Ako urobiť strop sadrokartónu s osvetlením: ako si vybrať a vypočítať

Čo dáva interiéru jedinečnú atmosféru tepla a pohodlia? Profesionálny dizajnový prístup, vynikajúce vybavenie, dobre zvolený farebný dizajn a samozrejme osvetlenie miestnosti. Chcete drasticky zmeniť známe prostredie alebo pridať nejakú chuť do predtým vytvoreného vzhľadu domu? Osvetlený sadrokartónový strop je najlepší spôsob, ako si to uvedomiť.

Vyberte osvetlenie stropu

Zavesené stropy - univerzálny typ dekoru, ktorý dokáže zmeniť domov na nepoznanie. A ak predvídate podsvietenie, je k dispozícii svetlá a originálna atmosféra.

Použité typy podsvietenia

Strop ich podsvietenej sadrokartónu je účinnou metódou na transformáciu osobného priestoru
.

V závislosti od účelu a metód organizácie sa rozlišujú tieto druhy osvetlenia:

 • Všeobecné osvetlenie. Osobitné pochúťky spravidla neznamenajú: existuje dostatok stropných pneumatík so svietidlami a závesnými lampami;
 • Cieľové zvýraznenie sa uplatňuje pri zónovaníspace. Potom v pracovnej oblasti bude osvetlenie svetlé a v rekreačnej oblasti - tlmené.
 • Zvýraznenie „pre pohodlie“ poskytuje nekonečné pole pre predstavivosť. Niekto je ohromený efektom hviezdnej oblohy a niekto má rád "polárne svitania".

Výhody LED osvetlenia

LED - najbežnejší materiál pre realizáciu stropného osvetlenia sadrokartónu.

Túto skutočnosť vysvetľujú mnohé výhody tohto prvku, ktoré prinášajú krásu a svetlo.

 • LED diódy sú praktické, jedinečné a lacné (10 metrov pásky stojí okolo 20 USD);
 • spotrebujú málo energie (v porovnaní s inými zdrojmi svetla, spotrebujú o 60% menej energie);
 • sa ľahko inštalujú. LED pásky sú k dispozícii so samolepiacou základňou, ktorá je ľahko pripevnená k sadrokartónu;
 • riadiace jednotky umožňujú diaľkovo koordinovať prevádzku LED.

Kritériá výberu pásu LED

Osvetlený strop sadrokartónových dosiek: rôzne možnosti

Moderný trh ponúka LED pásky v rôznych prevedeniach. Aby sme sa nestratili v bohatstve výberu, mali by sme vedieť, ako sa tieto produkty navzájom líšia.

 1. Druh LED. Najobľúbenejšie pásky SMD 5050 a SMD 3528, kde SMD je typ inštalácie a číselná hodnota je typ LED. Diódy 5050 sú silnejšie a preto drahšie.
 2. Hustota diód. Najobľúbenejšie sú LED pásy s hustotou 30, 60, 120 diódna 1 meter. Čím väčšia je hustota, tým intenzívnejší je jas.
 3. Stupeň bezpečnosti. Sú chránené pred vlhkosťou a vodotesnou páskou. Trieda ochrany je označená skratkou IP.
 4. Kvety. Existujú monochromatické pásky (modré, biele, červené, žlté a zelené) a je tu RGB páska, ktorá môže meniť farby.

Užitočné rady od odborníkov

Osvetlený strop sadrokartónových dosiek: priestor pre predstavivosť

Hlavným usmernením pri výbere podsvietenia je emisná cena. Ak je rozpočet obmedzený, môžete venovať pozornosť monochromatickej páske SMD 3528 (bez ochrany proti vlhkosti) s 19 diódami na meter. Môže vzniknúť otázka, prečo si kúpiť RGB pásku za podobnú cenu? Faktom je, že pre takúto pásku je potrebný špeciálny regulátor - bez nej neuvidíte jasné farby.

V prípade, že peniaze nie sú problémom, môžete sa pozrieť na SMD 3528 s hustotou 120 /meter alebo SMD 5050 s frekvenciou 30 diód na meter.
Odvtedy nie je potrebné kupovať pásku s vysokou hustotou Používa sa na funkčné osvetlenie a naším cieľom je osvetlenie kontúr.
Ak si chcete kúpiť vodotesnú pásku alebo nie - opäť sa rozhodnete. Ak sa obávate, že susedia zaplavia, vyberte si podsvietenie so silikónovou izoláciou.

Toto je dôležité!
Vyberte pásku na základe základnej farby žiary. Je nevyhnutné, akú farbu budete používať častejšie. Zelené odtiene sú najlepšie vnímané okom, zatiaľ čo modrá, dokonca aj na veľmi výkonnej páske, sa zdá byť trochu nudná.

Príliš lacná páska sa tiež neodporúča - \ tMožné je degradácia diódy a vyváženie farieb.

Ako vypočítať výkon podsvietenia

Po výbere v prospech konkrétneho typu pásky je potrebné určiť jej množstvo. Zmerajte obvod požadovanej oblasti, vypočítajte celkový výkon podsvietenia. Na tento účel vynásobte merací meter odporúčaným výkonom 1 meter (nezabudnite skontrolovať tento parameter u predajcu).

Na základe prijatých informácií vyberte regulátor výkonu a napájanie.
Typický výkon vyzerá takto:
SMD 3028 - 60 diód /meter (4,8 W);
SMD 3028 - 120 diód /meter (7,2 W);
SMD 5050 - 30 diód /meter (7,8 W);
SMD 5050 - 60 diód /meter (14 W).

Sádrokartónový strop

\ t
Strop sadrokartónu so svetlom je celkom možné urobiť vlastnými rukami

Po obvode miestnosti sa plánuje línia východiskovej základne, ku ktorej budú pripojené ďalšie komponenty konštrukcie. Vzdialenosť od stropu je 20 cm, vodiace lišty profilu sú upevnené hmoždinkami (podľa šírky miestnosti).
Ďalej sú zavesené pozdĺž označených čiar. Hlavné (ložiskové) vodidlá sú vložené do štartovacieho rámu a sú pripevnené k závesom samoreznými skrutkami (2 na každej strane profilu). Následné zariadenie sa vyrobí po značení po celej dĺžke miestnosti. Pozdĺžne profily musia byť pevné "krabi", ktoré sú zakúpené spolu so skrutkami.

Musíte vedieť!
Krok medzi sprievodcami by mal byť aspoň pol metra. Je vysoko žiaduce duplikovať držiak.pozdĺžnych smeroch.

Po dokončení kompletného rámu je potrebné sadrokartónové dosky pripevniť samoreznými skrutkami.

Klobúky by nemali vyčnievať ani klesať, ale mali by byť v jednej rovine. Medzi listami je potrebné zabezpečiť medzery, ktoré budú potrebné pre možné rozšírenie sadrokartónu.

Toto je dôležité!
Medzery sú vyplnené celým povrchom plechu a potom obrúsené. Odborníci odporúčajú zakryť listy základným náterom, na vrchole ktorého môžete aplikovať akúkoľvek farbu.

Montáž LED pásika

Páska sa vyrába v dĺžke 5 metrov
.

Proces montáže pásky nie je zložitý. Hlavná vec - znížiť a pripojiť správne. LED páska sa predáva v bábätkách 5 metrov. Je potrebné ho rozrezať na špeciálne označené miesta na menšie kúsky. Potom sú časti spájkované. Dajte si pozor na prehriatie. Jednofarebná páska vyžaduje spájkovanie 2 kontaktov „+“ a „-“ a pásku RGB - s rovnakým názvom V + „R“, „G“, „B“.

Spojenie viac ako 3 babín za to nestojí. Dráhy vodivé prúd, nemôže odolať takejto moci. Ak je obvod osvetľovacej plochy väčší ako 15 metrov, spojte úseky navzájom paralelne.

Ako pripojiť stuhu

Dodržiavanie polarity by sa malo dodržiavať
.

Pripojenie by sa malo vykonať v tomto poradí:

 1. Pripojte napájací kábel k pinom L a N napájacieho zdroja (s existujúcim pripojením k napájaciemu káblu).
 2. Pripojenie regulátora (pri použití pásky RGB) s ohľadom na polaritu.
 3. Pripojenie pásky k ovládaču alebo knapájanie (ak je podsvietenie jednofarebné).

Toto je dôležité!
Pozorne dodržujte polaritu a skontrolujte napätie zodpovedajúce napájacej jednotke a regulátoru.

Práce boli ukončené. Teraz si môžete s pocitom úspechu vychutnať nádheru žiarivých modulácií, ktoré premenia miestnosť na roh, kde vládne čarovná kúzla.

Spektakulárny strop s osvetlením: video

Dvojpodlažný stropný dizajn s reflektormi vyzerá originálne. Unikátne riešenie podporuje štylistické tónovanie interiéru.