Ako urobiť strop vlastnými rukami: prehľad populárnych metód

Pri vstupe do miestnosti dbáme predovšetkým na strop. A to sa deje na úrovni podvedomia, a preto ak je strop plochý, nemá žiadne praskliny a iné chyby, potom si ho nemusíme všimnúť. Ale ak to vyzerá nedbalé, celkový dojem z miestnosti bude zničený, bez ohľadu na to, aký luxusný je. Aby sa dosiahol dokonalý povrch, musíte pozorne sledovať technológiu opravy stropu, nezanedbávať jeden krok, bez ohľadu na to, ako bezvýznamné sa to môže zdať, inak všetky práce môžu ísť do odpadu. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako vytvoriť strop vlastnými rukami ao niektorých tajomstvách, ktoré uľahčujú dosiahnutie vynikajúcich výsledkov.

Dobrá príprava - kvalitná oprava

Nezáleží na tom, aké to môže byť znieť, ale úroveň opravy stropu vo veľkej miere závisí od jeho prípravy. Toto urobíme ako prvé.

Po prvé, musíte uvoľniť celú miestnosť z nábytku a iných predmetov interiéru. Všetko, čo sa dá zobrať - vyrazíme do ďalšej miestnosti. Ak niečo neprechádza dverami alebo nechcete rozoberať, takéto prvkyObal listami alebo polyetylénom.

Po druhé, pripravujeme potrebný nástroj. V prípravnej fáze potrebujeme stierku, brúsny blok, umývadlo s vodou a mäkkú handru. Špachtle potrebuje malú veľkosť, asi 5-7 cm, bude ťažké pracovať príliš veľké, pretože na to, aby sa jej hrana úplne zatlačila na povrch stropu, bude potrebné vynaložiť veľké úsilie, ale príliš málo by sa nemalo brať, inak bude práca trvať enormne. čas.

Príprava stropu na konečnú úpravu závisí od spôsobu následného spracovania: čistenie je potrebné, ale predchádzajúca úprava sa odstráni len pred obohacovaním alebo farbením

Takže pokračujeme. Vezmeme malú stierku a čo najviac ju nabrúsime. Teraz opatrne odstránime zo stropu všetok starý náter: omietka, farba, vápno atď. Počas prevádzky musí byť špachtľa pravidelne brúsená. Verte mi, že to vám ušetrí obrovské množstvo času, čo je v tejto fáze dôležité, pretože práca je naozaj únavná a únavná, ale konečný výsledok závisí od toho. Súhlasíte s tým, že to nebude veľmi príjemné, ak kúsok farby alebo omietky spadne pred váš novo zrekonštruovaný strop pred vašimi očami, pretože tam je kus starého náteru niekde.

Po vyčistení môže byť strop vyčistený bežnými domácimi chemikáliami zriedenými v teplej vode
.

Teraz treba strop dôkladne umyť čistou teplou vodou s malým množstvom čistiaceho prostriedku.Toto by sa malo vykonať niekoľkonásobnou zmenou roztoku. Všetok prach, zvyšky vápna a iné nečistoty by mali byť odstránené zo stropu. Nemali by ste utierať celý povrch jednou handrou, pamätajte, že kvalita opravy závisí od toho, ako starostlivo pripravíte povrch.

Strop sa môže natrieť až po úplnom vyschnutí
.

Ale to nie je všetko. Po úplnom vysušení stropu musí byť pokrytý základným náterom. Švy a rohy prechádzame štetcom a základný náter je možné aplikovať na zvyšok povrchu valčekom.

Tip: Na strop používajte rovnakú značku základu a stierkovej hmoty.

Ak neplánujete inštalovať strešné alebo zavesené stropy, prípravok obsahuje ďalší krok - vyrovnanie povrchu. Najskôr zvážte prípad, keď výška stropu neprekročí 50 mm. Takéto nepravidelnosti, ako aj švy medzi doskami a malými trhlinami môžu byť odstránené zakrytím povrchu omietkovou zmesou.

Technológia vyrovnávania sadrových zmesí

  1. Roztok zrieďte presne podľa pokynov na obale. Pripravíme malé množstvo zmesi naraz, pretože sadra veľmi rýchlo schne. Zvyčajne dosť 2,5-4 kg.
  2. Na jednu stranu položíme maltu a vyžehlime ju, nanesieme ju na strop, a jemne pritlačíme kompozíciu na povrch tak, aby sa lepila, ale nestláčala. Prvá vrstva by mala byť asi 15-20 mm, pričom nedosiahne dokonale rovný povrch. V tomto štádiu je dôležité vyplniť hlavné nezrovnalosti apraskliny a všetko ostatné je maskované nasledujúcimi vrstvami.
  3. Teraz je potrebné všetky veľké nepravidelnosti a nerovnosti odrezať špachtľou. Urobte to lepšie, kým nebude roztok úplne suchý. Vady sú ľahšie viditeľné pohybom dlhej koľajnice po povrchu stropu.
  4. Aplikujte druhú vrstvu sadry, opäť bez toho, aby sa dosiahla zrkadlová rovnomernosť. To je tiež vyrovnávacia vrstva.
  5. Pre tretiu vrstvu sa roztok zriedi o niečo tenší a už sa nepoužíva plochým železom, ale širokou špachtľou.
  6. Po úplnom vyschnutí povrchu očistíme všetky švy a nerovnosti hrubým brúsnym papierom.
  7. Odstránime prach, ktorý zostane po brúsení veľkým mokrým štetcom.
  8. Teraz pokryť pripravený povrch základným náterom.
  9. ​​
  10. Na záver, aplikujte vrstvu dokončovacieho tmelu.
Je lepšie vyrovnať stropy mokrým spôsobom vo viacerých vrstvách
.

Tip: Ak nepravidelnosť stropu nepresiahne jeden milimeter, potom sa môže upustiť od jednej vrstvy sadry. Čím väčší je výškový rozdiel, tým viac vrstiev je potrebné aplikovať.

Technológia vyrovnávania suchého stropu

Užívatelia siete sa často čudujú, ako urobiť strop vlastnými rukami, ak rozdiel vo výške stropu dosahuje niekoľko centimetrov alebo viac, ak sú na strope obrovské stropy. trhliny alebo dosky položené nerovnomerne. Prirodzene, mokrá metóda tu nemôže tento problém vyriešiť, takže sa používa „suché“ vyrovnanie povrchu stropu, to znamená jeho zakrytie s stavebnými materiálmi z plechu.

Najčastejšie na topoužitými cieľmi je sadrokartón. Dnes je to najprístupnejší materiál, a to ako v jeho hodnote, tak v jednoduchosti práce s ním. Okrem toho je pomerne trvanlivý a má veľký počet pozitívnych vlastností.

„Suchá“ metóda je vyrovnávanie stropov sadrokartónmi, preglejkou a inými listovými materiálmi
.

Prípravné práce pre „suchú“ niveláciu sú presne rovnaké ako pri „mokrej“ metóde. Jediný rozdiel je v tom, že by ste mali použiť primer, ktorý má baktericídne a antimikrobiálne vlastnosti. Potom sa na strop aplikuje prepravka z kovového profilu, pričom horizontálna poloha sa monitoruje pomocou úrovne budovy. Listy z preglejky, sadrokartónu alebo drevovláknitej dosky sú pripojené k prepravke, v závislosti na výbere majiteľa. Následne môže byť výsledný strop natretý alebo potiahnutý akýmkoľvek vybraným materiálom.

Ako správne vybieliť strop

Stále existujú ľudia, ktorí uprednostňujú obielené stropy. V zásade ich možno chápať: biely strop vyzerá úhľadne, dodáva miestnosti komfort a sviežosť.

Pri bielení by sa každá ďalšia vrstva mala aplikovať kolmo na predchádzajúcu vrstvu
.

Dobrá kvalita takýchto opráv závisí vo veľkej miere od správnej prípravy roztoku na premývanie. Na každých 10 metrov štvorcových potrebujeme 3,5 litra vody, v ktorej potrebujeme rozpustiť 90 gramov lepidla na drevo. Je potrebné zriediť malým množstvom vody 2,3 kg vápna, 15 g modrej a 60 g mydla na pranie oddelene.a potom jemne vneste zmes do roztoku lepidlom. Kompozícia sa dôkladne premieša a aplikuje v 2-3 vrstvách.

Tip: pri bielení musí byť každá vrstva úplne vysušená.

Ako a čo je najlepší spôsob, ako maľovať

Pred lakovaním sa po ukončení prípravných prác musí povrch stropu natrieť riedenou farbou. Použite ten, ktorý ste vybrali na maľovanie stropu. V tomto štádiu sa môžu objaviť nedokončené plochy a malé chyby, ktoré sú na brúsenom povrchu nepostrehnuteľné. Mali by sa riešiť všetky zistené nedostatky.

Pri maľovaní stropu budete potrebovať valček aj malú kefu na maľovanie rohov a ťažko dostupných miest
.

Ďalej pokračujte v maľovaní stropu. Spravidla by ste mali začať od steny s oknami. Prvé prúžky vykonávame štetcom, starostlivo maľujeme na všetky výstupky a rohy. Zvyšok povrchu môže byť pokrytý valčekom, ktorý prešiel zvyškom stropu a stenových spojov štetcom na konci práce.

Dôležité: Každá vrstva by mala byť aplikovaná v jednom smere, ale každá vrstva by mala byť kolmá na predchádzajúcu. Je lepšie aplikovať 3-4 ľahké vrstvy ako jedna hrubá.

Aby mal lakovaný povrch dlhodobo zachovaný lesk, na konci natierania je potrebné zatvoriť všetky okná a dvere, aby sa zabránilo vzniku prievanu a prenikaniu slnečného svetla. Nie je potrebné zrýchľovať proces prirodzeného sušenia, budete mať čas na vetranie miestnosti ao niečo neskôr.

Inštalácia strešného stropu

Samozrejme, ak je to potrebné, môžu byť napínacie stropy zhotovené nezávisle. Technológia ich inštalácie nie je tak zložitá, ale táto práca je lepšie, aby jej dôverovali profesionáli vo svojom odbore. Tam sú niektoré špecifické funkcie v ňom.

Po ošetrení povrchu stropu antiseptikom môžete pristúpiť k upevneniu nosného profilu. Na tento účel musíte najprv na jednej úrovni nakresliť vodorovnú čiaru okolo obvodu. Potom by mal byť profil prilepený k nemu, aby sa zabezpečila jeho rovnomerná opora, a potom ho pripevnite skrutkami v rovnakej vzdialenosti od seba.

Tip: Skrutky nemontujte vo vzdialenosti menšej ako 10 mm od okraja profilu.

Skôr ako začnete pracovať s napínacím materiálom, miestnosť sa musí zohriať na teplotu 40 ° C a potom až do ukončenia inštalácie neustále udržiavať. Film sa zahreje na 60 ° C pomocou stavebného sušiča vlasov a potom sa natiahne na profil. Rohy sú upevnené v nasledujúcom poradí: prvý, potom opačný, teraz zostávajúci v zákrutách. Po pevnom upevnení rohov je celá fólia pripevnená k profilu v krokoch po 80 mm. Teraz pomocou špachtle rovnomerne dotiahnite materiál po obvode.

Najťažším krokom pri montáži strešných stropov je upevnenie posledného rohu materiálu
.

Tip: Ak sa počas inštalácie vytvoria záhyby a vrásky, môžu sa po zahriatí tkaniny vyhladiť kruhovými pohybmi.budova sušič vlasov na 60 ° C.

Ako urobiť zavesený strop vlastnými rukami

V tomto prípade po príprave povrchu stropu musíte nainštalovať zavesený systém. Podobne ako pri predchádzajúcej technológii sa okolo obvodu miestnosti nakreslí vodorovná čiara, na ktorú sa namontuje vodiaci profil. Na strope vo vzdialenosti 600 mm od seba sú čiary nakreslené v oboch smeroch. Body ich križovatky určia umiestnenie suspenzií.

Stropný profil je upevnený koncami v štrbinách vedenia a je pevne pripevnený závesmi na oboch stranách. Všetky stropné profily musia byť inštalované na úrovni budovy.

Rámová konštrukcia pre zavesenie sadrokartónu

Na závesný systém by mali byť pripevnené dosky sadrokartónu, preglejky alebo akéhokoľvek iného vybraného materiálu. Po dokončení inštalácie musí byť celý povrch omietnutý, tj pripravený na ďalšie dokončovacie práce. Po úplnom vysušení vrstvy tmelu musí byť celý strop prebrúsený jemnozrnným smirkovým papierom a očistený od prachu a až potom môže dôjsť k jeho finalizácii.

Pamätajte si, že každý strop, ktorý sa vyrobí sám, bude trvať dlhú dobu, len ak bude dodržaná jeho inštalačná technológia. Preto, ak nemáte trpezlivosť, usilovnosť, presnosť a ani si neviete predstaviť, na ktorú stranu sa priblížiť skrutkovač alebo skrutkovač, zverte túto prácu špecialistom.