Ako urobiť teplú podlahu v kúpeľni: výber a pravidlá inštalácie

Kúpeľňa je miestnosť, kde každý z nás môže byť nabitý pozitívnou energiou na celý deň alebo relaxovať po náročnom dni v práci. Z tohto dôvodu nie je možné ignorovať otázku usporiadania príjemného prostredia v tomto rohu bytu. Úlohou, ktorá si vyžaduje primárne riešenie a kompetentný prístup, je vytvorenie optimálnej teploty, ktorej realizácia nebude predstavovať problém, ak chcete v kúpeľni nainštalovať teplú podlahu.

Myslíte si, že systém "teplej podlahy" je zázrakom súčasného storočia? A nie. Táto vykurovacia technológia má korene v dávnej minulosti.

Staroveké "korene" teplých podláh

Kto by si myslel, že teplá podlaha sa už používala v starom Ríme. Samozrejme, že technológia nebola tak dokonalá ako dnes, ale princíp vykurovania rímskych kúpeľov nebol odlišný. Dym zo sporákov, prechádzajúci špeciálnymi kanálmi, položený pod podlahou, prispel k rýchlemu zahriatiu miestnosti.
Pri vzniku ohrevu vody (pary) tento princípPrenášanie tepla neztratilo svoj význam. Teplé podlahy, vyhrievané vodou, sa dnes aktívne využívajú.

Typy vykurovaných podláh

Rozhodli sme sa usporiadať vykurovanú podlahu v kúpeľni? Skvelé riešenie! Zostáva len vybrať typ takéhoto povlaku, pretože sa ukáže, že je iný.

Systém ohrevu vody

Podlaha ohrievaná vodou v kúpeľni sa skladá z plastových rúr, cez ktoré cirkuluje voda. Termostat umožňuje nastaviť teplotu v závislosti od vašej nálady a preferencií. Výhody tohto poschodia zahŕňajú nízke náklady, absenciu škodlivého elektromagnetického žiarenia a schopnosť výrazne ušetriť na elektrine.

Nevýhody - zložitá inštalácia, ktorá si vyžaduje teoretické aj praktické znalosti.

Vodná podlaha

Elektrické podlahové vykurovanie

Neobvykle populárne vďaka svojej jednoduchej inštalácii, ktorú môžete vykonávať sami. Podlaha pozostáva z káblov uložených pod poterom a tepelného izolátora. Elektrické podlahové kúrenie v kúpeľni je umiestnené priamo pod dlažbou.

Elektrická podlaha

Toto je dôležité!
Elektrické podlahové vykurovanie nie je spravidla namontované na veľkých plochách, ako napr vypočítava sa na izbách malej veľkosti.

Z minusov je poskytovať elektromagnetické žiarenie a vysokú spotrebu energie (najmä v zime).

Filmová (infračervená) možnosť

V poslednom čase sa tento typ podlahového vykurovania stalveľmi populárne. Infračervené vyhrievané podlahy v kúpeľni je možné položiť pod akýkoľvek povrch. Fólia môže byť použitá nielen pre podlahové vykurovanie, ale aj pre iné zóny.

​​

Výhody takejto poťahovej hmoty. Inštalácia poteru nie je potrebná, a preto sa podlaha nesmie zdvihnúť. Pásy sú spojené paralelne (na rozdiel od elektrickej podlahy), t.j. ak jeden pruh zlyhá, kúpeľňa bude stále teplá.

Filmová podlaha

Potrebujete vedieť!
Termostat, tepelná fólia s elektrickým pripojením, teplotný senzor a izolácia sú súčasťou balenia fólie.

Inštalácia teplej podlahy v kúpeľni

Inštalácia podlahového vykurovania sa najlepšie vykonáva počas výstavby alebo generálnej opravy. Tým sa eliminuje potreba demontáže starej podlahy.

Montáž elektrického podlahového vykurovania

1. V pláne určíme umiestnenie termostatu, snímača a oblasti pripojenia kábla. Aplikačnú schému aplikujeme na existujúci plán, nezabúdajúc na zohľadnenie menovitého výkonu systému a podľa inštrukcií špecifikujúcich vzdialenosť medzi pásmi. Inštalatérske zariadenia neberú do úvahy, pretože ich zahrievanie nie je zahrnuté v našich plánoch.

Toto je dôležité!
Neodhadzujte obvod po inštalácii - môže sa hodiť neskôr.

2. Ďalšou fázou je tepelná izolácia. Kladieme na základe izolácie. Nevšímajte si existujúce nezrovnalosti - nič z toho nie je v poriadku. Ak izolácia nie je reflexná fólia, je potrebné pridať hliníkfólie.
3. Pokládka káblov. Kábel upevnite na kovovú mriežku, ktorá nielenže zabraňuje „utopeniu“ v tepelnej izolácii, ale tiež dodáva konštrukcii pevnosť. Pamätajte si, že riadky nie je možné prekročiť! Po kontrole odporu kábla upevnite elektrické a tepelné časti tak, aby výsledné spojenie bolo čo najbližšie k termostatu.

Inštalácia elektrickej podlahy

Toto je dôležité!
Vzdialenosť od zóny pripojenia k stene by nemala presiahnuť 20 cm Vzdialenosť medzi hlásením termostatu a káblom tepla by mala byť rovnaká.

4. Regulátor sa inštaluje vo výške 1 m od podlahy v súlade so schémou montáže a montáže. Senzor je umiestnený v tesnej blízkosti a je umiestnený medzi susednými radmi kábla. Uistite sa, že pri nalievaní cementu s trubicou so snímačom bola nad cementovým poterom.
5. Nalievanie cementu. Opäť skontrolujte spojku, odpor kábla a integritu všetkých komponentov. Na podlahu rovnomerne rozložte cementovú maltu a vyrovnajte ju pozdĺž kábla.

Toto je dôležité!
V potere by nemali byť žiadne prázdne miesta. To môže viesť k prehriatiu, zníženému prenosu tepla a zlyhaniu systému.

Hrúbka poteru by mala byť asi 5 cm Pomocou testera skontrolujte neporušenosť kábla a ak sa nenájdu žiadne chyby, nechajte betónový poter stvrdnúť.

Pokladanie dlaždice - posledná etapa

Systém je možné zapnúť len po 30 dňoch. V opačnom prípade môže dôjsť k narušeniu integrity kábla a vzniku trhlín v potere.

Nainštalujte infračervené rozhraniepodlaha

Inštalácia podlahy z fóliových prvkov nie je nijako zvlášť náročná. Všetko je veľmi jednoduché.
1. Demontujte starú podlahu.
2. Kladenie správneho množstva tepelných zložiek. Pripojenie snímača a termostatu.
3. Overenie výkonu systému.
4. Izolácia tepelných prvkov pomocou ochrannej fólie (suchá inštalácia) alebo naliatím cementového poteru (mokrá inštalácia).

Inštalácia systému podlahového vykurovania

Inštalácia vodnej podlahy sa nijako nelíši od inštalácie elektrickej podlahy.
1. Ak neboli predtým nainštalované polypropylénové stúpačky pre horúcu vodu, proces sa začína týmto.
2. Naplánujte umiestnenie rúrok.
3. Kladenie spoľahlivej hydroizolácie. Prekrývajúce sa pásy vodotesného materiálu sú spojené spájkovacou alebo stroyfen.
4. Plnenie hrubého (prvého) poteru zo zmesi cementu a expandovaného ílu. Hladina by mala byť asi 7 cm pod úrovňou podlahy.

Inštalácia vodnej podlahy

Toto je dôležité!
Na uľahčenie urobte predbežnú značku na stene a použite ju na pohyb po obvode.

Nevšímajte si malé nezrovnalosti. V priebehu niekoľkých dní navlhčite spojku vodou, ktorá nepraskla.
5. Depozícia fólie. Spoje musia byť lepené špeciálnou hliníkovou páskou.
6. Inštalácia vodnej podlahy. Pripevnite polypropylénovú rúrku podľa plánu k poteru. Vzdialenosť medzi časťami rúry je minimálne 15 cmPripojíme sa cez regulačný ventil k prívodným a vratným stúpačkám. Dajte podlahu vychladnúť.
7. Naplňte druhý poter (roztok je rovnaký). Tu je dôležité zabezpečiť, aby povrch bol čo najhladší.

Video: opäť o podrobnej inštalácii

Teraz, keď viete, čo sú teplé podlahy a ako nainštalovať teplú podlahu do kúpeľne vlastnými rukami, je v dome zaistená príjemná atmosféra.