aby sa zbavili prachových častíc. V tomto štádiu je potrebné utesniť všetky trhliny a otvory, ktoré sú viditeľné voľným okom, aby sa nezvýšili.ďalej. K tomu môžete použiť lepidlo "dlaždice".

Ak je podlaha v byte „po tom, čo je staviteľ vybavený“, prípravné práce budú menšie, pretože nie je potrebné nič odstraňovať. Betónová podlaha musí byť očistená od nečistôt, špiny a zatvorte viditeľnú medzeru.

Hydroizolácia podlahy v kúpeľni

Pred aplikáciou hydroizolácie by mal byť povrch natretý. Preto ošetrujeme podlahu základným náterom, čím sa zlepšuje priľnavosť hydroizolačného materiálu k povrchu podlahy.

Pri výbere materiálu na hydroizoláciu by ste mali byť vedení presne podľa toho, v akom štádiu sa aplikuje a akú časť povrchu chceme izolovať.

Hydroizolácia podlahy v kúpeľni sa vykonáva s obkladom steny 10 cm
.

Ak vidíme pred sebou dosku a nie betónovú podlahu, potom najprv vezmemezabudovanú hydroizoláciualebo . Je možné použiť bitúmenový tmel a celý povrch, trhliny a spoje ošetrovať dobre stenami, čo ich robí nie menej ako 25 cm. A ak plánujete izolovať steny, napríklad na križovatke sprchového kúta alebo umývadla, potom by ste mali zvoliť hydroizolačnú hydroizoláciu.

Použitie hydroizolačného náteru

 • Príprava zmesi. Na to nalejte suchú zložku do nádoby, nalejte kvapalnú zložku a premiešajte. Pomer by mal byť 1: 1, dôkladne premiešať až do homogénnej konzistencie.
 • Сpomocou valčeka naneste zmes na celý povrch podlahy. Na ťažko dostupných miestach a spojoch so stenami a komunikáciami môžete použiť stierku alebo kefu. Spotreba je približne 2 - 3 kg /m3 , ale presnejšie údaje sú uvedené na obale.
 • V miestach spojov a spojov umiestnime vodotesnú pásku.
 • Vytvorte „žľab“, ktorý bude chrániť pred priesakom vody cez steny. K tomu, paralelne s podlahovým náterom, naneste zmes na steny tak, aby jej horná hrana presahovala 5-10 cm nad úrovňou budúcej podlahy
 • Hydroizolačnú zmes nanášame v dvoch vrstvách. Po použití prvý prestávku 4-6 hodín. Potom položte ďalšiu vrstvu a počkajte, kým nevyschne. Všetky ďalšie práce sa obnovia po minimálne 24 hodinách.

Jednoduchá metóda nanášania farby

\ t
Hydroizolácia podlahy v kúpeľni je krátkodobá

Metóda lakovania je jednoduchšia ako maľovanie. Významnou nevýhodou je jeho krehkosť. Priemerná životnosť hydroizolácie 3 - 5 rokov.

Ak sa však rozhodli použiť túto metódu, potom sa roztok nanesie na podlahu a steny štetcom alebo valčekom.

Dôležité! Hydroizolácia podlahy v drevenom dome si vyžiada ďalšie úkony. Na ochranu dreva pred vlhkosťou sa na podklad položí tenké linoleum s krytom steny od 5 do 10 cm, čím sa zabezpečí dodatočná ochrana.

Čo musíte rozhodnúť pred naliatím podlahy

Keďže ste sa rozhodli urobiť vlastnú kúpeľňu,chcete premiestniť toaletu na iné miesto, vybaviť kanalizáciu tak, aby nedošlo k zaplaveniu susedov alebo nainštalovať systém „teplej podlahy“. Rozhodnite sa, či sa takéto konštruktívne zmeny vykonajú, by malo byť v tejto fáze.

Ak plánujetepremiestniť toaletu , musíte ju prepojiť s kanalizačným potrubím. Aby táto rúra fungovala správne, musí byť šikmá. V tomto prípade sa celková úroveň podlahy zvýši najmenej o 10-15 cm, alebo sa bude musieť WC inštalovať na samostatnom podstavci. Preto v tejto fáze demontujeme staré WC, nainštalujeme ho na nové miesto a pripojíme ho k lievikovému potrubiu. Nemôžete ešte nainštalovať WC, ale len na montáž potrubia.

Z rovnakého dôvodu zdvíhacie zariadenietiež zdvihne podlahu o niekoľko centimetrov. Okrem toho bude potrebné zaplaviť podlahu svahom do odtoku tak, aby do nej prúdila voda z celého priestoru kúpeľa. Nainštalujte odtok a nainštalujte výtlačné potrubie. V budúcnosti bude potrebné zabezpečiť, aby krk prúdenia vyčnieval nad kravatu. Do tej doby, aby nedošlo k upchatiu potrubia, to je dočasne stojí za to pripojiť s niečím, ako je handra.

Potrubie na podlahové vykurovanie v kúpeľni sa montuje pred naliatím podlahy
.

V kúpeľniachsa čoraz viac inštaluje systém „teplej podlahy“ . Dlaždica je veľmi chladná na dotyk, nie je príliš príjemné stáť naboso na nej ráno po teplej útulnej posteli. "Teplá podlaha" môže poskytnúť veľmi pohodlný pocit. V kúpeľni môžete namontovať vodnú podlahu aleboel. Systém "teplej podlahy", pozostávajúci z rúrok, cez ktoré prúdi teplá voda, je pripojený priamo k vykurovaciemu potrubiu, ak je v kúpeľni. Ďalším spôsobom je pripojenie k horúcovodným potrubiam alebo vyhrievaným vešiakom na uteráky. Aj napriek pochybnostiam o masách môže byť elektrická "teplá podlaha" tiež bezpečne položená v kúpeľni. Jedinou nevýhodou tejto voľby sú vysoké náklady na elektrickú energiu, ale elektrická podlaha je veľmi jednoduchá.

Dôležité! Ak chcete, aby voda zostala v kúpeľni v prípade povodní a nie zaplaviť celý byt alebo dom, kúpeľňa kúpeľňa musí byť pod všeobecnú úroveň zvyšku priestorov. Druhým riešením problému je vybavenie vysokého prahu tak, aby voda nepretekla.

Preto pred naliatím podlahy do kúpeľne namontujeme všetky prídavné komunikácie a určíme, na akej úrovni by mala byť podlaha a prah.

Vyrovnanie podlahy - spojka

Jednoducho je potrebné vyrovnať podlahu v kúpeľni. Každá podlahová krytina, bez ohľadu na to, čo si vyberiete, vyžaduje takmer dokonale hladký podklad, najmä ak je dlažba. Kvalitný poter - prísľub trvanlivosti a pevnosti povrchovej úpravy. Preto by sa táto otázka mala riešiť so všetkou zodpovednosťou.

Vyrovnávacia vrstva cementu a piesku podlahy podlahy je potrebná, ak má základňa výrazné chyby alebo výškové rozdiely
.

Predtým nebolo veľa možností voľby a všetci sa uskutočnilipoterová podlahazmes cementu a piesku . V súčasnosti môže trh ponúknuť hmotnosťstavebných zmesí na báze nezrážajúcich cementov , ako aj ďalšíchsamonivelačných zmesí . Všetky tieto možnosti majú právo na život.

Technológie na výrobu poterov s rôznymi materiálmi nie sú príliš odlišné a majú spoločnú štruktúru:

 1. Na stenách označujeme úroveň, na ktorú budeme naniesť poter, s ohľadom na to, či máme ďalšie rúry, ktoré treba skryť. Na to môžete použiť úroveň vody alebo lasera.
 2. Namontujte majáky vo vzdialenosti 1 m od seba. Môžete použiť drevené tyče, kovové rohy a môžete si kúpiť plastový profil tvaru T. Upevnite ich na cementovú maltu. Aby ste to urobili, položte hrboľ na podlahu roztoku, ktorý pridal alabaster. Položili sme majáky a neustále riadime horizontálnu úroveň, zatlačíme ich do roztoku. Zarovnajte majáky podľa značiek na stene.
 3. Príprava roztoku na poter. Môže to byť tradičná zmes cementu a piesku a samonivelačná, ak má podlaha menšie nepravidelnosti. Vŕtajte ich do nádoby s vŕtačkou. Dodržiavame pokyny na obale so samonivelačnou hmotou. Uistite sa, že množstvo vody je optimálne.
 4. Naplňte zmes na horný okraj majákov. Samonivelačná zmes naplní celý prázdny priestor bez vonkajšieho zásahu a pravidlo použijeme na vyrovnanie zmesi cementu.
 5. Pravidlo, ktorého dĺžka je najmenej 20 cm dlhšia ako vzdialenosť medzi majákmi, aplikujeme na majáky. Vytiahneme ho smerom k sebe, čím vyplníme dutiny, vyrovname roztok a odstránime prebytočný priestor presahujúci hranice majákov.
 6. Aby sa odstránili vzduchové bubliny v samonivelačnej zmesi, navinúť ju ihlovým valčekom.
 7. Čakáme na vyschnutie poteru. Termín závisí od značky a zloženia stierkovej zmesi. Je mimoriadne dôležité dodržiavať pokyny a dodržiavať požadované mikroklímy v miestnosti, aby sa zabránilo prievanu.

Dôležité! Ak sa rozhodnete nainštalovať elektrickú "teplú podlahu", potom sa naleje poter vyrobený v dvoch stupňoch. Majáky nie je možné inštalovať. Naplňte prvú vrstvu a čakajte na úplné vyschnutie. Izoláciu položíme a rozprestrieme "teplú podlahu". Vyplníme druhú časť vyrovnávacieho mixu a vyrovnávame.

Ktoré poschodie si vybrať?

Na podlahovú vyrovnávaciu plochu je možné položiť akúkoľvek povrchovú podlahu. Toto bude posledná etapa usporiadania podlahy v kúpeľni.

Linoleum v kúpeľnije len zriedka položené. Ide skôr o ekonomickú možnosť alebo o dočasný odchod. Je veľmi ľahké položiť linoleum, nevyžaduje žiadnu dodatočnú starostlivosť, ľahko sa čistí, slúži ako hydroizolácia, ale zároveň sa rýchlo „odstraňuje“ a stáva sa nepredstaviteľným.

Prírodné korkové podlahy v kúpeľni sú dobrým riešením pre milovníkov pohodlia a tepla

Korková podlaha v kúpeľnizabezpečí maximálny komfort. Korek je veľmi príjemnýteplý na dotyk, je nemožné na neho skĺznuť, nemožno povedať o dlaždice. Veľmi dobre pramení, vracia sa do pôvodného stavu. Okrem toho neabsorbuje cudzie pachy a vodu a je tiež odolný voči vplyvu patogénnej flóry, huby na nej jednoducho nie množia. Je tu veľmi významná nuancia. Schopnosť neabsorbovať vlhkosť má len rad korkových a nie podlahových krytín na báze HDF. Mali by ste si vybrať korkové pole 4-6 mm hrubé, prilepené k základni. Ďalšou dôležitou výhodou korkových podláh je jeho prirodzenosť, šetrnosť k životnému prostrediu a hypoalergénnosť.

Hromadná podlaha v kúpeľni vás môže psychicky presunúť do iných oblastí

Objemná podlaha v kúpeľnizačala byť vybavená pomerne nedávno. Po prvé, taká podlaha sa ľahko inštaluje. V skutočnosti poslednou vrstvou vyrovnávacieho poteru môže byť vyplnenie samonivelačnej podlahy. Po druhé, samotná podlaha má vlastnosti odpudzujúce vodu, potreba dodatočnej hydroizolácie sama osebe zmizne. Po tretie, teplotný režim prevádzky samonivelačnej podlahy umožňuje namontovať systém "teplej podlahy" priamo do neho. Jednou z hlavných výhod takejto podlahy je množstvo vzorov a farieb. Môžete vybaviť podlahu, imitovať prírodný kameň, alebo použiť iné dekoratívne plnivá.

Táto technológia má však niekoľko nevýhod:

 • Je potrebné pripraviť dokonale rovný podklad.
 • Čerstvo pripravená zmes je mimoriadne jedovatá a horľavá.
 • Neprirodzený náter.

Ako urobiť samonivelačnú podlahu v kúpeľni

Všetky prípravné práce už boli dokončené: hydroizolácia bola dokončená, poter bol vyplnený. Zostáva len aplikovať zmes samonivelačnej podlahy:

1. Pripravte zmes. Ak to chcete urobiť, nalejte suchú zložku do vody a mieste ju vŕtačkou v intervaloch 1-2 minút, kým nezískate jednotnú konzistenciu.

Dôležité! Upozorňujeme, že na prípravu zmesi samonivelačnej podlahy je to suchá zložka, ktorá sa naleje do vody a nie naopak, ako je to v prípade iných zmesí. Výsledný roztok začne stvrdnúť po pol hodine - 40 minútach, takže má zmysel variť po častiach, ale nie naraz.

2. Dodržiavajte podmienky teploty a vlhkosti. Optimálna teplota je +15 - +25 ° C, vlhkosť nie viac ako 80%.

3. Naplňte zmes pruhmi. Naplňte prvý pruh pozdĺž steny, počnúc uhlom oproti dverám.

4. Vyrovnajte a nastavte hrúbku vrstvy stierkou alebo špachtľou.

5. Vrstvu navíjame ihlovým valčekom, aby sme odstránili vzduchové bubliny.

6. Pomocou tohto algoritmu sa naplnia všetky ostatné pásma: vyplnia sa, narovnajú a odstránia vzduch.

7. Samonivelačná podlaha vyschne asi 3 dni, ale môže byť použitá už 6 až 12 hodín po naliatí, čím sa dosiahne dostatočná tvrdosť.

Dôležité! Systém "teplá podlaha" môže byť zahrnutý nie skôr ako týždeň.

Obklady v kúpeľni na podlahe - klasická tradičná verzia

Doska ďalejpodlaha v kúpeľniizba "vstúpil" istý krok na dlhú dobu a naďalej zaujíma vedúcu pozíciu medzi podlahy pre kúpeľňu. Rôzne formy a materiály umožňujú uspokojiť chuť aj tých najnáročnejších kupujúcich. Nevýhodou dlaždice je jej relatívna krehkosť. Ak je dlažba popraskaná, musí byť vymenená, ale medzičasom bude poškodená demontovaná, iné môžu byť poškodené.

Drevená podlaha v kúpeľni vyzerá veľmi pekne, ale nie veľmi prakticky

Drevená podlaha v kúpeľnimôže byť vyrobená iba z týkového alebo smrekového dreva, pretože nie každé drevo môže odolať neustálej zmene úrovne vlhkosti. Usporiadanie takejto podlahy vyžaduje opatrnú dodatočnú hydroizoláciu. A hoci je drevená podlaha prirodzená, teplá, krásna, má zmysel položiť laminát odolný voči vlhkosti namiesto toho.

Pokládka podlahy označí koniec podlahy v kúpeľni. Bez ohľadu na to, koľko času tento proces starostlivého úsilia trvá, je to nevyhnutná skúsenosť, ktorá by mala byť v batožine každého efektívneho vlastníka.

Video: zabezpečme "podzemné" kúrenie