Ako urobiť pôdu v krajine vlastnými rukami - ekonomicky chrániť dom

Letné domy prestali byť záhradnou budovou pre letnú dovolenku, ale zmenili sa na plnohodnotné vidiecke obydlie. Vybavili sme ich všetkými výhodami civilizácie. Tieto zariadenia uľahčujú život, ale sú zdrojom zvýšeného nebezpečenstva. Preto nezabudnite na uzemnenie v krajine.

Princíp uzemnenia

Poďme sa dotknúť teórie, aby sme pochopili, prečo je veľa problémov so zariadením uzemňovacieho obvodu.

Elektrický prúd preteká vodičmi a približuje sa k spotrebičom - spotrebitelia majú tendenciu prúdiť v smere, kde je najmenší odpor.

Ak sa izolácia elektrického zariadenia poškodí, prúd bude hľadať miesto, kde je odpor najmenší, má sklon k nule. Ak nie je pôda vybavená, slabý bod začne iskriť a strieľať blesky. No, ak sa tento ohňostroj zastaví automaticky. Ak je proces žiariaci, nízkoprúdový, poistky nebudú fungovať. Ak sa dotknete zariadenia, osoba dostane elektrický šok, ktorý môže mať neuspokojivé následky.

Aby sa obyvatelia domu a elektrických spotrebičov chránili pred poruchami prúdom, musí sa presunúť na miesto s najmenším odporom. Toto miesto je zem, zem.

Čo by malo byť dôvodom

Odpor uzemňovacej slučky by mal byť oveľa menšíodolnosť ľudského tela. Bez toho, aby sme sa dostali do džungle detailov, predpokladáme, že by mala byť menšia ako 4 ohmy. V niektorých zdrojoch môžete nájsť ďalšie čísla: 0,5 ohmu, 30 ohmov a dokonca 60 ohmov. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii v PUP alebo sa obráťte na organizáciu dodávateľa elektriny. Vychádzajme z toho, že čím menšie, tým lepšie.

Hĺbka umiestnenia elektród závisí od mnohých faktorov: štruktúry pôdy, úrovne podzemnej vody a klimatických podmienok.

Dôležité! Všeobecným pravidlom je, že čím viac je pôda nasýtená vodou, tým menšia by mala byť zanesená hĺbka.

Rašelina má najnižšiu špecifickú odolnosť - 20 ohm * m, čierna pôda a hlinka je o niečo viac, ale piesčitá hlinka - už 150 ohm * m. Piesok je považovaný za najnebezpečnejší - od 500 do 1000 Ohm * m, v závislosti od hladiny vody.

Hĺbka hĺbky môže byť od 1,5 m do 3 m alebo viac. Hodnota závisí od toho, ako blízko je voda. Ak je hladina v rozmedzí 2,5 m, postačuje na zakopanie o 1,5 - 2 m.

Vzdialenosť medzi elektródami v okruhu môže byť od 1,2 m do 3 m.

Počet závisí od z odporu pôdy a môžu byť 3 kusy, tvoriace trojuholník. Ak táto konštrukcia nestačí, množstvo sa môže zvýšiť ich pripojením k existujúcemu obrysu.

Vzdialenosť od obrysu k domu by nemala byť príliš veľká. Stačí 3–5 m.

Dôležité! Najsprávnejším a najrýchlejším rozhodnutím bude kontaktovať miestny energetický úrad. Opýtajte sa obyčajných elektrikárov, ako je okruh vyriešený.v tomto konkrétnom regióne. Aké charakteristiky sú potrebné, ako hlboko sa majú nastaviť, ako ďaleko sa dá znášať. Najmä preto, že stále potrebujete svoje služby na kontrolu odporu výslednej uzemňovacej slučky na vašej stránke.

Ako zabezpečiť dachu

Systém pristátia

Najbežnejším spôsobom usporiadania uzemňovacej slučky je trojuholník s oceľovými elektródami na vrchole, ktorý je zatĺkaný do zeme do hĺbky 1,5 až 3 m. Celá slučka musí byť umiestnená pod zemou.

Môžu byť navzájom spojené oceľovými pásmi alebo tvarovkami, nevyhnutne len zváraním. Z jednej z elektród je potrebné viesť oceľový pás do skrinky, jednoducho štít. Ak je vzdialenosť od domu príliš veľká, môže sa zo štítu vytiahnuť kábel, ktorý sa potom dá upevniť skrutkou.

Materiály na uzemnenie a ich rozmery

Čo možno použiť ako elektródy:

 • Uhol ocele minimálne 4 x 4 mm.
 • Okrúhla oceľ (výstuž) - 10 - 12 mm2 .
 • Oceľové rúry s hrúbkou steny 3,5 mm.
 • Oceľový pás s plochou najmenej 50 mm2 , napríklad 12 * 4 mm.
 • ​​

Hlavným kritériom pri výbere materiálu je prierezová plocha, mala by byť aspoň 1,5 cm2 , ako aj pohodlie pri jazde do zeme. tj môže to byť akákoľvek ostrá oceľová vodivá tyč, dokonca aj I-nosník, dokonca aj tvarovaná rúrka. Hlavnou vecou je zaostriť koniec, aby bolo ľahšie vstúpiť do zeme. Roh môže byť brúsený brúskoušikmo, takže ostrý klin. Armatúra musí byť hladká, nevyvinutá. V opačnom prípade nebude kontakt elektródy so zemou dostatočne silný. Vzniknú dutiny, ktoré znížia odpor.

Informácie pre tých, ktorí nechcú používať materiály po ruke, ale používajú sa na to, aby robili všetko dôkladne a nákladne, majú možnosť zakúpiť si hotovú súpravu. Je to oceľ s medenými elektródami s dĺžkou 1 meter, zložená zo závitového spoja. Je to pohodlné, efektívne a pomerne drahé. Ale ak je to možné, použite túto možnosť.

Ako dosky možno použiť oceľové pásy s rozmermi 40 * 4 mm alebo tvarovky 12–14 mm. Hlavným kritériom je minimálny prierez 50 mm2 . A nezabudnite, spájame len zváraním.

Osobný príklad zariadenia

O materiáli a dizajne rozhodujeme. Potom si vyberieme miesto, ktoré je pohodlné a blízko rozvodnej skrine, optimálna vzdialenosť nie je väčšia ako 10 m.

Začneme výkopové práce:

Niečo podobné by mohlo vyzerať ako priekopa
 1. Vykopať priekopu vo forme rovnostranného trojuholníka. Hĺbka musí byť najmenej 0,8 m, výhodne 1 m. Okrem toho sme vykopať výkop vedúci do skrine.
 2. Na vrcholoch sa pohybujeme v elektródach, ak to umožňuje hustota pôdy. V opačnom prípade vyvŕtame studne.
 3. Mali by vyčnievať nad úroveň zeme, aby k nim mohli zvariť pásy. Ak by sme vŕtali studne, ale neblokovali tyče, zaspávame studnemletá so soľou. Tým sa výrazne zníži odpor obvodu. A hoci korózia v tomto prípade sa zvýši, uzemnenie bude trvať mnoho rokov.
 4. Zvarte prúžky a vytvorte uzavretý trojuholník, vedieme jeden prúžok z elektródy do silovej skrine.
 5. Pripevnite prúžok k tieneniu alebo uzemňovaciemu vodiču so skrutkou s priemerom najmenej 10 mm. Uistite sa, že ste skrutku privarili k pásu.
 6. Kontrolujeme odpor. K tomu potrebujete špeciálne zariadenie - Ohmmeter. Je dosť drahé kúpiť ho na meranie raz za desať rokov, alebo dokonca raz za život, je zbytočné. Preto pozývame osobu z energetického manažmentu alebo špeciálnu organizáciu. Skontrolujú odpor a urobia príslušnú dokumentáciu. Indikátor musí byť menší ako 4 ohmy. Ak je to viac, je potrebné zvýšiť okruh tak, že zatrasíte viac elektród a pripojíte ich k existujúcim elektródam.
 7. Ak ste spokojní s odporom, zaspáme výkop. Používame len homogénnu pôdu, bez zvyškov alebo sutín.
Dojednanie

Dôležité! Malý trik: niektorí remeselníci radia, že pred príchodom ľudí z ich energetického manažmentu, riadne vyplňte kontúru vodou. Tým sa zníži jeho odpor. Problémy so získavaním dokumentácie nebudú. Aj keď samotná myšlienka je dosť zaujímavá: odborníci ju odporúčajú pravidelne zalievať v horúcich dňoch, ale nie sme „na to, aby sme kašu v záujme inštancií“.

Ak ste vlastníkom pôvabného domu na horách, nemusia vám všetky vyššie uvedené vyhovovať. Pre kontúryuzemnenie v skalnatých pôdach využíva horizontálne alebo lúčové elektródy. Môžu byť usporiadané vo forme rozbiehajúcich sa lúčov alebo mriežok, čo robí krok od 3 do 10 m. Elektrolytické uzemnenie je dobrou voľbou. Hoci drahé, ale veľmi efektívne.

Video o konštrukcii obvodu

Ako môžete vidieť, nebude ťažké vybaviť uzemnenie sami. Najťažšie bude určiť dĺžku elektród, ich počet a vzdialenosť medzi nimi. Zvyšok je vecou techniky.