Ako urobiť skalku s vlastnými rukami - sprievodca pre začínajúcich dizajnérov

Bolo by prekvapivo jednoduché zariadiť skalku s vlastnými rukami na záhrade alebo v letnej chate. Ale to je len prvý dojem. Korene tohto umenia siahajú do filozofie zenového budhizmu, podľa ktorého je človek osvietený prostredníctvom meditácie a sebapozorovania. Magnetizmus skalnej záhrady je skutočne fascinujúci. A ak nie osvietenie, potom účinok relaxácie z kontemplácie krásnej bude poskytnutá! A ak nie je problém, nezáleží na tom. Priamo doma alebo na balkóne je možné zariadiť mini skalku. Chcete vedieť, ako to urobiť správne? Čítajte ďalej.

Video: príbeh o využívaní kameňa na záhradnom pozemku

Základné zásady záhradníckeho kameňa

Jeden z názvov tradičnej japonskej kamennej záhrady, karsansuy (©) doslovne prekladá ako „suchá voda a hory“. Nie jerastliny, a tam sú len kamene, štrk alebo piesok, menej často machu.

Dôležité pravidlá a symboly

Ak sa rozhodnete zriadiť v japonskej záhrade vlastnú záhradu, odporúčame vám dodržiavať 5 základných pravidiel.

 • Pravidlo č. 1. Kompozícia je založená na surových kameňoch rôznych veľkostí, ktoré sa zvyčajne vyberajú farbou, textúrou a tvarom.
 • Pravidlo č. 2. Ich počet musí byť nepárny, násobkom troch alebo piatich. Najčastejšie sú tri alebo pätnásť.
 • Pravidlo č. 3. Kamene by mali byť usporiadané harmonicky v celom zložení a vo vzťahu k okolitému priestoru (vašej oblasti). So správnym umiestnením z každého bodu kontemplácie by ste mali vidieť všetky kamene okrem jedného. Verí sa, že iba ten, kto dosiahol Osvietenie, vidí všetky kamene.
Obrázok №1. Klasická schéma záhrady kameňov. Písmená na obrázku označujú „kontemplácie“
 • Pravidlo č. 4. V kompozícii by mali byť kamene umiestnené v skupinách, v každej skupine sú tri kamene (princíp triády). Okrem toho je to hlavná triáda, ktorá by mala byť v súlade s vonkajším priestorom, zvyšok ju vyvážiť.
 • 48. Pravidlo č. 5. Nedostatok symetrie v usporiadaní kameňov.​​

Symbolika jednotlivých zložiek kamennej záhrady znie takto:

 • Veľké kamene rôznych veľkostí symbolizujú hory alebo ostrovy.
 • Ľahký štrk, malé kamienky alebo piesočnatá voda.
 • Vertikálny kameň je obloha, horizontálny kameň je zem.
 • Podľa klasických pravidiel musí každá zložka predstavovať jeden zo štyroch prvkov (zem, voda, oheň alebo vzduch). Takže napríklad, ak na vašej stránke nie je žiadna nádrž, potom imitácie budú kruhy okolo kameňov.
Skalka Ryoanji v Kjóte (Japonsko)

Poznámka pre záhradníka. Duchovnú podstatu japonskej skalky možno opísať ako „eleganciu jednoduchosti“ alebo „sofistikovanosť obyčajného“. Každý druhový obraz, ktorý sa otvára z bodu kontemplácie, je navrhnutý tak, aby sa ponoril do určitej atmosféry meditácie. A každý nový obraz, ktorý sa objavuje pri zmene miesta kontemplácie, pomáha vidieť iný zmysel a modely odlišnú náladu.

Schémy na kamennú záhradu

Ako urobiť skalku vlastnými rukami

Zloženie na pozemku

Technológia položenia záhrady kameňov je jednoduchá a elegantná ako všetko japonské. K tomu budete potrebovať "divoké" kamene, základné záhradné náradie a niekoľko hodín voľného času.

 • Prvý krok. Plocha hrubého klírensu

Potom, čo ste sa rozhodli pre miesto pre budúcu záhradu, musíte vyčistiť pôdu pred nečistotami a nepotrebnými predmetmi. Je žiaduce, aby bola čo najviac horizontálna a mala pravouhlý tvar. Ak je veľký svah, mal by byť vyrovnaný lopatou.

 • Druhý krok. Rozloženie

Z pripraveného priestoru odstráňte vrchnú vrstvu sódy alebo pôdy. Hĺbka - asi 10-15 centimetrov.

 • Tretí krok. Posilniť steny "jamy" vytvorenej počas výkopu

K tomu vhodné dosky, tehly, prírodné alebo dekoratívne kamene pre malú záhradu, lemované po obvode.

 • Štvrtý krok. Uskutočňovanie dumpingu, ktorý tvorí povrch záhrady

V spodnej časti stránky ležal "vankúš" - malá vrstva piesku s hrúbkou 5-6 centimetrov. Potom celý priestor zaspávame s jemným štrkom, kamienkami alebo štrkom na úroveň zeme.

 • Krok piaty. Zhutnenie

Nalievame vodu cez pripravenú pôdu, aby sme zhutnili sutiny rýchlosťou 1/2 nádoby na 1 m2 záhrady.

 • Šiesty krok. Zloženie kompozície

Teraz je čas ustanoviť zloženie veľkých kameňov, zatlačiť ich do sutín, aby zaujali stabilnú pozíciu.

Pôvodný záhon na terase na skalku
 • Krok sedem. Dekoratívna vyrovnávacia plocha.

Tento postup sa vykonáva v dvoch fázach:

 1. Horné vrstvy sutiny, malý dekoratívny kameň alebo kamenný prášok sa môžu kombinovať vo forme pásikov s kruhovými útvarmi, ktoré sa odchyľujú od veľkých kameňov a simulujú kruhy na vode.
 2. Zostávajúca jemná strúhanka je vyrovnaná veľkým hrablom pozdĺž horizontálnej a vertikálnej strany pozemku.

Ako vidíte, nie je nič zložitejšie. Pomocou tohto cheat, môžete ľahko postaviť skalku v dacha alebo záhrade. Ak sa chcete dozvedieť viac o princípoch, ktorým sa karesansui záhrady, a hlbšie zoznámiť s nuansami symboliky kamenných záhrad - napíšte o tom v komentároch. Sľubujeme, že to potešímevám nový podrobný materiál k tejto zaujímavej téme.

Poznámka: Špirálová skalka je veľmi zaujímavou zmesou kamennej mini záhrady a anglickej skalky. Je usporiadaný na obvyklom záhonu. Kamene sú uložené v špirále, medzi nimi sa vysádzajú kvety alebo ihličnaté kríky. Táto záhrada vás poteší zeleňou, dokonca aj v zime.

Špirálová záhrada

Mini skalka

Mini skalka-pomerne nový fenomén v krajinnom dizajne. Dostali špeciálnu distribúciu vo veľmi malých oblastiach alebo na nádvoriach mestských výškových budov. Môžete použiť dekoratívne vázy, maškarné kamene s prírodným výklenkom, starý koryto alebo prútený kôš, slovom, všetko, čo vám vaša fantázia umožňuje použiť na mini záhradu kameňov

Ak majú doma karesansui záhrady celkom funkčný význam, potom v našich zemepisných šírkach je to skôr konštrukčný prvok. A dá sa použiť aj na navrhovanie aj tých najmenších lokalít. Tu je jedna zo zaujímavých inkarnácií mini záhrady kameňov "jin-jang" na malej dacha. On sa, samozrejme, odchyľuje od princípov tradičnej japonskej skalky, ale je tak roztomilý!

Skalka Yin-Yang

Poradenstvo interiérového dizajnéra: Ďalšou módnou vecou v dizajne bytov je záhradný stôl z kameňov. Kamienky, piesok, škatuľa a niekoľko malebných dlažieb sú jednoduchou sadou pre domácu suchú záhradu. Áno, a dokonca aj drevené hrable (a dokonca aj vidlica) v okamihu bude odrážaťpiesok svoju novú náladu.

Stolná mini kamenná záhrada pre interiér interiéru

Video: urobíme zo záhrady kamene

Dekoračný kameň do záhrady vlastnými rukami

Video: umelý kameň do záhrady vlastnými rukami

Ako ozdobné kamene do záhrady Najlepšie je použiť prírodné, ale ak je ťažké ich nájsť vo vašej oblasti, nezúfajte. Pozrite sa na video o tom, ako môžete postaviť umelý dekoratívny kameň napodobňujúci balvan z odpadových materiálov.

Rozdiely v práci

 • Ako rám „kameň“ môžete použiť hotový formulár. Nie je o nič menej zaujímavé urobiť si to z kartónu, zmačkaných plastových fliaš, alebo, ako vo videu, peny z obalu z televízora. Je dôležité, aby sa tvar rámu podobal tvaru prírodného kameňa.
 • Roztok by mal byť hrubý. Na 1 diel portlandského cementu berieme 2 diely piesku.
 • Výsledný roztok by sa mal aplikovať na celý povrch budúceho kameňa. Hrúbka steny - 2 cm.
 • Na vytvrdnutie prikryjte formulár filmom a nechajte ho 24 hodín.
 • Zloženie na natieranie kameňa: 1 polievková lyžica farbiaceho pigmentu + sklo cementu. Zmes sa naplní vodou do stavu podobného želé. Po natretí môže byť kameň jemne práškovaný pieskom. Môžete tiež použiť farbu na betón zo skladu.
 • Po konečnom stuhnutí betónu a farby vo forme sa môžu „vnútrajšok“ rámu odstrániť a použiť na výrobu iných kameňov.

Tu, možno, dnes. Konečne malý darček. Obdivujte krásnu kamennú záhradu zriadenú na paleontologickej lokalite humanitárneho inštitútu v meste Volžsky, Volgogradský región, a tiež prijať myšlienku svetlého dizajnu záhrady.

Video bonus: skalka v ruštine

Pôvodná skalka vo Volžskom

Ako farebné kamene pre záhradu

Niektorí ľudia majú predstavu o filozofickej japonskej skalke na mieste sa zdá nudné. Nikto nezakazuje tvorivosť a farbu kameňov na záhrade, takže vaša skalka zábavné a štýlové. Je možné maľovať akrylovými farbami ako prírodné kamene, tak aj umelé, ručne vyrobené.

Budeme radi, ak vás tento článok inšpiruje k vytvoreniu vlastnej skalky - vo vašom vidieckom dome alebo na balkóne, na tom nezáleží. Hlavná vec, že ​​sa stal vašim obľúbeným miestom pre dovolenku. A nech vám kúzlo kameňa prináša tie najúspešnejšie myšlienky a riešenia všetkých vašich problémov. Mier a dobré pre vás!