Ako urobiť strechu vane vlastnými rukami: podrobný popis technológie

Vlhká varná para, breza a dubové metly, útulná aróma vyhrievaného dreva - to všetko je zvláštna atmosféra kúpeľa, v ktorom človek nielen umýva, ale aj tento proces. Strecha pre kúpeľ je dôležitým prvkom, je ľahšia ako obytná zástavba a má svoje vlastné charakteristiky. Preto vo svojej výstavbe musíte vedieť a čo je najdôležitejšie, vziať do úvahy mnohé požiadavky a nuansy.

Druhy strešných konštrukcií

Záverečná etapa výstavby kúpeľa - konštrukcia a prípadne izolácia strechy. V závislosti na veľkosti miestnosti, materiály pre stavbu stien, typ nadácie a charakter terénu strecha vane môže mať iný tvar a dizajn. Úlohu strechy nie je možné preceňovať, pretože je zárukou účinnej ochrany pred vetrom, dažďom, snehom a maximálnou úsporou tepla.

Praktická sedlová strecha

Ak je plocha kúpeľa viac ako 12 metrov štvorcových. m., a to je samostatná budova, je vhodné zvoliť sedlovú strechu. Okrem všetkého toto pokrytie poskytuje v podstate prítomnosť podkrovia. Je atraktívnejší a funkčnejší. A stabilný a ekonomický vvýdavkov.

Strecha kúpeľného domu je postavená podľa štandardných technológií, ktoré sa vzťahujú na výstavbu akejkoľvek strechy nad drevenou konštrukciou
.

Aby sa zabránilo nadmernému hromadeniu snehu v oblastiach s prevládajúcimi zrážkami, strecha má sklon 45 stupňov. A v otvorených oblastiach (v stepi a leso-stepi) je postavená plochejšia konštrukcia, aby sa zabránilo plachteniu z dôvodu deštruktívneho pôsobenia silného vetra.

Charakteristiky zastrešovacej strechy

V prípade, keď je kúpelňa súčasťou inej budovy, to znamená predĺženia, je pre kúpeľ prijateľná strecha. Jeho sklon sa pohybuje v rozsahu 30-60 stupňov a závisí od typu strešnej krytiny a klimatických podmienok.

Treba poznamenať, že šikmé strechy sú podkrovné a bez podkrovia. Spravidla prvé sú studené, bez izolácie, a druhá môže byť studená (ak je miestnosť nevyhrievaná) a teplá (resp. Nad vyhrievanými kúpeľmi). Podkrovie je možné použiť na uskladnenie domácich spotrebičov, na sušenie odevov a metiel.

Jednopodlažná strecha je najčastejšie postavená nad nadstavcom
.

Pri stavbe strechy vane musíte pamätať a pochopiť, že najjednoduchšia inštalácia sa považuje za najspoľahlivejšiu a trvanlivú. Viacvrstvová strecha sa vyznačuje komplikovaným pracovným procesom a zvýšením nákladov. Sú ľudia, ktorí v každom prípade chcú vyniknúť a prísť s najzložitejšími prvkami (projekcie, zlomy), samozrejme, navonok to vyzerá elegantne,krásne a veľkolepé. Ale je tu ďalšia strana: váha sa výrazne zvyšuje a táto skutočnosť môže mať v budúcnosti negatívny vplyv na trvanie prevádzky v miestnosti.

Štandardné komponenty

Na to, aby ste sa naučili stavať strechu pre saunu vlastnými rukami, musíte sa dôkladne oboznámiť so základnými prvkami:

 • krokvy (koncové a šikmé);
 • prepravka;
 • 42) zastrešenie.

Nosníková konštrukcia môže byť zmontovaná na kúpeľnom dome alebo je možné, že väzníkový nosník je zostavený na zemi a potom inštalovaný na zrubu. Nohy by mali byť tak pevne spojené so stenami a nosnými prvkami, že takýto trik ochráni pred zničením strechy v prípade silného vetra.

Dôležité: je veľmi vhodné použiť ako upevňovacie prvky závitové tyče, svorky alebo oceľový drôt.

Sústruženie môže byť vytvorené ako pevný štít alebo s medzerami medzi tyčami (dosky). Už závisí od typu strešnej krytiny, napríklad pre strešnú krytinu je potrebná pevná prepravka s minimálnou vôľou a pre bitúmenovú vlnovú fóliu je povolená vzdialenosť 15-25 cm

Dôležité: ak je strešná krytina kovová alebo azbestové cementové bridlice, prepravka by mala byť vo forme pevného štítu.

​​

Sortiment strešných krytín

Ako zakryť strechu vane? Možnosti sú mnohé, pretože trh so stavebnými materiálmi ponúka obrovský výber. Ale strešná krytina musí byť pevná, spoľahlivá,odolné a funkčné. Tento článok sa bude zaoberať najznámejšími.

Robustná kovová strecha

Je rozdelená do dvoch typov: pozinkovaná oceľ a neželezné kovy. Pomerne obľúbený materiál - strešná oceľ. Odoláva vysokým zaťaženiam, je ľahko ovládateľný a je relatívne lacný. Meď, zinok-titán, hliník sa najčastejšie používajú z neželezných kovov. Ich hlavnou výhodou je trvanlivosť a antikorózna ochrana.

Mäkká strecha: výhody

Tento typ strechy je relevantný pre plochú strechu. Môžu to byť polymérové ​​strešné plechy, ktoré sú zvinuté alebo strešné tmely, čo je bezšvíkový materiál. Polymérne kompozície používané pri výrobe tejto strechy zvyšujú kvalitu povlaku a dopĺňajú ho ďalšími výhodami. Jeho životnosť je 30-50 rokov.

Strešné tašky - pocta tradíciám

Keramické a bitúmenové dlaždice, ako aj kovové dlaždice sa navzájom líšia a majú svoje výhody a nevýhody. Ale každý druh kachľovej krytiny by mal spĺňať najdôležitejšiu úlohu - nielen chrániť miestnosť pred vystavením životného prostredia, ale aj vytvoriť harmonický vzhľad.

Ondulin je moderné riešenie

Vyznačuje sa jednoduchosťou použitia a ukazovatele plasticity rozširujú rozsah použitia, pretože Ondulin sa môže používať na streche zakrivenej strechy. Jeho hlavnou výhodou je nízka cena a vysoké prevádzkové sadzby.

Sľubná bunkapolykarbonát

Najmodernejší materiál, možno povedať novinku, ktorá má vynikajúce vlastnosti prenosu svetla a rozptylu. Kúpeľ vytvára atmosféru pohodlia a pohodlia, ktorá je založená na prirodzenom svetle. Zároveň je možné nastaviť úroveň intenzity svetla, stačí vybrať panely podľa farby, štruktúry a hrúbky.

Postupná konštrukcia strechy v kúpeli

Ako urobiť strechu vane? K tomu je potrebné postaviť nosnú konštrukciu a vybaviť strechu. Nosný rám - krokvy a nosníky, strecha - sústruženie a hydroizolačná vrstva.

 • Strecha kúpeľného domu s rukami začína položením trámov na vrchnú hromadu stien, ktorá bude slúžiť ako opora. Ak projekt poskytuje podkrovie, stropné trámy sú upevnené v drážkach.

Dôležité: v tejto fáze je potrebné pozorovať vodorovnú montáž nosníkov.

 • Súčasne by drevené tyče nemali vyčnievať nad steny o viac ako 0,5 m, pretože potom bude potrebná inštalácia dodatočného nosného stĺpika.
Strešná konštrukcia v kúpeli
 • Ďalej sa na nosné časti montujú drevené krokvy vo forme nosníkov, guľatiny alebo dosiek, pričom sa dodržiavajú všetky stavebné predpisy. Pomocou kovových alebo drevených vrstiev sa vykonáva upevnenie.

Dôležité: medzi krokvy by vzdialenosť nemala presiahnuť 1 m.

 • V „hrebeni“ strechy sú diely vyrezané a tesne spojené.
 • Ak bude strecha sauny pokrytá valcommateriál, vyžaduje predbežnú konštrukciu drevených podláh na ráme. A v prípade použitia bridlicových listov alebo dlaždíc budete potrebovať prepravky z baru. Je namontovaný v tomto poradí: doska je upevnená v blízkosti korčule, a potom je prepravka sama pribitá (zhora nadol).
 • Hrebeň je pokrytý pozinkovaným materiálom alebo polotovarmi z azbestového cementu.
 • Ako už je jasná strecha vane, teraz môžete pristúpiť k dizajnu štítov. Môžu byť šité šindľom alebo vlečkou, už záleží na chuti majiteľa.
 • Ak existuje podkrovný priestor, potom by mali byť otvory na oknách a dverách ponechané na koncoch. Môžete ich usporiadať na jednej strane a ak je svah jemný, je žiaduce mať ich na rôznych koncoch.

Strešná bridlica v prístrešku

Chcela by som sa zaoberať strechou.

 • Kladenie ruberoidu - bočný okraj je bočný okraj prvého jazdného pruhu. V tomto prípade sa ruberoidové rezanie vykonáva s prírastkom 10-15 cm, aby sa nepočítala s dĺžkou svahu.

Dôležité: technológia pokládky musí mať vysokú kvalitu bez vĺn.

 • Značky označujú hrany, ktoré vyčnievajú za okraj plášťa, a potom sú odrezané.
 • Prvý hárok je upevnený špeciálnymi gombíkmi (tak, aby sa vietor nezničil).
 • Druhá sa prekrýva (8-10 cm).
 • Je vhodnejšie znížiť polovice listov bridlice vopred.
 • Výroba korčúľ z dvoch hobľovaných dosiek alebo z pozinkovaného železa. Takéto produkty je možné zakúpiť aj v obchodnej sieti.

Tepelné izolácie

Ako izolovať strechu vane, je to tiež dôležitý proces? Najjednoduchšia možnosť - pokládka izolácie medzi krokvy.

Izolácia musí byť vždy pevná, bez prítomnosti trhlín v spojovacích zónach (so stenou, rúrami, inými konštrukciami). Tiež nezabudnite na pozorovanie hrúbky vzduchovej medzery (nie menej ako 2 cm).

Izolácia strechy z podkrovia trochu zníži objem podkrovného priestoru
.

Tepelnoizolačný materiál by nemal byť prehýbaný, je to potrebné pre dobré vetranie. Ak je dizajn plochý, potom je racionálne zlepšovať proces vetrania pomocou tyčí, to znamená, že majú zvýšené krokvy.

Dôležité: je možná ďalšia možnosť - oddelenie izolácie a umiestnenie jednej časti medzi krokvy a druhá pod nimi.

V súčasnosti je izolácia strechy kúpeľa reprezentovaná vhodnými vodotesnými systémami, ktoré pozostávajú z tepelne izolačných panelov s vynikajúcou ochranou pred vlhkosťou. Použitie takýchto systémov eliminuje jednu úroveň obehu, pretože nie je potrebné položiť pod strechu hydroizolácie.

Dôležité: významným momentom pri pokládke izolačných dosiek je vytvorenie z vnútornej strany vrstvy, ktorá nepropúšťa pary.

Izolácia je umiestnená nad alebo pod priehradovými nosníkmi a jednotlivé časti sú spojené do záhybu. Malo by byť zrejmé, že pokládka materiálu pod krokvy zmenšuje podkrovný priestor. Preto je lepšie zahriať strechu nad tyče, to znamená, konštrukčné prvkystrechy zostanú viditeľné. Otvorené krokvy možno použiť ako dodatočný prvok dekoru, ak chcete ozdobiť interiér podkrovného priestoru.

Zelená strecha - pôvodné riešenie

Táto možnosť je obľúbená v európskych krajinách, ako aj táto tradícia sa rozšírila v Rusku.

Zelená strecha - zaujímavé riešenie s dávnymi ľudovými koreňmi

Výroba takejto strechy je jednoduchá: zakrytie strešnej krytiny je pokryté dvoma vrstvami sódy. V tomto prípade je spodná vrstva položená koreňmi, naopak. Starostlivosť o takúto exotickú strechu je rovnaká ako pri zelenom trávniku.

Dôležité: sklon strechy je dosť plochý - nie viac ako 10 stupňov.

Táto publikácia sa zaoberala otázkou: ako postaviť strechu pre kúpeľ; Dodržiavanie týchto odporúčaní, môžete si strechu sami, bez pomoci odborníkov. Hlavná vec je robiť všetko svedomito, potom strecha kúpeľa s vlastnými rukami bude slúžiť dlhú dobu.

Video: technológia strešnej konštrukcie

Video inštrukcia detailne demonštruje proces strešnej konštrukcie: